
Справа № 521/16608/17
Номер провадження 2/521/216/18
ОКРЕМА УХВАЛА
11 червня 2018 року Малиновський районний суд м.Одеси в складі:
головуючого - судді Лічмана Л.Г.,
при секретарі - Тимофієнко Н.М.,
за участі представника позивачів ОСОБА_1, ОСОБА_2 - ОСОБА_3,
представника Департаменту комунальної власності Одеської міської ради - Домущі В.С.,
представника Одеської міської ради - Микитин М.В.,
представника третьої особи Комунального підприємства «Житлово-комунальний сервіс «Хмельницький» - Владики О.О.,
представника третьої особи Органу опіки та піклування Малиновської районної адміністрації Одеської міської ради - Петрікєєва Б.Б.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Одесі цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Департаменту комунальної власності Одеської міської ради, Одеської міської ради, за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору та стороні відповідача - Комунального підприємства «Житлово-комунальний сервіс «Хмельницький» про визнання права спільної часткової власності на майно за набувальною давністю та за зустрічною позовною заявою Департаменту комунальної власності Одеської міської ради до ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, яка діє у власних інтересах та в інтересах малолітніх ОСОБА_11 і ОСОБА_12, ОСОБА_13, яка діє у власних інтересах та в інтересах малолітніх ОСОБА_14 і ОСОБА_15, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору та стороні відповідача - Одеська міська рада, Комунальне підприємство «Житлово-комунальний сервіс «Хмельницький», Орган опіки та піклування Малиновської районної адміністрації Одеської міської ради про усунення перешкод у користуванні шляхом виселення, -
В С Т А Н О В И В:
Рішенням Малиновського районного суду м. Одеси від 31 травня 2018 року відмовлено у задоволенні позовної заяви ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Департаменту комунальної власності Одеської міської ради, Одеської міської ради, про визнання права спільної часткової власності на майно, а саме на нежитловий об'єкт, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 за набувальною давністю та зустрічної позовної заяви Департаменту комунальної власності Одеської міської ради до ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, яка діє у власних інтересах та в інтересах малолітніх ОСОБА_11 і ОСОБА_12, ОСОБА_13, яка діє у власних інтересах та в інтересах малолітніх ОСОБА_14 і ОСОБА_15, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору та стороні відповідача - Одеська міська рада, Комунальне підприємство «Житлово-комунальний сервіс «Хмельницький», Орган опіки та піклування Малиновської районної адміністрації Одеської міської ради про усунення перешкод у користуванні шляхом виселення.
Підставою для відмови ОСОБА_1 та ОСОБА_2 у задоволенні позовних вимог є передчасне звернення до суду з вимогою про визнання права власності на майно за набувальною давністю.
Під час вирішенні спору судом виявлені недоліки в діяльності Одеської міської ради та Департаменту комунальної власності Одеської міської ради.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 01.11.2007 р. прийнята на роботу двірником на дільницю № 1 КП «ЖКС «Хмельницький», 01.12.2008 р. переведена майстром цієї ж дільниці. З 2010 року по 2015 рік вона працювала на різних посадах і дільницях «Хмельницький». Її чоловіка ОСОБА_2 прийнято на роботу двірником на дільницю № 1 КП «ЖКС «Хмельницький» 01.12.2008 р. На цій посаді він працює по теперішній час.
ОСОБА_1 та ОСОБА_2 перебувають на квартирному обліку з 2008 року.
У 2007 році ОСОБА_1 та ОСОБА_2, не маючи власного житла в Одесі, за згодою начальника дільниці № 1 КП «ЖКС «Хмельницький» стали переобладнувати нежитлове приміщення за адресою: АДРЕСА_1, яке згідно свідоцтву від 11.06.2009 р. належить територіальній громаді м. Одеси, в особі Одеської міської ради, на праві комунальної власності, а потім жити у ньому.
Після виконаних подружжям Урсул ремонтно-відновлювальних робіт, зазначене нежитлове приміщення переобладнане в житлове, відповідає державним нормам і стандартам як житлова квартира з можливістю змінити функціональне призначення.
З 2007 по 2017 рік, коли ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулися до суду з зазначеним позовом, до них будь-яких вимог щодо протиправного користування спірним приміщенням органи посадові особи місцевого самоврядування не пред'являли.
Частиною п'ятою ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності.
До відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать:
а) власні (самоврядні) повноваження:
1) управління об'єктами житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, транспорту і зв'язку, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, забезпечення їх належного утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг населенню. (ч. 1 п. 1 ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»)
Органи місцевого самоврядування не користувались та не розпоряджались спірним майном. Одеська міська рада, Департамент комунальної власності Одеської міської ради, Малиновська районна адміністрація Одеської міської ради жодного разу не пред'являли до родини Урсул вимог щодо зупинення переобладнання нежитлового приміщення у житлове, про приведення його у первісний стан, про звільнення у зв'язку з необхідністю користування або розпорядження спірним майном. Лише у зустрічній позовній заяві Департамент комунальної власності Одеської міської ради заявив про свої права, пред'явивши позов про виселення.
Судом встановлено, що у спірному приміщенні проживає син позивачів - ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_1, який є особою з інвалідністю з дитинства першої «А» групи, причина інвалідності якого є порушення опорно-рухового апарату. Крім того, з ним проживає його дружина ОСОБА_10, інвалід третьої групи, та їх малолітні діти - ОСОБА_11, ІНФОРМАЦІЯ_2, ОСОБА_12, ІНФОРМАЦІЯ_3 У зазначеному приміщенні також проживають малолітні ОСОБА_14, ІНФОРМАЦІЯ_4, та ОСОБА_15, ІНФОРМАЦІЯ_5
Вони не мають власного житла у м. Одесі, не є наймачами іншого комунального житла в м. Одесі.
В листі від 14.07.2016 № У-37 л/п щодо звернення двірника ділянки № 1 КП «ЖКС «Хмельницький» голова Малиновської районної адміністрації Одеської міської ради на ім'я першого заступника міського голови ОСОБА_16 у зв'язку з відсутністю службового житла, добросовісною роботою ОСОБА_2 двірником та іншими обставинами запропонував передати приміщення, в яком проживає сім'я Урсул в управління Малиновської районної адміністрації з наступною передачею дільниці № 1 КП «ЖКС «Хмельницький» для оформлення дозвільних документів та зміни статусу нежитлового приміщення в житлове.
Згідно відповіді Департаменту комунальної власності від 09.08.2016 р. № 01-06/105 щодо передачі спірного приміщення в управління Малиновської районної адміністрації з подальшою передачею дільниці № 1 КП «ЖКС «Хмельницький» для оформлення дозвільних документів і зміну статусу нежитлового приміщення в житлове повідомлено, що за рахунок передачі в оренду нежитлових приміщень забезпечується надходження коштів в бюджет міста, передача даного об'єкта є економічно необґрунтованою для територіальної громади м. Одеси.
В статті 3 Конституції України вказується: права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду. Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування безоплатно або за доступну для них плату відповідно до закону. Ніхто не може бути примусово позбавлений житла інакше як на підставі закону за рішенням суду. ( Стаття 47 Конституції України)
З урахуванням конкретних, зазначених в цій ухвалі та в судовому рішенні обставин, суд вважає відмову Департамента комунальної власності від 09.08.2016 р. № 01-06/105 щодо передачі спірного приміщення в управління Малиновської районної адміністрації з подальшою передачею дільниці № 1 КП «ЖКС «Хмельницький» для оформлення дозвільних документів і зміну статусу нежитлового приміщення в житлове формальною, такою, що не відповідає вимогам вказаним приписам Конституції України, інтересам територіальної громади м. Одеси та багатодітної сім'ї Урсул.
Законом України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» передбачено, що діяльність держави щодо осіб з інвалідністю виявляється у створенні правових, економічних, політичних, соціальних, психологічних та інших умов для забезпечення їхніх прав і можливостей нарівні з іншими громадянами для участі в суспільному житті та полягає, зокрема у: наданні пристосованого житла.
Керуючись статтею 262 ЦПК України, -
С У Д
У Х В А Л И В:
Окрему ухвалу надіслати Одеському міському голові для усунення виявлених судом недоліків.
Встановити двомісячний строк для надання відповіді.
Окрема ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку особами, яких вона стосується протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повної ухвали, тобто з 11 червня 2018 року.
С У Д Д Я: