Рішення № 74608705, 12.06.2018, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.06.2018
Номер справи
815/1647/18
Номер документу
74608705
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 815/1647/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 червня 2018 року Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бжассо Н.В.,

за участі секретаря судового засідання Іщенко С.О.,

за участі сторін:

позивача ОСОБА_1 (згідно паспорта),

представника відповідача Шандиби І.В. (за довіреністю),

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одеса в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області за участі третьої особи без самостійних вимог на стороні відповідача, ліквідаційної комісія ГУ МВС України в Одеській області, про визнання протиправною бездіяльність щодо здійснення виплати нарахованого підвищення пенсії та зобов'язання провести виплату пенсії

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області за участі третьої особи без самостійних вимог на стороні відповідача, ліквідаційної комісія ГУ МВС України в Одеській області, за результатом розгляду якого позивач просить суд:

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (відмова вчинити дії) щодо здійснення виплати нарахованого підвищення пенсії позивача у повному обсязі з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року, як пенсіонеру внутрішніх справ.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести виплату пенсії ОСОБА_1 у повному обсязі, нарахованої на підставі довідки № НОМЕР_2, складеної ліквідаційною комісією ГУ МСВ України в Одеській області з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року, відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23.12.2015 року, ст. 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», передбачених Постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на користь позивача судовий збір.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 14.03.1996 року він став пенсіонером органів внутрішніх справ України і йому призначена пенсія відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», що підтверджується пенсійним посвідченням № НОМЕР_2 від 14.03.1996 року, видане ГУ МВС України в Одеській області.

На підставі оригіналу довідки, наданої ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Одеській області у грудні 2017 року, 29.12.2017 року позивач звернувся із заявою до ГУ ПФУ про проведення перерахунку та виплату пенсії у відповідності до чинного законодавства та з моменту виникнення права на перерахунок і отримання, тобто з 01 січня 2016 року.

27.01.2018 року позивач отримав відповідь з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, у якому зазначено про відмову у виплаті пенсії, у зв'язку із відсутністю коштів у державному бюджеті. З висновком ГУ ПФУ в Одеській області та з Постановою КМУ № 103 від 21.02.2018 року позивач не погоджується, оскільки, як висновок ГУ ПФУ в Одеській області від 23.01.2018 року № 102/П-11, так і ч. 3 абз. 2 Постанови КМУ України № 103 від 21.02.2018 року явно суперечать КУ, Закону України № 900 від 23.12.2015 року, рішенням Конституційного Суду України, рішенням Верховного Суду та іншим чинним законодавчим актам.

Ухвалою суду від 13.04.2018 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження та призначено перше судове засідання для розгляду справи по суті на 10 травня 2018 року о 10 годині 00 хвили.

08.05.2018 року від представника відповідача надійшов відзив на адміністративний позов з огляду на який, відповідач вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не належать до задоволення. Представник відповідача зазначає, що на виконання Постанови № 103 від 21.02.2018 року головним управлінням 14.04.2018 року було проведено перерахунок пенсії позивачу на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення наданої уповноваженим органом. Представник відповідача зазначає, що відповідно до вищевказаної постанови. Сума перерахованих за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року пенсій обчислюється органами Пенсійного фонду станом на 01.01.2018 року та виплачується після виділення коштів на їх фінансування поетапно. На виконання положення Постанови № 103 від 21.02.2018 року, управління зробило необхідний розрахунок доплати пенсії за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року, яка почне виплачуватися з 01.01.2019 року, як це передбачено постановою.

Позивач під час судового розгляду справи позовні вимоги підтримав та просив задовольнити з підстав, викладених в адміністративному позові.

Представник відповідача зазначив, що заперечує проти задоволення позовних вимог з підстав, викладених у відзиві на адміністративний позов.

Представник третьої особи, ЛК ГУ МВС України в Одеській області, 02.05.20178 року через канцелярію суду надав клопотання про розгляд справи без його участі.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд робить наступні висновки.

ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ з 14.03.1996 року та отримує пенсію за вислугу років, що підтверджується посвідченням № НОМЕР_2.

29.12.2017 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в Одеській області із заявою про проведення перерахунку пенсії у відповідності до чинного законодавства та з моменту виникнення права на перерахунок пенсії, тобто з 01.01.2016 року.

23.01.2018 року відповідачем складено відповідь № 102/П-11 на заяву позивача, з огляду на яку, управління повідомило позивача, що перерахунок та виплату пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ буде забезпечено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.

Суд встановив, що ЛК ГУ МВС України в Одеській області направила на адресу відповідача довідку № НОМЕР_2 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача у відповідності до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови КМУ від 15.11.2015 року № 988, наказу МВС від 06.04.2016 року № 260.

В подальшому МВС України, 28.02.2018 року, направило на адресу Пенсійного фонду України лист № 2900/05/22-2018 про те, що довідки про розмір грошового забезпечення, що були подані до набрання чинності постановою КМУ від 21.02.2018 року № 103, не можуть бути враховані при проведенні перерахунку пенсій.

На адресу управління від ЛК ГУ МВС України в Одеській області надійшла нова довідка № НОМЕР_2 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) у відповідності до постанови КМУ від 15.11.2015 року № 988, постанови КМУ від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».

14.04.2018 року на підставі оновленої довідки №13949 позивачу перерахована пенсія з 01.05.2018 року.

14.04.2018 року управлінням, також, здійснено розрахунок на доплату пенсії ОСОБА_1 за період січень 2016 року - квітень 2018 року.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон № 2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» (далі - Закон № 900-VIII).

Цим Законом внесено доповнення до статті 63 Закону № 2262-ХІІ. Статтю 63 доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Статтею 51 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Суд встановив, що ОСОБА_1 погоджується із перерахунком пенсії, який вчинений відповідачем, проте, не погоджується з поетапністю виплати підвищення пенсії за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року у відповідності до постанови № 103 від 21.02.2018 року.

Суд зазначає, що 21.02.2018 року КМУ відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" прийняв Постанову «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».

Відповідно до п. 3 вказаної Постанови, перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 р. та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку: з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 року; з 1 січня 2020 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.

Пунктом 5 Постанови передбачено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45.

З огляду на викладене, суд встановив, що відповідач, у відповідності до абзацу 1 п. 3 та п. 5 Постанови № 103 від 21.02.2018 року вчинив перерахунок пенсії ОСОБА_1, з яким останній погоджується та не вважає розрахунок таким, що проведений не у відповідності до норм чинного законодавства.

Проте, порядок виплати суми перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р., який передбачений тим самим 3 пунктом Постанови № 103 від 21.02.2018 року позивач вважає таким, що не відповідає нормам чинного законодавства та протиправним.

Суд зазначає, що Постанови КМУ приймаються на виконання Законів України, так само і Постанова КМУ № 103 від 21.02.2018 року прийнята у відповідності до ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», про що зазначено у преамбулі постанови. Чинні постанови КМУ є нормативно-правовими актами, якими керуються органи державної влади при виконанні своїх функцій та суд при прийнятті рішень у справах.

Суд, також, зазначає, що ані ст. 63, ані ст. 51 про суперечність постанови № 103 КМУ від 21.02.2018 року в частині поетапності виплати перерахованої пенсії за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року, не визначають порядку та періоду, в який здійснюється виплата різниці в пенсії за минулий час.

Суд, також, вказує на те, що станом на час розгляду справи Порядок № 103 від 21.02.2018 року є чинним.

Таким чином, суд робить висновок, про відсутність бездіяльності відповідача, станом на час розгляду справи, щодо невиплати перерахованого підвищення пенсії за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року.

Щодо посилання позивача на рішення Європейського суду з прав людини у справі «Кечко проти України» з приводу того, що держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними. Тобто, органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань, суд зазначає, що у даному випадку позивачу було перераховано розмір призначеної пенсії та здійснено розрахунок на доплату, яка буде проводитися поетапно у відповідності до норм Постанови КМУ. Тобто, держава не відмовила позивачу у виплаті підвищення пенсії за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року.

При цьому, суд не приймає до уваги лист ГУ ПФУ в Одеській області від 23.01.2018 року № 102/П-11, оскільки його було складено відповідачем до проведення перерахунку пенсії 14.04.2018 року.

Також, суд не приймає до уваги доводи позивача з приводу того, що у випадку відмови у задоволенні позовних вимог про зобов'язання виплатити різницю в пенсії за минулий час, у нього не буде коштів для нормального існування, купівлі їжі та лікарських засобів, оскільки з огляду на матеріали справи з 01.05.2018 року позивач отримує пенсію у розмірі 5873,50 грн. До здійснення перерахунку, пенсія позивача становила 3456,25 грн. Тобто з 01.05.2018 року позивач отримує перераховану пенсію, поетапно передбачена виплата, лише, різниці в розмірі пенсії.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З урахуванням перебування головуючого судді Бжассо Н.В. у відрядженні з 06.06.2018 року по 11.06.2018 року включно, повний текст рішення складений судом 12.06.2018 року.

Керуючись ст.ст.2, 3, 6, 8, 9, 73, 74, 75, 76, 77, 139, 205, 243, 245, 246, 250, 262, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області за участі третьої особи без самостійних вимог на стороні відповідача, ліквідаційної комісія ГУ МВС України в Одеській області, про визнання протиправною бездіяльність щодо здійснення виплати нарахованого підвищення пенсії та зобов'язання провести виплату пенсії.

Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.

Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України через Одеський окружний адміністративний суд до Одеського апеляційного адміністративного суду.

Позивач - ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1, ІПН: НОМЕР_1).

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (адреса: 65107, Одеська область, місто Одеса, вул. Канатна, 83, код ЄДРПОУ: 20987385).

Третя особа без самостійних вимог на стороні відповідача - Ліквідаційна комісія Головного управління МВС України в Одеській області ( вул. Єврейська, 12, м. Одеса, 65014).

Повний текст рішення складений та підписаний 12.06.2018 року.

Суддя Н.В. Бжассо

.