Рішення № 74572513, 11.06.2018, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.06.2018
Номер справи
820/3049/18
Номер документу
74572513
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 червня 2018 р. № 820/3049/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Єгупенка В.В.,

розглянувши у приміщенні суду в м. Харкові у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Харківської міської ради (м. Харків, м-н Конституції, 7) до Харківського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області (м. Харків, вул. Сумська, 61) про внесення змін до актового запису про смерть, -

В С Т А Н О В И В:

Харківська міська рада звернулася до Харківського окружного адміністративного суду з вищевказаним позовом, в якому позивач просив зобов'язати Харківській міській відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області внести зміни в актовий запис про смерть № 5515 від 19.04.2013, складений на невідому особу, в якому зазначити, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка проживала в АДРЕСА_1 померла ІНФОРМАЦІЯ_6 в м. Харкові.

Ухвалою судді від 08.05.2018 було відкрито спрощене провадження у справі за вищевказаним адміністративним позовом.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження була надіслана сторонам за адресами, вказаними в позовній заяві.

Дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи адміністративного позову, суд дійшов наступного.

Судовим розглядом встановлено, що рішенням Жовтневого районного суду м. Харкова від 28.02.2017 встановлено юридичний факт смерті ІНФОРМАЦІЯ_6 в м. Харкові ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, яка проживала в АДРЕСА_1 за заявою Харківської міської ради.

Вказане рішення набрало законної сили 20.03.2017.

Згідно рішення Жовтневого районного суду м. Харкова від 25.05.2017 визнано відумерлою спадщиною квартиру АДРЕСА_1, яка належала на праві власності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_5, померлої у ІНФОРМАЦІЯ_2. Передано відумерлу спадщину квартиру АДРЕСА_1, у комунальну власність територіальної громади м. Харкова в особі Харківської міської ради.

Зазначене рішення суду набрало законної сили 13.06.2017.

Рішенням 16 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 08.11.2017 № 819/17 «Про комунальну власність м. Харкова» квартиру АДРЕСА_1 включено до переліку об'єктів комунальної власності територіальної громади м. Харкова.

27.03.2018 Харківська міська рада Харківської області направила на адресу Відділу державної реєстрації актів цивільного стану по місту Харкову реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції № 1962/9-18 про проведення державної реєстрації смерті ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_7, яка проживала в АДРЕСА_1 на підставі рішення Жовтневого районного суду м. Харкова від 28.02.2017 у справі № 639/9256/16-ц (а.с.20-21).

Харківський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Харківській області 31.03.2018 надав відповідь № 4590/15,1-04-05, в якій зазначив, що юридичний факт смерті ОСОБА_1 вже встановлено та у відділу державної реєстрації актів цивільного стану державної реєстрації смерті в квітні 2013 року проведено державну реєстрацію смерті на невідому особу (актовий запис про смерть № 5515 від 19.04.2013) (а.с.22-23). Таким чином, відповідач фактично відмовив позивачу у здійсненні державної реєстрації смерті ОСОБА_1 на підставі судового рішення, яке набрало законної сили.

З урахуванням викладеного, посилаючись на те, що Харківська міська рада є власником квартири АДРЕСА_1 на підставі судового рішення та рішення 16 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 08.11.2017 № 819\17, яким вказану квартиру включено до переліку об'єктів комунальної власності територіальної громади м. Харкова, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом про зобов'язання відповідача внести зміни до актового запису про смерть невідомої особи № 5515 від 19.04.2013, для подальшого знаття ОСОБА_1 з реєстрації місяця проживання.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.9 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану.

Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану. Актовий запис цивільного стану складається у двох примірниках. Інформація про персональні дані фізичної особи, що містяться в актовому записі цивільного стану, є конфіденційною і не підлягає розголошенню. Актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку (ч.3 ст.9 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану»).

За правилами ч.1 счт.17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.

Як роз'яснено у п.3 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику розгляду судами справ про встановлення неправильності запису в актах громадянського стану» від 07.07.1995 № 12 суд розглядає заяви про встановлення неправильності запису в акті громадянського стану як у випадках невиправлення органами реєстрації актів громадянського стану помилок, допущених при складанні актового запису, так і при

відмові зазначених органів внести в ці записи передбачені законодавством зміни (прізвища, імені, по батькові тощо) і доповнення (наприклад, про національність і громадянство батьків).

Внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку (ч.1 ст.22 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану»).

Відповідно до ч.ч.3, 4 ст.22 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану. Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису. У разі зберігання актового запису цивільного стану у державній архівній установі внесення змін безпосередньо до актового запису проводиться зазначеною установою за повідомленням відділу державної реєстрації актів цивільного стану.

Згідно п.2.16.7 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 № 96/5, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 за № 55/18793 на підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актові записи цивільного стану вносяться відповідні зміни, які зазначені в рішенні суду.

Як встановлено ч.ч.1-5 ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі:1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою;2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Заява про державну реєстрацію смерті подається не пізніше трьох днів з дня настання смерті або виявлення трупа, а в разі якщо неможливо одержати документ закладу охорони здоров'я або судово-медичної установи, - не пізніше п'яти днів. Державна реєстрація смерті за заявою, поданою у строки, визначені частиною другою цієї статті, та до закінчення одного року з дня настання смерті, проводиться за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем поховання. Державна реєстрація смерті проводиться за місцем проживання заявника у разі:1) якщо заява надійшла після закінчення одного року з дня настання смерті; 2) встановлення у судовому порядку факту смерті; 3) звернення для реєстрації смерті особи, оголошеної судом померлою.

Підставою для державної реєстрації смерті є: рішення суду про оголошення особи померлою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час (п.5 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану, затверджених наказом Міністерства юстиції України № 52/2 від 18.10.2000).

Згідно п.1.14 глави І Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 № 96/5 внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання щодо померлих проводяться за заявами осіб, які входять до кола спадкоємців за законом або заповітом, згідно з чинним законодавством України.

Пунктом 2.13.2 зазначених правил передбачено, що підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є постанова адміністративного суду.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Як вбачається з ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на викладене, суді дійшов висновку про обґрунтованість заявленого адміністративного позову.

Крім того, відповідачем у відзиві на адміністративний позов зазначено, що Харківській міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області щодо внесення змін до актового запису про смерть ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_5, заперечень не має.

Керуючись ст.ст. 8, 9, 72-77, 90, 139, 241-246, 255, 257, 262, 263, 371 КАС України, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Харківської міської ради (м. Харків, м-н Конституції, 7) до Харківського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області (м. Харків, вул. Сумська, 61) про внесення змін до актового запису про смерть - задовольнити.

Зобов'язати Харківській міській відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області внести зміни в актовий запис про смерть № 5515 від 19.04.2013, складений на невідому особу, в якому зазначити, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка проживала в АДРЕСА_1 померла ІНФОРМАЦІЯ_5 в м. Харкові.

Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя В.В. Єгупенко