Постанова № 74573590, 07.06.2018, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.06.2018
Номер справи
628/2773/17
Номер документу
74573590
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Суддя І інстанції: Скородєлова В.В.

07 червня 2018 р. м. ХарківСправа № 628/2773/17Харківський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді: Курило Л.В.,

суддів: Присяжнюк О.В. , Русанової В.Б. ,

за участю секретаря судового засідання - Дорошенко Д.О.,

позивача - ОСОБА_1

представника позивача - ОСОБА_2,

представників відповідачів - ОСОБА_3,

ОСОБА_4,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Виконавчого комітету Куп'янської міської ради Харківської області на рішення Куп'янського міськрайонного суду Харківської області від 16.02.2018 року (повний текст рішення складено 20.02.2018 року) по справі № 628/2773/17

за позовом ОСОБА_1

до Виконавчого комітету Куп'янської міської ради Харківської області в особі міського голови ОСОБА_5 , Куп’янської міської ради Харківської області , третя особа - ОСОБА_6

про визнання протиправним та скасування рішення конкурсної комісії,

ВСТАНОВИВ:

У жовтні 2017 року ОСОБА_1 (далі – позивач, ОСОБА_1С.) звернувся до Куп'янського міськрайонного суду Харківської області з адміністративним позовом до Виконавчого комітету Куп'янської міської ради Харківської області в особі міського голови ОСОБА_5 (далі - відповідач), в якому, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, просив:

- визнати протиправним рішення конкурсної комісії виконавчого комітету Куп'янської міської ради про визнання переможцем конкурсу на заміщення посади начальника управління фінансів Куп'янської міської ради Харківської області ОСОБА_6;

- скасувати рішення конкурсної комісії на заміщення вакантних посад в Куп'янській міській раді та її структурних підрозділах в частині визнання ОСОБА_7 переможцем конкурсу на заміщення вакантної посади начальника Управління фінансів Куп'янської міської ради Харківської області, оформлене протоколом № 3 від 10.10.2017 року;

- скасувати результати конкурсу на заміщення посади начальника управління фінансів Куп'янської міської ради Харківської області.

Ухвалою Куп'янського міськрайонного суду Харківської області від 27.11.2017 року залучено до участі у справі в якості відповідача - Куп'янську міську раду Харківської області (а.с.49).

Рішенням Куп'янського міськрайонного суду Харківської області від 16.02.2018 року позов задоволено.

Визнано протиправним рішення конкурсної комісії виконавчого комітету Куп'янської міської ради в частині визнання ОСОБА_6 переможцем конкурсу на заміщення вакантної посади начальника Управління фінансів Куп'янської міської ради Харківської області.

Скасовано рішення конкурсної комісії на заміщення вакантних посад в Куп'янській міській раді та її структурних підрозділах в частині визнання ОСОБА_6 переможцем конкурсу на заміщення вакантної посади начальника Управління фінансів Куп'янської міської ради Харківської області, оформлене протоколом №3 від 10 жовтня 2017 року.

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права Виконавчий комітет Куп'янської міської ради Харківської області подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким відмовити позивачу у задоволенні адміністративного позову в повному обсязі.

Позивач подав до суду апеляційної інстанції письмовий відзив на апеляційну скаргу, в якому просить залишити апеляційну скаргу виконавчого комітету Куп'янської міської ради без задоволення, а рішення суду - без змін.

У відзиві на апеляційну скаргу представник Куп'янської міської ради просить задовольнити апеляційну скаргу Виконавчого комітету Куп'янської міської ради Харківської області.

Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 10.05.2018р. залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_6.

Представник відповідачів в судовому засіданні суду апеляційної інстанції підтримав апеляційну скаргу та просив скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким відмовити позивачу у задоволенні адміністративного позову в повному обсязі.

Позивач та його представник в судовому засіданні суду апеляційної інстанції проти вимог апеляційної скарги заперечували у повному обсязі, просили апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

Третя особа - ОСОБА_6 - у судове засідання суду апеляційної інстанції не прибула, про дату, час та місце судового розгляду повідомлялась своєчасно та належним чином. В наданих до суду апеляційної інстанції письмових поясненнях третя особа просила розгляд справи провести без її участі, апеляційну скаргу задовольнити, скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким відмовити позивачу у задоволенні адміністративного позову у повному обсязі.

Відповідно до ч. 2 ст. 313 КАС України, неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.

Згідно з ч.1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Заслухавши суддю-доповідача, учасників справи, переглянувши в межах апеляційної скарги рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що розпорядженням секретаря Куп'янської міської ради Харківської області від 05.09.2017 р. №109/ос оголошено про початок конкурсу з 07 вересня 2017 року на заміщення посади, зокрема, начальника управління фінансів Куп'янської міської ради Харківської області, яке опубліковано на офіційному сайті Куп'янської міської ради, міського голови, виконавчого комітету (а.с. 14).

Позивач з метою прийняття участі у конкурсі на вказану посаду подав пакет документів у встановлений в оголошенні спосіб.

Конкурс на заміщення вакантної посади начальника управління фінансів Куп'янської міської ради Харківської області, який складався з письмового іспиту та співбесіди, проводився 10.10.2017р.

До участі у конкурсі 10.10.2017р. на заміщення вакантної посади начальника управління фінансів Куп'янської міської ради Харківської області допущені дві особи: ОСОБА_6 і ОСОБА_1

Судом встановлено, що за результатами проведення письмового іспиту ОСОБА_1 та ОСОБА_6 набрали по 33 бали, після чого кандидати на заміщення вакантної посади начальника управління фінансів Куп'янської міської ради Харківської області були допущені до співбесіди.

За результатами проведення письмового іспиту та проведення співбесіди ОСОБА_6 отримала 38 балів, а ОСОБА_1 - 37,7 балів.

Рішенням конкурсної комісії на заміщення вакантних посад в Куп'янській міській раді та її структурних підрозділах, оформленим протоколом №3 від 10.10.2017 р., визнано переможцем конкурсу на заміщення вакантної посади: начальника управління фінансів Куп'янської міської ради Харківської області - ОСОБА_6 та рекомендовано Куп'янському міському голові призначити її на зазначену посаду. За вказане рішення голосували - "ЗА" - одноголосно (6) (а.с. 9- 10).

17.10.2017р. позивач подав скаргу до Куп'янського міського голови, в якій зазначив, що конкурс на зайняття вакантної посади начальника управління фінансів Куп'янської міської ради Харківської області, що відбувся 10.10.2017 року, проведено конкурсною комісією на заміщення вакантних посад у міській раді та її структурних підрозділах з порушенням основоположних принципів конкурсного відбору, з порушенням законодавства України та умов конкурсу, необ'єктивно та упереджено, що дискредитує Куп'янську міську раду як орган місцевого самоврядування та порушує права позивача на прийняття та проходження служби в органах місцевого самоврядування (а.с. 5-7).

Під час розгляду справи встановлено, що листом від 14.11.2017р. № К-405-117 Виконавчий комітет Куп'янської міської ради повідомив ОСОБА_1 про те, що основоположні принципи конкурсного відбору під час організації та проведення конкурсу, а також визначення переможця не порушувались, за результатами проведеної перевірки порушень чинного законодавства з боку членів конкурсної комісії не виявлено (а.с. 226).

Вважаючи протиправним рішення конкурсної комісії виконавчого комітету Куп'янської міської ради щодо визнання переможцем конкурсу на заміщення посади начальника управління фінансів Куп'янської міської ради Харківської області ОСОБА_6, оформлене протоколом від 10.10.2017 року № 3, позивач звернувся із зазначеним позовом до суду.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що були порушені умови проведення конкурсу в частині відповідних вимог до кандидатів, а голова комісії не приймав рішення про недопуск до конкурсу ОСОБА_6 як особи, документи якої не відповідають встановленим вимогам чинного законодавства, оскільки декларація кандидата на посаду за 2016 рік, подана 18.10.2017 року, тобто, були порушені умови проведення конкурсу в частині відповідних вимог до кандидатів.

Надаючи правову оцінку обставинам зазначеної справи, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до Конституції України (пункт 15 частини першої статті 92, частина третя статті 141, стаття 146) засади місцевого самоврядування, питання формування, діяльності та відповідальності органів місцевого самоврядування, зокрема статус виконавчих органів ради та їх повноваження, порядок утворення, реорганізації, ліквідації, визначаються законом.

Закон України "Про службу в органах місцевого самоврядування" (далі - Закон № 2493-III ) регулює правові, організаційні, матеріальні та соціальні умови реалізації громадянами України права на службу в органах місцевого самоврядування, визначає загальні засади діяльності посадових осіб місцевого самоврядування, їх правовий статус, порядок та правові гарантії перебування на службі в органах місцевого самоврядування.

Відповідно до приписів статті 10 Закону № 2493-III прийняття на службу в органи місцевого самоврядування здійснюється, зокрема, на посади керівника секретаріату (керуючого справами) районної, обласної ради, керуючого справами виконавчого апарату обласних і районних рад, керівників відділів, управлінь та інших працівників органів місцевого самоврядування шляхом призначення відповідно сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України. Проведення конкурсу, випробування та стажування при прийнятті на службу в органи місцевого самоврядування здійснюється в порядку, визначеному законодавством України про державну службу.

Постановою Кабінету Міністрів України від 15 лютого 2002 року №169 затверджено Порядок проведення конкурсу на заміщення вакантних посад державних службовців (далі - Порядок №169).

За приписами п. 1 Порядку №169 відповідно до цього Порядку проводиться конкурсний відбір на заміщення вакантних посад державних службовців третьої - сьомої категорій (далі - конкурс), крім випадків, коли законами України встановлено інший порядок заміщення таких посад.

Відповідно до пункту 1.3 Загального порядку проведення іспиту кандидатів на заміщення вакантних посад державних службовців, затвердженого наказом Головного управління державної служби України від 08 липня 2011 року №164 (далі - Загальний порядок) іспит проводиться конкурсною комісією державного органу, в якому оголошено конкурс.

Згідно з п. 3 Порядку № 169 для проведення відбору кандидатів на заміщення вакантних посад державних службовців наказом (розпорядженням) керівника відповідного державного органу, який здійснює призначення на посаду державного службовця, утворюється конкурсна комісія у складі голови, секретаря і членів комісії. Очолює конкурсну комісію заступник керівника державного органу. До складу конкурсної комісії входять представники кадрової та юридичної служб, а також окремих структурних підрозділів апарату державного органу.

Пунктами 1.5, 1.6 Загального порядку встановлено, що об'єктивність проведення іспиту забезпечується рівними умовами (тривалість іспиту, зміст та кількість питань, підрахунок результатів) та відкритістю інформації про них, єдиними критеріями оцінки. Проведення іспиту для кандидатів на заміщення вакантних посад передбачає перевірку та оцінку їх знань Конституції України, Законів України "Про державну службу" та "Про запобігання корупції", а також законодавства з урахуванням специфіки функціональних повноважень відповідного державного органу та структурного підрозділу.

Відповідно до Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", Закону України "Про державну службу" та Порядку проведення конкурсу на заміщення вакантних посад державних службовців, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 лютого 2002 року №169 розроблено Положення про порядок проведення конкурсу та конкурсну комісію на заміщення вакантних посад у міській раді та її структурних підрозділах, яке затверджене рішенням VII сесії Куп'янської міської ради V скликання від 19.09.2006 року №95-V (далі - Положення №95-V) (а.с. 15, 16)

Згідно з п. 3.1, 3.2 цього Положення, основними завданнями комісії є визначення умов проведення конкурсу та визначення терміну його проведення відповідно до Порядку, затвердженого постановою КМУ від 15.02.2002 р. № 169; визначення переможця конкурсу.

Згідно з п. 4.4 Положення №95-V, комісія зобов'язана зокрема - визнати переможцем виключно за критеріями, встановленими Порядком проведення іспиту конкурсною комісією на заміщення вакантних посад.

Як вбачається з матеріалів справи, 10.10.2017 року членами комісії складено протокол №3 засідання конкурсної комісії на заміщення вакантних посад в Куп'янській міській раді та її структурних підрозділах, яким, приймаючи до уваги загальні результати проведеного іспиту, голосували "ЗА" - одноголосно (6), конкурсна комісія вирішила, зокрема, визначити переможцем конкурсу на заміщення посади начальника управління фінансів Куп'янської міської ради Харківської області ОСОБА_6.

Відповідно до п. 13 Порядку №169, особи, які бажають взяти участь у конкурсі, подають до конкурсної комісії державного органу, в якому проводиться конкурс, такі документи: заяву про участь у конкурсі, в якій зазначається про ознайомлення заявника із встановленими законодавством обмеженнями щодо прийняття на державну службу та проходження державної служби; заповнену особову картку (форма П-2 ДС) з відповідними додатками; дві фотокартки розміром 4 х 6 см; копії документів про освіту, підвищення кваліфікації, присвоєння вченого звання, присудження наукового ступеня; декларацію про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за минулий рік за формою, передбаченою Законом України "Про засади запобігання і протидії корупції"; копію документа, який посвідчує особу; копію військового квитка (для військовослужбовців або військовозобов'язаних); довідку про допуск до державної таємниці (у разі його наявності).

ОСОБА_6 з метою прийняття участі у конкурсі на посаду начальника управління фінансів Куп'янської міської ради Харківської області подала пакет документів, а саме: копію диплома про освіту та додатки до нього, копію паспорта, копію тимчасового посвідчення (замість військового квитка), копію ідентифікаційного номеру, автобіографію, копію трудової книжки, декларацію про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за минулий рік, за передбаченою законом формою (а.с. 144).

Статтею 25 Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015р. № 889- VІІІ (далі - Закон № 889- VІІІ) передбачено, що особа, яка бажає взяти участь у конкурсі, разом з іншими документами подає в установленому порядку до конкурсної комісії декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік.

Згідно із частиною третьою статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" від 14.10.2014р. №1700-VІІ (далі - Закон №1700-VІІ) особа, яка претендує на зайняття посади, зазначеної у пункті 1, підпункті "а" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, та особа, зазначена у пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, до призначення або обрання на відповідну посаду, подає в установленому цим Законом порядку декларацію, за минулий рік.

Відповідно до частини першої статті 45 Закону №1700-VІІ подання декларації здійснюється шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції за формою, що визначена Національним агентством.

Під час розгляду справи встановлено, що електронна декларація кандидата на посаду начальника управління фінансів Куп'янської міської ради Харківської області ОСОБА_6 опублікована в Єдиному державному реєстрі декларацій, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування 18.10.2017 р. (https://public.nazk.gov.ua) ( а.с. 183).

Національне агентство з питань запобігання корупції у своєму роз'ясненні щодо застосування окремих положень Закону України "Про запобігання корупції" стосовно заходів фінансового контролю, затвердженому рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції 11 серпня 2016 року №3, розрізняє чотири типи декларацій: щорічна декларація, декларація суб'єкта декларування, який припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, декларація суб'єкта декларування, який припинив діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, та декларація суб'єкта декларування, який є особою, що претендує на зайняття посад, зазначених у пункті 1, підпункті "а" пункту 2 частини першої статті 3 Закону України "Про запобігання корупції".

Водночас Законом передбачено, що особа, яка бажає взяти участь у конкурсі, має подати декларацію за минулий рік. Інших вимог щодо декларації такої особи Законом не встановлено.

Виходячи з положень Закону №1700-VІІ, щорічна декларація, декларація суб'єкта декларування, який припинив діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, та декларація суб'єкта декларування, який є особою, що претендує на зайняття посад, зазначених у пункті 1, підпункті "а" пункту 2 частини першої статті 3 Закону України "Про запобігання корупції", подаються за один і той самий звітний період, а саме за минулий рік.

Виходячи із зазначеного, будь-який тип раніше поданої декларації може бути використаний особою, яка бажає взяти участь у конкурсі, при поданні до конкурсної комісії відповідних документів, якщо такою декларацією охоплено необхідний звітний період.

Судовим розглядом встановлено, що на виконання вимог ст. 45 Закону України "Про запобігання корупції" ОСОБА_6, яка працювала на посаді головного спеціаліста відділу адміністрування, супроводження інформаційних систем, електронних реєстраторів та захисту інформації Куп'янської міської ради, 20.03.2017 р. подала відповідну декларацію за 2016 рік (а.с. 183).

Таким чином, при поданні ОСОБА_6, яка бажала взяти участь у конкурсі, пакету документів, до уваги повинна братись декларація, яка подана нею за звітний період, як того вимагає Закон, без урахування типу поданої декларації.

Тому, апеляційний суд не погоджується з висновками суду першої інстанції, що відповідачем були порушені умови проведення конкурсу.

Отже, помилковим є висновок суду першої інстанції щодо протиправності оскаржуваного рішення № 3 від 10.10.2017 р. в частині визнання ОСОБА_6 переможцем конкурсу на заміщення вакантної посади начальника управління фінансів Куп'янської міської рад Харківської області, оформлене протоколом №3 від 10.10.2017 року та скасування його в цій частині.

Що стосується доводів позивача, викладених у відзиві на апеляційну скаргу про те, що в порушення п. 3 Порядку №169 комісію очолювала особа, яка займала посаду керуючого справами, та про незастосування Порядку проведення іспиту в Куп'янській міській раді, колегія суддів зазначає наступне.

Розпорядженням Куп'янського міського голови №246 від 18.12.2015 р. "Про розподіл обов'язків між міським головою, заступниками міського голови з питань діяльності виконавчих органів Куп'янської міської ради, керуючим справами виконавчого комітету Куп'янської міської ради, затверджено Додаток №1 згідно з п.2.4 якого керуючий справами виконавчого комітету Куп'янської міської ради у межах своїх повноважень, наданих чинним законодавством, здійснює керівництво роботою конкурсної комісії на заміщення вакантних посад у міській раді та її структурних підрозділах. Вказане розпорядження в установленому порядку не оскаржено та є чинним (а.с. 221-224).

Розпорядженням Куп'янського міського голови від 21.09.2017р. №121/ос посада заступника міського голови - керуючого справами виконавчого комітету Куп'янської міської ради перейменована на керуючого справами виконавчого комітету Куп'янської міської ради (ОСОБА_8), починаючи з 20 вересня 2017 року (а.с. 220).

Таким чином, покладення на керуючого справами обов'язків з очолення конкурсної комісії на заміщення вакантних посад в Куп'янській міській раді та її структурних підрозділах не суперечить чинному законодавству та не порушує прав, свобод та інтересів позивача, який під час засідання конкурсної комісії 10.10.2017 р. не висловлював недовіри чи зауважень до членів комісії та їх роботи.

Таким чином, оскаржуване рішення конкурсної комісії є законним, оскільки відповідає процедурі проведення конкурсу на заміщення вакантної посади начальника управління фінансів Куп'янської міської рад Харківської області, прийнято одноголосно всіма членами комісії, а відтак скасуванню не підлягає.

Під час розгляду справи в суді апеляційної інстанції встановлено, що позивачем не пред'являлось жодної вимоги до Куп'янської міської ради Харківської області.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 315 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.

За змістом частини першої статті 317 Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Отже, суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про наявність правових підстав для задоволення позову, а тому оскаржуване рішення через порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права та невідповідність висновків суду обставинам справи, підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову в задоволенні позовних вимог.

Керуючись ст. 242, 243, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Виконавчого комітету Куп'янської міської ради Харківської області задовольнити.

Рішення Куп'янського міськрайонного суду Харківської області від 16.02.2018 по справі № 628/2773/17 скасувати.

Прийняти нову постанову, якою у задоволенні позову ОСОБА_1 - відмовити.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п.2 ч.5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя ОСОБА_9Судді ОСОБА_10 ОСОБА_11 Повний текст постанови складено 08.06.2018 р.