Рішення № 74595615, 11.06.2018, Соснівський районний суд м. Черкас

Дата ухвалення
11.06.2018
Номер справи
712/3754/18
Номер документу
74595615
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 712/3754/17

Провадження № 2/712/1280/18

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01 червня 2018 року м. Черкаси

Соснівський районний суд м. Черкаси у складі:

головуючого/судді - Троян Т.Є.

при секретарі - Шмагайло Н.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління ДМС України в Черкаській області про стягнення пені,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовною заявою в порядку ОСОБА_2 України «Про захист прав споживачів» та просив стягнути на його користь з відповідача - Управління ДМС України в Черкаській області пеню у розмірі трьох відсотків вартості роботи (послуги) за прострочення роботи (послуги) оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон в регламентному порядку (у строк до 20-ти робочих днів) на понад 67 днів в розмірі 1119, 57 грн.

Посилаючись на норми ОСОБА_2 України «Про захист прав споживачів» позов обґрунтовано тим, що позивач ОСОБА_1 звернувся до Управління ДМС України в Черкаській області 05.09.2017 року для отримання паспорта громадянина України для виїзду за кордон в регламентному порядку у строк 20 робочих днів та надав квитанцію про сплату 557, 32 грн.

10.12.2017 року йому було видано паспорт. Однак, строк у 20 робочих днів закінчився 03.10.2017 року, а тому в порядку ч.5 ст.10 ОСОБА_2 України «Про захист прав споживачів» до стягнення з відповідача на користь позивача підлягає пеня у розмірі трьох відсотків вартості (послуги), якщо інше не передбачено законодавством. Пеня за 67 днів прострочення за розрахунком позивача складає 1119, 57 грн.

В судовому засіданні позивач позов підтримав, просив задовольнити.

Представник відповідача –Управління ДМС України в Черкаській області ОСОБА_3 заперечувала проти задоволення позову.

Вказувала, що оскільки дані правовідносини з приводу оформлення позивачем паспорта громадянина України для виїзду за кордон врегульовані спеціальним законом, яким є Закон України «Про адміністративні послуги», а тому обґрунтування позовним вимог позивача ОСОБА_2 України «Про захист прав споживачів» є помилковим. Надання адміністративної послуги не підпадає під жодну з законодавчо визначених в переліку порушень прав споживача, оскільки регламентується спеціальним законом. В даних відносинах відповідач є суб’єктам владних повноважень.

Зазначала, що не підлягає до задоволення і вимога позивача щодо стягнення пені у розмірі трьох відсотків вартості роботи (послуги) за прострочення роботи з оформлення паспорту, оскільки між позивачем і відповідачем не встановлені грошові зобов’язання, з яких, згідно з чинним законодавством, обчислюється неустойка. Просила відмовити у задоволенні позову.

Ухвалою Соснівського районного суду м.Черкаси від 08.05.2018 року відмовлено у задоволенні клопотання представника відповідача про закриття провадження в справі.

Ухвалою Соснівського районного суду м.Черкаси від 08.05.2018 року задоволено клопотання представника відповідача про розгляд справи в порядку загального позовного провадження у зв’язку із значним суспільним інтересом до зазначеної категорії справ.

Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд встановив такі факти та відповідні їм правовідносини.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 звернувся до Управління ДМС України в Черкаській області 05.09.2017 року для отримання паспорта громадянина України для виїзду за кордон в регламентному порядку (у строк до 20 робочих днів) та надав квитанцію про сплату в сумі 557,32 грн., з яких вартість адміністративної послуги – 253 грн.; вартість виготовлення бланку паспорта громадянина України для виїзду за кордон на підставі договору з ДП «Поліграфічний комбінат «Україна» - 304, 32 грн.

Відповідно до частини 1 статті 16 ОСОБА_2 України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» оформлення, видача, обмін документів, їх пересилання, вилучення, повернення державі та знищення відбуваються в порядку, встановленому законодавством, якщо інше не передбачено цим ОСОБА_2.

Згідно частини 6 наведеної статті рішення про оформлення документа, у тому числі замість втраченого або викраденого, який було оформлено із застосуванням засобів Реєстру, приймається розпорядником Реєстру, Міністерством закордонних справ, ЗДУ, уповноваженим органом з питань цивільної авіації, капітаном морського порту за результатами ідентифікації заявника.

Відповідно до частини 2 статті 15 та частини 2 статті 22 ОСОБА_2 України “Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус” постановою Кабінету Міністрів України від 7 травня 2014 року № 152 затверджено Порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон (далі – Порядок).

Пунктом 1 Порядку вказано, що паспорт громадянина України для виїзду за кордон (далі - паспорт для виїзду за кордон) є документом, що посвідчує особу, підтверджує громадянство України особи, на ім’я якої він оформлений, і дає право такій особі на виїзд з України і в’їзд в Україну.

Паспорт для виїзду за кордон виготовляється у формі книжечки, правий форзац якої містить безконтактний електронний носій.

Оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін та видача паспорта для виїзду за кордон здійснюються: особі, яка досягла 16-річного віку, - на підставі заяви-анкети, поданої нею особисто (п.7 Порядку).

Підпунктом 1 пункту 8 Порядку встановлено, що паспорт для виїзду за кордон видається: не пізніше ніж через 20 робочих днів з дня оформлення заяви-анкети для його отримання.

Отримання паспорта громадянина України для виїзду за кордон спрямовано на набуття особою права на виїзд з України і в’їзд в Україну, за змістом статті 1 ОСОБА_2 України від 06.09.2012 року № 5203-УІ «Про адміністративні послуги» оформлення та видача вказаного паспортного документа є адміністративною послугою, а територіальні органи та підрозділи ДМС України - суб’єктами надання даної послуги.

Статтею 11 вказаного ОСОБА_2 передбачено, що при наданні адміністративних послуг у випадках, передбачених законом, справляється плата (адміністративний збір). Плата за надання адміністративної послуги (адміністративний збір) вноситься суб'єктом звернення одноразово за весь комплекс дій та рішень суб'єкта надання адміністративних послуг, необхідних для отримання адміністративної послуги (включаючи вартість бланків, експертиз, здійснюваних суб'єктом надання адміністративної послуги, отримання витягів з реєстрів тощо) (частини перша, п’ята).

Як вбачається з матеріалів справи та не оспорюється сторонами, позивач отримав паспорт громадянина України для виїзду за кордон 10.12.2017 року.

Як пояснив представник відповідача до управління ДМС України паспорт надійшов 07.12.2017 року, про що зазначено також у відповіді від 03.03.2018 року №7101.6.2-4039/71.1-18. на звернення ОСОБА_1

Позивач при зверненні до суду посилається на норми ОСОБА_2 України «Про захист прав споживачів» та просить стягнути пеню в порядку ч.5 ст.10 вказаного ОСОБА_2.

З цього приводу суд зазначає наступне.

ОСОБА_2 України «Про захист прав споживачів» регулює відносини між споживачами товарів, робіт і послуг та виробниками і продавцями товарів, виконавцями робіт і надавачами послуг різних форм власності, встановлює права споживачів, а також визначає механізм їх захисту та основи реалізації державної політики у сфері захисту прав споживачів.

Статтею 1 вказаного ОСОБА_2 визначено терміни, а саме: виконавець – суб»єкт господарювання, який виконує роботи або надає послуги; послуга – діяльність виконавця з надання (передачі) споживачеві певного визначеного договором матеріального чи нематеріального блага, що здійснюється за індивідуальним замовленням споживча для задоволення його особистих потреб; договір – усний чи письмовий правочин між споживачем і продавцем (виконавцем) про якість, терміни, ціну та інші умови, за яких реалізується продукція. Підтвердження вчинення усного правочину оформляється квитанцією, товарним чи касовим чеком, квитком, талоном або іншими документами (далі-розрахунковий документ).

У ОСОБА_2 визначені, зокрема, додаткові підстави для визнання недійсними умов договорів, що обмежують права споживача (ст. 18); установлена пеня у розмірі 3 % вартості роботи (послуги) за кожен день (кожну годину, якщо тривалість виконання визначено у годинах) у разі коли виконавець не може виконати (прострочує виконання) роботу (надання послуги) згідно з договором. Коли ж вартість роботи (послуги) не визначено, виконавець сплачує споживачеві неустойку в розмірі 3 % загальної вартості замовлення (ч. 5 ст. 10 ОСОБА_2 № 1023-XII).

Частиною 5 статті 10 ОСОБА_2 України «Про захист прав споживачів» визначено, що у разі коли виконавець не може виконати (прострочує виконання) роботу (надання послуги) згідно з договором, за кожний день кожну годину, якщо тривалість виконання визначено у годинах) прострочення споживачеві сплачується пеня у розмірі трьох відсотків вартості роботи (послуги), якщо інше не передбачено законодавством. У разі коли вартість роботи (послуги) не визначено, виконавець сплачує споживачеві неустойку в розмірі трьох відсотків загальної вартості замовлення.

Разом з тим, враховуючи, що окремі види правовідносин з участю споживачів регулюються й спеціальними законами України (наприклад, страхування, перевезення, фінансові послуги, житлово-комунальні послуги тощо), вищевказаний Закон застосовується в частині, не врегулюваній спеціальним законом.

Суд погоджується з твердженнями представника відповідача, що у даному випадку між сторонами склалися правовідносини з приводу оформлення позивачем паспорта громадянина України для виїзду за кордон, які врегульовані спеціальними законами, якими є Закон України «Про адміністративні послуги», Закон України “Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус”, а тому обґрунтування позовним вимог позивача ОСОБА_2 України «Про захист прав споживачів» є помилковим.

Відповідно до п. 10 Постанови №152 оформлення у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін паспорта для виїзду за кордон територіальними органами/підрозділами ДМС здійснюється через Головний обчислювальний центр Єдиного державного демографічного реєстру у взаємодії з Державним центром персоналізації документів державного підприємства «Поліграфічний комбінат «Україна» по виготовленню цінних паперів.

ОСОБА_2 України «Про центральні органи виконавчої влади» від 17.03.2011 року № 3166-УІ передбачено, що міністерства, інші центральні органи виконавчої влади у своїй діяльності керуються Конституцією України, цим та іншими законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства України. Організація, повноваження і порядок діяльності міністерств, інших центральних органів виконавчої влади визначаються Конституцією України, цим та іншими законами України. Положення про міністерства, інші центральні органи виконавчої влади затверджує Кабінет Міністрів України (стаття 3).

Відповідно до Положення про Державну міграційну службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 р. № 360 «Про затвердження Положення про Державну міграційну службу України», ДМС України відповідно до покладених на неї завдань надає адміністративні послуги відповідно до закону (підпункти 10, 36 пункту 4).

За оформлення паспорта для виїзду за кордон (у тому числі замість втраченого або викраденого), його обмін справляється плата (за кордоном - консульський збір) у порядку та у розмірах, встановлених законодавством. Документи, що підтверджують здійснення встановлених законодавством платежів (консульського збору), додаються до заяви-анкети (пункти 16, 17 Порядку № 152).

Оскільки отримання паспорта громадянина України для виїзду за кордон спрямовано на набуття особою права на виїзд з України і в’їзд в Україну, за змістом статті 1 ОСОБА_2 України від 06.09.2012 року «Про адміністративні послуги» оформлення та видача вказаного паспортного документа є адміністративною послугою, а територіальні органи та підрозділи ДМС України - суб’єктами надання даної послуги і є суб’єктом владних повноважень, а не суб’єктом господарювання.

Правовідносини в сфері надання адміністративних послуг регулюються ОСОБА_2 України «Про надання адміністративних послуг» та Порядком оформлення, видачі, обміну, повернення державі, знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, його тимчасового затримання та вилучення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 07.05.2014 року № 152 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 16.11.2016 року № 1001).

Суд приходить до висновку, що позивачем не вірно обрано посилання на Закон та спосіб захисту своїх прав та інтересів, а саме в ОСОБА_2 України «Про захист прав споживачів» чітко визначено перелік порушення прав споживачів та відповідальність за їх порушення.

В даному випадку надання адміністративної послуги не підпадає під перелік порушень, на захист яких спрямовані норми ОСОБА_2 України «Про захист прав споживачів». А тому, у задоволенні позову слід відмовити.

Керуючись ст. ст. 7, 12, 17, 18, 76, 141, 259, 263-265 ЦПК України,-

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позову ОСОБА_1 (м.Черкаси, ОСОБА_4,4, РНОКПП НОМЕР_1) до Управління ДМС України в Черкаській області (м.Черкаси, б.Шевченка, 117, ЕДРПОУ 37852733) про стягнення пені - відмовити.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Апеляційна скарга на рішення згідно п. 15.5 Перехідних положень ЦПК України подається до Апеляційного суду Черкаської області протягом тридцяти днів з дня її проголошення через Соснівський районний суд м. Черкаси.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення виготовлений 11.06.2018 року.

Головуючий: Т.Є. Троян