Рішення № 74608741, 12.06.2018, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.06.2018
Номер справи
816/1258/18
Номер документу
74608741
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 червня 2018 року м. ПолтаваСправа № 816/1258/18

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Алєксєєвої Н.Ю., розглянувши у письмовому порядку справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області, третя особа: фізична особа-підприємець ОСОБА_2 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

16 квітня 2018 року позивач ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області про :

- визнання протиправним та скасування рішення, яке зазначене у листі від 22.03.2018 №2605/0/26-18 про відмову у затвердженні ОСОБА_1 проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення, орієнтовною площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства на території Решетилівської селищної ради Решетилівського району Полтавської області за межами населеного пункту;

- зобов'язання повторно розглянути заяву ОСОБА_1 щодо затвердження проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення, орієнтовною площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства на території Решетилівської селищної ради Решетилівського району Полтавської області за межами населеного пункту, з урахуванням висновків суду;

- зобов'язання у місячний строк з дня набрання рішенням законної сили подати до суду звіт про його виконання.

В обгрунтування своїх позовних вимог зазначив, що позивачем подно до відповідача клопотання про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність із земель сільськогосподарського призначення державної власності для ведення особистого селянського господарства на території Решетилівської селищної ради Решетилівського району Полтавської області за межами населеного пункту (кадастровий номер НОМЕР_2). Однак, даний проект землеустрою було повернуто для виправлення помилок. Зазначав, що сукупність матеріалів, наданих позивачем включає в себе повний перелік документів, необхідних для задоволення клопотання, а тому відповідачем протиправно відмовлено у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність із земель сільськогосподарського призначення державної власності для ведення особистого селянського господарства.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 18 травня 2018 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, ухвалено проводити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з викликом учасників справи. Залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору фізичну особу-підприємця ОСОБА_2.

04 травня 2018 року третьою особою подано до суду пояснення на позов, в яких зазначав, що згідно висновку експерта державної експертизи проект землеустрою щодо відведення ОСОБА_1 у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення, орієнтовною площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства на території Решетилівської селищної ради Решетилівського району Полтавської області за межами населеного пункту, відповідає вимогам земельного законодавства. При розгляді справи поклався на розсуд суду та просив розгляд справи провести без його участі.

05 травня 2018 року до суду від ГУ Держгеокадастру у Полтавській області надійшов відзив на позовну заяву, у якому представник відповідача просить відмовити у задоволенні адміністративного позову повністю, посилаючись на те, що в ході розгляду клопотань позивача спеціалістами Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області було виявлено ряд зауважень, про які зазначалося у листах-відповідях. Пояснив, що Головним управління, на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 31.01.2018 №60-р "Питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об'єданих територіальних громад", вживаються заходи щодо передачі земель державної власності сільськогосподарського призначення державної власності до земель комунальної власності Решетилівської селищної об'єднаної територіальної громади.

Позивач у судове засідання не з'явився, представник позивача надав клопотання про розгляд справи без його участі та без участі позивача.

Представник відповідача у судове засідання також не з'явився, надав до суду клопотання про розгляд справи без його участі.

Згідно з частиною 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Зважаючи на відсутність перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених статтею 205 Кодексу адміністративного судочинства України, а також відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, суд ухвалив розглянути справу у порядку письмового провадження.

Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази у сукупності, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що 19.01.2018 позивачем подано клопотання про затвердження проекту землеустрою щодо відведення ОСОБА_1 у власність із земель сільськогосподарського призначення державної власності для ведення особистого селянського господарства земельної ділянки площею 2,0 га, з кадастровим номером НОМЕР_2, за межами населеного пункту на території Решетилівської селищної ради Решетилівського району Полтавської області.

Рішенням Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області від 02.02.2018 №754/0/26-18 повідомлено позивача про те, що:

1) проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки повинен відповідати вимогам статей 50 Закону України «Про землеустрій», 22, 34 Закону України «Про Державний земельний кадастр», Закону України «Про топографо-геодезичну і картографічну діяльність», Інструкції про встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та їх закріплення межовими знаками, затвердженої наказом Держкомзему від 18.05.2010 №376 із змінами, «Вимогам до технічного і технологічного забезпечення виконавців (розробників) робіт із землеустрою» затвердженої наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 11.04.2013 №255;

2) в представленій на розгляд землевпорядній документації потребують уточнення дані щодо:

- віднесення (не віднесення) земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_2 до земель водного фонду у відповідності вимог статей 58 Земельного та 4 Водного кодексів України (див. графічний матеріал, Проект роздержавлення земель колективного сільськогосподарського підприємства ім.Енгельса - земельна ділянка, відповідно до умовних позначень, відноситься до водною фонду);

- угідь, якими представлена земельна ділянка з урахуванням Технічної документації по перерозподілу земель між землекористувачами...

- розміщення земельної ділянки, яка відводиться (див. викопіювання з картограми агровиробничих груп грунтів);

- суміжних власників (землекористувачів) земельних ділянок та долучити їх погодження у відповідності до вимог статті 198 Земельного кодексу України (див. пояснювальна записка, кадастровий план земельної ділянки, польовий абрис, перелік обмежень щодо використання земельної ділянки, Публічну кадастрову карту України - наявність на земельній ділянці об'єктів ЛЕП). Крім того, долучити в повному обсязі відомості щодо охоронної зони навколо об'єкта енергетичної системи, а саме лист ПАТ «Полтаваобленерго»;

3) матеріали документації із землеустрою, що містять графічне зображення об'єктів Державного земельного кадастру, аркуші відомостей про координати поворотних точок їх меж, частин, обмежень, угідь не містять позначки про проведення перевірки електронного документа (див. кадастровий план земельної ділянки, відомість про обчислення площі земельної ділянки...),

4) акт приймання - передачі межових знаків на зберігання доопрацювати з урахуванням вимог Інструкції про встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та їх закріплення межовими знаками, затвердженої наказом Держкомзему від 18.05.2010 № 376 із змінами (зазначити кадастровий номер земельної ділянки),

5) з метою відображення складу угідь, категорії земель та землекористувача (землевласника) за рахунок земель якого відводиться земельна ділянка, в довідці з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками землекористувачами, угіддями, виданої відділом у Решетилівському районі Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області 31.03.2017 № 34-1623-99.5-542/2-17 відобразите відомості про земельну ділянку площею 2.00 га, що відводиться, в розрізі номерів та шифрів рядка, номерів граф.

6) матеріали землевпорядного проектування, передбачені в складі проекту землеустрою статтею 50 Закону України „Про землеустрій", доповнити даними щодо запроектованих земельних ділянок, проектних промірів, площі запроектованих земельних ділянок, проектних шляхів та інше з урахуванням загальної площі масиву. Кадастровий план земельної ділянки привести у відповідність вимог статті 34 Закону України «Про Державний земельний кадастр».

07.03.2018 позивачем подано клопотання про затвердження проекту землеустрою щодо відведення ОСОБА_1 у власність із земель сільськогосподарського призначення державної власності для ведення особистого селянського господарства земельної ділянки площею 2,0 га, з кадастровим номером НОМЕР_2, за межами населеного пункту на території Решетилівської селищної ради Решетилівського району Полтавської області, з виправленими недоліками.

Однак, листом Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області від 22.03.2018 №2605/0/26-18 повідомлено позивача, що не в повній мірі враховані зауваження зазначені в листі Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області від 02.02.2018 754/0/26-18, а саме:

1) проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки повинен відповідати вимогам статей 50 Закону України «Про землеустрій», 22, 34 Закону України «Про Державний земельний кадастр», Закону України «Про топографо-геодезичну і картографічну діяльність», Інструкції про встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та їх закріплення межовими знаками, затвердженої наказом Держкомзему від 18.05.2010 №376 із змінами, «Вимогам до технічного і технологічного забезпечення виконавців (розробників) робіт із землеустрою» затвердженої наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 11.04.2013 №255;

2) в представленій на розгляд землевпорядній документації потребують уточнення дані щодо:

- віднесення (не віднесення) земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_2 до земель водного фонду у відповідності вимог статей 58 Земельного та 4 Водного кодексів України (див. графічний матеріал, Проект роздержавлення земель колективного сільськогосподарського підприємства ім.Енгельса - земельна ділянка, відповідно до умовних позначень, відноситься до водною фонду);

- угідь, якими представлена земельна ділянка з урахуванням Технічної документації по перерозподілу земель між землекористувачами...

- суміжних власників (землекористувачів) земельних ділянок та долучити їх погодження у відповідності до вимог статті 198 Земельного кодексу України (див. пояснювальна записка, кадастровий план земельної ділянки, польовий абрис, перелік обмежень щодо використання земельної ділянки, Публічну кадастрову карту України - наявність на земельній ділянці об'єктів ЛЕП). Крім того, долучити в повному обсязі відомості щодо охоронної зони навколо об'єкта енергетичної системи, а саме лист ПАТ «Полтаваобленерго».

3) з метою відображення складу угідь, категорії земель та землекористувача (землевласника) за рахунок земель якого відводиться земельна ділянка, в довідці з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками землекористувачами, угіддями, виданої відділом у Решетилівському районі Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області 31.03.2017 № 34-1623-99.5-542/2-17 відобразите відомості про земельну ділянку площею 2.00 га, що відводиться, в розрізі номерів та шифрів рядка, номерів граф.

4) матеріали землевпорядного проектування, передбачені в складі проекту землеустрою статтею 50 Закону України „Про землеустрій", доповнити даними щодо запроектованих земельних ділянок, проектних промірів, площі запроектованих земельних ділянок, проектних шляхів та інше з урахуванням загальної площі масиву. Кадастровий план земельної ділянки привести у відповідність вимог статті 34 Закону України «Про Державний земельний кадастр».

Також листом повідомлено позивача, що Головним управління, на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 31.01.2018 №60-р "Питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об'єданих територіальних громад", вживаються заходи щодо передачі земель державної власності сільськогосподарського призначення державної власності до земель комунальної власності Решетилівської селищної об'єднаної територіальної громади.

Роз'яснено, що після завершення передачі відповідних земель питання щодо передачі у власність буде здійснюватися виключно Решетилівською селищною об'єднаною територіальною громадою.

Позивач вважає, що вказана відмови ГУ Держгеокадастру у Полтавській області порушує його права та інтереси щодо земельної ділянки, розташованої за межами населеного пункту на території Решетилівської селищної ради Решетилівського району Полтавської області, в зв'язку з чим ОСОБА_3 звернулася до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку позовним вимогам, суд виходить із наступного.

Відповідно до статті 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Відповідно до пункту ґ) частини 2 статті 25 Закону України "Про землеустрій" від 22.05.2003 № 858-IV, проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок є одним із видів документації із землеустрою.

За приписами частини 2 статті 50 Закону України "Про землеустрій", проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються та затверджуються в порядку, встановленому Земельним кодексом України.

Частиною 7 статті 118 Земельного кодексу України визначено, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб'єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно зі законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.

Згідно із частиною 8 статті 118 Земельного кодексу України, проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186 1 цього Кодексу.

Судом встановлено, що з метою отримання у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_1 звернулася до відповідача з клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0 га, з кадастровим номером НОМЕР_2, що розташована за межами населених пунктів на території Решетилівської селищної ради Решетилівського району Полтавської області.

За результатами розгляду вказаного клопотання, наказом ГУ Держземагенства у Полтавській області від 14.03.2017 позивачу надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 позивачу виготовлено проект землеустрою щодо відведення ОСОБА_1 земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства із земель запасу, ненаданих у власність і користування сільськогосподарського призначення державної власності за межами населених пунктів на території Решетилівської селищної ради Решетилівського району Полтавської області.

Частиною 1 статті 186 1 Земельного кодексу України визначено, що проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності (крім земельних ділянок зони відчуження та зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи) підлягає обов'язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

В силу положень частин 4, 5 статті 186 1 Земельного кодексу України, розробник подає на погодження до органу, визначеного в частині першій цієї статті, за місцем розташування земельної ділянки оригінал проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а до органів, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, - завірені ним копії проекту, а щодо земельної ділянки зони відчуження або зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, розробник подає оригінал проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на погодження до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, а до органів, зазначених у частині третій цієї статті, - завірені ним копії проекту.

Органи, зазначені в частинах першій - третій цієї статті, зобов'язані протягом десяти робочих днів з дня одержання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або копії такого проекту безоплатно надати або надіслати рекомендованим листом з повідомленням розробнику свої висновки про його погодження або про відмову в такому погодженні з обов'язковим посиланням на закони та прийняті відповідно до них нормативно-правові акти, що регулюють відносини у відповідній сфері.

Частиною 3 статті 50 Закону України "Про землеустрій" передбачено, що проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок включають: завдання на розроблення проекту землеустрою; пояснювальну записку; копію клопотання (заяви) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у разі формування та/або зміни цільового призначення земельної ділянки за рахунок земель державної чи комунальної власності); рішення Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у випадках, передбачених законом); письмову згоду землевласника (землекористувача), засвідчену нотаріально (у разі викупу (вилучення) земельної ділянки в порядку, встановленому законодавством), або рішення суду; довідку з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями; матеріали геодезичних вишукувань та землевпорядного проектування (у разі формування земельної ділянки); відомості про обчислення площі земельної ділянки (у разі формування земельної ділянки); копії правовстановлюючих документів на об'єкти нерухомого майна для об'єктів будівництва III - V категорії складності, які розташовані на земельній ділянці; розрахунок розміру втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва (у випадках, передбачених законом); розрахунок розміру збитків власників землі та землекористувачів (у випадках, передбачених законом); акт приймання-передачі межових знаків на зберігання (у разі формування земельної ділянки); акт перенесення в натуру (на місцевість) меж охоронних зон, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон і зон особливого режиму використання земель за їх наявності (у разі формування земельної ділянки); перелік обмежень у використанні земельних ділянок; викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки (у разі формування земельної ділянки); кадастровий план земельної ділянки; матеріали перенесення меж земельної ділянки в натуру (на місцевість) (у разі формування земельної ділянки); матеріали погодження проекту землеустрою.

Відповідно до частини 9 статті 118 Земельного кодексу України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

За змістом частин 10, 11 статті 118 Земельного кодексу України, відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.

У разі відмови органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення заяви без розгляду питання вирішується в судовому порядку.

Аналіз наведених положень Земельного кодексу України та Закону України "Про землеустрій" свідчить, що проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок підлягають погодженню у порядку статті 186 1 Земельного кодексу України, після чого відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки зобов'язаний прийняти рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність. При цьому нормами чинного законодавства не передбачено підстав для відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок.

Як вбачається з наявних у матеріалах справи документів, позивачем неодноразово подавався на затвердження відповідачу проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Так, останнім листом Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області від 22.03.2018 №2605/0/26-18 повідомлено позивача, що не в повній мірі враховані зауваження зазначені в листі Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області від 02.02.2018 754/0/26-18, а саме:

1) проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки повинен відповідати вимогам статей 50 Закону України «Про землеустрій», 22, 34 Закону України «Про Державний земельний кадастр», Закону України «Про топографо-геодезичну і картографічну діяльність», Інструкції про встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та їх закріплення межовими знаками, затвердженої наказом Держкомзему від 18.05.2010 №376 із змінами, «Вимогам до технічного і технологічного забезпечення виконавців (розробників) робіт із землеустрою» затвердженої наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 11.04.2013 №255;

2) в представленій на розгляд землевпорядній документації потребують уточнення дані щодо:

- віднесення (не віднесення) земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_2 до земель водного фонду у відповідності вимог статей 58 Земельного та 4 Водного кодексів України (див. графічний матеріал, Проект роздержавлення земель колективного сільськогосподарського підприємства ім.Енгельса - земельна ділянка, відповідно до умовних позначень, відноситься до водною фонду);

- угідь, якими представлена земельна ділянка з урахуванням Технічної документації по перерозподілу земель між землекористувачами...

- суміжних власників (землекористувачів) земельних ділянок та долучити їх погодження у відповідності до вимог статті 198 Земельного кодексу України (див. пояснювальна записка, кадастровий план земельної ділянки, польовий абрис, перелік обмежень щодо використання земельної ділянки, Публічну кадастрову карту України - наявність на земельній ділянці об'єктів ЛЕП). Крім того, долучити в повному обсязі відомості щодо охоронної зони навколо об'єкта енергетичної системи, а саме лист ПАТ «Полтаваобленерго».

3) з метою відображення складу угідь, категорії земель та землекористувача (землевласника) за рахунок земель якого відводиться земельна ділянка, в довідці з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками землекористувачами, угіддями, виданої відділом у Решетилівському районі Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області 31.03.2017 № 34-1623-99.5-542/2-17 відобразите відомості про земельну ділянку площею 2.00 га, що відводиться, в розрізі номерів та шифрів рядка, номерів граф.

4) матеріали землевпорядного проектування, передбачені в складі проекту землеустрою статтею 50 Закону України „Про землеустрій", доповнити даними щодо запроектованих земельних ділянок, проектних промірів, площі запроектованих земельних ділянок, проектних шляхів та інше з урахуванням загальної площі масиву. Кадастровий план земельної ділянки привести у відповідність вимог статті 34 Закону України «Про Державний земельний кадастр».

Відповідно до ст. 50 Закону України "Про землеустрій", проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок включають: завдання на розроблення проекту землеустрою; пояснювальну записку; копію клопотання (заяви) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у разі формування та/або зміни цільового призначення земельної ділянки за рахунок земель державної чи комунальної власності); рішення Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у випадках, передбачених законом); письмову згоду землевласника (землекористувача), засвідчену нотаріально (у разі викупу (вилучення) земельної ділянки в порядку, встановленому законодавством), або рішення суду; довідку з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями; матеріали геодезичних вишукувань та землевпорядного проектування (у разі формування земельної ділянки); відомості про обчислення площі земельної ділянки (у разі формування земельної ділянки); копії правовстановлюючих документів на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці (за наявності таких об'єктів); розрахунок розміру втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва (у випадках, передбачених законом); розрахунок розміру збитків власників землі та землекористувачів (у випадках, передбачених законом); акт приймання-передачі межових знаків на зберігання (у разі формування земельної ділянки); акт перенесення в натуру (на місцевість) меж охоронних зон, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон і зон особливого режиму використання земель за їх наявності (у разі формування земельної ділянки); перелік обмежень у використанні земельних ділянок; викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки (у разі формування земельної ділянки); кадастровий план земельної ділянки; матеріали перенесення меж земельної ділянки в натуру (на місцевість) (у разі формування земельної ділянки); матеріали погодження проекту землеустрою.

З матеріалів справи вбачається, що у проекті землеустрою позивачем були надані заява замовника; завдання на розроблення проекту землеустрою; наказ ГУ Держземагенства у Полтавській області про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки; довідка з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями; матеріали перенесення меж земельної ділянки в натуру; план зон обмежень і сервітутів земельної ділянки; кадастровий план земельної ділянки; перелік обмежень у використанні земельної ділянки і наявні земельні сервітути; висновок відділу Держаземагенства у Решетилівському районі про розгляд проекту землеустрою; акт прийому-передачі межових знаків; абрис польових вимірів кутів поворотів межі земельної ділянки; та інше.

В ході розгляду справи, представник відповідача не зміг пояснити не відповідність проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність кадастровий номер НОМЕР_2 вимогам статей 50 Закону України «Про землеустрій», 22, 34 Закону України «Про Державний земельний кадастр», Закону України «Про топографо-геодезичну і картографічну діяльність», Інструкції про встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та їх закріплення межовими знаками, затвердженої наказом Держкомзему від 18.05.2010 №376 із змінами, «Вимогам до технічного і технологічного забезпечення виконавців (розробників) робіт із землеустрою» затвердженої наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 11.04.2013 №255, технічної документації по перерозподілу земель між землекористувачами.

Крім того, суд звертає увагу на те, що згідно положень ч.7 ст. 186-1 Земельного кодексу України, органам, зазначеним у частинах першій - третій цієї статті, при погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не включені до проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки відповідно до статті 50 Закону України "Про землеустрій".

Стосовно уточнення даних щодо віднесення (не віднесення) земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_2 до земель водного фонду у відповідності вимог статей 58 Земельного та 4 Водного кодексів України, суд зазначає наступне.

Відповідно до вимог статті 58 Земельного кодексу України до земель водного фонду належать землі, зайняті: а) морями, річками, озерами, водосховищами, іншими водними об'єктами, болотами, а також островами, не зайнятими лісами; б) прибережними захисними смугами вздовж морів, річок та навколо водойм, крім земель, зайнятих лісами; в) гідротехнічними, іншими водогосподарськими спорудами та каналами, а також землі, виділені під смуги відведення для них; г) береговими смугами водних шляхів; ґ) штучно створеними земельними ділянками в межах акваторій морських портів.

За приписами статті 59 Земельного кодексу України громадянам та юридичним особам органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування із земель водного фонду можуть передаватися на умовах оренди земельні ділянки прибережних захисних смуг, смуг відведення і берегових смуг водних шляхів, озера, водосховища, інші водойми, болота та острови для сінокосіння, рибогосподарських потреб (у тому числі рибництва (аквакультури), культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей, проведення науково-дослідних робіт, догляду, розміщення та обслуговування об'єктів портової інфраструктури і гідротехнічних споруд тощо, а також штучно створені земельні ділянки для будівництва та експлуатації об'єктів портової інфраструктури та інших об'єктів водного транспорту. Землі водного фонду можуть бути віднесені до земель морського і річкового транспорту в порядку, встановленому законом.

Згідно ч. 1 ст.1 Закону України «Про Державний земельний кадастр» Державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами.

Відомості Державного земельного кадастру є офіційними (ч. 1 ст. 20 ЗУ «Про Державний земельний кадастр») і вважаються об'єктивними та достовірними, якщо інше не доведено судом (п. 12 Порядку ведення Державного земельного кадастру визначається постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 1051 (із змінами та доповненнями).

Держгеокадастр як центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, є держателем Державного земельного кадастру та забезпечує його ведення та адміністрування.

В матеріалах проекту землеустрою наявна інформація щодо земельної ділянки, яка розташована в межах 5324255100:00:001, що надається державним кадастровим реєстратором і територіальним органом нижчого рівня територіальному органу, видана державним кадастровим реєстратором ГУ Держгеокадастру у Полтавській області, та довідка з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями, згідно яких спірна земельна ділянка відноситься до земель сільськогосподарського призначення, та в графі віднесення земельної ділянки до земель водного фонду значиться позначка "ні".

Відповідно до частини першої статті 22 Земельного кодексу України землями сільськогосподарського призначення визнаються землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури, у тому числі інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції, або призначені для цих цілей.

Згідно з пунктом "а" частини другої статті 22 Земельного кодексу України, до земель сільськогосподарського призначення належать сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги).

Сторонами у ході судового розгляду справи не надано доказів прийняття компетентними органами рішень про віднесення спірної земельної ділянки до земель водного фонду.

З огляду на вищевикладене, суд вважає необґрунтованими твердження відповідача про те, що спірна земельна ділянка відноситься до земель водного фонду.

Згідно статті 50 статті Закону України «Про землеустрій» проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок включають, серед іншого, кадастровий план земельної ділянки, перелік обмежень у використанні земельних ділянок.

За змістом статті 198 Земельного кодексу України кадастрові зйомки - це комплекс робіт, виконуваних для визначення та відновлення меж земельних ділянок, які включають, зокрема, погодження меж земельної ділянки з суміжними власниками та землекористувачами.

Стаття 1 Закону України «Про топографо-геодезичну і картографічну діяльність» від 23 грудня 1998 р. № 353-XIV визначає кадастрові зйомки як комплекс робіт, спрямованих на вивчення необхідних топографічних елементів місцевості щодо пунктів геодезичної мережі (зокрема меж земельних ділянок з їх найменуваннями, кількісними та якісними показниками) і нанесення їх на планшет для створення планів (карт), що служать основою для кадастрів.

У статті 1 Закону України «Про Державний земельний кадастр» від 07 липня 2011 р. № 3613-VI надано визначення термінів, що вживаються у ньому, розкрито і зміст терміну «кадастрова карта (план)» - це графічне зображення, що містить відомості про об'єкти Державного земельного кадастру.

Згідно частини 1 статті 34 цього Закону на кадастровому плані земельної ділянки відображаються: площа земельної ділянки; зовнішні межі земельної ділянки (із зазначенням суміжних земельних ділянок, їх власників, користувачів суміжних земельних ділянок державної чи комунальної власності); координати поворотних точок земельної ділянки; лінійні проміри між поворотними точками меж земельної ділянки; кадастровий номер земельної ділянки; кадастрові номери суміжних земельних ділянок (за наявності); межі земельних угідь; межі частин земельних ділянок, на які поширюється дія обмежень у використанні земельних ділянок, права суборенди, сервітуту; контури об'єктів нерухомого майна, розташованих на земельній ділянці. Таблиці із зазначенням координат усіх поворотних точок меж земельної ділянки, переліку земельних угідь, їх площ, відомостей про цільове призначення земельної ділянки та розробника документації із землеустрою на земельну ділянку є невід'ємною частиною кадастрового плану земельної ділянки.

Із матеріалів справи вбачається, що при розробленні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки був виготовлений кадастровий план, який містить відомості, передбачені статтею 34 Закону України «Про Державний земельний кадастр».

З наданого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, акту встановлення меж в натурі, вбачається, що позивачем не порушуються права суміжних власників (землекористувачів).

Також у зв'язку з наявністю на земельній ділянці об'єктів ЛЕП, проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки містить перелік обмежень щодо використання земельної ділянки від 07.04.2017 №01-01/10, акт перенесення в натуру (на місцевості) меж охоронних зон, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон і зон особливого режиму використання земель за їх наявності від 03.04.2017, підписаний уповноваженим представником відділу у Решетилівськлму районі ГУ Держгеокадастру у полтавській області, та план меж зон обмежень та сервітутів, якими визначено розміри та місце знаходження охоронної зони навколо (вздовж) об'єкта енергетичної системи.

Доказів передачі земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності орієнтовною площею 2,0 га, що знаходиться на території Решетилівської селищної ради Решетилівського району Полтавської області за межами населеного пункту у комунальну власність Решетилівської селищної об'єднаної територіальної громади відповідачем суду не надано та судом не встановлено.

Згідно частини 13 статті 123 Земельного кодексу України, підставою відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише його невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.

Положеннями частини сьомої статті 186-1 Земельного кодексу України встановлено, що органам, зазначеним у частинах першій - третій цієї статті, при погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не включені до проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки відповідно до статті 50 Закону України "Про землеустрій".

Дослідивши матеріали проектів землеустрою суд приходить до висновку, що останні за своїм переліком та змістом відповідають вимогам статті 50 Закону України "Про землеустрій", а тому посилання відповідача у своєму листі від 22.03.2018 №2605/0/26-18 на невідповідність проекту землеустрою вищевказаній нормі не знайшла свого підтвердження під час розгляду справи.

Крім того, вказаний проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки було погоджено без зауважень, відповідно до висновку відділом у Решетилівському районі Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області від 23.05.2017 від №581282-17 про розгляд проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

При цьому суд наголошує, що відповідно до ч. 9 ст. 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Тобто, вищезазначеною нормою встановлено єдиний варіант правомірної поведінки органу у разі звернення до нього особи з клопотанням про затвердження проекту землеустрою, а саме, прийняття рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки є змістом відповідного індивідуального правового акту.

Відповідно до п. 4 ч. 1 статті 5 КАС України способом захисту прав особи від протиправної бездіяльності є визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії. Тобто дії, які він повинен вчинити за законом.

Приймаючи до уваги вищенаведене суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати протиправною бездіяльність Головного управління Держгоекадастру у Полтавській області, яка полягає у не вирішенні питання про затвердження ОСОБА_1 проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення, орієнтовною площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства на території Решетилівської селищної ради Решетилівського району Полтавської області за межами населеного пункту.

Оскільки протиправна бездіяльність відповідача полягає у неприйнятті ним рішення, яке передбачене у частині 9 ст. 118 ЗК України, у визначений законом строк, належним способом захисту прав позивача є зобов'язання відповідача розглянути клопотання ОСОБА_1 про погодження проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення, орієнтовною площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства на території Решетилівської селищної ради Решетилівського району Полтавської області за межами населеного пункту з урахуванням висновків суду.

Відтак позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.

Щодо вимоги позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини першої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

За змістом наведеної норми встановлення обов'язку суб'єкта владних повноважень подати до суду звіт про виконання судового рішення є правом суду, що розглядає справу, та може застосовуватись у разі наявності обґрунтованих підстав вважати, що відповідач буде ухилятись чи навмисно затягувати виконання судового рішення.

У даній справі відповідні обставини відсутні, а тому суд не знаходить підстав для застосування заходів судового контролю, а тому в цій частині слід відмовити.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

За змістом частини 3 статті 139 Кодексу при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Беручи до уваги те, що ОСОБА_1 при поданні позову сплачено судовий збір у розмірі 1409,60 грн., і суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог, сума судових витрат, яка підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області, пропорційно до розміру задоволених позовних вимог, складає 704,80 грн.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

У Х В А Л И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області (вул. Уютна, 23, м. Полтава, 36039, код ЄДРПОУ 39767930), третя особа: фізична особа-підприємець ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, 36000) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Держгоекадастру у Полтавській області, яка полягає у не вирішенні питання про затвердження ОСОБА_1 проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення, орієнтовною площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства на території Решетилівської селищної ради Решетилівського району Полтавської області за межами населеного пункту.

Зобов'язати Головне управління Держгоекадастру у Полтавській області (ідентифікаційний код 39767930) розглянути клопотання ОСОБА_1 про погодження проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення, орієнтовною площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства на території Решетилівської селищної ради Решетилівського району Полтавської області за межами населеного пункту з урахуванням висновків суду.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області (код ЄДРПОУ 39767930) витрати на сплату судового збору в розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні вісімдесят гривень).

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Н.Ю. Алєксєєва