
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 червня 2018 року ЛуцькСправа № 803/635/18
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Димарчук Т.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Головного управління ДФС у Волинській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення штрафних (фінансових) санкцій,
ВСТАНОВИВ:
Головне управління ДФС у Волинській області (далі - ГУ ДФС у Волинській області, позивач) звернулося з адміністративним позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі ФОП ОСОБА_1, відповідач) про стягнення фінансових санкцій в сумі 17 000,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що під час перевірки з питань дотримання вимог законодавства щодо обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів торгового павільйону, розташованого за адресою: АДРЕСА_1, де здійснює торгівельну діяльність ФОП ОСОБА_1, було встановлено факт роздрібної торгівлі алкогольними напоями без наявності ліцензії, чим порушено вимоги статті 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів". Порушення зафіксовані в акті перевірки від 07 липня 2017 року за №03/126/40-01/НОМЕР_1, на підставі якого позивачем, в межах його повноважень, було прийнято рішення №00000459-40 від 05 січня 2018 року про застосування до відповідача фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 17 000,00 грн. за роздрібну торгівлю алкогольними напоями без наявності ліцензії.
Вказане рішення у встановленому порядку не оскаржене та не скасоване. Відповідач фінансові санкції в добровільному порядку не сплатив, а тому ГУ ДФС у Волинській області просить стягнути з відповідача на користь місцевого бюджету заборгованість з фінансових санкцій у розмірі 17 000,00 грн.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 17 квітня 2018 року було відкрито спрощене позовне провадження в даній адміністративній справі без проведення судового засідання та виклику сторін.
Копію вказаної ухвали від 17.04.2018 про відкриття провадження в адміністративній справі відповідач не отримав з незалежних від суду причин, у встановлений судом строк відзив на позовну заяву не подав (а.с.22-25).
Відповідно до частини шостої статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши письмові докази по справі, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що працівниками Головного управління ДФС у Волинській області 06 липня 2017 року на підставі наказу №1607 від 30.06.2017 та направлень на перевірку №327, №328 від 30.06.2017 було проведено фактичну перевірку торгового павільйону, розташованого за адресою: АДРЕСА_1, де здійснює торгівельну діяльність ФОП ОСОБА_1, з питань дотримання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами (а.с.7-8).
Під час проведення перевірки контрольно-розрахунковою операцією в магазині позивача згідно фіскального чека №0000003191 від 06.07.2017 було придбано 1 літр пива «Опілля Корифей», 3,7 % спирту за ціною 32,00 грн. за пляшку.
Крім того, перевіркою встановлено факт роздрібної торгівлі алкогольними напоями без наявності ліцензії, а саме: 13.04.2017 згідно фіскального чека № 0000002931 реалізовано 1 літр пива «Опілля», згідно фіскального чека № 0000002932 реалізовано 3 літри пива «Опілля Корифей» на суму 96,00 грн., 19.04.2017 згідно фіскального чека № 0000002940 реалізовано 2 літри пива «Опілля Корифей» на суму 64,00 грн. та 1 літр пива «Тернопільське» на суму 32,00 грн., 20.04.2017 згідно фіскального чека № 0000002942 реалізовано 2 літри пива «Опілля Корифей» та 1 літр пива «Тернопільське» на суму 96,00 грн., 20.04.2017 згідно фіскального чека № 0000002944 реалізовано 1 літр пива «Опілля Корифей» на суму 32,00 грн., 21.04.2017 згідно фіскального чека № 0000002946 реалізовано 2 літри пива «Опілля Корифей» та 1 літр пива «Тернопільське» на суму 96,00 грн., 21.04.2017 згідно фіскального чека № 0000002947 реалізовано 2 літри пива «Опілля Корифей» на суму 64,00 грн., 22.04.2017 згідно фіскального чека № 0000002950 реалізовано 1 літр пива «Опілля Корифей» на суму 32,00 грн., 22.04.2017 згідно фіскального чека № 0000002951 реалізовано 1 літр пива «Опілля Корифей» на суму 32,00 грн., чим порушено вимоги статті 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів"(із змінами та доповненнями), де зазначено, що роздрібна торгівля алкогольними напоями може здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензії.
Як вбачається з матеріалів справи, реалізація алкогольних напоїв здійснювалась на підставі ліцензій на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями бланк серії НОМЕР_2 терміном дії з 13.04.2016 по 13.04.2017 та ліцензій на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями бланк серії НОМЕР_3 терміном дії з 23.04.2017 по 23.04.2018. Отже, у період з 13.04.2017 по 22.04.2017 у ФОП ОСОБА_1 ліцензія на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями відсутня.
Підприємцем під час перевірки не було надано накладних на алкогольні напої, які були реалізовані з 13.04.2017 по 22.04.2017, що унеможливило зробити розрахунок фінансових санкцій станом на 16.08.2017.
З пояснень ФОП ОСОБА_1 наданих 06.07.2017 вбачається, що продаж алкогольних напоїв (пива) в період з 13.04.2017 по 22.04.2017, за час відсутності ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями здійснювався тому, що він не звернув уваги на термін закінчення ліцензії (а.с.9).
Зважаючи на відсутність накладних на отримання алкогольних напоїв ГУ ДФС у Волинській області листом №6004/10/03-20-40-01-13 від 19.07.2017 направлено запит підприємствам оптової торгівлі алкогольними напоями на території Волинської області для надання накладних на отримання алкогольних напоїв з метою визначення вартості отриманої партії товару та продовжено розгляд матеріалів до отримання інформації, але не пізніше 05.01.2018. Згідно отриманих відповідей зроблено розрахунок фінансових санкцій.
За наслідками проведеної перевірки складено акт від 07 липня 2017 року за №03/126/40-01/НОМЕР_1, у висновку якого зазначено порушення відповідачем ст. 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" - безліцензійна торгівля алкогольними напоями (а.с.5-6).
На підставі акту перевірки від 07 липня 2017 року за №03/126/40-01/НОМЕР_1, в.о начальника Головного управління ДФС у Волинській області прийнято рішення №00000459-40 від 05 січня 2018 року про застосування фінансових санкцій, згідно якого до відповідача у відповідності до абзацу 5 частини другої статті 17 Закону України від 19 грудня 1995 року №481/95-BP "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" застосовано фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 17 000,00 грн. за роздрібну торгівлю алкогольними напоями без наявності ліцензії (а.с.11).
Копія вищевказаного рішення із супровідним листом про роз'яснення порядку його оскарження, порядку та строків сплати фінансових санкцій направлялась ФОП ОСОБА_1 рекомендованою кореспонденцією за адресою місця реєстрації, проте, поштове відправлення повернулося на адресу Головного управління ДФС у Волинській області 12.02.2018 із відміткою відділення поштового зв'язку "за закінченням терміну зберігання", про що було складено Акт від 12.02.2018 року про причини невручення рішення №00000459-40 від 05 січня 2018 року про застосування фінансових санкцій (а.с.12).
Рішення про застосування фінансових санкцій відповідачем ні в судовому ні в адміністративному порядку не оскаржувалось.
Як вбачається з витягу з АІС "Податковий блок" від 31.03.2018, за відповідачем обліковується заборгованість зі сплати фінансових санкцій у розмірі 17000,00 грн. (а.с.13).
Частиною 1 ст. 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" № 481/95-ВР від 19 грудня 1995 року встановлено, що за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.
Відповідно до абзацу п'ятого частини другої статті 17 вищевказаного Закону України до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу у разі оптової (включаючи імпорт та експорт) і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій - 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 17000 гривень.
Згідно із частиною четвертою статті 17 цього ж Закону рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою цієї статті, приймаються органами доходів і зборів та/або органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції, визначеної законами України.
Згідно частини п'ятої статті 17 "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" у разі невиконання суб'єктом господарювання рішення органів, зазначених у частині третій цієї статті, сума штрафу стягується на підставі рішення суду.
Відповідно до пунктів 5, 6 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 №790 (з наступними змінами та доповненнями), однією з підстав для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є акт перевірки додержання суб'єктом господарювання встановлених законодавством вимог, обов'язкових для виконання під час здійснення оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, складений органом, що видав ліцензію, у якому зазначається зміст порушення і конкретні порушені норми законодавства. Рішення про застосування фінансових санкцій, передбачених пунктом 2 цього Порядку, приймаються керівником, а у разі його відсутності - заступником керівника органу, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами (ДФС та її територіальні органи, Мінекономрозвитку), чи керівником (його заступником) органів МВС, МОЗ, Держстату, Держспоживінспекції відповідно до їх компетенції, визначеної законодавством.
Пунктами 10, 11 цього ж Порядку передбачено, що у разі невиконання суб'єктом господарювання рішення про застосування фінансових санкцій протягом 30 днів після його отримання сума санкцій стягується на підставі рішення суду. Суми фінансових санкцій, стягнені відповідно до цього Порядку, зараховуються до бюджету згідно із законодавством.
Таким чином, оскільки рішення про застосування фінансових санкцій №00000459-40 від 05 січня 2018 року прийнято з дотриманням вимог чинного законодавства України та у встановленому порядку не скасоване, відповідач добровільно фінансові санкції не сплатив, тому суд приходить до висновку, що позовні вимоги про стягнення з відповідача на користь місцевого бюджету заборгованості у розмірі 17 000,00 грн. підлягають до задоволення.
Керуючись статтями 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, ідентифікаційний код НОМЕР_1) до місцевого бюджету (Банк ГУДКСУ у Волинській області, МФО 803014 н/р 31410561700002, одержувач коштів УК у м. Луцьку /м. Луцьк/, 21081500, ідентифікаційний код одержувача 38009628, код виду сплати 135) заборгованість з фінансових санкцій у розмірі 17 000,00 (сімнадцять тисяч гривень 00 копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, встановленого статтею 295 КАС України, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.
Головуючий-суддя Т.М. Димарчук