Ухвала суду № 74572984, 11.06.2018, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.06.2018
Номер справи
804/3275/18
Номер документу
74572984
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

11 червня 2018 року справа № 804/3275/18

Суддя Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду Чередниченко В.Є., перевіривши на відповідність вимогам КАС України апеляційну скаргу Громадської організації "Криворізька незалежна правозахисна група" в інтересах членів своєї Громадської організації ОСОБА_1, ОСОБА_2 на ухвалу Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21 травня 2018 року у справі №804/3275/18 за позовом Громадської організації "Криворізька незалежна правозахисна група" в інтересах членів своєї Громадської організації ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Комунального вищого навчального закладу "Дніпровський базовий медичний коледж" Дніпропетровської обласної ради про визнання дій протиправними, у зв'язку із порушенням права на отримання публічної інформації та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21 травня 2018 року позовну заяву повернуто Громадській організації "Криворізька незалежна правозахисна група".

Не погодившись із зазначеною ухвалою, Громадська організація "Криворізька незалежна правозахисна група" діючи в інтересах членів своєї Громадської організації ОСОБА_1, ОСОБА_2 звернулась до суду з апеляційною скаргою. В апеляційній скарзі заявляє клопотання про звільнення від сплати судового збору, вважаючи, що громадська організація, створена без статусу юридичної особи, не є платником судового збору, про що свідчить, на думку скаржника, практика Верховного Суду та положення статті 2 Закону України «Про судовий збір».

Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначаються Законом України "Про судовий збір".

Відповідно до ст. 2 Закону України "Про судовий збір" платники судового збору є громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи-підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.

Приписами ст. 5 Закону України "Про судовий збір" встановлені пільги щодо сплати судового збору, а саме перелік осіб, які відповідно до вказаної статті звільняються від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях.

Вказаний перелік є вичерпним.

Разом з тим, норми вказаної статті не передбачають пільг по сплаті судового збору для громадських організацій, а відтак, скаржник відноситься до платників судового збору, оскільки подаючи апеляційну скаргу, скаржник наполягає на тому, що громадська організація без статусу юридичної особи має адміністративну процесуальну дієздатність, тобто має право на подання позову та на апеляційне оскарження прийнятого судового рішення.

В той же час, оскільки громадська організація діє в інтересах своїх членів, то платниками судового збору є саме ці особи, які набувають статусу позивачів, а громадська організація відповідно до ч. 1 ст. 54 КАС України має процесуальні права й обов'язки осіб, в інтересах яких вона діє, за винятком права закінчувати справу примиренням.

Отже, скаржником не підтверджено наявність пільг щодо сплати судового збору за подання апеляційної скарги у порядку та розмірі, встановленому законом.

Крім того, підстави для звільнення від сплати судового збору визначені ст. 8 Закону України "Про судовий збір". Таких підстав скаржником не наведено.

Отже, у задоволенні клопотання про звільнення від сплати судового збору слід відмовити та зобов'язати скаржника та осіб, в інтересах яких подано апеляційну скаргу, сплатити судовий збір.

Частиною 1 статті 4 Закону України «Про судовий збір» встановлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2018 рік становив 1762 грн.

Згідно з пунктом 3.5 таблиці ставок судового збору частини 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до суду апеляційної скарги на ухвалу суду сплачується судовий збір в сумі 1 (одного) розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Таким чином, враховуючи те, що розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 1 січня 2018 року дорівнював 1762 грн., судовий збір за подання апеляційної скарги на ухвалу суду становить 1762 грн.

Для зарахування до державного бюджету надходжень зі сплати судового збору визначено наступні реквізити: Отримувач: УДКСУ у Шевченківському районі м. Дніпра; КБКД 22030101; рахунок отримувача: 31217206781004; Код з ЄРДПОУ: 37989274; Банк отримувача: ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області м. Дніпропетровськ, МФО: 805012, призначення платежу: *;101; (код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті). Судовий збір, за апеляційною скаргою (ПІБ особи чи назва організації, яка подає апеляційну скаргу), Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа). Відповідно до п. 6 ч. 2 ст. 296 КАС України в апеляційній скарзі зазначаються обґрунтування вимог особи, яка подала апеляційну скаргу, із зазначенням того, у чому полягає неправильність чи неповнота дослідження доказів і встановлення обставин у справі та (або) застосування норм права.

Крім того, слід зазначити, що апеляційна скарга викладена у стилі, який відступає від загальновизнаної ділової мови.

Так, в тексті апеляційної скарги неодноразово повторюється прізвище судді першої інстанції, надруковане з маленької літери; застосовуються такі вислови стосовно судді, як "якийсь суддя…", "не соромлячись, припускається до маніпуляцій…", "…платники податків…платять йому гроші не для того, щоб він дуркував!!!", що може свідчити про неповагу до суду та бути підставою для притягнення особи, яка підписала апеляційну скаргу до адміністративної відповідальності.

Отже, слід запропонувати скаржнику викласти апеляційну скаргу в новій редакції, уникаючи застосування зневажливих висловів на адресу суду.

Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 296 КАС України в апеляційній скарзі зазначаються: повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) особи, яка подає апеляційну скаргу, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України, реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв'язку та електронної пошти, офіційна електронна адреса, за наявності.

Проте, в апеляційній скарзі не зазначено місця проживання чи перебування позивачів - ОСОБА_1, ОСОБА_2 та реєстраційні номери їх облікових карток платників податків за наявності або номери і серії паспортів громадян України.

Згідно з частиною 2 статті 298 Кодексу адміністративного судочинства України до апеляційної скарги, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених статтею 296 цього Кодексу, застосовуються правила статті 169 цього Кодексу, тобто суддя, встановивши, невідповідність матеріалів поданої скарги вимогам, встановленим цим Кодексом, постановляє ухвалу про залишення апеляційної скарги без руху.

З огляду на вищевикладене, суд дає можливість скаржнику у строк 10 днів з дня отримання копії цієї ухвали надати апеляційну скаргу оформлену у відповідності до вимог Кодексу адміністративного судочинства України, тобто надати документ, який підтверджує факт сплати судового збору у визначеному законодавством України розмірі; надати апеляційну скаргу із зазначенням місця проживання чи перебування позивачів - ОСОБА_1, ОСОБА_2 та реєстраційні номери їх облікових карток платників податків за наявності або номери і серії паспортів громадян України; викласти апеляційну скаргу в новій редакції, уникаючи застосування зневажливих висловів на адресу суду.

Керуючись статтями 169, 296, 298 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -

УХВАЛИВ:

Відмовити Громадській організації "Криворізька незалежна правозахисна група" діючої в інтересах членів своєї Громадської організації ОСОБА_1, ОСОБА_2 у задоволенні клопотання про звільнення від сплати судового збору за подання апеляційної скарги на ухвалу Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21 травня 2018 року у справі №804/3275/18.

Апеляційну скаргу Громадської організації "Криворізька незалежна правозахисна група" діючої в інтересах членів своєї Громадської організації ОСОБА_1, ОСОБА_2 на ухвалу Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21 травня 2018 року у справі №804/3275/18 залишити без руху та надати строк 10 днів з дня отримання копії цієї ухвали для усунення вищезазначених недоліків, а саме:

- надати документ, який підтверджує факт сплати судового збору у визначеному законодавством України розмірі, - 1762 грн.;

- надати апеляційну скаргу із зазначенням місця проживання чи перебування позивачів - ОСОБА_1, ОСОБА_2 та реєстраційні номери їх облікових карток платників податків за наявності або номери і серії паспортів громадян України;

- викласти апеляційну скаргу в новій редакції, уникаючи застосування зневажливих висловів на адресу суду.

Копію ухвали про залишення апеляційної скарги без руху направити особі, яка подала апеляційну скаргу.

У випадку не усунення недоліків у вказаний строк апеляційна скарга повертається особі, яка її подала.

Ухвала суду апеляційної інстанції оскарженню не підлягає.

Суддя: В.Є. Чередниченко