
Справа № 462/5607/17
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 червня 2018 року м.Львів
Залізничний районний суд м. Львова в складі:
головуючого – судді Кирилюк А.І.,
секретаря Фрейдун А.М.,
представника позивача ОСОБА_1,
представників відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Львові цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до Рудненської селищної ради Залізничного району м. Львова про визнання права власності на земельну ділянку за набувальною давністю, -
встановив:
Позивач ОСОБА_3 звернулася до суду із вказаним позовом до Рудненської селищної ради Залізничного району м. Львова про визнання права власності на земельну ділянку за набувальною давністю та просить суд визнати за нею право власності на земельну ділянку площею 0, 1500Га, по вул. Л. Українки, 13 у смт. Рудне за набувальною давністю.
В обґрунтування заявленого позову позивачка посилається на те, що її батьки ОСОБА_4 та ОСОБА_5 з 1966 року проживала та користувалися земельною ділянкою до дня своєї смерті, батько помер 18.10.2003 року, а мати 20.04.2011 року. Позивачка є власницею будинковолодіння за заповітом у смт. Рудно, по вул. Л. Українки, 13. Позивачка стверджує, що не має документів на право власності, оскільки її батько не виготовив таких. Відтак, 07.11.2016 року позивачка звернулася до відповідача - Рудненської селищної ради Залізничного району м. Львова з клопотанням виготовлення документів на земельну ділянку у смт. Рудно, по вул. Л. Українки, 13, однак остання відмовила. Окремо, позивачка наголошує, що вступила у спадкове майно за заповітом та отримала свідоцтво про право на спадщину за заповітом 05.02.2007 року та приєдналась до володіння земельною ділянкою. У зв’язку із наведеним, просить позовні вимоги задовольнити.
У судовому засіданні представник позивача позов підтримав, покликаючись на мотиви такого, просив суд такий задовольнити у повному обсязі.
У судове засідання представник відповідача не з’явився, будучі належним чином повідомленим про час та місце розгляду справи, надав суду заперечення на позов, просив у задоволенні позову відмовити.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи у їх сукупності, суд приходить до переконань про те, що у позові слід відмовити з наступних підстав.
Згідно ст. 116 Земельного Кодексу України – підставами набуття права на землю із земель державної та комунальної власності є: Громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону… Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Окрім цього, згідно ст. 118 Земельного Кодексу України – визначений порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами, а саме: громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до ОСОБА_5 міністрів Автономної Республіки Крим. Рішення органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо приватизації земельних ділянок приймається у місячний строк на підставі технічних матеріалів та документів, що підтверджують розмір земельної ділянки…Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб'єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін… Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.
Судом встановлено, що згідно Свідоцтва про право на спадщину за заповітом (а.с. 11), спадкоємцем майна ОСОБА_4 (батька позивачки), а саме: житлового будинку № 13, що знаходиться по вул. Л. Українки у смт. Рудне є його донька ОСОБА_3
Рішенням Рудненської селищної ради Залізничного району м. Львова № 116 від 03.06.2016 року позивачці було надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки по вул. Л. Українки, 13 у смт. Рудне (а.с.51).
13.06.2016 року позивачка звернулася до відповідача із заявою щодо внесення змін до рішення Рудненської селищної ради Залізничного району м. Львова № 116 від 03.06.2016 року, а саме у п.1. рішення, та вказати площу згідно поданого викопіювання 0,1388Га. Рішенням № 146 від 23.06.2016 року позивачці відмовили у внесенні змін до вищевказаного рішення (а.с.49).
26.09.2016 року позивачка звернулася до відповідача із заявою щодо надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки по вул. Л. Українки, 13 у смт. Рудне, для приватизації ведення особистого селянського господарства. Рішенням № 234 від 07.11.2016 року позивачці відмовили у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки, орієнтовною площею 0,0789Га по вул. Л. Українки, 13 у смт. Рудне для ведення особистого селянського господарства (а.с.50).
Окрім цього, суду не надано жодних доказів, щодо присвоєння земельній ділянці кадастрового номеру відповідної земельної ділянки, та документів, які б підтверджували межі замельної ділянки визначені позивачкою у позовній заяві, так, ст. 24 Закону України «Про державний земельний кадастр» передбачає, що Державна реєстрація земельної ділянки здійснюється при її формуванні шляхом відкриття Поземельної книги на таку ділянку. Державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за місцем їх розташування відповідним Державним кадастровим реєстратором центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин. Державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за заявою: особи, якій за рішенням органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою, що є підставою для формування земельної ділянки при передачі її у власність чи користування із земель державної чи комунальної власності, або уповноваженої нею особи; власника земельної ділянки, користувача земельної ділянки державної чи комунальної власності (у разі поділу чи об'єднання раніше сформованих земельних ділянок) або уповноваженої ними особи; органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування (у разі формування земельних ділянок відповідно державної чи комунальної власності). Для державної реєстрації земельної ділянки Державному кадастровому реєстратору, який здійснює таку реєстрацію, подаються: заява за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері земельних відносин; оригінал документації із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки; документація із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки у формі електронного документа. Заява з доданими документами надається заявником особисто чи уповноваженою ним особою або надсилається поштою цінним листом з описом вкладення та повідомленням про вручення.
Згідно ст. 344 ЦК України особа, яка добросовісно заволоділа чужим майном і продовжує відкрито, безперервно володіти нерухомим майном протягом десяти років або рухомим майном - протягом п'яти років, набуває право власності на це майно (набувальна давність), якщо інше не встановлено цим Кодексом. Право власності на нерухоме майно, що підлягає державній реєстрації, виникає за набувальною давністю з моменту державної реєстрації.
В даному випадку судом встановлено у позивачки відсутні будь-які правовстановлюючі документи на земельну ділянку площею 0, 1500 Га по вул. Л. Українки, 13 у смт. Рудне.
Згідно ст. 5 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" вказане нерухоме майно, щодо якого проводиться державна реєстрація прав: земельні ділянки, а також на об’єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: підприємства як єдині майнові комплекси, житлові будинки, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, квартири, житлові та нежитлові приміщення. Якщо законодавством передбачено прийняття в експлуатацію нерухомого майна, державна реєстрація прав на таке майно проводиться після прийняття його в експлуатацію в установленому законодавством порядку, крім випадків, передбачених статтею 31 цього Закону.
В свою чергу у ст. 6. п.2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" вказана система органів та суб’єкти, які здійснюють повноваження у сфері державної реєстрації прав: виконавчі органи сільських, селищних та міських рад набувають повноважень у сфері державної реєстрації прав відповідно до цього закону у разі прийняття відповідною радою такого рішення.
Так згідно чинного законодавства передбачена процедура реєстрації прав власності на нерухоме майно. Втручання будь-яких органів влади, їх посадових осіб, юридичних осіб, громадян та їх об’єднань у діяльність державного реєстратора під час проведення державної реєстрації прав забороняється і тягне за собою відповідальність згідно із законом.
Право власності на нерухоме майно, що підлягає державній реєстрації, виникає за набувальною давністю з моменту державної реєстрації.
Відповідно до ч.4 ст. 344 ЦК України право власності за набувальною давністю на нерухоме майно, транспортні засоби, цінні папери набувається за рішенням суду.
Відповідно до вимог п.1 та 8 Прикінцевих та перехідних положень ЦК України, цей Кодекс набирає чинності з 1 січня 2004 року. Правила ст. 344 ЦК України про набувальну давність поширюються також на випадки, коли володіння майном почалося за три роки до набрання чинності цим Кодексом (тобто з 01 січня 2001 року).
Відповідно до ч.1 ст. 71 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» вбачається, що територіальні громади, органи та посадові особи місцевого самоврядування самостійно реалізують надані їм повноваження.
Відповідно до ч.4 ст. 71 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» вбачається, що органи та посадові особи місцевого самоврядування мають право звертатися до суду щодо визнання незаконними актів місцевих органів виконавчої влади, інших органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, які обмежують права територіальних громад, повноваження органів та посадових осіб місцевого самоврядування.
Суд критично оцінює надані позивачем квитанції про сплату земельного податку, як такі, що не спростовують юридичну невизначеність меж земельної ділянки, та підстав вимог ДПІ сплати податку у відповідному розмірі. Крім того, суд звертає увагу позивача на недоведеність порушення її права на приватизації земельної ділянки з огляду на Рішення Рудненської селищної ради Залізничного району м. Львова № 116 від 03.06.2016 року про дозвіл позивачці на виготовлення проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки розміром 0,06 га по вул. Л. Українки, 13 у смт. Рудне (а.с.51).
На підставі вищенаведеного суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивачки ОСОБА_3 до Рудненської селищної ради Залізничного району м. Львова про визнання права власності на земельну ділянку за набувальною давністю не підлягають до задоволення, оскільки такі вимоги суперечать чинному законодавству України і задоволення таких позовних вимог може розцінюватися відповідачем та іншими правоохоронними органами, як втручання в діяльність органів місцевого самоврядування, оскільки міська рада є колегіальним органом і рішення приймаються радою під час колегіального голосування всіма депутами особисто і ніхто не вправі впливати на них під час голосування та зобов’язувати прийняти певне визначене наперед рішення, а тому дані позовні вимоги розцінюються судом як безпідставні.
Керуючись ст. 10, 12, 13, 76-83, 141, 259, 263-268, 272, 354, 355 ЦПК України, суд –
ухвалив:
В задоволенні позову ОСОБА_3 /ІПН НОМЕР_1, вул. Л.Українки, 13, смт. Рудно, м Львів, 79493/ до Рудненської селищної ради Залізничного району м. Львова код 04372419, вул. Короленка. 1 смт. Рудно, м Львів, 79493/, про визнання права власності на земельну ділянку за адресою: вул. Л.Українки, 13, смт. Рудно, м Львів, площею 0,1500 га за набувальною давністю – відмовити.
Судові витрати віднести на рахунок позивача.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Львівської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до ч. 3,4 ст. 272 ЦПК України суд надсилає учасникам справи копію повного судового рішення протягом двох днів з дня його складання - в електронній формі у порядку, встановленому законом (у випадку наявності в особи офіційної електронної адреси), або рекомендованим листом з повідомленням про вручення - якщо така адреса в особи відсутня. За заявою учасника справи копія повного судового рішення вручається йому під розписку безпосередньо в суді.
Повний текст рішення виготовлено 11.06.18 року.
Суддя(підпис). З оригіналом згідно.
Суддя