Рішення № 74606160, 11.06.2018, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.06.2018
Номер справи
806/182/18
Номер документу
74606160
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 червня 2018 року м. Житомир справа № 806/182/18

категорія 5.1

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Лавренчук О.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Керівника Коростишівської місцевої прокуратури Житомирської області до Корнинської селищної ради Попільнянського району Житомирської області про визнання незаконною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

Керівник Коростишівської місцевої прокуратури Житомирської області звернувся до суду з позовом, в якому просив:

- визнати незаконною бездіяльність Корнинської селищної ради Попільнянського району Житомирської області щодо нерозроблення та не затвердження планів інвентаризації та паспортизації об’єктів благоустрою населення (їх частин), а саме: дитячих майданчиків, їх частин, які розташовані на території громади Корнинської селищної ради Попільнянського району Житомирської області;

- зобов’язати Корнинську селищну раду Попільнянського району Житомирської області вчинити дії щодо розроблення та затвердження планів технічної інвентаризації та паспортизації об’єктів благоустрою населення (їх частин), а саме: дитячих майданчиків, їх частин, які розташовані на території громади Корнинської селищної ради Попільнянського району Житомирської області.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що під час вивчення стану законності з питань дотримання законодавства України щодо благоустрою населених пунктів виявлено ряд недоліків щодо проведення технічної інвентаризації та паспортизації елементів благоустрою, розташованих на території Корнинської селищної ради Попільнянського району Житомирської області, що негативно впливає на організацію належного утримання та раціонального використання вказаних інженерних споруд та може призвести у разі їх не усунення, до настання тяжких наслідків та здоров'я дітей. Відповідачем не виконують свого обов'язку щодо їх планової інвентаризації та паспортизації відповідно до вимог ст.18 Закону України "Про благоустрій населених пунктів".

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 11.01.2018 позовну заяву залишено без руху.

19 січня 2018 року до суду надійшла заява на усунення недоліків позовної заяви.

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 22.01.2018 відкрито спрощене позовне провадження та призначити судове засідання.

12 лютого 2018 року відповідач надав до суду клопотання про зупинення провадження у справі. Просить справу розглядати без їх участі.

12.02.2018 прокурор у справі подала клопотання, в якому зазначає, що проти задоволення клопотання про зупинення провадження у справі не заперечує. Просить клопотання розглядати у порядку письмового провадження.

Ухвалою суду від 12.02.2018 зупинено провадження у справі до 12.04.2018.

12 квітня 2018 року від відповідача надійшло клопотання про продовження строку зупинення провадження у справі.

12.04.2018 прокурор у справі подала клопотання, в якому вказує, що не заперечує щодо задоволення клопотання представника відповідача про продовження терміну зупинення провадження у справі терміном на один місяць.

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 12.04.2018 продовжено термін зупинення провадження у справі до 25.05.2018.

Листом від 23.04.2018 повідомлено учасників справи, що у зв'язку з перебуванням головуючого судді у відпустці, розгляд адміністративної справи відбудеться 23.05.2018.

23 травня 2018 року до суду від позивача надійшло клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження. Позовні вимоги підтримує у повному обсязі.

Ухвалою суду від 23.05.2018 поновлено провадження у справі.

Зважаючи на відсутність перешкоди для розгляду справи у судовому засіданні та приймаючи до уваги відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, суд подальший розгляд справи здійснює в письмовому провадженні, в строки, передбачені ст. 258 Кодексу адміністративного судочинства України.

З матеріалів справи вбачається, що прокуратурою проведено вивчення стану законності з питань дотримання законодавства України щодо благоустрою населених пунктів, за результатами якого, як зазначає прокурор, виявлено недоліки щодо проведення технічної інвентаризації та паспортизації елементів благоустрою, розташованих на території селища Корнинської селищної ради Попільнянського району Житомирської області, які негативно впливають на організацію належного утримання та раціонального використання вказаних інженерних споруд.

Відповідно до вимог статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Встановлено, що на території Корнинської селищної ради Попільнянського району Житомирської області розташовані наступні об'єкти благоустрою:

- дитячий майданчик по вул. Соборна, 7, смт. Корнин (сквер);

- дитячий майданчик по вул.Мічуріна, 6, у с. Корнинське;

- дитячий майданчик по вул. Толкачова, 2 у с. Турбівка;

- дитячий майданчик по вул. Харківська, 1, у с. Лисівка;

- дитячий майданчик по вул. Ірпінська, 27а у с. Сущанка;

- дитячий майданчик по вул. Рад, 5 у с. Лучин.

Згідно інформації, яка міститься у листі Корнинської селищної ради Попільнянського району Житомирської області від 11.12.2017 №1276/02-20, паспорти, інвентаризаційні документи та плани проведення інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою, їх частини, не розроблялись та не затверджувались.

Вважаючи таку бездіяльність незаконною, позивач звернувся з позовом до суду.

Відповідно до вимог статті 20 частини 1 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень установлених законом.

Статтею 30 частиною 7 пункту "а" Закону України "Про місцеве самоврядування Україні" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать організація благоустрою населених пунктів, залучення на договірних засадах з цією метою коштів, трудових і матеріально-технічних ресурсів підприємств, установ т організацій незалежно від форм власності, а також населення; здійсненні контролю за станом благоустрою населених пунктів, організації озелененні охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян.

Крім того, відповідно статті 10 частини 1 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить, зокрема, повноваження щодо затвердження місцевих програм і заходів з благоустрою населених пунктів. Затвердження правил благоустрою територій населених пунктів, створення в разі необхідності органів і служб для забезпечення здійснення спільно з іншим суб'єктами комунальної власності благоустрою населених пунктів, визначення повноважень цих органів (служб), визначення на конкурсних засадах підприємств установ та організацій (балансоутримувачів), відповідальних за утримання об'єктів благоустрою.

За змістом п. 1, 2 ч. 1 ст. 13 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" об'єктами благоустрою населених пунктів, серед іншого, є території загального користування та прибудинкові території.

Елементами (частинами) об'єктів благоустрою, відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 21 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" є обладнання (елементи) дитячих, спортивних та інших майданчиків.

У п. 5 ч. 2 ст. 18 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" передбачено, що підприємства, установи та організації у сфері благоустрою населених пунктів зобов'язані проводити згідно з планами, затвердженими органами державної влади, органами місцевого самоврядування, інвентаризацію та паспортизацію закріплених за ними об'єктів благоустрою (їх частин), що здійснюються у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.

Рішенням двадцять першої сесії VII скликання Корнинської селищної ради Попільнянського району Житомирської області від 22 грудня 2017 року за № 303 (а.с. 94), затверджено План проведення паспортизації та технічної інвентаризації об'єктів благоустрою населення (їх частин), а саме: дитячих, спортивних та інших майданчиків, розташованих на території Корнинської об'єднаної територіальної громади.

Рішенням двадцять другої сесії VII скликання Корнинської селищної ради Попільнянського району Житомирської області від 02.02.2018 за № 352 (а.с. 93), вирішено заборонити використання дитячих майданчиків на території населених пунктів Корнинської селищної ради до усунення недоліків.

Статтею 18 частиною 2 пункту 5 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" закріплено обов'язок підприємств, установ та організацій проводити згідно планами, затвердженими органами державної влади, органами місцевої самоврядування, інвентаризацію та паспортизацію закріплених за ними об'єктів благоустрою (їх частин).

Відповідно до статті 13 частини 1 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», до об'єктів благоустрою населених пунктів відносяться: 1) території загального користування: а) парки (гідропарки, лугопарки, лісопарки, парки культури та відпочинку, парки пам'ятки садово-паркового мистецтва, спортивні, дитячі, історичні, національні, меморіальні та інші), рекреаційні зони, сади, сквери та майданчики.

На виконання наведених вище положень ст. 18 Закону України «Про благоустрій населених пунктів", Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України наказом від 29.10.2012 №550 затвердило Інструкцію з проведення технічної інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населених пунктів (далі - Інструкція)

Пунктом 1.2 Інструкції зазначено, що Інструкція визначає порядок проведення робіт з технічної інвентаризації та паспортизації парків (гідропарків, лугопарків, лісопарків, парків культури та відпочинку, парків пам'яток садово-паркового мистецтва, спортивних, дитячих, історичних, національних, меморіальних та інших), рекреаційних зон, садів, скверів та майданчиків, пам'яток культурної та історичної спадщини, майданів, площ, бульварів, проспектів, вулиць, доріг, провулків, узвозів, проїздів, пішохідних, та велосипедних доріжок, пляжів, кладовищ, інших територій загального користування; прибудинкових територій; територій будівель та споруд інженерного захисту територій; територій підприємств, установ, організацій та закріплених за ними територій на умовах договору, а також інших об'єктів благоустрою в межах населеного пункту (крім земельних ділянок, на яких розташовано вказані об'єкти).

Згідно з пунктом 1.3 Інструкції, паспортизації об'єктів благоустрою - це складання технічних паспортів об'єктів благоустрою за результатами їх інвентаризації; технічна інвентаризація об'єктів благоустрою - це сукупність заходів з обстеження, спрямованих на підтвердження наявності об'єктів нерухомого майна, елементів благоустрою та оцінку їх технічного стану, також наявності інженерних мереж благоустрою.

Пунктом 1.4 Інструкції визначено, що технічна інвентаризація та паспортизація об'єктів благоустрою проводиться власником, балансоутримувачем або виконавцем на підставі договору із замовником або самостійно.

Пунктом 1.5 Інструкції №550 передбачено, що технічна інвентаризація об'єктів благоустрою може бути плановою або позаплановою. Планова технічна інвентаризація повинна проводитись згідно з планами, затвердженими органами державної влади та органами місцевого самоврядування.

Відповідно до пунктів 3.1 та 3.2 Інструкції, на основі проведеної інвентаризації об'єкта благоустрою складається його технічний паспорт за зразком, наведеним у додатку 5 до цієї Інструкції. Технічний паспорт долучається до матеріалів інвентаризаційної справи.

Виконавчим комітетом Корнинської селищної ради Попільнянського району Житомирської області від 27 березня 2018 року за №36 (а.с. 102-103) прийнято рішення "Про забезпечення безпечної експлуатації дитячих ігрових майданчиків, а також інших об'єктів відпочинку дітей у Корнинській селищній ОТГ". Вирішено, зокрема, затвердити склад комісії щодо проведення паспортизації та технічної інвентаризації об'єктів благоустрою населення (їх частини), а саме дитячих, спортивних та інших майданчиків, розташованих на території Корнинської селищної ОТГ.

Таким чином, матеріали справи свідчать, що відповідач не виконав передбаченого Законом України "Про благоустрій населених пунктів" обов'язку, не розробив та не затвердив планів інвентаризації та паспортизації такого об'єкта благоустрою: дитячі майданчики, розташовані на території Корнинської селищної ради Попільнянського району Житомирської області.

Водночас, суд відмічає, що за відсутності затверджених планів інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою (їх частин), підприємства, установи та організації, фізичні особи-підприємці у сфері благоустрою міста позбавлені можливості проводити інвентаризацію та паспортизацію закріплених за ними об'єктів благоустрою (їх частин).

За таких обставин, суд дійшов висновку про те, що відсутність затверджених планових заходів щодо інвентаризації об'єктів благоустрою свідчить про протиправну бездіяльність відповідача, яка у свою чергу слугує підставою для невжиття підприємствами, установами та організаціями у сфері благоустрою заходів щодо належного їх утримання. Крім того, зважаючи на цільове призначення такого об'єкту благоустрою як дитячий ігровий комплекс, невиконання суб'єктами благоустрою своїх обов'язків у цій сфері порушує права користувачів цих об'єктів на безпечні умови для життя і розвитку.

Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 27.07.2016 у справі № К/800/11809/16.

Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Представником відповідача не надано суду доказів щодо розроблення та затвердження сільською радою планів інвентаризації та паспортизації дитячих майданчиків, розміщених на території Корнинської селищної ОТГ.

Враховуючи встановлену судом бездіяльність Корнинської селищної ради Попільнянського району Житомирської області щодо не розроблення та незатвердження планів інвентаризації та паспортизації дитячих майданчиків суд дійшов висновку, що позов обґрунтований, а тому задовольняє його у повному обсязі.

Відповідно до частини 2 ст.139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

З огляду на викладене судовий збір, сплачений позивачем, не відшкодовується за рахунок відповідача.

Керуючись статтями 77, 90, 139, 242-246, 250-251 КАС України, суд

вирішив:

Позов задовольнити.

Визнати незаконною бездіяльність Корнинської селищної ради Попільнянського району Житомирської області (вул. Соборна, 19, смт. Корнин, Попільнянський район, Житомирська область, 13514, код ЄДРПОУ 04345865) щодо не розроблення та не затвердження планів інвентаризації та паспортизації об’єктів благоустрою населення (їх частин), а саме: дитячих майданчиків, їх частин, які розташовані на території громади Корнинської селищної ради Попільнянського району Житомирської області.

Зобов’язати Корнинську селищну раду Попільнянського району Житомирської області (вул. Соборна, 19, смт. Корнин, Попільнянський район, Житомирська область, 13514, код ЄДРПОУ 04345865) вчинити дії щодо розроблення та затвердження планів технічної інвентаризації та паспортизації об’єктів благоустрою населення (їх частин), а саме: дитячих майданчиків, їх частин, які розташовані на території громади Корнинської селищної ради Попільнянського району Житомирської області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його складення.

Суддя О.В. Лавренчук