
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 червня 2018 року справа №420/1372/17
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:головуючого судді Шишова О.О.,суддів Сіваченка І.В.,Гаврищук Т.Г., при секретарі судового засідання Романченко Г.О., за участю представників позивача Антонцевої І.І., Донцова В.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Новопсковської районної ради на рішення Новопськовського районного суду Луганської області від 06 березня 2018 р. у справі № 420/1372/17 (головуючий І інстанції Стеценко О.С.), яке складено в повному обсязі 16 березня 2018 року у смт. Новопсков, за позовом Новопсковської селищної ради до Новопсковської районної ради третя особа Новопсковська районна державна адміністрація Луганської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії ,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача. З урахуванням заяви про часткову відмову від позову та ухвали суду від 06 березня 2018 року про закриття провадження по справі, позивач просить визнати протиправною бездіяльність Новопсковської районної ради щодо передачі у власність Новопсковській селищній об'єднаній територіальній громаді майна, яке перебуває у спільній власності територіальних громад сіл, селищ Новопсковського району та знаходиться на території Новопсковської селищної об'єднаної територіальної громади; зобов'язати Новопсковську районну раду, здійснити безоплатну передачу у власність Новопсковскій селищній об'єднаній територіальній громаді Новопсковську школу мистецтв (92303, Луганська область, смт. Новопсков, вул. Українська, 36), частину будівлі ритуальної контори, яка знаходиться за адресою: вул. Магістральна, 68, смт. Новопсков, Новопсковський район, Луганська область, будівлю столярного цеху, яка знаходиться за адресою: вул. Магістральна, 68, смт. Новопсков, Новопсковський район, Луганська область, склад сипучих матеріалів, який знаходиться за адресою: вул. Магістральна, 68, смт. Новопсков, Новопсковський район, Луганська область, будівлю гаражів, яка знаходиться за адресою: вул. Магістральна, 68, смт. Новопсков, Новопсковський район, Луганська область.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що згідно з рішенням Новопсковської селищної ради Новопсковського району Луганської області (смт. Новопсков) від 13.07.2015 № 70/1 «Про добровільне обєднання територіальних громад» та Осинівської сільської ради Новопсковського району Луганської області (села Осинове, Макартетине, Ікове, Хворостяне, Тев'яшеве) від 13.07.2015 № 83/1 «Про добровільне об'єднання територіальних громад» утворено Новопсковську селищну об'єднану територіальну громаду із адміністративним центром в смт. Новопскові. На території Новопсковської селищної об'єднаної територіальної громади знаходяться вищевказані заклади освіти та нерухоме майно, які задовольняють потреби членів цієї громади. Заклади освіти та нерухоме майно перебуває у спільній власності територіальних громад сіл, селищ Новопсковського району і за законом мають бути передані у власність об'єднаній територіальній громаді. Новопсковська селищна рада неодноразово зверталася до відповідача з пропозицією про передачу закладів освіти та нерухомого майна у власність об'єднаної територіальної громади. Проте, Новопсковська районна рада ухиляється від здійснення передачі закладів освіти та нерухомого майна, чим порушує пункт 39 Розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України, абзац третій пункту 10 розділу V «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі Закон) та право комунальної власності об'єднаної територіальної громади. Бездіяльність Новопсковської районної ради порушує права об'єднаної територіальної громади щодо розпорядження та управління комунальним майном, яке задовольняє потреби членів цієї громади. Норми, закріплені у пункті 39 Розділу VI «Прикінцеві та перехц положення» Бюджетного кодексу України, абзаці третьому пункту 10 розділу V «Прикінцеві та перехідні положення» Закону, носять імперативний характер, позбавляючи районну раду можливості відмовити об'єднаній територіальній громаді у здійсненні передачі відповідних об'єктів чи майна. Таким чином, бездіяльність Новопсковської районної ради змусила Новопсковську селищну раду звернутися до адміністративного суду за захистом прав та інтересів територіальної громади.
Суд першої інстанції позовні вимоги задовольнив. Суд виходив з того, що норми, закріплені у пункті 39 Розділу VI «Прикінцеві та перехідних положення» Бюджетного кодексу України, абзаці третьому пункту 10 розділу V «Прикінцеві та перехідні положення» Закону, носять імперативний характер, позбавляючи районну раду можливості відмовити об'єднаній територіальній громаді у здійсненні передачі відповідних об'єктів чи майна.
З постановою суду першої інстанції не погодився відповідач, звернувся з апеляційною скаргою, у якій зазначив, що Новопсковська селищна рада без належних на те підстав та доказів заявляє, що Новопсковська районна рада ухиляється від здійснення передачі закладів освіти та нерухомого майна. Щодо об'єктів передачі, зазначених в зверненні депутатів, зазначає, що перелічені заклади не перебувають на балансі Новопсковської районної ради. Балансоутримувачами є відповідні відділи Новопсковської районної державної адміністрації Луганської області. Отже, питання стосовно передачі бюджетних установ та майна з спільної власності територіальних громад сіл, селищ Новопсковського району в комунальну власність Новопсковській селищній територіальній громаді можливе тільки після його узгодження з Новопсковською районною державною адміністрацією Луганської області. Крім того, з переліку об'єктів спільної власності територіальних громад, які знаходяться на території позивача і задовольняють колективні потреби виключно цієї територіальної громади, однозначно, на думку відповідача необхідно виключити Новопсковську школу мистецтв, оскільки цей заклад задовольняє потреби не тільки об'єднаної, а й інших територіальних громад району.
Також відповідач зазначає, що пункт 39 Розділу VI Бюджетного кодексу України передбачає, що районні ради здійснюють передачу із спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст у власність об'єднаних територіальних громад, що створюються згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, відповідних бюджетних установ, розташованих на їхній території, відповідно до розмежування видатків між бюджетами, визначеного цим Кодексом. Такі самі положення передбачені і в п.7 Розділу IV «Прикінцеві положення» Закону України «Про добровільне обєднання територіальних громад». В Бюджетному кодексі та Законі мається на увазі передача бюджетних установ як юридичних осіб публічного права. Але така передача бюджетної установи не тягне за собою обов'язку передати майно бюджетної установи, належне їй на праві оперативного управління для здійснення некомерційної господарської діяльності, у межах, встановлених цим Кодексом та іншими законами, а також власником майна (уповноваженим ним органом).
У відзиві на апеляційну скаргу представник позивача зазначив про обставини, тотожні викладеним у позовній заяві.
У судовому засіданні представники позивача зазначили, що суд першої інстанції прийняв рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права. Просили залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.
Представники відповідача, третьої особи у судове засідання не з'явились, хоча були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання. При таких обставинах суд розглянув справу у відсутність осіб, які не з'явились.
Переглядаючи справу за наявними у ній доказами та перевіряючи законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, апеляційний суд дійшов до наступного.
Згідно з рішенням Новопсковської селищної ради Новопсковського району Луганської області (смт. Новопсков) від 13.07.2015 № 70/1 «Про добровільне об'єднання територіальних громад» та Осинівської сільської ради Новопсковського району Луганської області (села Осинове, Макартетине, Ікове, Хворостяне, Тев'яшеве) від 13.07.2015 № 83/1 «Про добровільне обєднання територіальних громад» утворено Новопсковську селищну обєднану територіальну громаду із адміністративним центром в смт. Новопскові.
На території Новопсковської селищної об'єднаної територіально громади знаходиться Новопсковська школа мистецтв (92303, Луганська область, смт. Новопсков, вул. Українська, 36), частина будівлі ритуальної контори, яка знаходиться за адресою: вул. Магістральна, 68, смт. Новопсков, Новопсковський район, Луганська область, будівля столярного цеху, яка знаходиться за адресою: вул. Магістральна, 68, смт. Новопсков, Новопсковський район, Луганська область, склад сипучих матеріалів, який знаходиться за адресою: вул. Магістральна, 68, смт. Новопсков, Новопсковський район, Луганська область, будівля гаражів, яка знаходиться за адресою: вул. Магістральна, 68, смт. Новопсков, Новопсковський район, Луганська область.
Заклад освіти та нерухоме майно перебуває у спільній власності територіальних громад сіл, селищ Новопсковського району, власником та засновником яких є Новопсковська районна рада, що підтверджується витягами з Дердавного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с. 141-181, том 1), інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно №101064055 від 21.10.2017 (а.с. 182-186, том 1).
Рішенням від 02.03.2017 № 22/19 затверджено текст звернення депутатів Новопсковської селищної ради до районної ради, у якому (зверненні) висловлюється прохання про необхідність розглянути на черговій сесії районної ради питання про безоплатну передачу зі спільної власності територіальних громад сіл, селищ району у власність об'єднаної територіальної громади закладів освіти та нерухомого майна (а.с. 16-17, том 1).
Листом від 25.04.2017 № 5-5/8-503 відповідач повідомив, що питання про передачу закладів освіти може бути розглянуто після узгодження його з Новопсковською районною державною адміністрацією.
Новопсковська районна державна адміністрація у листах від 08.06.2017 № 18-7/8-1663 та від 29.06.2017 № 18-7/9-1855 зазначила, що це питання має вирішуватися Новопсковською районною радою виключно на пленарних засіданнях.
З матеріалів справи убачається, що рішенням двадцять першої сесії сьомого скликання Новопсковської районної ради №21/9 від 20.02.2018 було передано безоплатно із спільної власності територіальних громад сіл, селищ Новопсковського району з балансу відділу освіти Новопсковської районної державної адміністрації Луганської області у комунальну власність об'єднаної територіальної громади Новопсковської селищної ради загальноосвітні заклади та їх майно, а саме: Новопсковську загальноосвітню школу І-ІІІ ступенів Новопсковської районної ради Луганської області; Новопсковську газопроводську загальньоосвітну школу І-ІІІ ступенів Новопсковської районної ради Луганської області; Осинівську загальноосвітню школу № 1 І-ІІ ступенів Новопсковської районної ради Луганської області; Осинівську загальноосвітню школу № 2 І-ІІ ступенів Новопсковської районної ради Луганської області; Макартетинську загальноосвітню школу І-ІІ ступенів Новопсковської районної ради Луганської області.
Пунктом 39 Розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України визначено, що районні ради здійснюють передачу із спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст у власність об'єднаних територіальних громад, що створюються згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, відповідних бюджетних установ, розташованих на їхній території.
Згідно з пунктами 1, 2 частини 9 статті 60 Законі України «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі - Закон) селищні ради мають право вносити пропозиції про передачу у комунальну власність відповідних територіальних громад установ чи інших об'єктів, що належать до державної чи інших форм власності, якщо вони мають важливе значення для забезпечення комунально-побутових і соціально-культурних потреб територіальних громад.
Згідно з абзацом 3 пункту 10 розділу V «Прикінцеві та перехідні положення» Закону за пропозицією сільських, селищних, міських рад районні ради повинні приймати рішення про передачу до комунальної власності відповідних територіальних громад окремих об'єктів, спільної власності територіальних громад, які знаходяться на їх території і задовольняють колективні потреби виключно цих територіальних громад.
Згідно з частиною першою статті 3 Європейської хартії місцевого самоврядування від 15.10.1985, ратифікованої Законом України від 15.07.1997 № 452/97-ВР (далі - Європейська хартія місцевого самоврядування), місцеве самоврядування означає право і спроможність органів місцевого самоврядування в межах закону здійснювати регулювання і управління суттєвою часткою публічних справ, під власну відповідальність, в інтересах місцевого населення.
У частині третій статті 4 Європейської хартії місцевого самоврядування передбачено, що публічні повноваження здійснюються переважно тими органами публічної влади, які мають найтісніший контакт з громадянином.
Відповідно до абзацу п'ятнадцятого частини першої статті 1 Закону право комунальної власності - це право територіальної громади володіти, доцільно, економно, ефективно користуватися і розпоряджатися на свій розсуд і в своїх інтересах майном, що належить їй, як безпосередньо, та через органи місцевого самоврядування.
Перебування закладів освіти та нерухомого майна у спільній власності територіальних громад сіл, селищ району позбавляє об'єднану територіальну громаду можливості ефективно управляти ними в інтересах членів громади та гарантувати вищий ніж до утворення об'єднаної територіальної громади рівень надання освітніх послуг, як то передбачено пунктом 5 частини 1 статті 4 Законом України «Про добровільне об'єднання територіальних громад».
Як вбачається з листа Відділу культури Новопсковської райдержадміністрації Новопсковській районній раді №65 від 21.09.2017, в Новопсковській школі мистецтв здебільшого навчаються учні об'єднаної територіальної громади.
Суд апеляційної інстанції зазначає,що так само і в загальноосвітніх закладах, які рішенням двадцять першої сесії сьомого скликання Новопсковської районної ради №21/9 від 20.02.2018 були передані у комунальну власність об'єднаній територіальній громаді Новопсковської селищної ради, навчаються не тільки учні об'єднаної територіальної громади.
Що стосується нерухомого майна, що перебуває на балансі відповідача 20.02.2018, Новопсковською районною радою було прийнято рішення №21/8 про списання будівлі гаражів, розташованої за адресою: смт. Новопсков, вул. Магістаральна, 68, в той час коли позивач потребує у цьому майні для розвитку комунальної інфраструктури та просить передати його на баланс об'єднаної територіальної громади.
Відповідно до статті 145 Конституції України права місцевого самоврядування захищаються у судовому порядку.
Згідно зі статтею 4 Закону місцеве самоврядування в Україні здійснюється на засадах судового захисту прав місцевого самоврядування.
Відповідно до частини другої статті 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність субєктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов до висновку, що бездіяльність Новопсковської районної ради щодо передачі у власність Новопсковської селищної об'єднаної територіальної громади закладів освіти, які перебувають у спільній власності територіальних громад сіл, селищ Новопсковського району та знаходяться на території Новопсковської селищної об'єднаної територіальної громади є протиправною та вважає за необхідне зобов'язати відповідача, здійснити безоплатну передачу у власність Новопсковської селищної об'єднаної територіальної громади Новопсковську школу мистецтв, та нерухоме майно: частину будівлі ритуальної контори, будівлю столярного цеху, склад сипучих матеріалів, будівлю гаражів, які знаходиться за адресою: вул. Магістральна, 68, смт. Новопсков, Новопсковський район, Луганська область.
Суд апеляційної інстанції погоджується з судом першої інстанції, який не прийняв до уваги посилання відповідача про те, що подані селищною радою документи щодо передачі закладів освіти та нерухомого майна не могли бути розглянути з огляду на наявні недоліки, оскільки вони спростовуються матеріалами справи та положеннями пункту 39 Розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України, відповідно до якого районні ради повинні здійснити передачу із спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст у власність об'єднаних територіальних громад, відповідних бюджетних установ, розташованих на їхній території.
Статтею ст.316 КАС України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому при таких обставинах апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення а рішення суду без змін.
Повний текст постанови складений 11 червня 2018 року.
Керуючись статями 309, 311, 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Новопсковської районної ради на рішення Новопськовського районного суду Луганської області від 06 березня 2018 р. у справі № 420/1372/17 - залишити без задоволення.
Рішення Новопськовського районного суду Луганської області від 06 березня 2018 р. у справі № 420/1372/17 - залишити без змін.
На підставі частини 3 статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України складення рішення у повному обсязі відкласти на строк - до 5 днів.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття року та може бути оскаржена до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку передбаченому ст.328 КАС України.
Головуючий суддя О.О.Шишов
Судді І.В. Сіваченко
Т.Г.Гаврищук