ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
31 травня 2018 року № 826/9100/16
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Амельохіна В.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом
Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації
до
Товариства з обмеженою відповідальністю «ДАП Інвест Компані»
третя особа
про
Головне управління ДФС у м. Києві
анулювання дозволу на експлуатацію РЕЗ від 14.11.2014р.,
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулася Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації (далі – позивач) з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «ДАП Інвест Компані» (далі – ТОВ «ДАП Інвест Компані», відповідач), за участю третьої особи Головного управління ДФС у м. Києві (далі -ГУ ДФС у м. Києві, третя особа) про анулювання дозволу на експлуатацію РЕЗ від 14.11.2014 року № МС-00-0077471.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 16.06.2016 року суддею Качуром І.А. відкрито провадження в адміністративній справі № 826/9100/16, закінчено підготовче провадження по справі та призначено дану справу до судового розгляду.
04.10.2016 року у судовому засіданні на підставі ч. 6 ст. 128 КАС України ухвалено про продовження розгляду справи у порядку письмового провадження.
Відповідно до Розпорядження Окружного адміністративного суду міста Києва від 10.10.2017р. №6014 «Щодо призначення повторного автоматизованого розподілу судових справ» та згідно з п. 2.3.49 Положення про автоматизовану систему документообігу суду, затвердженого рішенням Ради суддів України від 26.11.2010р. №30 (у редакції рішення Ради суддів України від 02.04.2015р. №25), адміністративну справу №826/9100/16 повторно розподілено на суддю Амельохіна В.В.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 02.11.2017 року суддею Амельохіним В.В. справу № 826/9100/16 прийнято до свого провадження та призначено справу до судового розгляду.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідач не сплачує до бюджету збір за користування радіочастотним ресурсом України (рентну плату) більше шести місяців, чим порушує вимоги Закону України “Про радіочастотний ресурс України” та Податкового кодексу України, а тому Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері зв’язку та інформатизації звернулась до суду з вимогою про скасування дозволу на експлуатацію РЕЗ від 14.11.2014 року № МС-00-0077471.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача, у судове засідання, призначене на 16.11.2017 року, не прибув, ухвала від 02.11.2017 року надіслана на адресу ТОВ «ДАП Інвест Компані», повернулася до суду з відміткою пошти «інші причини, що не дали змоги виконати обов’язки щодо пересилання поштового відправлення».
Представник третьої особи у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.
Згідно поданих до суду письмових поясненнях, ГУ ДФС у м. Києві зазначила, що з метою повноти надходження до бюджету рентної плати за користуванням радіочастотним ресурсом України (далі - РЧР) було проведено звірки платників рентної плати РЧР із переліком користувачів РЧР, які згідно інформації Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв’язку та інформатизації знаходилися на обліку в м. Києві і станом на 23.11.2015 користувалися РЧР на підставі ліцензій на користування РЧР та/ або дозволів на експлуатацію радіоелектронних засобів.
За результатами проведеної роботи встановлено, що ТОВ «ДАП Інвест Компані», не сплачує рентну плату за користування радіочастотним ресурсом України. Тому дії відповідача є таким, що прямо суперечать нормам законодавства України у сфері користування радіочастотним ресурсом.
16.11.2017 року на підставі ч. 6 ст. 128 КАС України ухвалено про продовження розгляду справи у порядку письмового провадження.
Враховуючи те, що 15.12.2017 року набрала чинності нова редакція КАС України, слід зазначити, що відповідно до ч. 3 ст. 3 КАС України (в редакції з 15.12.2017) провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи. Таким чином, справа розглядається з урахуванням положень пункту 10 ч. 1 ст. 4, ч. 5 ст. 250 КАС України.
Розглянувши подані документи та матеріали, враховуючи пояснення представників сторін, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.
14 листопада 2014 року Державним підприємством «Український державний центр радіочастот» видано ТОВ «ДАП Інвест Компані» дозвіл на експлуатацію морської судної станції № МС-00-0077471. Вказаний дозвіл дійсний до 11 листопада 2019 року.
27 листопада 2015 року Головне управління ДФС у місті Києві звернулось до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв’язку та інформатизації з листом № 18132/10/26-15-15-05-16 «Про сплату рентної плати за користування радіочастотними ресурсами України», яким було надано останній інформацію, станом на 23.11.2015 року, щодо користувачів радіочастотного ресурсу України, які протягом 6 і більше місяців не сплачували до бюджету рентну плату за користування РЧР або сплачували не в повному обсязі.
Згідно наданої інформації, до таких користувачів, які протягом 6 і більше місяців не сплачували до бюджету рентну плату за користування РЧР віднесено і ТОВ «ДАП Інвест Компані».
06 травня 2016 року Головне управління ДФС у місті Києві листом № 18132/10/26-15-15-05-16 «Про надання інформації», Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері зв’язку та інформатизації просило повідомити про вжиття заходи щодо користувачів РЧР, які не сплачують рентну плату в неповному обсязі. До вказаного листа було додано інформацію, станом на 05.06.2016 року, щодо користувачів радіочастотного ресурсу України, які протягом 6 і більше місяців не сплачували до бюджету рентну плату за користування РЧР або сплачували не в повному обсязі, відповідно до якої ТОВ «ДАП Інвест Компані» рентна плата не сплачувалася взагалі.
У зв’язку з викладеним Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері зв’язку та інформатизації звернулась до суду з вимогою про скасування дозволу на експлуатацію РЕЗ від 14.11.2014 року № МС-00-0077471.
Правові основи користування радіочастотним ресурсом України, повноваження держави щодо умов користування радіочастотним ресурсом України, права, обов’язки і відповідальність органів державної влади, що здійснюють управління і регулювання в цій сфері, та фізичних і юридичних осіб, які користуються та/або мають намір користуватися радіочастотним ресурсом України, визначені Законом України “Про радіочастотний ресурс України” ( в редакції на час виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до положень статті 1 Закону України “Про радіочастотний ресурс України” радіочастотний ресурс - частина радіочастотного спектра, придатна для передавання та/або приймання електромагнітної енергії радіоелектронними засобами і яку можливо використовувати на території України та за її межами відповідно до законів України та міжнародного права, а також на виділених для України частотно-орбітальних позиціях.
Частиною другою статті 12 Закону України “Про радіочастотний ресурс України” встановлено, що органом державного регулювання у сфері користування радіочастотним ресурсом України є національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері зв’язку та інформатизації, яка утворюється відповідно до Закону України “Про телекомунікації”.
Згідно з частиною першою статті 14 Закону України “Про радіочастотний ресурс України” Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері зв’язку та інформатизації, здійснює свої повноваження у смугах радіочастот загального користування.
За приписами пункту 1 частини другої статті 14 Закону України “Про радіочастотний ресурс України” передбачено, що повноваженнями Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв’язку та інформатизації, щодо регулювання у сфері користування радіочастотним ресурсом України є ліцензування у сфері користування радіочастотним ресурсом України відповідно до цього Закону.
У відповідності до підпункту 1 та 3 частини другої статті 30 Закону України “Про радіочастотний ресурс України” користування радіочастотним ресурсом України здійснюється на підставі ліцензій на користування радіочастотним ресурсом України та дозволів на експлуатацію - суб’єктами господарювання, які користуються радіочастотним ресурсом України для надання телекомунікаційних послуг, а також дозволів на експлуатацію - спеціальними користувачами, технологічними користувачами та радіоаматорами.
За визначенням статті 1 Закону України “Про радіочастотний ресурс України” дозвіл на експлуатацію радіоелектронного засобу або випромінювального пристрою (далі - дозвіл на експлуатацію) – це документ, який засвідчує право власника конкретного радіоелектронного засобу або випромінювального пристрою на його експлуатацію протягом визначеного терміну в певних умовах.
Згідно з частиною першою статті 42 Закону України “Про радіочастотний ресурс України” користувачі радіочастотного ресурсу України повинні отримувати дозволи на експлуатацію відповідних радіоелектронних засобів та/або випромінювальних пристроїв, крім засобів та пристроїв, використання яких здійснюється на бездозвільній основі відповідно до цього Закону. Перелік радіоелектронних засобів та випромінювальних пристроїв, на експлуатацію яких потрібен дозвіл, визначається національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері зв’язку та інформатизації.
Частиною третьою статті 42 Закону України “Про радіочастотний ресурс України” передбачено, що дозволи на експлуатацію у смугах радіочастот загального користування видає Державне госпрозрахункове підприємство “Український державний центр радіочастот” (УДЦР) на платній основі у порядку, встановленому Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері зв’язку та інформатизації.
Згідно з пунктом 5 частини другої статті 6 Закону України “Про радіочастотний ресурс України” користувачі радіочастотного ресурсу України зобов’язані вносити платежі та збори, передбачені законом, а також у встановленому національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері зв’язку та інформатизації, порядку плату за радіочастотний моніторинг у смугах радіочастот загального користування.
Відповідно до статті 57 Закону України “Про радіочастотний ресурс України” користування радіочастотним ресурсом в Україні здійснюється на платній основі. Збір за користування радіочастотним ресурсом України встановлюється Податковим кодексом України.
Суд звертає увагу, що Законом України “Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи” від 28 грудня 2014 року №71-VIII назву статті 57 Закону України “Про радіочастотний ресурс України” “збір за користування радіочастотним ресурсом України” змінено на “рентна плата за користування радіочастотним ресурсом України”, при цьому змінено редакцію частини другої цієї статті, якою передбачено, що рентна плата за користування радіочастотним ресурсом України встановлюється Податковим кодексом України.
До прийняття Податкового кодексу України порядок справляння збору за користування радіочастотним ресурсом України здійснювався на підставі статті 57 Закону України від 01 червня 2000 року №1770-III “Про радіочастотний ресурс України”.
У зв’язку з набранням з 01 січня 2011 року чинності Податковим кодексом України, платники, об’єкт оподаткування, ставки, порядок обчислення і сплати збору за користування радіочастотним ресурсом України було визначено розділом XV цього Кодексу.
Так, зокрема статтею 318 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що платниками збору є загальні користувачі радіочастотного ресурсу України, визначені законодавством про радіочастотний ресурс, яким надано право користуватися радіочастотним ресурсом України в межах виділеної частини смуг радіочастот загального користування на підставі: ліцензії на користування радіочастотним ресурсом України; ліцензії на мовлення та дозволу на експлуатацію радіоелектронного засобу та випромінювального пристрою; дозволу на експлуатацію радіоелектронного засобу та випромінювального пристрою, отриманого на підставі договору з власником ліцензії на мовлення; дозволу на експлуатацію радіоелектронного засобу та випромінювального пристрою.
Згідно з пунктом 321.4 статті 321 Податкового кодексу України платники збору, яким надано право користуватися радіочастотним ресурсом України на підставі ліцензій на користування радіочастотним ресурсом України, сплачують збір починаючи з дати видачі ліцензії.
Проте, Законом України “Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи” від 28 грудня 2014 року №71-VIII розділ XV Податкового кодексу України виключено.
При цьому пунктом 254.1. статті 254 Податкового кодексу України передбачено, що платниками рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України є загальні користувачі радіочастотного ресурсу України, визначені законодавством про радіочастотний ресурс, яким надано право користуватися радіочастотним ресурсом України в межах виділеної частини смуг радіочастот загального користування на підставі дозволу на експлуатацію радіоелектронного засобу.
За приписами пункту 258.2.4 пункту 258.2 статті 258 Податкового кодексу України в разі несплати рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України або сплати її в неповному обсязі платниками рентної плати протягом шести місяців контролюючі органи подають інформацію про таких платників до національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв’язку та інформатизації, для вжиття до них заходів згідно із законодавством.
Відповідно до частини третьої статті 58 Закону України “Про радіочастотний ресурс України” у разі несплати щомісячного збору протягом шести місяців відповідна ліцензія на користування радіочастотним ресурсом України, а також дозволи на експлуатацію анулюються без компенсації збитків користувачу радіочастотного ресурсу України зі стягненням суми заборгованості в судовому порядку.
Відповідно до підпункту 10 пункту 6 Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері зв’язку та інформатизації, затвердженого Указом Президента України від 23 листопада 2011 року №1067/2011, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері зв’язку та інформатизації для забезпечення виконання покладених на неї завдань і функцій має право звертатися до суду з відповідними позовними заявами в разі порушення суб’єктами господарювання, що проводять діяльність на ринку телекомунікаційних послуг та послуг поштового зв’язку, законів про телекомунікації, інформатизацію, користування радіочастотним ресурсом та поштовий зв’язок, а також з позовами про скасування державної реєстрації у випадках, передбачених законом.
Згідно з інформаційною довідкою Головного управління ДФС у місті Києві щодо користувачів радіочастотного ресурсу України, які протягом шести і більше місяців не сплачували до бюджету рентну плату за користування РЧР або сплачували її в неповному обсязі по місту Києву, ТОВ «ДАП Інвест Компані» не сплачена рентна плата за користування радіочастотним ресурсом України за період з дати видачі відповідного дозволу (14.11.2014) по день звернення до суду з даним позовом.
Як було зазначено вище, ТОВ «ДАП Інвест Компані» у судові засідання не з’являлося, письмових заперечень чи доказів поважності причин несплати рентної плати з дати видачі дозволу на експлуатацію морської судної станції № МС-00-0077471, суду надано не було.
Таким чином, суд зазначає, що конституційний правовий порядок у сфері оподаткування ґрунтується на положеннях частини першої статті 67 Конституції України, згідно з якою кожен зобов’язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законами. Згідно з приписами статей 57, 86 Конституції України кожному гарантується право знати свої права та обов’язки, кожен зобов’язаний неухильно дотримуватися Конституції України та законів України, а незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Отже, враховуючи несплату відповідачем щомісячного збору за користування радіочастотним ресурсом України (рентної плати) за період більше ніж шість місяців, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для анулювання відповідного дозволу та задоволення позовних вимог.
Беручи до уваги викладене вище, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог.
У відповідності до частини 2 статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згідно із частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Оцінюючи подані сторонами докази, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, з урахуванням обставин зазначених вище, суд прийшов до переконання про задоволення позовних вимог повністю.
Згідно з ч. 2 ст. 139 КАС України судові витрати, здійснені позивачем, стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 8, 9, 77, 243 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
В И Р І Ш И В:
1. Адміністративний позов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв’язку та інформатизації (01001, м. Київ, вул. Хрещатик, 22) задовольнити повністю.
2. Анулювати Товариству з обмеженою відповідальністю «ДАП Інвест Компані» (код ЄДРПОУ 33791527, 01032, м. Київ, вул. Саксаганського, 111А) дозвіл на експлуатацію морської судної станції № МС-00-0077471 від 14 листопада 2014 року, виданий Державним підприємством “Український державний центр радіочастот”.
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України.
Відповідно до п/п. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» КАС України в редакції Закону № 2147-VIII до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя В.В. Амельохін