
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
11.06.2018 справа № 908/1051/18
м. Запоріжжя
Суддя Носівець В.В., розглянувши матеріали
за позовом Благовіщенської сільської ради Кам’янсько-Дніпровського району Запорізької області (71330, Запорізька область, Кам’янсько-Дніпровський район, с. Благовіщенка, пров. Центральний, 10)
до відповідача-1 Кам’янсько-Дніпровської міської ради Кам’янсько-Дніпровського району Запорізької області (71304, Запорізька область, м. Кам’янка-Дніпровська, вул. Каховська, 98)
до відповідача-2 Кам’янсько-Дніпровської державної адміністрації Запорізької області в особі Державного реєстратора виконавчого комітету Кам’янсько-Дніпровської міської ради Кам’янсько-Дніпровського району Запорізької області ОСОБА_1 (71304, Запорізька область, м. Кам’янка-Дніпровська, вул. Набережна, 87)
третя особа на стороні позивача: Водянська сільська рада Кам’янсько-Дніпровського району Запорізької області (71316, Запорізька область, Кам’янсько-Дніпровський район, село Водяне, вул. Миру, 145-А)
треті особи на стороні відповідачів:
1) Кам’янсько-Дніпровська районна рада Запорізької області (71316, Запорізька область, м. Кам’янка-Дніпровська, вул. Набережна, 87)
2) Комунальне підприємство «Міський ринок об’єднаної територіальної громади» Кам’янсько-Дніпровської міської ради Кам’янсько-Дніпровського району Запорізької області (71304, Запорізька область, м. Кам’янка-Дніпровська, вул. Чкалова, 8)
про
1) визнання незаконними та скасування пунктів 5, 6, 7 рішення № 58 від 04.04.2018, прийнятого на двадцятій сесії восьмого скликання Кам’янсько-Дніпровської міської ради Кам'янсько-Дніпровського району Запорізької області «Про створення юридичної особи-комунального підприємства «Міський ринок об'єднаної територіальної громади» Кам'янсько-Дніпровської міської ради Кам'янсько-Дніпровського району Запорізької області та затвердження Статуту»;
2) скасування рішення Державного реєстратора Виконавчого комітету Кам'янсько-Дніпровської міської ради Кам'янсько-Дніпровського району Запорізької області ОСОБА_1, номер 40242742 від 22.03.2018 про внесення запису про право власності за Кам'янсько-Дніпровською міською радою на нерухоме майно, а саме: адміністративна будівля, літ. 2А (контора ринку); торгівельний павільйон, літ. Б (м'ясний та молочний павільйон); вбиральня, літ. З; вбиральня громадська, літ. И, розташовані за адресою: Запорізька обл., Кам'янсько-Дніпровський район, м. Кам'янка-Дніпровська, вул. Чкалова, буд. 8., реєстр. №1512576423224;
3) витребування у Кам'янсько-Дніпровської міської ради Кам'янсько-Дніпровського району Запорізької області ідентифікацій код 25218421 із незаконного володіння нерухомого майна, а саме: адміністративна будівля, літ. 2А (контора ринку); торгівельний павільйон, літ. Б (м'ясний та молочний павільйон); вбиральня, літ. З; вбиральня громадська, літ. И, розташовані за адресою: Запорізька обл., Кам'янсько-Дніпровський район, м. Кам'янка-Дніпровська, вул. Чкалова, буд. 8, на користь Кам'янсько-Дніпровської районної ради Запорізької області та повернення в господарське управління комунальному підприємству «Кам'янко-Дніпровський ринок» Кам'янсько-Дніпровського району
ВСТАНОВИВ:
Благовіщенська сільська рада Кам’янсько-Дніпровського району Запорізької області звернулась до господарського суду Запорізької області з позовною заявою № б/н від 01.06.2018 до Кам’янсько-Дніпровської міської ради Кам’янсько-Дніпровського району Запорізької області та Кам’янсько-Дніпровської державної адміністрації Запорізької області в особі Державного реєстратора виконавчого комітету Кам’янсько-Дніпровської міської ради Кам’янсько-Дніпровського району Запорізької області ОСОБА_1 про визнання незаконними та скасування пунктів 5, 6 ,7 рішення № 58 від 04.04.2018 Кам’янсько-Дніпровської міської ради Кам'янсько-Дніпровського району Запорізької області «Про створення юридичної особи-комунального підприємства «Міський ринок об'єднаної територіальної громади» Кам'янсько-Дніпровської міської ради Кам'янсько-Дніпровського району Запорізької області та затвердження Статуту», скасування рішення державного реєстратора про внесення запису про право власності на нерухоме майно та витребування нерухомого майна із незаконного володіння та його повернення.
Позовну заяву зареєстровано в автоматизованій системі 04.06.2018, присвоєно єдиний унікальний номер судової справи 908/1051/18 та здійснено автоматизований розподіл справи.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 04.06.2018 справу № 908/1051/18 передано на розгляд судді Носівець В.В.
Дослідивши подану позовну заяву суд дійшов висновку, що у відкритті провадження слід відмовити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 175 Господарського процесуального кодексу України з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 4 Господарського процесуального кодексу України юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Зазначене право на звернення до суду може бути реалізоване у визначеному процесуальним законом порядку, оскільки воно зумовлене дотриманням процесуальної форми, передбаченої для цього чинним законодавством, а також встановленими ним передумовами для звернення до суду.
Конституційний Суд України у рішенні від 12.06.2007 № 2-рп/2007 вказав, що необхідно відрізняти поняття «обмеження основоположних прав і свобод» від прийнятого у законотворчій практиці поняття «фіксація меж самої сутності прав і свобод» шляхом застосування юридичних способів (прийомів), визнаючи таку практику допустимою (абзац другий пункту 10 мотивувальної частини). При цьому, як слідує зі змісту Рішення Конституційного Суду України від 25.12.1997 № 9-зп, не є порушенням права на судовий захист відмова суду у прийнятті позовних та інших заяв, скарг, оформлених не у відповідності до чинного законодавства.
Так, в силу ст. 124 Конституції України, юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи. Відповідно до ст. 125 Конституції України, судоустрій в Україні будується за принципами територіальності та спеціалізації і визначається законом.
Статтею 17 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» встановлено, що судоустрій будується за принципами територіальності, спеціалізації та інстанційності.
Найвищим судом у системі судоустрою є Верховний Суд. Систему судоустрою складають: 1) місцеві суди; 2) апеляційні суди; 3) Верховний Суд.
Згідно з ч. 3 ст. 22 названого Закону, місцеві господарські суди розглядають справи, що виникають із господарських правовідносин, а також інші справи, віднесені законом до їх юрисдикції.
Підвідомчість визначається як коло справ, віднесених до розгляду і вирішення господарських судів у силу прямої вказівки закону. Підвідомчість визначає також властивості (характер) спірних правовідносин, у силу яких їх вирішення віднесене до компетенції господарського суду.
В основу визначення підвідомчості покладено два критерії: суб'єктний склад правовідносин і характер діяльності суб'єктів (характер спірного правовідношення).
Відповідно до першого критерію господарський суд вирішує господарські спори, що виникають між підприємствами, організаціями (юридичними особами), а також громадянами - суб'єктами підприємницької діяльності, а у випадках, передбачених чинним законодавством, може вирішувати спори і розглядати справи за участю державних та інших органів, а також громадян, які не є суб'єктами підприємницької діяльності.
Підвідомчість справ загальним і господарським судам визначається законодавством, а у разі відсутності прямої вказівки закону застосовується принцип розмежування підвідомчості за суб'єктним складом.
Як вбачається зі змісту позовної заяви, за першою вимогою позивач просить суд визнати незаконними та скасувати пункти 5, 6, 7 рішення № 58 від 04.04.2018, прийнятого на двадцятій сесії восьмого скликання Кам’янсько-Дніпровської міської ради Кам'янсько-Дніпровського району Запорізької області «Про створення юридичної особи-комунального підприємства «Міський ринок об'єднаної територіальної громади» Кам'янсько-Дніпровської міської ради Кам'янсько-Дніпровського району Запорізької області та затвердження Статуту». При цьому друга та третя вимоги про скасування рішення державного реєстратора та витребування і повернення майна є похідними від першої вимоги.
Згідно із частиною 1 статті 20 Господарського процесуального кодексу України господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв’язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема: &?о;…&? ;
10) справи у спорах щодо оскарження актів (рішень) суб’єктів господарювання та їх органів, посадових та службових осіб у сфері організації та здійснення господарської діяльності, крім актів (рішень) суб’єктів владних повноважень, прийнятих на виконання їхніх владних управлінських функцій, та спорів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем;
13) вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, визнання недійсними актів, що порушують права на майно (майнові права), якщо такі вимоги є похідними від спору щодо такого майна або майнових прав чи спору, що виник з корпоративних відносин, якщо цей спір підлягає розгляду в господарському суді і переданий на його розгляд разом з такими вимогами; &?а;…&?х;.
В пунктах 5, 6, 7 оскарженого позивачем рішення міської ради йде мова про припинення права господарського відання за комунальним підприємством «Кам’янсько-Дніпровський міський ринок» Кам’янсько-Дніпровської міської ради Кам’янсько-Дніпровського району Запорізької області на нерухоме майно та вилучення його (п. 5); закріплення на праві господарського відання за комунальним підприємством «Міський ринок об’єднаної територіальної громади» Кам’янсько-Дніпровської міської ради Запорізької області згідно акту приймання-передачі нерухомого майна (п. 6); після реєстрації юридичної особи включення комунального підприємства «Міський ринок об’єднаної територіальної громади» Кам’янсько-Дніпровської міської ради Запорізької області в перелік об’єктів та майна Кам’янсько-Дніпровської міської об’єднаної територіальної громади.
Відповідно до п. 30 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання прийняття рішень щодо відчуження відповідно до закону комунального майна; затвердження місцевих програм приватизації, а також переліку об'єктів комунальної власності, які не підлягають приватизації; визначення доцільності, порядку та умов приватизації об'єктів права комунальної власності; вирішення питань про придбання в установленому законом порядку приватизованого майна, про включення до об'єктів комунальної власності майна, відчуженого у процесі приватизації, договір купівлі-продажу якого в установленому порядку розірвано або визнано недійсним, про надання у концесію об'єктів права комунальної власності, про створення, ліквідацію, реорганізацію та перепрофілювання підприємств, установ та організацій комунальної власності відповідної територіальної громади.
За визначенням ч. 4 ст. 55 ГК України, суб'єкти господарювання реалізують свою господарську компетенцію на основі права власності, права господарського відання, права оперативного управління відповідно до визначення цієї компетенції у цьому Кодексі та інших законах.
Частинами 3 та 4 ст. 78 ГК України визначено, що майно комунального унітарного підприємства перебуває у комунальній власності і закріплюється за таким підприємством на праві господарського відання (комунальне комерційне підприємство) або на праві оперативного управління (комунальне некомерційне підприємство). Статутний капітал комунального унітарного підприємства утворюється органом, до сфери управління якого воно належить. Розмір статутного капіталу комунального унітарного підприємства визначається відповідною місцевою радою.
Отже, припинення та закріплення права господарського відання на майно, включення до об’єктів комунальної власності майна, створення, ліквідація, реорганізацію та перепрофілювання підприємств, установ та організацій комунальної власності відповідної територіальної громади є владними повноваженнями органу місцевого самоврядування, покладеними на нього відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Таким чином, оскільки предметом основної вимоги є оскарження акту (рішення) суб’єкту владних повноважень, прийнятого на виконання його владних управлінських функцій, і даний спір не є таким, що виник з відносин господарювання цього органу у сфері організації та здійснення господарської діяльності, то наведене виключає можливість розгляду даної справи господарським судом.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 175 Господарського процесуального кодексу України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду за правилами господарського судочинства.
На виконання приписів ч. 6 ст. 175 ГПК України суд роз’яснює, що спори щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень, прийнятих на виконання їхніх владних управлінських функцій, підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Відтак, суд відмовляє у відкритті провадження на підставі п. 1 ч. 1 ст. 175 ГПК України.
Пунктом 3 частини першої статті 7 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі відмови у відкритті провадження у справі в суді першої інстанції, тому повернення судового збору без відповідного клопотання сторони не допускається.
На підставі викладеного, керуючись ст. 20, п. 1 ч. 1, ч. 6 ст. 175, ст. 234 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
1. Відмовити Благовіщенській сільській раді Кам’янсько-Дніпровського району Запорізької області у відкритті провадження у справі за позовом до Кам’янсько-Дніпровської міської ради Кам’янсько-Дніпровського району Запорізької області та Кам’янсько-Дніпровської державної адміністрації Запорізької області в особі Державного реєстратора виконавчого комітету Кам’янсько-Дніпровської міської ради Кам’янсько-Дніпровського району Запорізької області ОСОБА_1 про визнання незаконними та скасування пунктів 5, 6 ,7 рішення № 58 від 04.04.2018 Кам’янсько-Дніпровської міської ради Кам'янсько-Дніпровського району Запорізької області «Про створення юридичної особи-комунального підприємства «Міський ринок об'єднаної територіальної громади» Кам'янсько-Дніпровської міської ради Кам'янсько-Дніпровського району Запорізької області та затвердження Статуту», скасування рішення державного реєстратора про внесення запису про право власності на нерухоме майно та витребування нерухомого майна із незаконного володіння і його повернення.
2. Позовні матеріали повернути заявнику.
Додаток (тільки заявнику): позовна заява № б/н від 01.06.2018 з додатками на 66 арк. (в т.ч. оригінали: квитанція по оплаті судового збору № 36 від 30.05.2018, фіскальні чеки №№ 0117309, 0117308, 0117312, 0117310, 0117311 від 02.06.2018, описи вкладення від 02.06.2018 на 5-ти арк., квитанція № 36 від 30.05.2018 про сплату судового збору в сумі 5286,00 грн.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання – 11.06.2018.
Ухвала може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені статтями 256, 257 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя В.В. Носівець