Рішення № 74601046, 12.06.2018, Господарський суд Хмельницької області

Дата ухвалення
12.06.2018
Номер справи
924/249/18
Номер документу
74601046
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

_________________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"12" червня 2018 р.Справа № 924/249/18м. Хмельницький

Господарський суд Хмельницької області у складі судді Заверухи С.В., за участю секретаря судового засідання Тлустої У.О., розглянувши в залі судових засідань №204 справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Теплахата", м. Хмельницький

до Старокостянтинівської міської ради, м. Старокостянтинів

про зобов'язання Старокостянтинівську міську раду відшкодувати за жовтень - грудень 2017 року в сумі 544356,45 грн., різницю між розміром ціни (тарифу) на житлово-комунальні послуги, що затверджувалися або погоджувалися рішенням органу місцевого самоврядування, та розміром економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво,

представники сторін:

позивача: ОСОБА_1 - керівник;

відповідача: ОСОБА_2 - представник за довіреністю №48/03-39-1155/2018

Процесуальні дії по справі.

Ухвалою господарського суду Хмельницької області від 05.04.2018 року відкрито провадження у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Теплахата", м. Хмельницький до Старокостянтинівської міської ради, м. Старокостянтинів про зобов'язання Старокостянтинівську міську раду відшкодувати за жовтень - грудень 2017 року в сумі 544356,45 грн., різницю між розміром ціни (тарифу) на житлово-комунальні послуги, що затверджувалися або погоджувалися рішенням органу місцевого самоврядування, та розміром економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво, постановлено розглядати справу за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою господарського суду Хмельницької області від 29.05.2018 року закрито підготовче провадження у справі, призначено справу до судового розгляду по суті.

Виклад позицій учасників судового процесу, заяви, клопотання.

Позивач в позовній заяві зазначає, що ним здійснюється виробництво, постачання теплової енергії до закладів освіти м. Старокостянтинів. У зв'язку із необхідність зміни тарифів на виробництво теплової енергії та приведення їх до економічно обґрунтованого рівня, ТОВ "Теплахата" звернувся до Старокостянтинівської міської ради з заявою про встановлення нових тарифів. Проте, відповідач, всупереч положенням ст. 20 Закону України "Про теплопостачання" не розглянув таку заяву у визначений строк та не надав мотивованої відмови, тому позивач вважає, що внаслідок невчасно затвердженого нового тарифу ним понесено втрати через відпуск теплової енергії за старим тарифом.

З зазначеного, ТОВ "Теплахата", на підставі ст.ст. 2, 3, 31 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", ст.ст. 2, 6, 20 Закону України "Про теплопостачання", просить суд стягнути з міської ради 544356,45 грн. різниці між затвердженим розміром цін/тарифом та економічно обґрунтованими витратами на виробництво цих послуг.

Повноважний представник позивача в судових засіданнях позов підтримав, вважає його підтвердженим наявними в матеріалах справи доказами.

Відповідач у відзиві на позов №47/03-39-997/2018 від 19.04.2018 року просить суд відмовити в задоволенні позову в повному обсязі. В обґрунтування заперечень посилається на Порядок формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 року №869, та Процедуру встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання, послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води, затверджену рішенням виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради №278 від 14.09.2017 року. Вказує, що до виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради 23.10.2017 року надійшло звернення ТОВ "Теплахата" №23/10-1 про узгодження відпускної вартості теплоносія, проте, до такого звернення не було додано документів та розрахунків, які передбачені Процедурою, про що виконавчим комітетом міської ради повідомлено ТОВ "Теплахата" листом №22801-20 від 27.10.2017 року та повторно листом №47/13-23-2588/2017 від 24.11.2017 року. 13 листопада 2017 року до виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради надійшло повторне звернення ТОВ "Теплахата" (вх. №47/4142-01-23/2017), яке було винесено для розгляду на засіданні виконавчого комітету міської ради 30.11.2017 року, але було знято з розгляду членами виконавчого комітету.

Повторно таке звернення було розглянуто на засіданні виконавчого комітету міської ради 21.12.2017 року та вступило в дію з 05.01.2018 року відповідно до положень п. 6 ст. 32 Закону України "Про житлово-комунальні послуги".

Наголошує також на можливості відшкодування втрат ліцензіатів (підприємств), які виникають протягом періоду розгляду розрахунків тарифів, встановлення та їх оприлюднення уповноваженим органом.

З зазначеного, відповідач робить висновок, що розгляд звернень та процедура прийняття виконавчим комітетом Старокостянтинівської міської ради про встановлення тарифу на виробництво та постачання теплової енергії ТОВ "Теплахата" здійснювалося у відповідності та з дотриманням вимог чинного законодавства, тому вважає, що підстав для відшкодування позивачу різниці в тарифах за жовтень-грудень 2017 року немає.

Позивач у відповіді на відзив від 04.05.2018 року вважає, що відповідачем не спростовано твердження ТОВ "Теплахата", викладені в позовній заяві. Звернув увагу, що листи № 22802-20 від 27.10.2017 року та №47/13-23-2588/2017 від 24.11.2017 року на адресу позивача не надходили, а про невідповідність листа від 23.10.2017 року встановленим формам ТОВ "Теплахата" було повідомлено лише 27.10.2017 року у приватній розмові.

Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.

Рішенням виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради від 14.09.2017 року №278 затверджено Процедуру встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання, послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води (далі - Процедура).

Згідно п. 1.2. Процедури, вона застосовується виконавчим комітетом Старокостянтинівської міської ради під час встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води для суб'єктів господарювання, які провадять або мають намір провести господарську діяльність на території міста Старокостянтинова.

У цій Процедурі терміни вживаються в таких значеннях:

встановлення тарифів - встановлення виконавчим комітетом Старокостянтинівської міської ради тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води для суб’єктів господарювання, які провадять або мають намір провадити господарську діяльність на території міста Старокостянтинова;

заява - письмове звернення підприємства щодо встановлення/коригування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання, послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води з комплектом документів, передбачених цією Процедурою;

заявник - підприємство, яке звертається до виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради для встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води із заявою та відповідним комплектом документів (п. 1.3. Процедури).

Відповідно до п. 1.4. Процедури, розрахунки тарифів виконуються заявником відповідно до вимог «Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 червня 2011 року № 860, подаються до виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради разом із заявою як додатки.

Заявник доводить до відома споживачів інформацію про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності згідно з вимогами «Порядку доведення до споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад», затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 30 липня 2012 року № 390 (п. 1.5. Процедура).

Після перевірки відповідними структурними підрозділами виконавчого комітету міської ради поданих матеріалів, на основі яких формуються економічно обґрунтовані тарифи, питання щодо встановлення тарифів на теплову енергію її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води виноситься для розгляду та прийняття рішення на засідання виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради.

Прийняте рішення про встановлення тарифів оприлюднюються на офіційному сайті виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради. До рішення про встановлення тарифів додається структура тарифів (п.п. 1.6., 1.7. Процедура).

У п.п. 2.1., 2.2. Процедури передбачено, що для встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води заявник подає до виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради у друкованому та електронному вигляді заяву щодо встановлення/коригування тарифів за встановленою формою (додаток 1), розрахунки тарифів з відповідними розрахунковими, підтвердними й аргументаційними матеріалами, які виконуються відповідно до вимог «Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 червня 2011 року № 869 та цієї Процедури.

До заяви щодо встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання додаються у паперовому та електронному вигляді розрахунки, підтвердні й обґрунтовувальні матеріали та документи, що використовувалися під час проведення таких розрахунків:

1) пояснювальна записка щодо необхідності встановлення нових тарифів, що включає обґрунтування планованих витрат за їх складовими та аналіз результатів фінансово-господарської діяльності за базовий період й очікувані зміни у планованому періоді;

2) річний план виробництва, транспортування та постачання теплової енергії (додаток 2);

3) розрахунки показників річного плану виробництва, транспортування та постачання теплової енергії, витрат, що включаються до повної собівартості відповідних видів ліцензованої діяльності, витрат на покриття втрат підприємств (що виникають протягом періоду розгляду розрахунків тарифів, встановлення та їх оприлюднення), складових частин планованого прибутку та документи, що їх підтверджують та обґрунтовують, зокрема:

пооб’єктний щомісячний розрахунок корисного відпуску теплової енергії власним споживачам та на господарські потреби ліцензованої діяльності на планований період у розрізі кожного джерела теплової енергії та категорій споживачів;

реєстр приєднаного теплового навантаження власних споживачів згідно з укладеними договорами на постачання теплової енергії у розрізі категорій споживачів та об’єктів теплоспоживання ліцензіата, які використовуються для потреб ліцензованої діяльності;

аналітична інформація щодо обсягів споживання теплової енергії споживачами, які мають лічильники, та щодо відповідності фактичної температури теплоносія за базовий період в подавальному і зворотному трубопроводах відповідним показникам затвердженого температурного графіка щодо кожного джерела теплової енергії;

інформація щодо виконання ліцензіатами перерахунків розміру плати за надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води у попередніх періодах відповідно до Порядку проведення перерахунків розміру плати за надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення в разі ненадання їх або надання не в повному обсязі, зниження якості, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 лютого 2010 року № 151;

4) щомісячний розрахунок технологічних втрат теплової енергії в теплових мережах на планований період у розрізі кожного джерела теплової енергії та документи, що підтверджують вихідні дані для розрахунку, зокрема:

інформація щодо протяжності теплових мереж ліцензіата в розрізі джерел теплової енергії, способу прокладання, типу ізоляції, року введення в експлуатацію (проведення модернізації, реконструкції тощо);

копія температурного графіка роботи тепломережі, узгодженого з органами місцевого самоврядування в установленому порядку;

інформація щодо фактичних витоків теплоносія з теплових мереж за останні три роки;

5) копія погоджених в установленому порядку норм питомих витрат паливно-енергетичних ресурсів;

6) розрахунок палива, технологічних витрат електроенергії та води на планований період (у натуральних та вартісних одиницях виміру) та документи, що їх підтверджують і обґрунтовують;

7) інформація про штатну чисельність персоналу заявника. У разі необхідності збільшення чисельності працівників та/або витрат на оплату праці для врахування в тарифах, що подаються на розгляд, заявник попередньо надає відповідні пояснення та обґрунтування таких змін;

8) копія колективного договору заявника;

9) копія статуту підприємства;

10) інформація щодо балансової вартості основних засобів, інших необоротних матеріальних і нематеріальних активів з розбивкою за групами та видами діяльності станом на дату подання розрахунків тарифів;

11) інвестиційна програма, розроблена відповідно до вимог Порядку розроблення, погодження та затвердження інвестиційних програм суб’єктів господарювання у сфері теплопостачання, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 14 грудня 2012 року № 630, постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, від 14 грудня 2012 року № 381;

12) довідка щодо сумарної встановленої потужності джерел теплової енергії, у тому числі у розрізі джерел, та довідка щодо сумарної протяжності теплових мереж у розрізі діаметрів трубопроводів;

13) копії статистичної звітності за базовий період і період, попередній базовому, а також з початку поточного року:

форма № 1 «Баланс (Звіт про фінансовий стан)»;

форма № 2 «Звіт про фінансові результати (Звіт про сукупний дохід)»;

форма № 1-ПВ (квартальна) «Звіт з праці»;

форма № 1-підприємництво (річна) «Структурне обстеження підприємства»;

форма № 11-ОЗ (річна) «Звіт про наявність і рух основних засобів, амортизацію»;

форма № 11-МТП (річна) «Звіт про результати використання палива, теплоенергії та електроенергії»;

форма № 4-МТП (річна) «Звіт про залишки та використання енергетичних матеріалів і продуктів перероблення нафти»;

форма № 2ТП-водгосп (річна) «Звіт про використання води»;

Податкова декларація з податку на прибуток підприємства;

Податкова декларація з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності);

Податкова декларація екологічного податку;

додаток 5 «Розрахунок з рентної плати за спеціальне використання води» до Податкової декларації з рентної плати;

14) розрахунок тарифів на виробництво теплової енергії (додаток 3);

15) розрахунок тарифів на транспортування теплової енергії (додаток 4);

16) розрахунок тарифів на постачання теплової енергії (додаток 5);

17) розрахунок тарифів на теплову енергію (додаток 6);

18) розрахунок вартості технологічного палива на виробництво теплової енергії котельнями (додаток 7, 7.1);

19) розрахунок вартості технологічних витрат електроенергії на виробництво та транспортування теплової енергії (додаток 8);

20) загальна характеристика ліцензіата з виробництва/транспортування/ постачання теплової енергії (додаток 9).

Згідно п.п 3.1., 3.2., 3.3. Процедури, заява щодо встановлення/коригування тарифів та зазначені в розділі ІІ цієї Процедури документи подаються для реєстрації до виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради. У разі відповідності заяви та доданих до неї документів вимогам, встановленим у розділі II цієї Процедури, виконавчий комітет Старокостянтинівської міської ради розглядає їх протягом 20 календарних днів з дня надходження. У разі якщо заява та додані документи не відповідають вимогам розділу ІІ цієї Процедури, заява залишається без розгляду, про що виконавчий комітет Старокостянтинівської міської ради письмово повідомляє заявника протягом 5 робочих днів з дня надходження заяви.

У п. 4.1. та п. 4.2. Процедури врегульовану процедуру зміни тарифів шляхом подання аналогічної заяви з додатками в порядку, визначеному у розділі ІІ Процедури.

У додатках до Порядку затверджено форми заяви щодо встановлення/коригування тарифів, річного плану виробництва, транспортування та постачання теплової енергії на рік, розрахунку тарифів на виробництво теплової енергії, розрахунку тарифів на транспортування теплової енергії, розрахунку тарифів на постачання теплової енергії, розрахунку тарифів на теплову енергію, розрахунку вартості технологічного палива на виробництво теплової енергії котельнями на рік, розрахунку вартості технологічного палива на виробництво теплової енергії котельнями помісячно, розрахунку вартості технологічних витрат електроенергії на виробництво та транспортування теплової енергії, загальної характеристики ліцензіата з виробництва/транспортування/постачання теплової енергії, розрахунку двоставкових тарифів на теплову енергію, переліку житлових будинків міста Старокостянтинова, надання послуг мешканцям яких здійснює заявник, інформації щодо планованих обсягів теплової енергії на централізоване опалення та централізоване постачання гарячої води для категорії споживачів населення, опалюваної площі та відповідних питомих норм на опалення житлових будинків у розрізі поверхів та кліматологічних показників, інформації щодо планових обсягів теплової енергії та води на послуги з централізованого постачання гарячої води для категорії споживачів населення, інформації щодо обсягів теплової енергії на централізоване постачання гарячої води для потреб управителів багатоквартирних будинків, бюджетних установ та інших споживачів, розрахунку одноставкових тарифів на послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, розрахунку двоставкових тарифів на послугу з централізованого постачання гарячої води, що надаються населенню.

Товариству з обмеженою відповідальністю "Теплахата" на підставі рішень про видачу ліцензії від 25.12.2014 року №75 та №76 видано Хмельницькою обласною державною адміністрацією ліцензію №617725, серія АВ, та №617726, серія АВ, на виробництво теплової енергії (крім діяльності з виробництва теплової енергії на теплоелектроцентралях, теплоелектростанціях, атомних елктростанціях і когенераційних установках та установках з використанням нетрадиційних або поновлювальних джерел енергії) та постачання теплової енергії. Строк дії ліцензій - з 30.12.2014 року по 29.12.2019 року.

20 вересня 2017 року товариством з обмеженою відповідальністю "Теплахата" (учасник) та Управлінням освіти виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради (замовник) укладено договір №19-17 про закупівлю пари та гарячої води (теплової енергії) за державні кошти (далі - договір), за умовами якого учасник зобов'язується у 2017 році своєчасно надавати замовнику відповідної якості послуги з постачання пари та гарячої води (теплової енергії), згідно з ДК 016:2010 35.30.1 та (національний класифікатор України "Єдиний закупівельний словник" ДК 021:2015 - 09320000-8, СPV:2008), а замовник зобов'язується своєчасно оплачувати надані послуги за встановленими тарифами у строки і на умовах, що передбачені договором.

Кількість послуг або кількісні характеристики виконуваних за даним договором робіт - 354 Гкал (п. 1.1. договору).

У договорі сторонами визначено, що на час укладення договору вартість теплової енергії становить 1262,7 грн. за 1 Гкал (з ПДВ).

У п. 3 договору сторонами передбачено, що ціна цього договору становить 446995,80 грн. з ПДВ (ціна Договору визначається з урахуванням Закону України "Про податок на додану вартість).

Згідно п. 7 договору, при зміні тарифів учасник повідомляє замовника письмово та в засобах масової інформації в порядку, встановленому законодавством. Розрахунки проводяться за новими тарифами з дня введення їх в дію згідно поданих учасником рахунків.

Відповідно до підпункту 9 пункту 9 договору, замовник має право на, зокрема, внесення за погодженням з виконавцем у договір змін, що впливають на розмір плати за послуги.

Учасник, зокрема, зобов'язаний надавати замовнику в установленому порядку інформацію про перелік послуг, їх вартість, загальну вартість місячного платежу, структуру тарифів, нормативи (норми) споживання, режим надання послуг, їх споживчі властивості, якісні показники надання послуг, граничні строки усунення аварій або інших порушень порядку надання послуг, а також інформацію про Правила (зазначається у цьому договорі, а також розміщується на дошці оголошень у приміщенні замовника) (п.п. 3 п. 12 договору).

Договір набирає чинності з дати підписання та скріплення печатками сторін, поширює дію на відносини, що фактично склалися між сторонами до його укладення відповідно до ст. 631 Цивільного кодексу України та діє в частині надання послуг з постачання пари та гарячої води (теплової енергії) до 31 грудня 2017 року включно, а у частині розрахунків за надані послуги - до їх повного здійснення (п. 24 договору).

Договір підписаний сторонами та скріплений їхніми печатками.

06 листопада 2017 року між ТОВ "Теплахата" (учасник) та Управлінням освіти виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради Хмельницької області (замовник) укладено договір №03-17 про закупівлю пари та гарячої води; постачання пари та гарячої води (теплової енергії) за державні кошти (далі - договір від 06.11.2017 року). Згідно п. 1. договору від 06.11.2017 року учасник зобов'язується своєчасно надавати замовнику відповідної якості послуги з постачання пари та гарячої води (теплової енергії), згідно з ДК 021:2015 - 09320000-8, СPV:2008, а замовник зобов'язується своєчасно оплачувати надані послуги за встановленими тарифами у строки і на умовах, що передбачені договором.

Кількість послуг або кількісні характеристики виконуваних за цим договором робіт - 957 Гкал (п. 1.1. договору від 06.11.2017 року).

У договорі від 06.11.2017 року сторонами визначено, що на час укладення договору вартість теплової енергії становить 1262,7 грн. за 1 Гкал (з ПДВ).

У п. 3 договору від 06.11.2017 року сторонами передбачено, що ціна цього договору становить 1208403,90 грн. з ПДВ (ціна Договору визначається з урахуванням Закону України "Про податок на додану вартість).

Згідно п. 7 договору від 06.11.2017 року, при зміні тарифів учасник повідомляє замовника письмово та в засобах масової інформації в порядку, встановленому законодавством. Розрахунки проводяться за новими тарифами з дня введення їх в дію згідно поданих учасником рахунків.

Відповідно до підпункту 9 пункту 9 договору від 06.11.2017 року, замовник має право на, зокрема, внесення за погодженням з виконавцем у договір змін, що впливають на розмір плати за послуги.

Учасник, зокрема, зобов'язаний надавати замовнику в установленому порядку інформацію про перелік послуг, їх вартість, загальну вартість місячного платежу, структуру тарифів, нормативи (норми) споживання, режим надання послуг, їх споживчі властивості, якісні показники надання послуг, граничні строки усунення аварій або інших порушень порядку надання послуг, а також інформацію про Правила (зазначається у цьому договорі, а також розміщується на дошці оголошень у приміщенні замовника) (п.п. 3 п. 12 договору від 06.11.2017 року).

Договір набирає чинності з дати підписання та скріплення печатками сторін, поширює дію на відносини, що фактично склалися між сторонами до його укладення відповідно до ст. 631 Цивільного кодексу України та діє в частині надання послуг з постачання пари та гарячої води (теплової енергії) до 31 грудня 2017 року включно, а у частині розрахунків за надані послуги - до їх повного здійснення (п. 24 договору від 06.11.2017 року).

Договір від 06.11.2017 року підписаний сторонами та скріплений їхніми печатками.

Позивач звернувся до міського голови м. Старокостянтинів із листом №23/10-1 від 23.10.2017 року з проханням узгодити відпускну вартість теплоносія 1803,47 грн. з ПДВ за Гкал. До заяви додано планову калькуляцію виробництва тепла ТОВ "Теплахата" на опалювальний сезон 2017-2018 років.

У відповідь Управління економіки виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради надіслало позивачу листа №228/02-20 від 27.10.2017 року, у якому повідомило, що для подальшого розгляду листа необхідно надати документи та розрахунки, які передбачені Процедурою встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання, послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води.

08 листопада 2017 року ТОВ "Теплахата" надіслав міському голові м. Старокостянтинів заяву №08/11-1 щодо встановлення/коригування тарифів ТОВ "Теплахата". У заяві просить розглянути заяву та додані до неї матеріали щодо встановлення/коригування тарифів на виробництво теплової енергії. До заяви позивачем додано: річний план виробництва, транспортування та постачання теплової енергії на 2017-18 рік; розрахунок тарифів на виробництво теплової енергії, розрахунок тарифів на транспортування теплової енергії, розрахунок тарифів на постачання теплової енергії.

Згідно відмітки на заяві, вона отримана Старокостянтинівською міською радою 13.11.2017 року.

Відповідач із листом №47/13-23-2598/2017 від 24.11.2017 року звернувся до позивача з повідомленням, що для подальшого розгляду листа №23/10-1 від 23.10.2017 року слід надати документи та розрахунки, які передбачені процедурою встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання, послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води.

Як вбачається із протоколу засідання виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради №25 від 30.11.2017 року, на засіданні комітету вирішено зняти питання "Про встановлення ТОВ "Теплахата" тарифу на виробництво та постачання теплової енергії для потреб бюджетних установ через відсутність в проекті рішення економічного обґрунтування та не опублікованість останнього.

Виконавчий комітет Старокостянтинівської міської ради у рішенні №399 від 21.12.2017 року "Про встановлення ТОВ "Теплахата" тарифу на виробництво та постачання теплової енергії для потреб бюджетних установ та населення", за результатами розгляду звернення ТОВ "Теплахата" щодо встановлення тарифу на виробництво та постачання теплової енергії для окремих бюджетних установ м. Старокостянтинів, виробленої модульними котельнями з використанням твердого палива, керуючись ст. 7, п. 5 ст. 32 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", п. а ст. 28 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", встановив ТОВ "Теплахата" тариф на виробництво та постачання теплової енергії для потреб бюджетних установ 1670,00 грн. за 1 Гкал з ПДВ згідно структури (додаток №1); встановив ТОВ "Теплахата" тариф на виробництво та постачання теплової енергії для потреб населення 1354,79 грн. за 1 Гкал з ПДВ згідно структури. Згідно п. 5 рішення, воно набуває чинності з 05.01.2018 року.

Позивач звернувся до міського голови м. Старокостянтинів із листом №09/01-1 від 09.01.2018 року, у якому просить компенсувати різницю між новим та старим тарифами на суму 544356,45 грн. З аналогічним проханням про відшкодування різниці в тарифах за жовтень-грудень 2017 року позивач звернувся до міського голови у листі-вимозі №14/03-1 від 14.03.2017 року.

Проте, оскільки відповідачем не виконано вимоги позивача в добровільному порядку, ТОВ "Теплахата" звернувся з даним позовом до суду.

Відповідачем надано в матеріали справи річний план виробництва, транспортування та постачання теплової енергії на 2017-18 рік, розрахунок тарифів на виробництво теплової енергії, розрахунок тарифів на транспортування теплової енергії та розрахунок тарифів на постачання теплової енергії.

Норми права, застосовані судом, оцінка доказів, аргументів, наведених учасниками справи, та висновки щодо порушення, не визнання або оспорення прав чи інтересів, за захистом яких мало місце звернення до суду.

Статтею 19 Конституції України передбачається, що органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені конституцією та законами України.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи у забезпеченні холодною та гарячою водою, водовідведенням, газо - та електропостачанням, опаленням, а також вивезення побутових відходів у порядку, встановленому законодавством.

Матеріалами справи стверджується, що позивач на підставі ліцензій від 30.12.2014 року надає послуги з постачання теплової енергії та здійснює її виробництво. 20.09.2017 року та 06.11.2017 року між ТОВ "Теплахата" та Управлінням освіти виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради укладено договори про закупівлю пари та гарячої води, постачання пари та гарячої води (теплової енергії) за державні кошти з встановленим тарифом вартості теплової енергії в розмірі 1262,7 грн. за 1 Гкал.

Пунктом 2 частини 1 статті 7 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" передбачено, що до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги відповідно до закону.

Приписами статті 14 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" унормовано, що залежно від порядку затвердження цін/тарифів на житлово-комунальні послуги вони поділяються на три групи: 1) перша група - житлово-комунальні послуги, ціни/тарифи на які затверджують уповноважені центральні органи виконавчої влади, а у випадках, передбачених законом, - національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг; 2) друга група - житлово-комунальні послуги, ціни/тарифи на які затверджують органи місцевого самоврядування для надання на відповідній території; 3) третя група - житлово-комунальні послуги, ціни/тарифи на які визначаються виключно за договором (домовленістю сторін).

Згідно із пункту 1 частини 1 статті 21 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" виконавець має право розробляти і подавати на затвердження розрахунки щодо рівня цін/тарифів на житлово-комунальні послуги першої і другої групи (пункти 1 та 2 частини першої статті 14 цього Закону) в порядку, встановленому законодавством.

В силу положень статті 31 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" порядок формування тарифів на кожний вид житлово-комунальних послуг другої групи (пункт 2 частини першої статті 14 цього Закону) визначає Кабінет Міністрів України. Такий порядок встановлено постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 № 869.

Виконавці/виробники здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання) житлово-комунальних послуг і подають їх органам, уповноваженим здійснювати встановлення тарифів.

Порядок доведення до споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад розробляється і затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.

Органи місцевого самоврядування встановлюють тарифи на житлово-комунальні послуги в розмірі не нижче економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво (надання).

У зв'язку із необхідністю встановлення економічно обґрунтованих тарифів на послуги з виробництва та постачання теплової пари, позивач звернувся до міського голови м. Старокостянтинова із листом від 23.10.2017 року про встановлення/коригування тарифів ТОВ "Теплахата".

Виконавчий комітет Старокостянтинівської міської ради рішенням №278 від 14.09.2017 року затвердив Процедуру встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання, послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води, у якому, зокрема. передбачив процедуру звернення суб'єктів господарювання, які провадять господарську діяльність на території м. Старокостянтинів з виробництва, постачання та транспортування послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води.

У зазначеній Процедурі виконавчим комітетом Старокостянтинівської міської ради передбачено порядок звернення та розгляду заяв щодо встановлення/коригування тарифів на виробництво та постачання теплової енергії. Зокрема, передбачено, що такий заявник повинен звернутись із завою затвердженої форми та додати до неї документи, передбачені розділом ІІ порядку. В свою чергу, виконавчий комітет у випадку відповідності такої заяви вимогам розділу ІІ порядку розглядає її протягом 20 днів, у випадку невідповідності - залишає без розгляду, про що повідомляє заявника протягом 5 днів (розділ ІІІ Порядку).

У відповідь на звернення позивача від 23.10.2017 року №23/10-1 виконавчий комітет надіслав листа №228/02-20 від 27.10.2017 року із проханням привести заяву з додатками у відповідність до вимог вказаної вище Процедури.

Повідомлення ТОВ "Теплахата" про невідповідність поданої заяви встановленим формам не заперечується останнім, про що свідчить відповідь на відзив від 04.05.2018 року.

В подальшому, позивач надіслав заяву від 08.11.2017 року №08/11-1 міському голові щодо встановлення/коригування тарифів із додатками: "Річний план виробництва, транспортування та постачання теплової енергії на 2017-18 рік"; "Розрахунок тарифів на виробництво теплової енергії", "Розрахунок тарифів на транспортування теплової енергії", "Розрахунок тарифів на постачання теплової енергії".

Зазначена заява отримана відповідачем 13.11.2017 року.

Проте, розгляд питання щодо встановлення ТОВ "Теплахата" тарифу на виробництво та постачання теплової енергії для потреб бюджетних установ та населення, яке було винесене на розгляд виконавчого комітету 30.11.2017 року, знято з розгляду за рішенням членів комітету у зв'язку з відсутністю економічного обґрунтування. Зокрема, як зазначив представник відповідача в судовому засіданні, дане питання було знято з розгляду у зв'язку з відсутністю тарифів на теплову енергію, так до заяви не було додано додаток 6 - розрахунок тарифів на теплову енергію, як і не було надано останній позивачем в матеріали справи.

21.12.2017 року за результатами розгляду відповідного звернення позивача виконавчим комітетом Старокостянтинівської міської ради було прийнято рішення №399 "Про встановлення ТОВ "Теплахата" тарифу на виробництво та постачання теплової енергії для потреб бюджетних установи та населення", яким встановлено для позивача тариф на виробництво та постачання теплової енергії для потреб бюджетних установ 1670,00 грн. за 1 Гкал з ПДВ; тариф на виробництво та постачання теплової енергії для потреб населення в розмірі 1354,79 грн. за Гкал з ПДВ.

Тарифи, встановлені вказаним рішенням виконавчого комітету, позивачем не оспорюються.

Відповідно до частини 4 статті 31 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" у разі встановлення органом місцевого самоврядування тарифів на житлово-комунальні послуги на рівні, що унеможливлює отримання прибутку, орган, який їх затвердив, зобов'язаний відшкодувати з відповідного місцевого бюджету виконавцям/виробникам різницю між встановленим розміром цін/тарифів та економічно обґрунтованими витратами на виробництво цих послуг.

Центральні органи виконавчої влади, національні комісії, що здійснюють державне регулювання у відповідній сфері, несуть відповідальність за наслідки встановлення або регулювання цін/тарифів, що змінюються ними відповідно до їхніх повноважень.

Встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги нижче розміру економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво не допускається.

Спори щодо формування та встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги вирішуються в судовому порядку.

З зазначених норм, постачальник послуг, ціни на які є визначеними та підлягають державному регулюванню, має право на відшкодування різниці між встановленим органом місцевого самоврядування тарифом та економічно обґрунтованим тарифом.

З наявних в матеріалах справи доказів випливає, що за результатами звернення позивача до виконавчого комітету Старокотянтинівської міської ради останнім у рішенні від 21.12.2017 року встановлено для ТОВ "Теплахата" тарифи на виробництво та постачання теплової енергії у розмірі 1670,00 грн. для потреб бюджетних установ та 1354,79 грн. для потреб населення.

Доказів економічної необґрунтованості зазначених тарифів позивачем не надано та встановлені органом місцевого самоврядування у рішенні №399 від 21.12.1017 року тарифи ним не оспорюються.

Тобто, позивачем не доведено самого факту встановлення органом місцевого самоврядування економічно необґрунтованого тарифу, що надало б право ТОВ "Теплахата" просити відшкодувати різницю між встановленим органом місцевого самоврядування тарифом та економічно обґрунтованим.

Фактично, позивач просить суд стягнути з Старокостянтинівської міської ради понесені ним втрати за період з жовтня по грудень 2017 року, завдані дією попереднього тарифу на виробництво та постачання теплової енергії, зазначаючи, що ще 23.10.2017 року та 08.11.2017 року ТОВ "Теплахата" звернулося до виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради для затвердження економічно обґрунтованих тарифів. Проте, таке рішення було прийнято лише 21.12.2017 року та вступило в дію з 05.01.2018 року.

Натомість, як свідчать матеріали справи, за результати розгляду звернення позивача від 23.10.2017 року виконавчим комітетом повідомлено ТОВ "Теплахата" про невідповідність поданої заяви вимогам Процедури встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання, послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води, затвердженої рішенням виконавчого комітету Староковтсянтинівської міської ради, як це передбачено розділом ІІІ Процедури.

І лише після надання частини необхідних документів із заявою від 08.11.2017 року (отримана відповідачем 13.11.2017 року), таку заяву було призначено до розгляду на засіданні виконавчого комітету. Проте, зважаючи на відсутність всіх додатків, що не заперечується самим позивачем, питання про зміну тарифів було знято з порядку денного.

Тобто, за результатами розгляду матеріалів справи суд не вбачає встановлення економічно необґрунтованих тарифів на виробництво та постачання теплової енергії для ТОВ "Теплахата", що б надавало право останньому на відшкодування різниці в порядку ст. 31 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" та ст. 15 Закону України "Про ціни та ціноутворення".

Водночас, постановою Кабінету Міністрів України "Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги" від 01.06.2011 № 869 передбачено порядок відшкодування втрат ліцензіатів (підприємств), які виникають протягом періоду розгляду розрахунків тарифів, встановлення та їх оприлюднення уповноваженим органом.

Про зазначений порядок також наголошує відповідач у відзиві на позов, зауважуючи, що із відповідною заявою про відшкодування втрат, завданих розглядом розрахунку тарифів, їх встановленням та оприлюдненням органом місцевого самоврядування ТОВ "Теплахата" не зверталось.

Суд, з-поміж іншого, зауважує, що ст. 31 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" та ст. 15 Закону України "Про ціни та ціноутворення" покладає обов'язок по відшкодуванню різниці між встановленим та економічно обґрунтованим тарифом саме на орган, який такий тариф встановлює.

Натомість, позивач звернувся з даним позовом до Старокостянтинівської міської ради (31100, м. Старокостянтинів, вул. К. Острозького, 41 код 36027760), в той час, як тарифи на виробництво та постачання теплової енергії для ТОВ "Теплахата" встановлює виконавчий комітет Старокостянтинівської міської ради, що є самостійною юридичною особою (31100, Хмельницька область, м. Старокостянтинів, вул. К. Острозького, 41, код 04060766).

Відповідно до ст.ст. 76, 77, 78, 79 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються.

Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.

Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

З вищенаведеного, суд приходить до висновку про відмову в позові з мотивів недоведеності позивачем підставності стягнення з Старокостянтинівської міської ради різниці між економічно обґрунтованим та встановленим економічно необґрунтованим тарифом на виробництво та транспортування теплової енергії для ТОВ "Теплахата".

Розподіл судових витрат між сторонами.

Відповідно до ст.ст. 123, 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір та непідтверджені позивачем інші судові витрати (в розмірі 2000 грн.) покладається на позивача у зв'язку з відмовою в позові.

Керуючись ст.ст. 2, 20, 24, 73, 74, 129, 232, 237, 238, 240, 241, 327 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

в позові товариства з обмеженою відповідальністю "Теплахата" м. Хмельницький до Старокостянтинівської міської ради, м. Старокостянтинів про зобов'язання Старокостянтинівську міську раду відшкодувати за жовтень - грудень 2017 року в сумі 544356,45 грн., різницю між розміром ціни (тарифу) на житлово-комунальні послуги, що затверджувалися або погоджувалися рішенням органу місцевого самоврядування, та розміром економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво, відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів до Рівненського апеляційного господарського суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 12.06.2018 року.

Суддя С.В. Заверуха

Віддрук. 3 прим. :

1 - до справи,

2 - позивачу, (29000, АДРЕСА_1),

3 - відповідачу, (31100, м. Старокостянтинів, вул. К. Острозького, 41).

Всім рекомендованим з повідомленням про вручення.