
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
12 червня 2018 р. № 820/2989/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Бадюкова Ю.В., розглянувши в приміщенні суду в м. Харкові в порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за адміністративним позовом Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення штрафу,-
В С Т А Н О В И В:
Головне управління Держпродспоживслужби в Харківській області (далі по тексту - позивач, ГУ Держпродспоживслужби в Харківській області) звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі по тексту - відповідач, ФОП ОСОБА_1), в якому просить суд:
- стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, штраф у розмірі 1700,00 грн. до державного бюджету для зарахування надходжень по коду бюджетної класифікації 21081100, символ звітності 106, в установі банку - Головне управління Державної казначейської служби України у Харківській області, МФО 851011, одержувач УДКСУ у Слобідському районі м. Харкова, код одержувача 37999680, номер рахунку 31114106700005.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що за порушення законодавства про рекламу на відповідача було накладено штраф у сумі 1700,00 грн. відповідно до рішення № 45 від 25.10.2017 року. У добровільному порядку вказана сума штрафу не була сплачена.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 05.05.2018 року відкрито спрощене позовне провадження у даній справі.
Копія ухвали про відкриття спрощеного позовного провадження у справі надіслана учасникам справи, що підтверджується наявними в матеріалах справи доказами. Відповідач правом на подання відзиву на адміністративний позов не скористався.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст. 229 КАС України.
Згідно положень ст. ст. 12, 257 КАС України даний спір віднесено до категорії справ, що підлягають розгляду за правилами спрощеного позовного провадження, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження, враховуючи, що відповідача повідомлено належним чином про наявність позову щодо оскарження його рішення.
Згідно ч. 5 ст. 262 КАСУ суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, суд встановив наступні обставини справи.
09.08.2017р. на підставі рішення Харківської міської ради від 19.07.2017р. №460 «Про демонтаж спеціальних конструкцій» посадовою особою ГУ Держпродспоживслужби в Харківській області складено протокол про порушення законодавства про рекламу № 38, яким встановлено, що розміщення реклами "Шиномонтаж", "Шины из Европи б/у", "Шиномонтаж...Шини, диски..." за адресами: АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2 містять ознаками порушення ч. 1 ст. 16 Закону України "Про рекламу" без наявності дозволу на розміщення зовнішньої реклами (а.с. 5-6, 38).
За наявності ознак порушення законодавства про рекламу прийнято рішення від 07.09.2017 року № 45 про початок розгляду справи про порушення законодавства про рекламу (а.с. 19).
Головним управлінням на адресу ФО-П ОСОБА_1 направлено вимогу у відповідності до ч.2 ст. 26 Закону України "Про рекламу" від 09.08.2017 №5.0/6898 щодо надання необхідних документів для всебічного розгляду справи про порушення законодавства про рекламу, яку відповідачі 16.08.2017 отримав особисто, що підтверджується рекомендованими повідомленнями про вручення поштового відправлення (а.с. 15-17).
Судом встановлено, що на вищезазначену вимогу ФО-П ОСОБА_1 не надав документів, пояснень, необхідних для здійснення повноважень щодо контролю за дотриманням вимог законодавства про рекламу, інформації щодо вартості розповсюдженої реклами.
Листом від 08.09.2017 №5.0/8002 Головне управління повторно направило вимогу та запрошення на засідання щодо розгляду справи про порушення законодавства про рекламу. Згідно поштового повідомлення лист ФО-П ОСОБА_1 не отримував (а.с. 20-22).
Телефонограмою №101 від 17.10.2017 відповідача було повідомлено про місце, дату та час розгляду справи про порушення законодавства про рекламу (25.10.2017 р. об 11 год. 00 хв.). Вказану телефонограму отримав особисто ОСОБА_1 17.10.2017 р. о 10 год. 40 хв.(а.с. 24).
Також, суд встановив , що ФО-П ОСОБА_1 не прибув у визначену дату та час для розгляду справи про порушення законодавства про рекламу та не надав витребуваних відомостей та документів.
На підставі ст. 27 Закону України "Про рекламу" прийнято рішення від 25.10.2017 №45 про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу у зв'язку з недотриманням встановлених законом вимог щодо порядку розповсюдження (поширення) реклами, а саме ч.6 ст. 27 Закону України "Про рекламу", у вигляді штрафу у розмірі 1700,00 грн. (розрахунок штрафних санкцій до протоколу засідання № 50 від 25.10.2017) (а.с. 25-27, 28, 29-30).
Рішення від 25.10.2017 №45 про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу 27.10.2017 надіслане відповідачу листом Головного управління від 25.10.2017 №5.0/9720. Згідно поштового повідомлення лист ФО-П ОСОБА_1 не отримував (а.с. 32-33).
Телефонограмою №115 від 04.12.2017 відповідача було запрошено до Головного управління для отримання рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу (а.с. 35).
На даний час рішення №45 від 25.10.2017 про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу відповідачем не оскаржено, в добровільному порядку штраф не сплачено.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Спеціальним нормативно-правовим актом, що визначає засади рекламної діяльності в Україні, регулює відносини, що виникають у процесі виробництва, розповсюдження та споживання реклами є Закон України "Про рекламу". Цей Закон регулює відносини, пов'язані з виробництвом, розповсюдженням та споживанням реклами на території України (ч. 1 ст. 2 Закону України "Про рекламу").
Частиною 1 ст. 27 Закону України "Про рекламу" передбачено, що особи, винні у порушенні законодавства про рекламу, несуть дисциплінарну, цивільно-правову, адміністративну та кримінальну відповідальність відповідно до закону.
Частиною 1 ст. 16 Закону України "Про рекламу" передбачено, що розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах проводиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, а поза межами населених пунктів - на підставі дозволів, що надаються обласними державними адміністраціями, а на території Автономної Республіки Крим - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, в порядку, встановленому цими органами на підставі типових правил, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Так, на підставі рішення Харківської міської ради від 19.07.2017р. №460 посадовою особою ГУ Держпродспоживслужби в Харківській області складено протокол про порушення законодавства про рекламу № 38, яким встановлено, що розміщення реклами "Шиномонтаж", "Шины из Европи б/у", "Шиномонтаж...Шини, диски..." за адресами: АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2 містять ознаками порушення ч. 1 ст. 16 Закону України "Про рекламу" без наявності дозволу на розміщення зовнішньої реклами.
Питання накладення уповноваженими особами Держспоживінспекції та її територіальних органів в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі (далі - територіальні органи) штрафів на рекламодавців, виробників і розповсюджувачів реклами за порушення законодавства про рекламу (крім штрафів, накладення яких належить виключно до компетенції Антимонопольного комітету і регулюється законодавством з питань авторського права та суміжних прав) регулює Порядок накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 року № 693 (далі по тексту - Порядок).
У відповідності до п. 11 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу за наявності ознак порушення законодавства про рекламу приймається рішення про початок розгляду справи.
Справа розглядається у місячний строк з дня прийняття рішення про початок її розгляду (п. 12 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу).
Пунктом 9 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу встановлено, що підставою для розгляду справи про порушення законодавства про рекламу (далі - справа) є відповідний протокол, складений уповноваженою посадовою особою Антимонопольного комітету, Національної ради з питань телебачення і радіомовлення, Мінфіну, НКЦПФР або Держспоживінспекції та її територіальних органів.
Пунктом 14 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу передбачено, що Держспоживінспекція та її територіальні органи повідомляють рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами про розгляд справи не пізніш як за три дні до дати розгляду, а у невідкладних випадках - не пізніш як за один день.
Згідно п. 16 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу справа розглядається за участю представника особи, щодо якої порушено справу. В разі його відсутності справу може бути розглянуто, якщо незважаючи на своєчасне повідомлення про місце і час розгляду справи не надійшло обґрунтоване клопотання про відкладення розгляду справи.
За результатами розгляду справи приймається рішення, що оформляється у двох примірниках, один з яких залишається у Держспоживінспекції або її територіальному органі, другий - у 10-денний строк надсилається особі, стосовно якої було прийнято рішення, або видається її представникові під розписку (п. 18 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу).
З матеріалів справи судом встановлено, що Головне управління Держпродспоживслужби в Харківській області неодноразово повідомляло відповідача про дату розгляду справи та зобов'язувало надати інформацію та документи для всебічного розгляду справи, однак відповідач не надав зазначених документів та пояснень, участь в розгляді справи не приймав.
Таким чином суд зазначає, що обов'язок щодо повідомлення відповідача у письмовому порядку про розгляд справи про порушення законодавства про рекламу, позивачем дотримано.
Згідно з вимогами пункту 20 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу, сума штрафів за порушення законодавства про рекламу сплачується добровільно або стягується в судовому порядку відповідно до законодавства.
З матеріалів справи суд вбачає, що з метою інформування про рішення про накладення штрафу за порушення вимог законодавства про рекламу № 45 від 25.10.2017 року, телефонограмою №115 від 04.12.2017 було відповідача запрошено до Головного управління, яку він особисто отримав.
Доказів оскарження в судовому порядку рішення про накладення штрафу за порушення вимог законодавства про рекламу від № 45 від 25.10.2017 року суду не надано, як не надано й доказів сплати штрафу .
Враховуючи викладене, суд доходить висновку, що позовні вимоги Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Розподіл судових витрат здійснюється з урахуванням норм ст. 139 КАС України.
Керуючись ст. ст. 14, 22, 194, 243, 246, 249, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Адміністративний позов Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення штрафу - задовольнити.
Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, код НОМЕР_1) до державного бюджету для зарахування надходжень по коду бюджетної класифікації 21081100, символ звітності 106, в установі банку - Головне управління Державної казначейської служби України у Харківській області, МФО 851011, одержувач УДКСУ у Слобідському районі м. Харкова, код одержувача 37999680, номер рахунку 31114106700005 штраф у розмірі 1700,00 грн. (одна тисяча сімсот гривень 00 копійок).
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку, передбаченому п.п. 15.5. п. 15 ч. 1 Розділу VII Перехідних положень КАС України до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів, з дня його проголошення .
В разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складено 12 червня 2018 року.
Суддя Бадюков Ю.В.