Постанова № 74590916, 31.05.2018, Апеляційний суд Львівської області

Дата ухвалення
31.05.2018
Номер справи
465/7125/16-ц
Номер документу
74590916
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 465/7125/16-ц Головуючий у 1 інстанції: Мартинишин М.О.

Провадження № 22-ц/783/423/18 Доповідач в 2-й інстанції: ОСОБА_1І.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 травня 2018 року м.Львів

Справа № 465/7125/16

Провадження № 252ц/783/423/18

Апеляційний суд Львівської області в складі:

головуючого Приколоти Т.І.,

суддів Мікуш Ю.Р., Павлишина О.Ф.,

секретар Іванова О.О.

розглянув апеляційні скарги Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Львівгаз», Львівського міського комунального підприємства «Львівтеплоенерго»

на рішення Франківського районного суду м.Львова, ухваленого у м.Львові 27 грудня 2017 року (суддя Мартинишин М.О.)

у справі

за позовом ОСОБА_2

до Виконавчого комітету Львівської міської ради, Львівського міського комунального підприємства «Львівтеплоенерго», Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Львівгаз»

про зобов’язання до вчинення дій,

встановила:

21 грудня 2016 року позивач звернулася до суду з позовом, з урахуванням уточнених вимог, прийнятих судом, про зобов’язання відповідачів прийняти рішення, яким надати дозвіл щодо облаштування у квартирі №10 будинку № 2 на вулиці Кастелівка у м.Львові автономного опалення і гарячого водовідведення, про зобов’язання розробити та надати технічні умови облаштування у цій квартирі автономного опалення і гарячого водовідведення. В обґрунтування своїх вимог посилається на те, що вона проживає у зазначеній квартирі, яка належить їй на праві власності з 5 липня 2016 року на підставі договору купівлі-продажу, що зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за № 813. В дану квартиру надаються послуги з централізованого опалення та гарячого водопостачання ЛМКП «Львівтеплоенерго». Вона не задоволена якістю надаваних послуг, оскільки в квартирі тепло та вода постачається з постійними перебоями в системі опалення та водопостачання. З метою улаштування автономного опалення в своїй квартирі вона звернулася до Франківської районної адміністрації та ЛКП «Затишне», на балансі якого знаходиться будинок № 2 на вулиці Кастелівка у м.Львові. В частині квартир будинку централізоване опалення демонтовано, мешканцями встановлено автономне опалення. Листом № 3505-562 від 23 вересня 2016 року Франківська районна адміністрація їй відмовила у наданні дозволу щодо відключення квартири від системи центрального опалення та гарячого водопостачання, посилаючись на постанову Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2007 року № 1268 «Про внесення змін до правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення». Листом № 1570 від 6 жовтня 2016 року «Затишне» надало погодження на від’єднання від системи центрального опалення її квартири. Відповідно до Порядку відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженого наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України за №4 від 22 листопада 2005 року, для реалізації права споживачів на відмову від отримання послуг центрального опалення і гарячого водопостачання орган місцевого самоврядування або місцевий орган виконавчої влади створює своїм рішенням постійно діючу міжвідомчу комісію для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП. Зазначає, що з метою облаштування автономного опалення 24 жовтня 2016 року вона звернулася із заявою та відповідними документами до міжвідомчої комісії Львівської міської ради з питань від’єднання від мереж центрального опалення та гарячого водопостачання з метою отримання дозволу на від’єднання від мереж центрального опалення та гарячого водопостачання. Відповідно до Порядку комісія після вивчення конкретних умов у місячний термін приймає рішення, яке має враховувати затверджений план перспективного розвитку систем централізованого теплопостачання, існуючий стан мереж енергозабезпечення даного поселення або окремого мікрорайону. Рішення комісії оформляється протоколом, витяг з якого у десятиденний термін надається заявникові. При позитивному рішенні комісії заявнику надається перелік організацій, до яких слід звернутися для отримання технічних умов для розробки проекту індивідуального (автономного) теплопостачання і відокремлення від мереж ЦО і ГВП. Підставою для відмови у наданні дозволу на відключення від мереж ЦО і ГВП є неможливість забезпечення, у разі відокремлення приміщення даного споживача (секції, під’їзду) від внутрішньобудинкових мереж ЦО і ГВП, безперебійної роботи інженерного обладнання сусідніх приміщень або будинку в цілому. Однак, листом від 13 грудня 2016 року за № 2501-5487 Департаментом житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради її було відмовлено у наданні дозволу на влаштування індивідуального опалення у квартирі з посиланням на постанову Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2007 року № 1268 «Про внесення змін до правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення» та надано витяг з протоколу № 7 від 24 листопада 2016 року. Вважає порушеними її права споживача на вибір одного або декількох джерел теплової енергії чи теплопостачальних організацій, якщо це можливо за існуючими технічними умовами. Стверджує, що встановлення індивідуального опалення у квартирі жодним чином не порушує прав власників інших квартир у багатоквартирному будинку та санітарно-технічних вимог і правил експлуатації будинку.

Рішенням Франківського районного суду м. Львова від 27 грудня 2017 року позов задоволено.

Зобов’язано Виконавчий комітет Львівської міської ради прийняти рішення, яким надати дозвіл щодо облаштування у квартирі АДРЕСА_1 автономного опалення і гарячого водовідведення. Зобов’язано Львівське міське комунальне підприємство «Львівтеплоенерго» розробити та надати технічні умови облаштування у квартирі АДРЕСА_2 автономного опалення і гарячого водовідведення. Зобов’язано Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Львівгаз» розробити та надати технічні умови облаштування у квартирі АДРЕСА_2 автономного опалення і гарячого водовідведення.

Рішення суду оскаржують Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Львівгаз» та Львівське міське комунальне підприємство «Львівтеплоенерго». Зазначають, що оскаржуване рішення є незаконним, необґрунтованим, прийнятим з порушенням норм матеріального та процесуального права. Просять рішення суду скасувати та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позову.

ЛМКП «Львівтеплоенерго» зазначає, що здійснення власником квартири своїх прав обмежується правами власників інших квартир у багатоквартирному житловому будинку та санітарно-технічними вимогами і правилами експлуатації будинку. Прийняття рішень про надання дозволів на відключення від мереж централізованого теплопостачання окремих квартир, після 9 грудня 2007 року, а також на відключення будинків без урахування оптимізованої схеми теплопостачання є порушенням вимог чинної нормативно-правової бази. Вказує, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31 жовтня 2007року №1268 «Про внесення змін до правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення» та наказу Міністерства з питань ЖКГ України №169 від 6 листопада 2007 року встановлення індивідуального опалення дозволено лише на будинок в цілому за умови письмової згоди усіх власників приміщень у житловому будинку та технічної можливості.

ПАТ «Львівгаз» у апеляційній скарзі посилається на постанову Кабінету Міністрів України №630 від 21 липня 2005 року «Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення», відповідно до якої з метою захисту прав усіх мешканців багатоквартирних будинків передбачено відключення від зазначених мереж не окремих квартир багатоквартирного будинку з ініціативи їх власників або наймачів, а відключення з ініціативи усіх споживачів. Відключення відбувається на підставі рішення постійно діючої міжвідомчої комісії, створеної органами місцевого самоврядування або місцевим органом виконавчої влади. Стверджує, що суд не вправі вирішувати питання про видачу технічних умов на встановлення автономного опалення.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги; колегія суддів вважає, що апеляційні скарги належить задовольнити.

Відповідно до ч.1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

На підставі ст.ст. 76-81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень належними, допустимими, достовірними та достатніми доказами, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно зі ст. 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданням цивільного судочинства.

Відповідно до ст. 264 ЦПК України під час ухвалення рішення суд вирішує такі питання: 1) чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовуються вимоги і заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; 2) чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження; 3) які правовідносини сторін випливають із встановлених обставин; 4) яка правова норма підлягає застосуванню до цих правовідносин; 5) чи слід позов задовольнити або в позові відмовити; а також питання щодо розподілу судових витрат, допуску рішення до негайного виконання, скасування заходів забезпечення позову.

Відповідно до ст. 319 ЦК України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд, має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону. Власник не може використовувати право власності на шкоду правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства.

Встановлено, що ОСОБА_2 є власником квартири №10 у будинку № 2 на вулиці Кастелівка у м.Львові, що вбачається з договору купівлі-продажу від 5 липня 2016 року та відомостей Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності від 8 липня 2016 року.

24 жовтня 2016 року позивач звернулася із заявою та відповідними документами до міжвідомчої комісії Львівської міської ради з питань від’єднання від мереж центрального опалення та гарячого водопостачання про отримання дозволу на від’єднання від мереж центрального опалення та гарячого водопостачання належної їй квартири. Позитивне рішення з цього питання не прийнято.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що постанова Кабінету Міністрів України від 31 жовтня 2007 року №1268 «Про внесення змін до правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року №630, прямо обмежує конституційні права громадян та норми Закону України «Про теплопостачання» від 2 червня 20005 року, зокрема, гарантоване ст.ст. 55 і 124 Конституції України право споживача теплової енергії на вибір одного або декількох джерел теплової енергії чи теплопостачальних організацій, якщо це можливо за існуючими технічними умовами.

Суд зазначив, що відповідно до п. 24 постанови Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року №630 «Про затвердження правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору по надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення» споживачі можуть відмовитись від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води. Положення п. 25 цієї ж постанови вказує, що відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства. А відтак самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється.

Згідно з Порядком створена органом влади чи місцевого самоврядування міжвідомча комісія після вивчення конкретних умов у місячний термін приймає рішення, яке має враховувати затверджений план перспективного розвитку систем централізованого теплопостачання, існуючий стан мереж енергозабезпечення даного поселення або окремого мікрорайону. Рішення комісії оформляється протоколом, витяг з якого у десятиденний термін надається заявникові. При позитивному рішенні комісії заявнику надається перелік організацій, до яких слід звернутися для отримання технічних умов для розробки проекту індивідуального (автономного) теплопостачання і відокремлення від мереж ЦО і ГВП.

Підставою для відмови у наданні дозволу на відключення від мереж ЦО і ГВП є неможливість забезпечення, у разі відокремлення приміщення даного споживача (секції, під’їзду) від внутрішньобудинкових мереж ЦО і ГВП, безперебійної роботи інженерного обладнання сусідніх приміщень або будинку в цілому.

Вирішуючи спір, суд першої інстанції виходив також з того, що у відповідності до Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від центрального теплопостачання Львівське міське комунальне підприємство «Львівтеплоенерго» виготовляє технічні умови на відключення квартир від системи централізованого опалення та центрального водопостачання, у зв’язку з неналежним наданням послуг з постачання теплової енергії та економністю індивідуальної системи для влаштування автономного опалення. Виготовлення технічних умов на влаштування і підключення газових приладів, а в даному випадку газового котла, в квартирах відноситься до компетенції Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Львівгаз».

Колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Відповідно до Законів України «Про теплопостачання», «Про місцеве самоврядування в Україні» питання відключення від мереж централізованого опалення відноситься до компетенції органів місцевого самоврядування, які мають сприяти оптимальному розвитку систем теплопостачання на відповідній території.

Згідно зі ст. 8 Закону України «Про житло-комунальні послуги» стандарти, нормативи норми, порядки і правила у сфері житлово-комунальних послуг розробляють і затверджують, зокрема Кабінет Міністрів України та центральний орган виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства в межах їхніх повноважень та згідно із законодавством.

Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 117 Конституції України визначено, що постанови та розпорядження Кабінету Міністрів України є обов’язковими до виконання.

Питання відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води в багатоквартирних житлових будинках регулюється Правилами надання послуг централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630 (із змінами затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 31 жовтня 2007 року №1268), та Порядком відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення і постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженим наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства від 22 листопада 2005 року №4 (із змінами, внесеними наказом Мінжитлокомунгоспу від 6 листопада 2007 року №169, зареєстрованим у МЮ 6 листопада за №1478/11758.

Відповідно до п.25, п.26 вказаних Правил відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства. Відключення здійснюється за рішенням постійно діючі міжвідомчої комісії, створеної органом місцевого самоврядування або місцевим органом виконавчої влади у випадку, коли технічна можливість такого опалення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування згідно Закону України «Про теплопостачання» схемою теплопостачання за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання житлового будинку та запровадження заходів відносно дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будівель, опалення, вентиляції, кондиціонування, теплотехніки, державних будівельних норм з питань складу, порядку розробки і затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування, реконструкції та капітального ремонту в частині опалення. Відключення окремої квартири у багатоквартирному житловому будинку не передбачено.

У випадку відключення всього будинку рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримане всіма власникам (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку. Відповідно до пункту 2.1 Порядку для вирішення питання відключення житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися до відповідної комісії органу місцевого самоврядування або місцевого органу виконавчої влади з письмовою заявою про відключення від мереж ЦО і ГВП. У заяві про відключення від мереж ЦО і ГВП власник (власники) будинку зазначає причини відключення. До заяви додається копія протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж ЦО і ГВП та прийняття рішення про влаштування в будинку системи індивідуального автономного опалення. Комісія розглядає надані документи лише за наявності затвердженої органом місцевого самоврядування в установленому порядку оптимізованої схеми перспективної розвитку систем теплопостачання населеного пункту та у відповідності до неї. Комісія, після вивчення наданих власником (власниками) документів у місячний строк приймає рішення щодо відключення від мереж ЦО і ГВП, улаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання та збір вихідних даних і технічних умов для виготовлення проектної документації. При цьому обов’язково враховуютьсі технічні можливості існуючих мереж газопостачання, водопостачання та електропостачання даного населеного пункту або окремого мікрорайону щодо забезпечення живлення запропонованої власником системи теплопостачання.

На час виникнення спірних правовідносин діяли нормативно-правові акти, які забороняють відключення окремої квартири у багатоквартиному будинку від централізованого опалення і гарячого водопостачання. Це питання відноситься до виключної компетенції відповідних органів та установ і суд не може втручатися у дискреційні повноваження таких, зокрема, зобов’язання виготовляти та видавати технічні умови, прийняття рішень про відключення від централізованого теплопостачання і постачання гарячої води.

З урахуванням встановленого, колегія суддів прийшла до висновку, що у задоволенні позову належить відмовити. Позовні вимоги включають вирішення питання автономного гарячого водовідведення, хоч водовідведення не має розмежування на окремі види. Розмежовується лише водопостачання на гаряче і холодне. У цій частині вимоги позивачем не змінені. Колегія суддів, вирішуючи спір, виходить із заявлених позовних вимог.

Керуючись п.2 ч.1 ст.374, ст.ст. 376, 381-384, 388-391 ЦПК України, колегія суддів,

п о с т а н о в и л а:

Апеляційні скарги Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Львівгаз» та Львівського комунального підприємства «Львівтеплоенерго»задовольнити.

Рішення Франківського районного суду м.Львова від 27 грудня 2017 року скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову ОСОБА_2 до Львівської міської ради, Львівського міського комунального підприємства «Львівтеплоенерго», Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Львівгаз» про зобов’язання Виконавчого комітету Львівської міської ради прийняти рішення, яким надати дозвіл щодо облаштування у квартирі №10 у будинку № 2 на вулиці Кастелівка у м. Львові автономного опалення і гарячого водовідведення; зобов’язання Львівського міського комунального підприємства «Львівтеплоенерго» розробити та надати технічні умови облаштування у квартирі №10 у будинку № 2 на вулиці Кастелівка у м. Львові автономного опалення і гарячого водовідведення; зобов’язання Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Львівгаз» розробити та надати технічні умови облаштування у квартирі №10 у будинку № 2 на вулиці Кастелівка у Львові автономного опалення і гарячого водовідведення.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття.

Касаційна скарга на судове рішення подається протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення безпосередньо до Верховного Суду.

Повний текст постанови складено 5 червня 2018 року.

Головуючий

Судді