
Справа № 822/1651/18
РІШЕННЯ
іменем України
11 червня 2018 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Михайлова О.О.
розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Волочиської районної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління соціального захисту населення Волочиської районної державної адміністрації, в якій просить суд:
1. Визнати протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Волочиської районної державної адміністрації щодо проведення перерахунку разової грошової допомоги до 5 травня і виплату недоплаченої суми за минулий час.
2. Зобов'язати Управління соціального захисту населення Волочиської районної державної адміністрації здійснити перерахунок розміру виплаченої позивачу разової грошової допомоги до 5 травня 2018 року та провести виплату недоплаченої разової грошової допомоги за 2018 рік у розмірі 7719 (сім тисяч сімсот дев'ятнадцять гривень) гривень.
3. Розглянути справу за загальними правилами КАС України.
4. Судовий розгляд справи призначити на строк після 03.06.2018.
5. Встановити судовий контроль за виконанням судового рішення шляхом зобов'язання Управління соціального захисту населення Волочиської районної державної адміністрації подати у десятиденний строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду.
Позовні вимоги обгрунтовані тим, що позивач є інвалідом війни ІІ групи і відповідно до статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (далі - Закон), має право на одноразову грошову допомогу, яка виплачується щорічно до 5 травня в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком. Розмір мінімальної пенсії за віком в Україні з 1 січня 2018 року становить 1373 грн, а тому позивачу мала бути виплачена разова грошова допомога в розмірі 10984 грн. Разом з тим, Управління соціального захисту населення Волочиської районної державної адміністрації виплатило позивачу лише 3265 грн. Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо невиплати недоплаченої суми, ОСОБА_1 звернувся до суду.
Відповідач відзив на позовну заяву до суду не направив, жодних клопотань не надав.
Справу розглянуто судом в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі доказами.
Як убачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 є інвалідом війни ІІ групи, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2 від 19 жовтня 2016 року, та користується пільгами, встановленими ст. 13 Закону.
В 2018 році до 5 травня позивачу була здійснена виплата щорічної разової грошової допомоги в розмірі 3265 грн згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 14 березня 2018 року №170 "Деякі питання виплати у 2018 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань", що підтверджено довідкою Управління соціального захисту населення Волочиської районної державної адміністрації від 24 квітня 2018 року №02/09-648.
16 квітня 2018 року позивач звернувся до Управління соціального захисту населення Волочиської районної державної адміністрації із зверненням, в якому просив провести перерахунок та виплату недоплаченої разової грошової допомоги за 2018 рік, однак останній листом від 24 квітня 2018 року №02/09-648 відмовив позивачу у нарахуванні та виплаті вказаної доплати, посилаючись на те, що на даний час законодавчих підстав для виплати разової грошової допомоги в розмірі іншому, ніж це вказано в Постанові Кабінету Міністрів України від 14 березня 2018 року №170 немає.
З урахуванням наведеного вище, вважаючи бездіяльність відповідача щодо невиплати недоплаченої суми протиправною, ОСОБА_1 звернувся до суду.
Вирішуючи спір по суті, суд зазначає наступне.
Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 5 ст. 13 Закону, в редакції, що діяла до 2008 року, щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах: інвалідам I групи - десять мінімальних пенсій за віком; II групи - вісім мінімальних пенсій за віком; III групи - сім мінімальних пенсій за віком.
Законом України від 28 грудня 2007 року №107-VI "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" частину п'яту викладено в такій редакції:
"Щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах, які визначаються Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України".
Вказану зміну визнано неконституційною згідно з Рішенням Конституційного Суду №10-рп/2008 від 22 травня 2008 року .
В свою чергу, Законом України від 28 грудня 2014 року №79-VIII "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин", який набув чинності 1 січня 2015 року, р. VI Прикінцеві та перехідні положення Бюджетного кодексу України доповнено п. 26, яким серед іншого встановлено, що норми і положення ст. ст. 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Таким чином, із набуттям чинності Закону України "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин" Кабінету Міністрів України надано повноваження щодо визначення розміру щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, встановленого ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Згідно з п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 14 березня 2018 року №170 Деякі питання виплати у 2018 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" - у 2018 році виплату разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" (далі - грошова допомога), здійснює Міністерство соціальної політики шляхом перерахування коштів на зазначені цілі структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державних адміністрацій, які розподіляють їх між структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у місті (у разі їх утворення) рад (далі - районні органи соціального захисту населення). Районні органи соціального захисту населення перераховують кошти через відділення зв'язку або установи банків на особові рахунки громадян за місцем отримання пенсії (особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання) особам з інвалідністю внаслідок війни та колишнім малолітнім (яким на момент ув'язнення не виповнилося 14 років) в'язням концентраційних таборів, гетто та інших місць примусового тримання, визнаним особами з інвалідністю внаслідок загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин II групи у розмірі 3265 гривень.
У Рішенні Конституційного Суду України від 25 січня 2012 №3-рп/2012 зазначено, що суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції, на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України. Однією з ознак України як соціальної держави є забезпечення загальносуспільних потреб у сфері соціального захисту за рахунок коштів Державного бюджету України виходячи з фінансових можливостей держави, яка зобов'язана справедливо і неупереджено розподіляти суспільне багатство між громадянами і територіальними громадами та прагнути до збалансованості бюджету України. При цьому рівень державних гарантій права на соціальний захист має відповідати Конституції України, а мета і засоби зміни механізму нарахування соціальних виплат та допомоги - принципам пропорційності і справедливості.
Суд зазначає, що повноваження Кабінету Міністрів України щодо розробки проекту закону про Державний бюджет України та забезпечення виконання відповідного закону пов'язані з його функціями, в тому числі щодо реалізації політики у сфері соціального захисту та в інших сферах. Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України.
Таким чином, законодавець делегував право визначення розміру грошової допомоги Кабінету Міністрів України.
Крім того, враховуючи, що Закон України "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин" прийнятий пізніше Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", то в даному випадку підлягають застосуванню норми Закону України "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин".
Враховуючи викладене вище, суд вважає, що виплачуючи позивачу в 2018 році допомогу до 5 травня в розмірах, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 14 березня 2018 року №170, відповідач діяв у межах повноважень та у спосіб, визначений чинним законодавством, отже, підстави для зобов'язання останнього сплатити разову грошову допомогу інваліду війни II групи відповідно до ст. 13 Закону за 2018 рік у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком.
Стосовно доводів позивача про невідповідність дій Управління соціального захисту населення Волочиської районної державної адміністрації практиці Європейського суду з прав людини (далі - Європейський суд), суд зауважує на тому, що Європейський суд неодноразово висловлював свою позицію щодо обмеження (звуження) соціальних прав та гарантій державами - учасницями Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (далі - Конвенція).
Зокрема, в Рішенні від 03 червня 2014 року (Заява N 43331/12, справа "Валентина Ніканорівна Великода проти України") Європейський суд зауважив на змінюваності законодавства про соціальне забезпечення, а також наголосив на тому, що положення статті 1 Першого протоколу до Конвенції не встановлює жодних обмежень свободи Договірних держав вирішувати, запроваджувати чи ні будь-які форми системи соціального забезпечення &? ;...&?и; та не гарантує як таке право на будь-які соціальні виплати у певному розмірі.
Враховуючи встановлені судом обставини справи та правові норми, які регулюють спірні правовідносини, у задоволенні позовних вимог належить відмовити.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 (код НОМЕР_1, АДРЕСА_1) до Управління соціального захисту населення Волочиської районної державної адміністрації (код 03198385, вул. Лисенка, 8, м. Волочиськ, Хмельницька область, 31200) - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з його підписання.
Головуючий суддя О.О. Михайлов