
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа № 826/8873/17 Суддя (судді) першої інстанції: Качур І.А.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 червня 2018 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Бабенка К.А., суддів: Кузьменка В.В., Степанюка А.Г., секретаря Антоненко К.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 30 березня 2018 року за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Комунального підприємства «Київблагоустрій» Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища Виконавчого орану Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про визнання протиправним та скасування Припису, -
В С Т А Н О В И В :
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 30 березня 2018 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.
Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, Позивачем подано апеляційну скаргу, в якій він просить судове рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове судове рішення про задоволення його позовних вимог повністю.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників Сторін, перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу слід задовольнити, Рішення суду першої інстанції скасувати, ухвалити нове Рішення, яким адміністративний позов задовольнити повністю з наступних підстав.
Між Приватним підприємством «Алемак плюс», як Продавцем, та Позивачем, як Покупцем, укладено Договір купівлі-продажу ? частини нежитлового будинку (приміщення) від 27.02.2014 року, за п. 1 якого Продавець продав, а Покупець купив належну Продавцю на праві приватної власності ? (одну другу) частину нежитлового будинку (приміщення), загальна площа якого 174,2 (сто сімдесят чотири цілих і дві десятих) кв. м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1) (літера А) (надалі - предмет Договору). Зазначений договір зареєстровано в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за №864.
Також, між Приватним підприємством «Алемак плюс», як Продавцем, та Позивачем, як Покупцем, укладено Договір купівлі-продажу ? частини нежитлового будинку (приміщення) від 27.02.2014 року, за п. 1 якого Продавець продав, а Покупець купив належну Продавцю на праві приватної власності ? (одну другу) частину нежитлового будинку (приміщення), загальна площа якого 174,2 (сто сімдесят чотири цілих і дві десятих) кв. м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1) (літера А) (надалі - предмет Договору). Зазначений договір зареєстровано в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за №866.
13 жовтня 2014 року Департаментом державної архітектурно-будівельної інспекції у м. Києві Позивачу видано Декларацію про початок виконання будівельних робіт №КВ 082142860927 на об'єкт будівництва - капітальний ремонт та перепланування нежитлових приміщень, які розташовані за поштовою/будівельною адресою: 02132, АДРЕСА_1, літ. А, Дарницький район.
20 жовтня 2014 року Департаментом державної архітектурно-будівельної інспекції у м. Києві Позивачу видано Декларацію про готовність до експлуатації об'єкта, будівельні роботи на якому виконувалися на підставі повідомлення про початок їх виконання №КВ 142143040286 на об'єкт будівництва - капітальний ремонт та перепланування нежитлових приміщень, які розташовані за поштовою/будівельною адресою: 02132, АДРЕСА_1, літ. А, Дарницький район.
20 жовтня 2014 року Товариством з обмеженою відповідальністю «БК «МПК» виготовлено для Позивача Технічних паспорт на нежитловий будинок (приміщення), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1».
12 грудня 2014 року Товариством з обмеженою відповідальністю «БК МПК» видано Позивачу Довідку №2-12, в якій зазначено, що після реконструкції нежитлових приміщень, які розташовані за адресою: м. Київ, Дарницький район, АДРЕСА_1, згідно Декларації №КВ 142143040286 геометричні параметри фундаменту не змінилися.
30 січня 2015 року Позивачу видано Свідоцтво про право власності на нерухоме майно від 30 січня 2015 року індексний номер: 32909241 на об'єкт нерухомого майна: нежитловий будинок (приміщення) (літ. А), розташованого за адресою: м. Київ, АДРЕСА_1.
Рішенням ІІІ сесії VІІ скликання Київської міської ради «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки фізичній особі ОСОБА_2 на АДРЕСА_1 у Дарницькому районі м. Києва для експлуатації та обслуговування нежитлового будинку, магазину» від 05 березня 2015 року №210/1075 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки фізичній особі ОСОБА_2 на АДРЕСА_1 у Дарницькому районі м. Києва орієнтовною площею 0,04 га (земельна ділянка комунальної власності територіальної громади міста Києва) в короткострокову оренду на 5 років для експлуатації та обслуговування нежитлового будинку, магазину згідно з планом-схемою (додаток до рішення) (К- 22853).
16 січня 2017 року Департаментом з питань державного архітектурно-будівельного контролю міста Києва Виконавчого орану Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) Позивачу видано Декларацію про початок виконання будівельних робіт №КВ 082770161204 на об'єкт будівництва - реконструкція нежитлових приміщень без зміни їх зовнішньої конфігурації, які розташовані за поштовою/будівельною адресою: 02132, АДРЕСА_1, літ. А, Дарницький район.
11 липня 2017 року провідним інспектором КП «Київблагоустрій» складено Припис №1715429, яким встановлено порушення Позивачем п. 20.1.1. Правил благоустрою міста Києва, затверджених Рішенням II сесії VI скликання Київської міської ради від 25 грудня 2008 року №1051/1051, та запропоновано усунути їх шляхом надання до Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища Виконавчого орану Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) дозвільної документації на розміщення спорудив термін до 3-х днів; в разі відсутності документації демонтувати споруду власними силами; в разі невиконання вимог Припису вжити заходів згідно чинного законодавства.
Відповідно до п. 2 частини першої ст. 10 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» від 06.09.2005 року №2807-ІV (надалі - Закон №2807-ІV), до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить затвердження правил благоустрою територій населених пунктів.
Згідно з частиною першою ст. 34 Закону №2807-ІV, правила благоустрою території населеного пункту (надалі - Правила) - нормативно-правовий акт, яким установлюються вимоги щодо благоустрою території населеного пункту.
Відповідно до п. 1 Правил благоустрою міста Києва, затверджених Рішенням II сесії VI скликання Київської міської ради від 25 грудня 2008 року №1051/1051 (надалі - Правила), зокрема тимчасова споруда - це споруда функціонального (в тому числі для здійснення підприємницької діяльності), декоративно-технологічного призначення, в тому числі мала архітектурна форма, яка виготовляється з полегшених збірних конструкцій та встановлюється без улаштування заглибленого фундаменту тощо.
Згідно з пп. 20.2.11. п. 20.2. Правил, у разі виявлення уповноваженими особами Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), структурних підрозділів з питань контролю за благоустроєм районних в місті Києві державних адміністрацій, КП «Київблагоустрій» самовільно розміщених (встановлених) малих архітектурних форм, тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, в т. ч. тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, паспорти прив'язки яких анульовані або строк дії яких закінчився, самовільно розміщених (встановлених) об'єктів сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі, засобів пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі (на розміщення яких відсутні оформлені в установленому порядку документи), елементів об'єктів благоустрою, їх власникам (користувачам або особам, які здійснили розміщення (встановлення)), вноситься припис з вимогою усунення порушень шляхом проведення демонтажу малої архітектурної форми, тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, демонтажу (переміщення) об'єкта сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі, засобу пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі, елементу об'єкта благоустрою, із зазначенням строку демонтажу (переміщення) відповідно до підпункту 13.3.1 пункту 13.3 розділу XIII цих Прави
Відповідно до пп. 13.3.1. п. 13.3. Правил, у разі виявлення самовільно розміщених (встановлених) малих архітектурних форм, тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, в т. ч. тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, паспорти прив'язки яких анульовані або строк дії яких закінчився, самовільно розміщених (встановлених) засобів пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі (автомагазини, автокафе, автокав'ярні, авторозвозки, автоцистерни, лавки-автопричепи, візки, спеціальне технологічне обладнання (низькотемпературні лотки-прилавки) тощо) (далі - засоби пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі), об'єктів сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі (на розміщення яких відсутні оформлені в установленому порядку документи) уповноважені особи Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), структурних підрозділів з питань контролю за благоустроєм районних в місті Києві державних адміністрацій, комунального підприємства виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) "Київблагоустрій" (далі - КП "Київблагоустрій) вносять припис його власнику (користувачу або особі, яка здійснила розміщення (встановлення)) з вимогою усунення порушень шляхом проведення демонтажу малої архітектурної форми, тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, демонтажу (переміщення) засобу пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі, об'єкта сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі із зазначенням строку демонтажу (переміщення) відповідно до абзаців другого і третього цього підпункту.
Малі архітектурні форми, тимчасові споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності мають бути демонтовані протягом трьох днів з моменту отримання припису, крім тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, відсутніх в матеріалах єдиної цифрової топографічної основи території міста Києва, демонтаж яких має бути здійснений протягом одного дня з моменту отримання припису.
Засоби пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі, об'єкти сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі мають бути демонтовані (переміщені) негайно після отримання припису.
У разі внесення припису власнику (користувачу або особі, яка здійснила розміщення (встановлення)) засобу пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі, об'єкта сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі уповноважена особа, яка внесла припис, негайно повідомляє про це Департаменту промисловості та розвитку підприємництва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі - Департамент промисловості та розвитку підприємництва).
Протягом зазначеного у приписі строку власник (користувач або особа, яка здійснила розміщення (встановлення)) зобов'язаний за власний рахунок здійснити демонтаж самовільно розміщеної (встановленої) малої архітектурної форми, тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, об'єкта сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі, демонтаж (переміщення) засобу пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі та провести відновлення порушеного благоустрою на місці їх розміщення (встановлення).
У разі невиконання припису уповноважена особа, яка внесла припис, у триденний строк складає протокол про адміністративне правопорушення за статтею 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення, якою визначено, що порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою територій населених пунктів тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від двадцяти до вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб, громадян - суб'єктів підприємницької діяльності - від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Проте, докази, які б підтвердили необхідність проведення перевірки, передбачені Правилами благоустрою міста Києва, в матеріалах справи відсутні. Також, відсутні докази щодо порушення Позивачем Правил благоустрою міста Києва.
Крім того, в порушення вимог пп. 13.3.1. п. 13.3. Правил відповідний протокол про адміністративне правопорушення складено не було.
Як зазначено Відповідачем - Департаментом міського благоустрою та збереження природного середовища Виконавчого орану Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), в запереченнях по справі, відповідно до Актів демонтажу від 10.08.2017 року №03-462/ВК та від 11.08.2017 року №03-465/ВК споруду було демонтовано, завантажено на транспортний засіб та відправлено на майданчик тимчасового зберігання по вул. Озерна, 3.
Як вбачається з оскарженого Позивачем Припису, його складено у зв'язку з відсутністю у Позивача дозвільної документації.
Проте, як вбачається з матеріалів справи, у Позивача наявні документи про право власності на об'єкт нерухомого майна: нежитловий будинок (приміщення) (літ. А), розташований за адресою: м. Київ, АДРЕСА_1, що підтверджується Свідоцтвом про право власності на нерухоме майно.
Згідно з частиною четвертою ст. 41 Конституції України, ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.
Частиною першою ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод визначено, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Відповідно до частини другої ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Отже, Відповідачем протиправно демонтовано нежитловий будинок (приміщення) Позивача, який належав йому на праві власності.
Крім того, в оскарженому Позивачем Приписі Відповідача встановлено вчинення Позивачем порушення за адресою: м. Київ, Дарницький район, АДРЕСА_1, тоді як Позивачу на праві власності належить об'єкт нерухомого майна - нежитловий будинок (приміщення) (літ. А), розташований за адресою: м. Київ, АДРЕСА_1.
На підставі наведеного, колегія суддів дійшла висновку, що оскаржений Позивачем Припис Відповідача є протиправним та підлягає скасуванню.
Згідно з частиною другою ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, вимоги якої Відповідачем не виконано.
Відповідно до частини першої ст. 317 Кодексу адміністративного судочинства України, підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення є, зокрема неправильне застосування норм матеріального права.
А згідно з частиною другою ст. 317 Кодексу адміністративного судочинства України, неправильним застосуванням норм матеріального права вважається: неправильне тлумачення закону або застосування закону, який не підлягає застосуванню, або незастосування закону, який підлягав застосуванню; порушення норм процесуального права може бути підставою для скасування або зміни рішення, якщо це порушення призвело до неправильного вирішення справи.
Судом першої інстанції неправильно застосовано норми матеріального права, що призвели до неправильного вирішення справи, тому Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 30 березня 2018 року скасовується та ухвалюється нове Рішення, яким адміністративний позов задовольняється повністю.
Відповідно до частини першої ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 310, 315, 317, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити, Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 30 березня 2018 року скасувати, прийняти нове Рішення, яким адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати Припис Комунального підприємства «Київблагоустрій» Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 11 липня 2017 року №1715429.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Комунального підприємства «Київблагоустрій» Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (код за ЄДРПОУ 26199708) на користь ОСОБА_2 (індивідуальний ідентифікаційний номер НОМЕР_1) 1600 (одну тисячу шістсот) грн. 00 коп. судового збору, сплаченого Квитанціями від 14 липня 2017 року №0.0.805744520.1 та від 18 квітня 2018 року №0.0.1015179063.1.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складення її в повному обсязі безпосередньо до Верховного Суду.
Постанову складено в повному обсязі 08.06.2018 року.
Головуючий суддя Бабенко К.А.
Судді: Кузьменко В.В.
Степанюк А.Г.