
Справа № 822/1644/18
РІШЕННЯ
іменем України
11 червня 2018 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Михайлова О.О.
розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Городоцького районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до Хмельницького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Городоцького районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області в якому просить суд:
1. Ухвалити рішення про визнання незаконною відмови Городоцького районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області про внесення змін до актового запису №15 від 06.10.1952 року, складеного виконавчим комітетом Радковицької сільської ради Городоцького району Хмельницької області про народження дитини ОСОБА_2 з "ІНФОРМАЦІЯ_1" на "ІНФОРМАЦІЯ_2" за відсутності підтверджуючих документів.
2. Зобов'язати Городоцький районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області внести зміни до актового запису №15 від 06.10.1952 року, складеного виконавчим комітетом Радковицької сільської ради Городоцького району Хмельницької області про дату народження дитини ОСОБА_2 з "ІНФОРМАЦІЯ_1" на "ІНФОРМАЦІЯ_2".
Позивач підставою позову зазначає порушення відповідачем вимог п. 1.1. "Правил внесення змін до актових записів цивільного стану", затверджених наказом МЮ України від 12.01.2011 року №96/5.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що звертався до відповідача із заявою про внесення змін до актового запису про народження ОСОБА_2 №15 від 06.10.1952 року, складеного виконавчим комітетом Радковицької сільської ради Городоцького району Хмельницької області, щодо виправлення дати народження дитини з "ІНФОРМАЦІЯ_1" на "ІНФОРМАЦІЯ_2".
Позивач вказує, що висновком Городоцького районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області від 12 грудня 2017 року, йому відмовлено у внесенні змін щодо дати народження дитини з "ІНФОРМАЦІЯ_1" на "ІНФОРМАЦІЯ_2", у зв'язку з відсутністю підтверджуючих документів.
Позивач вважає, що поданими відповідачу документами підтверджується дата народження "ІНФОРМАЦІЯ_2", а тому вважає відмову у внесенні змін неправомірною.
Справа розглянута судом за правилами спрощеного позовного провадження, без виклику сторін.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, суд дійшов наступних висновків.
Суд встановив, що ОСОБА_1 зверталася до Городоцького районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області з заявою про внесення змін до актового запису про народження ОСОБА_2 №15 від 06.10.1952 року, складеного виконавчим комітетом Радковицької сільської ради Городоцького району Хмельницької області, щодо виправлення дати народження дитини з "ІНФОРМАЦІЯ_1" на "ІНФОРМАЦІЯ_2".
Висновком Городоцького районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області від 12 грудня 2017 року, ОСОБА_1 відмовлено у внесенні змін до актового запису щодо дати народження дитини з "ІНФОРМАЦІЯ_1" на "ІНФОРМАЦІЯ_2", у зв'язку з відсутністю підтверджуючих документів.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органі місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частинами 3 та 4 ст. 144 Сімейного кодексу України визначено, що реєстрація народження дитини провадиться органом державної реєстрації актів цивільного стану з одночасним визначенням її походження та присвоєнням прізвища, імені та по батькові.
Реєстрація народження дитини засвідчується Свідоцтвом про народження, зразок якого затверджує Кабінет Міністрів України.
Згідно зі ст. 2 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" (далі - Закон) актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків.
Державній реєстрації відповідно до цього Закону підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
Згідно з ч. 1 ст. 9 Закону Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.
Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану (ч. 2 ст. 9 Закону).
Частиною 1 статті 12 Закону передбачено, що внесення відомостей про народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені, смерть здійснюється відділами державної реєстрації актів цивільного стану шляхом складання актового запису цивільного стану в електронному вигляді у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян та на паперових носіях.
Згідно з ч. 1 ст. 22 Закону внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав.
За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому.
У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Порядок внесення змін до актових записів цивільного стану регулюється Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 року № 96/5, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 року за № 55/18793 із змінами і доповненнями (далі - Правила).
Відповідно до пунктів 1.1 Правил, внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться районними, районними у містах, міськими (міст обласного значення), міськрайонними, міжрайонними відділами державної реєстрації актів цивільного стану головних територіальних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством. У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.
Відповідно до п. 1.5. Правил, заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання приймаються відділами державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, визначеному цими Правилами.
Так, пунктом 2.6 Правил визначено, що разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.
На підтвердження достовірності представлених заявником документів про державну реєстрацію актів цивільного стану відділом державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичним представництвом чи консульською установою України додаються до матеріалів справи повні витяги з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, копії відповідних актових записів цивільного стану, на підставі яких вирішується питання щодо необхідності внесення змін або відмови в цьому (п. 2.7 Правил).
Згідно з п. 2.11 Правил, факти, зазначені в заяві, а також записи у свідоцтвах про державну реєстрацію актів цивільного стану та в інших поданих заявником документах, якщо вони викликають сумніви щодо їх достовірності, можуть бути перевірені відділом державної реєстрації актів цивільного стану шляхом направлення запитів до відповідних установ, організацій для затребування необхідних документів.
Пунктом 1.15 Правил встановлено, що відмова органів державної реєстрації актів цивільного стану у внесенні змін до актових записів цивільного стану, їх поновленні та анулюванні може бути оскаржена в судовому порядку.
Судом встановлено, що виконавчим комітетом Радковицької сільської ради Городоцького району Хмельницької області складено актовий запис про народження ОСОБА_1 №15 від 06.10.1952, відповідно до якого в відомостях про дитину вказано дату народження "ІНФОРМАЦІЯ_1".
Як вбачається із матеріалів справи, зокрема, з витягу із погосподарських книг Радковицької сільської ради Городоцького району Хмельницької областіна гр. ОСОБА_2, домової книги, які додані позивачем до матеріалів справи, дата народження позивача - "ІНФОРМАЦІЯ_1".
Відповідно до пункту 2.15.9 Правил висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану складається якщо під час державної реєстрації акту цивільного стану були допущені помилки (перекручення, пропуск відомостей, окремих слів або граматичні помилки чи вказані неправильні відомості).
Отже, аналіз вказаних положень дає підстави дійти висновку, що орган реєстрації актів цивільного стану вправі внести зміни до актового запису цивільного стану тільки у випадку, коли для цього наявні достатні докази. Внесення змін до актового запису про народження неможливе за відсутності належних документів, що підтверджували допущену помилку у графі дата народження дитини.
Судом взято до уваги, що в паспорті позивача серії НОМЕР_2 та свідоцтві про шлюб серії НОМЕР_3 виданого 03.04.1974 дата народження позивача зазначена "ІНФОРМАЦІЯ_2", однак вказані документи не підтверджують факт допущення помилки у актовому записі про народження позивача.
Крім того, суд встановив, що актовий запис про народження ОСОБА_2 №15 складений 06.10.1952, що унеможливлює дату народження позивача ІНФОРМАЦІЯ_2.
Суд також роз'яснює позивачу, що обставини, які підтверджують факт народження особи в певний час, можуть бути предметом розгляду у суді загальної юрисдикції за правилами окремого провадження в порядку цивільного судочинства (про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав). Тому позивач у випадку необхідності встановлення факту його народження, вправі звернутись до місцевого загального суду за правилами цивільного судочинства; рішення суду за результатами розгляду справи у порядку окремого провадження, якщо ним буде встановлено цей факт, буде беззаперечним доказом та підставою для органу державної реєстрації актів цивільного стану для внесення змін до відповідного актового запису.
Крім цього, суд вважає за необхідне зазначити, що у Постанові Пленуму Вищого адміністративного суду України №12 від 29.09.2016 "Про узагальнення практики вирішення адміністративними судами спорів, які виникають у зв'язку з відмовою органу державної реєстрації актів цивільного стану", зокрема, вказано, що при розгляді справ, пов'язаних з відмовою органу державної реєстрації актів цивільного стану неприпустимим є вихід адміністративного суду за межі публічно-правових аспектів справи і встановлення юридичних фактів, що мають значення для внесення змін до актових записів цивільного стану. Суд не уповноважений встановлювати достовірність обставин, засвідчених поданими документами, чи іншим способом встановлювати юридичні факти; такі справи належать до цивільної юрисдикції і вирішуються, зокрема, у порядку окремого провадження.
Суд зазначає, що будь-яких належних та допустимих доказів, які б підтверджували, що під час державної реєстрації акту цивільного стану про народження позивача були допущені помилки (в тому числі, рішення суду, яке набрало законної сили, про встановлення факту дати народження позивача), ОСОБА_1 не надано.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів позивача, оцінивши досліджені під час судового розгляду справи докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що підстави для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 - відсутні.
Оскільки у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовлено в повному обсязі, відповідно до вимог ст. 139 КАС України, розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 (код НОМЕР_1, АДРЕСА_1) до Городоцького районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області (код 21323925, вул. Грушевського, 49, м. Городок, Хмельницька область, 32000) про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з його підписання.
Головуючий суддя О.О. Михайлов