
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
——————————————————————
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 червня 2018 р.м.ОдесаСправа № 484/2428/17
Категорія: 6.1 Головуючий в 1 інстанції: Мельничук О.В. Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого – судді Федусика А.Г.,
суддів – Зуєвої Л.Є. та Шевчук О.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті ОСОБА_1 апеляційну скаргу Підгороднянської селищної ради Первомайського району Миколаївської області на рішення Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області від 28 грудня 2017 року за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Підгороднянської селищної ради Первомайського району Миколаївської області, третя особа - Первомайська районна державна адміністрація в Миколаївській області про визнання протиправним та скасування рішення,-
В С Т А Н О В И Л А :
В лютому 2017 року ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до Підгороднянської селищної ради Первомайського району Миколаївської області, третя особа - Первомайська районна державна адміністрація в Миколаївській області, та просив визнати протиправним та скасувати рішення Підгороднянської селищної ради Первомайського району Миколаївської області №8 від 23 грудня 2016 року про відмову йому в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки, орієнтованою площею 0,0080 га для будівництва та обслуговування індивідуального гаража, розташованого біля житлового будинку №12 по вул.Соборній в смт.Підгородна Первомайського району Миколаївської області, та зобов’язати Підгороднянську селищну раду Первомайського району Миколаївської області розглянути потворно заяву про затвердження проекту землеустрою щодо відведення вказаної земельної ділянки з метою отримання у власність в порядку безоплатної приватизації та стягнути судові витрати.
Рішенням Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області від 28 грудня 2017 року адміністративний позов було задоволено.
Не погоджуючись з рішенням суду, Підгороднянська селищна рада Первомайського району Миколаївської області подала апеляційну скаргу, в якій зазначається, що вказане рішення ухвалене з порушенням норм матеріального та процесуального права, а тому підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.
Заслухавши суддю - доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах доводів апеляційних скарг, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що з рішення Підгороднянської селищної ради Первомайського району Миколаївської області №6 від 11 вересня 2015 року вбачається, що позивачу надано дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення у приватну власність земельної ділянки площею 0,0080 га, яка розташована по вул. Комсомольській біля житлового будинку №12, для будівництва та обслуговування індивідуального гаража, із земель житлової та громадської забудови, які не надані у власність чи користування, в межах смт.Підгородна Підгороднянської селищної ради Первомайського району Миколаївської області.
З погодження відділу містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства та з питань надзвичайних ситуацій Первомайської райдержадміністрації від 22 жовтня 2015 року вбачається, що було погоджено відведення земельної ділянки позивачу для будівництва індивідуального гаража площею 0,0080 га інших відкритих земель без рослинного покриву або з незначним рослинним покривом із земель комунальної власності, не наданих у власність та користування, по вул. Комсомольська, біля житлового будинку №12 в межах смт Підгородна Підгороднянської селищної ради Первомайського району Миколаївської області після розгляду матеріалів проекту землеустрою.
Копіями довідки Управління Держземагенства у Первомайському районі Миколаївської області від 06 листопада 2015 року та погодження від 27 листопада 2015 року підтверджено погодження виділення позивачу для забудови 0,0080 га землі не наданих у власність та користування та громадської забудови по вул.. Комсомольська біля житлового будинку №12 в межах смт Підгородна Підгороднянської селищної ради Первомайського району Миколаївської області.
Разом з тим, рішенням Підгороднянської селищної ради Первомайського району Миколаївської області №8 від 23 грудня 2016 року позивачу відмовлено в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 0,0080 га для будівництва та обслуговування індивідуального гаража, що розташована біля житлового будинку №12 по вул.Соборна в смт Підгородна, відповідно до частини 3 ст.24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», у зв'язку з відсутністю затвердженого генерального плану смт Підгородна, а також розробленого та затвердженого відповідно до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» плану зонування або детального плану даної території.
Винесення вказаного рішення і стало підставою для звернення з даним позовом до суду.
Вирішуючи спірне питання та задовольняючи позов суд першої інстанції виходив з того, що відповідач не надав належних доказів які б спростовували б позовні вимоги, так як єдиною підставою відмови у погодженні та затвердженні проекту землеустрою в оспорюваному рішенні відповідача є відсутність затвердженого генерального плану смт.Підгородна, а також розробленого та затвердженого плану зонування, однак це не відповідає рішенням Підгороднянської селищної ради №2 від 24 січня 2013 року та №6 від 11 вересня 2015 року.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду, вважає їх правильними з огляду на наступне.
Положеннями ст.118 ЗК України передбачено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до ОСОБА_3 міністрів Автономної Республіки Крим. ОСОБА_3 Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб'єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.
У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна ОСОБА_3 Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє ОСОБА_3 Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.
Відповідно до ч.6 ст.186 ЗК України проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу, і затверджуються Верховною ОСОБА_3 Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених статтею 122цього Кодексу.
Зі змісту ст.186-1 ЗК України вбачається, що органи, зазначені в частинах першій - третій цієї статті, зобов’язані протягом десяти робочих днів з дня одержання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або копії такого проекту безоплатно надати або надіслати рекомендованим листом з повідомленням розробнику свої висновки про його погодження або про відмову в такому погодженні з обов’язковим посиланням на закони та прийняті відповідно до них нормативно-правові акти, що регулюють відносини у відповідній сфері.
Підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.
З аналізу наведеного вбачається, що єдиною підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки є лише невідповідність конкретного проекту положенням законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації, а саме невідповідність в частині складання самого проекту, як документу технічного характеру.
Разом з тим, приймаючи спірне рішення та відмовляючи в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки відповідач посилався на відсутність затвердженого генерального плану смт.Підгородна, а також розробленого та затвердженого відповідно до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» плану зонування або детального плану даної території, що не відповідає положенням ст.186-1 ЗК України, зокрема, в частині підстав для відмови в погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Крім того, посилання відповідача на відсутність затвердженого генерального плану смт.Підгородна, колегія суддів вважає безпідставним та таким, що спростовується рішенням Підгороднянської селищної ради Первомайського району Миколаївської області №2 від 24 січня 2013 року, яким визначено актуальними генеральні плани смт.Підгородна та с.Вербова Балка згідно Програми розвитку земельних відносин Підгороднянської селищної ради на 2012-2014 роки.
Також, про необґрунтованість вказаних посилань відповідача, як на підставу для відмови в погодженні проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки, свідчить рішення відповідача, якими було надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою та затверджено проект землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки іншим особам, в тому числі, за підписом діючого селищного голови – ОСОБА_4, що фактично суперечить правовій позиції, висловленій по даній справі.
Таким чином, враховуючи все вищезазначене у сукупності, колегія суддів приходить до висновку, що позовні вимоги про визнання протиправним та скасування рішення є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Отже, рішення суду першої інстанції викладено достатньо повно, висновки обґрунтовані з посиланням на конкретні норми Законів України та відповідають чинному законодавству.
Також, колегія суддів не може погодитися з посиланням апелянта на порушення судом першої інстанції норм процесуального права, тому що всі процесуальні норми, передбачені адміністративним судочинством були виконані без порушень прав кожної сторони при розгляді справи.
За таких обставин, підстав для скасування рішення суду першої інстанції та задоволення апеляційної скарги не вбачається.
Керуючись ст.ст.308, 315, 316, 321,322, 325 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В :
Апеляційну скаргу Підгороднянської селищної ради Первомайського району Миколаївської області - залишити без задоволення, а рішення Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області від 28 грудня 2017 року – без змін.
Постанова апеляційного суду набирає чинності з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду в порядку ст.328-331 КАС України.
Головуючий суддя ОСОБА_5Судді ОСОБА_6 ОСОБА_1