Ухвала суду № 74601153, 11.06.2018, Господарський суд Чернігівської області

Дата ухвалення
11.06.2018
Номер справи
927/769/16
Номер документу
74601153
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

У Х В А Л А

11 червня 2018 року м. Чернігів справа № 927/769/16

Господарський суд Чернігівської області у складі судді А.С. Сидоренка, розглянувши матеріали скарги Публічного акціонерного товариства «Облтеплокомуненерго» на дії головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області ОСОБА_1 по справі за позовом Публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» 01001, м. Київ, вул. Б. Хмельницького, 6До Публічного акціонерного товариства «Облтеплокомуненерго» 14000, м. Чернігів, вул. Реміснича, 55 – бпро стягнення 12 050 223 грн. 09 коп.

Представники:

від стягувача: не з’явився

від боржника: ОСОБА_2 – пров. юриск-т відділу правового забезпечення господарської діяльності АТ «ОТКЕ», дов. від 02.01.2018р. № 58

В судовому засіданні прийняв участь головний державний виконавець відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області ОСОБА_1 (посв. серії ЧГ № 0142 від 16.08.2017р.).

Ухвала виноситься після перерви, оголошеної в судовому засіданні 11.06.2018р., на підставі ст. 216 Господарського процесуального кодексу України.

В судовому засіданні 11.06.2018р., на підставі ст. 240 Господарського процесуального кодексу України, було підписано вступну та резолютивну частини ухвали.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Рішенням Господарського суду Чернігівської області від 10.01.2017р. частково задоволено позовні вимоги Публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» та присуджено до стягнення з Публічного акціонерного товариства «Облтеплокомуненерго» 10 005 812,88 грн. нарахованого на суму боргу індексу інфляції, 610 884,99 грн. трьох процентів річних з простроченої суми та 159 250,47 грн. судового збору.

16 лютого 2017 року на примусове виконання вказаного вище рішення був виданий відповідний наказ.

Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 01.03.2017р. (залишеною без змін постановами Київського апеляційного господарського суду від 04.04.2017р. та Вищого господарського суду України від 27.06.2017р.) розстрочено виконання рішення Господарського суду Чернігівської області від 10.01.2017р. по справі № 927/769/16 на 3 (три) роки, починаючи з 31 березня 2017 року по 29 лютого 2020 року, зі сплатою протягом кожного року суми заборгованості щомісячно рівномірними платежами.

30 травня 2018 року до Господарського суду Чернігівської області надійшла скарга Публічного акціонерного товариства «Облтеплокомуненерго» від 24.05.2018р. № 976 на дії органу державної виконавчої служби (надалі – Скарга), згідно якої скаржник просить:

визнати незаконними дії головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області ОСОБА_1 щодо відкриття виконавчого провадження в частині стягнення з боржника виконавчого збору у розмірі 1 077 594,83 грн. за наказом господарського суду Чернігівської області № 927/769/16 від 16.02.2017р.;

зобов’язати начальника відділу, якому безпосередньо підпорядкований головний державний виконавець відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області ОСОБА_1, скасувати винесену 10.05.2018р. головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області ОСОБА_1 постанову в частині стягнення з боржника виконавчого збору у розмірі 1 077 594,83 грн. за наказом господарського суду Чернігівської області № 927/769/16 від 16.02.2017р.

В обгрунтування Скарги скаржник посилається на порушення державним виконавцем вимог чинного законодавства України при прийнятті оскаржуваної постанови в частині стягнення виконавчого збору.

Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 01.06.2018р.:

розгляд Скарги призначений в судовому засіданні на 07.06.2018р.;

встановлений процесуальний строк до – 06.06.2018р. включно для подання:

головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області ОСОБА_1 відзиву на скаргу боржника, зміст та порядок подання якого повинні відповідати ст. 165 Господарського процесуального кодексу України;

Публічним акціонерним товариством «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» письмових пояснень щодо скарги боржника, зміст та порядок подання яких повинні відповідати ст. ст. 165, 168 Господарського процесуального кодексу України.

06 червня 2018 року до Господарського суду Чернігівської області головним державним виконавцем Леньком А.М. поданий відзив від 06.06.2018р. № 02.1-25/7045 на Скаргу, зі змісту якого вбачається, що він вважає її безпідставною та необґрунтованою.

В обґрунтування своїх заперечень головний державний виконавець Ленько А.М. зазначає, що дійсно, на виконанні у відділі примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області перебуває наказ, виданий 16.02.2017р. Господарським судом Чернігівської області по справі № 927/769/16 про стягнення з ПАТ «Облтеплокомуненерго» 10 005 812,88 грн. нарахованого на суму боргу індексу інфляції, 610 884,99 грн. трьох процентів річних з простроченої суми та 159 250,47 грн. судового збору. Виконавче провадження з виконання вказаного виконавчого документа було відкрито відповідною постановою державного виконавця від 10.05.2018р., в якій, згідно приписів ч. 5 ст. 26 Закону України «Про виконавче провадження», зазначено про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі 1 077 594,83 грн.

Враховуючи те, що присуджені до стягнення з боржника суми інфляційних нарахувань та трьох процентів річних не є заборгованістю, питання врегулювання якої підпадає під дію Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії», державним виконавцем правомірно постановлено стягнути з боржника виконавчий збір.

Таким чином, відповідні дії державного виконавця є такими, що вчинені згідно приписів чинного законодавства України.

У встановлений господарським судом строк Публічним акціонерним товариством «Національна акціонерна компанія «НафтогазУкраїни» письмові пояснення щодо скарги боржника подані не були.

В судовому засіданні 07.06.2018р. господарський суд постановив протокольну ухвалу про відкладення судового засідання на 11 червня 2018 року.

Публічне акціонерне товариство «Національна акціонерна компанія «НафтогазУкраїни» належним чином було повідомлено про дату, час та місце проведення судового засідання, однак не скористалося своїм процесуальним правом на участь у ньому.

В судовому засіданні 11.06.2018р. представник боржника, як на підставу врегулювання заборгованості посилається на ч. 3 ст. 7 Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії» (заборгованість за природний газ, погашена до набрання чинності Законом, тобто до 30.11.2016р.).

Після оголошеної в судовому засіданні 11.06.2018р. перерви представник боржника підставою для врегулювання заборгованості визначив ч. 1 ст. 7 вказаного вище Закону (реструктуризована заборгованість за спожитий природний газ станом на 1 липня 2016 року).

Розглянувши подані документи і матеріали, вислухавши пояснення повноважного представника боржника та головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області ОСОБА_1, з’ясувавши фактичні обставини справи, дослідивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення Скарги по суті, господарський суд ВСТАНОВИВ:

Рішенням Господарського суду Чернігівської області від 10.01.2017р. частково задоволено позовні вимоги Публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» та присуджено до стягнення з Публічного акціонерного товариства «Облтеплокомуненерго» 10 005 812,88 грн. нарахованого на суму боргу індексу інфляції, 610 884,99 грн. трьох процентів річних з простроченої суми та 159 250,47 грн. судового збору.

16 лютого 2017 року на примусове виконання вказаного вище рішення був виданий відповідний наказ.

10 травня 2018 року головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області ОСОБА_1 винесена постанова про відкриття виконавчого провадження (ВП № 56356894) з виконання наказу № 927/769/16, виданого 16.02.2018р. Господарським судом Чернігівської області про стягнення з Публічного акціонерного товариства «Облтеплокомуненерго» на користь Публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» 10 005 812,88 грн. нарахованого на суму боргу індексу інфляції, 610 884,99 грн. трьох процентів річних з простроченої суми та 159 250,47 грн. судового збору; одночасно державним виконавцем постановлено стягнути з боржника виконавчий збір у розмірі 1 077 594,83 грн.

Супровідним листом від 10.05.2018р. № 02.1-25/5995 вказана вище постанова державного виконавця від 10.05.2018р. була направлена на адресу Публічного акціонерного товариства «Облтеплокомуненерго» та отримана останнім 16.05.2018р. (вх. № 1236) (відтиск штампу товариства на копії відповідного супровідного листа).

У відповідності з ст. ст. 1, 2 Закону України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016р. № 1404-VIII (надалі – Закон № 1404), виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі – рішення) – сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно - правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Виконавче провадження здійснюється з дотриманням таких засад: верховенства права; обов’язковості виконання рішень; законності; диспозитивності; справедливості, неупередженості та об’єктивності; гласності та відкритості виконавчого провадження; розумності строків виконавчого провадження; співмірності заходів примусового виконання рішень та обсягу вимог за рішеннями; забезпечення права на оскарження рішень, дій чи бездіяльності державних виконавців, приватних виконавців.

Згідно з абз. 2 ч. 5 ст. 26 Закону № 1404, у постанові про відкриття виконавчого провадження за рішенням, примусове виконання якого передбачає справляння виконавчого збору, державний виконавець зазначає про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі, встановленому статтею 27 цього Закону.

Відповідно до ч. 2, п. 6 ч. 5 ст. 27 Закону № 1404, виконавчий збір стягується державним виконавцем у розмірі 10 відсотків суми, що фактично стягнута, повернута, або вартості майна боржника, переданого стягувачу за виконавчим документом.

Виконавчий збір не стягується за виконавчими документами про стягнення заборгованості, що підлягає врегулюванню відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії», а також згідно з постановами державних виконавців, винесеними до набрання чинності цим Законом.

30 листопада 2016 року набрав чинності Закон України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії» від 03.11.2016р. № 1730-VIII (надалі – Закон № 1730-VIII).

Відповідно до ст. ст. 1 – 3 Закону № 1730-VIII, заборгованістю, що підлягає врегулюванню відповідно до цього Закону, зокрема є кредиторська заборгованість перед постачальником природного газу теплопостачальних та теплогенеруючих організацій за спожитий природний газ, використаний для виробництва теплової та електричної енергії, надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води;

постачальник природного газу – Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» та її дочірня компанія «Газ України»;

процедура врегулювання заборгованості – заходи, спрямовані на зменшення, списання та/або реструктуризацію заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій за спожитий природний газ, підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиту електричну енергію шляхом проведення взаєморозрахунків, реструктуризації та списання заборгованості;

реєстр підприємств, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості (далі – реєстр), – державна відкрита, загальнодоступна інформаційна система, що забезпечує збирання, накопичення, обробку, захист, облік та надання інформації про підприємства та організації, які є учасниками процедури врегулювання заборгованості відповідно до цього Закону. Реєстр розміщується на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства;

спожиті енергоносії – спожиті природний газ, електрична енергія;

учасники процедури врегулювання заборгованості – підприємства та організації, включені до реєстру, постачальники природного газу та/або електричної енергії, оптовий постачальник електричної енергії, розпорядники коштів державного та місцевих бюджетів, органи, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Дія цього Закону поширюється на відносини із врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії.

Для участі у процедурі врегулювання заборгованості теплопостачальні та теплогенеруючі організації, підприємства централізованого водопостачання та водовідведення включаються до реєстру, який веде центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства.

Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово – комунального господарства України від 10.10.2017р. № 268 «Про включення до Реєстру теплопостачальних та теплогенеруючих організацій, підприємств централізованого водопостачання та водовідведення, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості за спожиті енергоносії суб’єктів господарювання» Публічне акціонерне товариство «Облтеплокомуненерго» включено до реєстру теплопостачальних та теплогенеруючих організацій, підприємств централізованого водопостачання та водовідведення, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості за спожиті енергоносії.

Статтями 4 – 5, 7 Закону № 1730-VIII передбачено, що взаєморозрахунки проводяться щодо врегулювання заборгованості з різниці в тарифах для погашення, зокрема, кредиторської заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій за спожитий природний газ, використаний для виробництва теплової енергії для населення, надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води населенню (без урахування розміру зобов’язань із сплати неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість за спожитий природний газ), не погашеної на початок місяця, в якому укладається договір про організацію взаєморозрахунків, а в разі її відсутності – кредиторської заборгованості перед постачальником природного газу теплопостачальних та теплогенеруючих організацій за природний газ, використаний для виробництва теплової та електричної енергії, надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води іншим категоріям споживачів.

Реструктуризації підлягає кредиторська заборгованість теплопостачальних та теплогенеруючих організацій за спожитий природний газ, використаний станом на 1 липня 2016 року для виробництва теплової та електричної енергії, послуг з опалення та постачання гарячої води (без урахування суми неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість за спожитий природний газ), не погашена станом на 31 грудня 2016 року.

На реструктуризовану заборгованість за спожитий природний газ станом на 1 липня 2016 року неустойка (штраф, пеня), інфляційні нарахування, проценти річних не нараховуються, а нараховані підлягають списанню та не можуть бути предметом подальшого продажу, за умови повного виконання теплогенеруючими та теплопостачальними організаціями договору про реструктуризацію заборгованості.

На заборгованість за природний газ, використаний для виробництва теплової та електричної енергії, надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води, погашену до набрання чинності цим Законом, неустойка (штраф, пеня), інфляційні нарахування, проценти річних не нараховуються, а нараховані підлягають списанню з дня набрання чинності цим Законом.

Як вбачається зі змісту рішення Господарського суду Чернігівської області від 10.01.2017р. по справі № 927/769/16, присуджені до стягнення інфляційні нарахування в сумі 10 005 812,88 грн. та три проценти річних в сумі 610 884,99 грн. пов’язані з неналежним виконанням боржником грошових зобов’язань по оплаті природного газу, поставленого грудні 2012 року на підставі договору № 14/2547/11 на купівлю – продаж природного газу від 30.09.2011р.

В судовому засіданні 11.06.2018р. представник боржника повідомив, що договори про реструктуризацію заборгованості за спожитий природний газ на даний час укладені не були; заборгованість за спожитий природний газ до набрання чинності Законом № 1730-VIII, тобто до 30.11.2016р., погашена не була (згідно довідки від 11.06.2018р. станом на 11.06.2018р. сума заборгованості за природний газ, поставлений на підставі договору № 14/2547/11 на купівлю – продаж природного газу від 30.09.2011р., становить 10 046 643,56 грн.).

Враховуючи наведені вище обставини, з урахуванням положень чинного законодавства України, суми нарахованого індексу інфляції та трьох процентів річних не є заборгованістю, що підлягає врегулюванню відповідно до Закону № 1730-VIII.

Таким чином, дії державного виконавця щодо винесення 10.05.2018р. постанови про відкриття виконавчого провадження (ВП № 56356894) з одночасним стягненням виконавчого збору в сумі 1 077 594,83 грн. є такими, що відповідають вимогам чинного законодавства України.

Частиною 1 ст. 74 Закону № 1404 передбачено, що рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до суду, який видав виконавчий документ, у порядку, передбаченому законом.

У відповідності з ст. ст. 74, 339, 342, 343 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їхні права.

Скарга розглядається у десятиденний строк у судовому засіданні за участю стягувача, боржника і державного виконавця або іншої посадової особи органу державної виконавчої служби чи приватного виконавця, рішення, дія чи бездіяльність яких оскаржуються.

За результатами розгляду скарги суд постановляє ухвалу.

У разі встановлення обґрунтованості скарги суд визнає оскаржувані рішення, дії чи бездіяльність неправомірними і зобов’язує державного виконавця або іншу посадову особу органу державної виконавчої служби, приватного виконавця усунути порушення (поновити порушене право заявника).

Якщо оскаржувані рішення, дії чи бездіяльність були прийняті або вчинені відповідно до закону, в межах повноважень державного виконавця або іншої посадової особи органу державної виконавчої служби, приватного виконавця і право заявника не було порушено, суд постановляє ухвалу про відмову в задоволенні скарги.

Звертаючись до господарського суду зі Скаргою, боржник не довів факту порушення державним виконавцем вимог чинного законодавства України при прийнятті оскаржуваної постанови в частині стягнення виконавчого збору.

З урахуванням вищевикладеного, суд вважає Скаргу необґрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню.

Керуючись ст. ст. 74, 233, 234, 240, 339, 342, 343 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

УХВАЛИВ:

Скаргу Публічного акціонерного товариства «Облтеплокомуненерго» на дії головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення та може бути оскаржена до Київського апеляційного господарського суду у строк, встановлений ч. 1 ст. 256 Господарського процесуального кодексу України, шляхом подання апеляційної скарги через місцевий господарський суд.

Копії цієї ухвали надіслати сторонам та головному державному виконавцю відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області ОСОБА_1 (14000, м. Чернігів, вул. Старобілоуська, 25 – а).

Повний текст ухвали складено та підписано 12.06.2018р.

Суддя А.С.Сидоренко