Рішення № 74608552, 12.06.2018, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.06.2018
Номер справи
820/3769/18
Номер документу
74608552
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 червня 2018 р. № 820/3769/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Панова М.М., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, третя особа - Харківський обласний військовий комісаріат про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, в частині відмови у призначенні ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням йому як особі, звільненої з військової служби інвалідності III групи вперше з 12 квітня 2016 року, внаслідок поранення, закритої черепно-мозкової травми, контузії, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велися бойові дії, що зазначено в пункті № 13 протоколу № 37 від 06 квітня 2018 року що стосується ОСОБА_1; зобов'язати Міністерство оборони України (ЄДРПОУ 00034022) призначити та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1) одноразову грошову допомогу у зв'язку з встановленням йому як особі звільненої з військової служби, інвалідності III групи вперше з 12 квітня 2016 року, внаслідок поранення, закритої черепно-мозкової травми, контузії, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велися бойові дії, відповідно до ст. 16 Закону України «Про соціальній та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та порядку, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року №975, в розмірі 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржуване рішення та дії відповідача та третьої особи є протиправними та такими, що суперечать нормам законодавства, яке регулює спірні правовідносини.

Ухвалою суду від 17.05.2018 відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачу та третій особі, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення.

01.06.2018 представником відповідача надано відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач приймав участь в бойових діях в Республіці Афганістан у складі окремого контрольно-перепускного пункту "Терез" 26.03.1987, 29.03.1987, 31.03.1987, 27.04.1987, 29.04.1987, 01.05.1987, 03.05.1987, 07.05.1987, 08.05.1987, 09.05.1987, 12.05.1987, 14.05.1987, 23.05.1987, 27.05.1987, що підтверджується військовим квитком НУ №9257585.

03.02.1988р. позивача звільнено в запас на підставі наказу міністра оборони СРСР №261 від 29.09.1987 що підтверджується копією військового квитка.

24.10.2013 висновком спеціаліста в галузі з судово - медичної експертизи №1885/Ж, встановлено: «Описані рубці є наслідком загоєння ран, що могли утворитися внаслідок осколочних поранень, які могли бути спричинені під час проходження строкової служби під час виконання бойових дій в 1987 році».

24.12.2013 відповідно до витягу з протоколу №3279 засідання Центральної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв Міністерства оборони України, позивачу встановлено: «поранення, ЗЧМТ, контузія, травма пов'язані з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велися бойові дії».

17.04.2014р. позивач став інвалідом III групи вперше на термін з 15.04.2014 до 01.05.2016 «довідка до акта огляду в МСЕК» Серія 10ААБ №187685, причина інвалідності: поранення, ЗЧМТ, контузія травми пов'язані з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велися бойові дії.

21.04.2016 позивач став інвалідом III групи вперше на термін з 12.04.2016 до 01.05.2018 «довідка до акта огляду в МСЕК» Серія 12ААА №106742, причина інвалідності: поранення, ЗЧМТ, контузія, травма пов'язана з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велися бойові дії.

Тобто з 12.04.2016 позивач отримав право на отримання одноразової грошової допомоги на підставі ст. 16 закону №2011-ХІІ (у редакції, чинній на час встановлення інвалідності III групи 12.04.2016) та порядком №975 як інвалід III групи в розмірі: 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності.

10.10.2017 позивач, з метою вирішення питання про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності III групи з 12.04.2016 вперше внаслідок поранення, закритої черепно - мозкової травми, контузії, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велися бойові дії звернувся до Харківського Обласного військового комісаріата з відповідною заявою та надав копії необхідних документів зазначених у пунктах 10 і 11 порядку №975.

24.10.2017 позивач отримав лист Харківського ОВК від 19.10.2017 №2603/ВСЗ, тобто відповідь на свою заяву від 10.10.2017 Харківський ОВК відмовив позивачеві в напрямку в 15-денний строк з дня реєстрації розпоряднику бюджетних коштів Міноборони всіх документів і висновку з виплати позивачеві одноразової грошової допомоги.

26.10.2017 позивач звернувся за захистом своїх прав до Ленінського районного суду м. Харкова з адміністративним позовом до Харківського ОВК, третя особа: Міністерство оборони України, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії. Рішення Ленінського районного суду м. Харкова від 17.11.2017 у справі №642/5406/17, яким позов було задоволено, набрало законної сили.

На підставі вищевказаного рішення суду Харківський ОВК направив 14.03.2018 висновок і документи позивача в комісію Міноборони. Комісія Міноборони прийняла рішення про відмову в призначенні позивачу одноразової грошової допомоги оформлене пунктом №13 протоколу №37 від 06.04.2018.

14.05.2018 позивач отримав копію витягу №13 протоколу №37 комісії Міноборони від 06.04.2018 завіреного печаткою департаменту фінансів Міноборони, тобто розпорядник бюджетних коштів Міноборони прийняло рішення про відмову у виплаті позивачеві одноразової грошової допомоги.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку із виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни здійснюється відповідно до Закону України №2232-ХІІІ від 25.03.1992 «Про загальний військовий обов'язок і військову службу».

Закон України від 04.04.2006 №3597-ІV "Про внесення змін до Закону України "Про загальний військовий обов'язок і військову службу", яким була запроваджено виплату одноразової грошової допомоги з 10.05.2006.

Згідно ст. 41 Закону № 2232-ХІІІ (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) передбачено що: «виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом №2011-ХІІ».

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців визначені Законом №2011-XIІ.

Відповідно до ст. 16 Закону №2011-ХІІ (в редакції на 20.12.1991, на момент опублікування) передбачалося: «Державне обов'язкове особисте страхування», що військовослужбовці, а також військовозобов'язані, призвані на збори, підлягають державному обов'язковому особистому страхуванню на випадок загибелі або смерті, а також: в разі поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання, одержаних в період проходження служби (зборів) у розмірі, залежному від ступеня втрати працездатності. Умови страхування і порядок виплат страхових сум встановлювався Кабінетом Міністрів України.

Вказана норма ст. 16 втратила чинність з 01.01.2007.

Законом України №328-V від 03.11.2006 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України і питань соціального захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, і деяких інших осіб», ст. 16 Закону №2211-XІІ викладена в новій редакції. «Встановлено, що у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного військовослужбовцю під час виконання ним обов'язків військової служби, а також інвалідності, що настала в період проходження військової служби або не пізніше ніж: через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження військової служби, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі п'ятирічного грошового забезпечення за останньою посадою в порядку та на умовах, визначених КМ України».

Вказана норма ст. 16 втратила чинність з 01.01.2014.

04.07.2012 Законом України від 04.07.2012 №5040-VI «Про внесення змін до деяких законів України з питань соціального захисту військовослужбовців», яким внесено зміни до ст. 16 Закону №2011-ХІІ та доповнено ст. ст. 16-1 - 16-4. зазначено, що: Цей Закон набирає чинності з 01.01.2014; Встановити, що дія цього Закону не поширюється на осіб, стосовно яких до набрання чинності цим Законом прийнято рішення про виплату їм одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, або які отримали замість зазначеної допомоги інші компенсаційні виплати відповідно до законодавства.

Позивачем зазначено, що він раніше до Міноборони не звертався про виплату йому одноразової грошової допомоги по III групі інвалідності яка йому встановлювалася на період з 15.04.2014, згідно довідки МСЕК серія 10ААБ №187685, також, рішення про виплату позивачу одноразової грошової допомоги по III групі інвалідності яка була встановлена з 15.04.2014 вперше раніше Міноборони не приймало та інших компенсаційних виплат він не отримував.

Тому позивач вперше звернувся за призначенням одноразової грошової допомоги по III групі інвалідності яка була встановлена з 12.04.2016 вперше.

В новій редакції ч. 1 ст. 16 закону №2011-XII (у редакції, чинній на час встановлення позивачу IІI групи інвалідності) викладена так: «одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання», (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин по III групі інвалідності з 12.04.2016 вперше).

Відповідно п. 3 порядку №975, днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є: «у разі встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності - дата, що зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії».

Згідно ч. 2 ст. 16 Закону 2011-ХІІІ та п. 6 Порядку №975 визначено: «Одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі: п. 4 ч. 2 ст. 16 Закону 2011-XII та пп.1п.6 Порядку №975 визначено: «встановлення військовослужбовцю інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті».

Згідно п. «б» ч. 1 ст. 16-2 Закону 2011-ХІІ та абзацом 3 пп.1п.6 Порядку №975 визначено: «Розмір одноразової грошової допомоги. Одноразова грошова допомога призначається і виплачується у розмірі: 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності III групи».

Інвалідність IІI групи була встановлена позивачу з 12.04.2016, тобто після набрання чинності нової редакції ст. 16 Закону №2011-XII та Порядку №975.

Тобто з 12.04.2016 позивач, отримав право на отримання ОГД як інвалід ІІІ групи в розмірі 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності III групи, відповідно до підпункту 1 пункту 6 порядку №975 та ст. 16 Закону №2011-ХІІ у редакції порядку №975 і закону №2011-XIІ на дату встановлення позивачу III групі інвалідності з 12.04.2016 вперше.

Відповідно по п.4.11 наказу Міноборони №530 зареєстровано Мін'юстом 20.10.2014 за №1294/26071 виплата одноразової грошової допомоги проводиться з одержанням Харківським ОВК на конкретну людину грошей на підставі наказу Харківського ОВК. Після проведення виплати (у 3-денний строк) витяг з наказу про проведення виплати, завірений в установленому порядку, надсилається до Департаменту фінансів Міноборони - розпорядниками коштів другого ступеня, обласними військовими комісаріатами, військовими частинами, які фінансуються через Департамент фінансів Міноборони.

Щодо доводів Міноборони щодо встановлення інвалідності позивачу понад 3-х місячний строк після звільнення з військової служби яка не дає права на отримання одноразової грошової допомоги, суд зазначає, що виходячи з постанови Верховного суду України від 18.11.2014 у справі №21-446а14 який є правовим висновком: «Виходячи з буквального тлумачення статті 16 Закону №2011-ХІІ колегія суддів Судової плати в адміністративних справах Верховного Суду України дійшла висновку, що право на одноразову грошову допомогу у військовослужбовця виникає і у тому разі коли інвалідність настала після перебігу тримісячного строку з дня його звільнення зі служби, але внаслідок захворювання або одержаного каліцтва чи іншого ушкодження здоров'я, яке мало місце в період її проходження».

Також, суд звертає увагу, що абзацом 1 п. 13 порядку №975, визначено порядок дій уповноваженого органу, тобто Харківського ОВК, та строки подання розпоряднику бюджетних коштів висновку щодо виплати одноразової грошової допомоги після отримання заяви та необхідних документів від інваліда, а саме: «Керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку».

Абзацом 2 п. 13 порядку №975 визначений порядок дій розпорядника бюджетних коштів, тобто Міноборони, після отримання від уповноваженого органу висновку щодо виплати одноразової грошової допомоги, та строки на прийняття рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги та письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови: «Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмовою повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови».

Згідно з п.п. 27 п. 10 Положення про Міноборони, затвердженого постановою КМ України від 26.11.2014 №671, головним розпорядником бюджетних коштів є міністр оборони України, який приймає рішення щодо їх розподілу.

З метою виконання порядку №975 та ст. 16 Закону №2011-ХІІ при Міноборони створено комісію - Міноборони затверджену наказом Міноборони від 26.10.2016 №564 зареєстрованого Мін'юстом 17.11.2016 за №1497/29627, це положення визначає основні функції, завдання, повноваження комісії Міноборони з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, а також порядок організації її роботи. Комісія утворюється в апараті Міноборони з метою виконання пункту 13 порядку №975, і прийняття рішення в призначенні або у відмові призначення у виплаті одноразової грошової допомоги, передбаченої статтею 16 Закону №2011-ХІІ. До складу даної комісії Міноборони входить заступник Міністра оборони України та керівники структурних підрозділів Міноборони. До повноважень вказаної комісії, зокрема, відноситься підготовка пропозицій та подання їх Міністру оборони України для прийняття рішення про призначення одноразової грошової допомоги та її розмір. Виходячи з наведеного, розгляд питань щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги внаслідок встановлення інвалідності у Міноборони розглядається та приймається комісійно.

Результати засідання Комісії оформлюються протоколом, який підписується головою Комісії, його заступником, секретарем та всіма членами Комісії, які брали участь у засіданні.

Рішення Комісії про призначення (відмову у призначенні або повернення документів на доопрацювання) одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум доводиться до Департаменту фінансів Міністерства оборони України. Виплата одноразової грошової допомоги здійснюється відповідно до наказів.

Рішення Комісії може бути оскаржено в судовому порядку.

Протоколи засідання Комісії, витяги з протоколів та документи, на підставі яких Комісія прийняла рішення, зберігаються відповідно до Переліку типових документів, що створюються під час діяльності державних органів та органів місцевого самоврядування, інших установ, підприємств та організацій, із зазначенням строків зберігання документів, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 12 квітня 2012 року №578/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17 квітня 2012 року за №571/20884.

Таким чином, виходячи з аналізу вищезазначеної норми, саме до компетенції комісії Міноборони віднесено прийняття рішення про призначення або відмову у виплаті одноразової грошової допомоги.

Таким чином, враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295, 296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) до Міністерства оборони України (просп. Повітрофлотський, буд. 6, м. Київ, 03168, ЄДРПОУ 00034022), третя особа - Харківський обласний військовий комісаріат (вул. Коцарська, буд. 56, м. Харків, 61052, ЄДРПОУ 08166355) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, в частині відмови у призначенні ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням йому як особі, звільненої з військової служби інвалідності III групи вперше з 12 квітня 2016 року, внаслідок поранення, закритої черепно-мозкової травми, контузії, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велися бойові дії, що зазначено в пункті №13 протоколу №37 від 06 квітня 2018 року що стосується ОСОБА_1.

Зобов'язати Міністерство оборони України (ЄДРПОУ 00034022) призначити та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1) одноразову грошову допомогу у зв'язку з встановленням йому як особі звільненої з військової служби, інвалідності III групи вперше з 12 квітня 2016 року, внаслідок поранення, закритої черепно-мозкової травми, контузії, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велися бойові дії, відповідно до ст. 16 Закону України «Про соціальній та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та порядку, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року №975, в розмірі 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.М.Панов