Рішення № 74572356, 16.05.2018, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.05.2018
Номер справи
818/1053/18
Номер документу
74572356
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 травня 2018 р. Справа № 818/1053/18

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Соп'яненко О.В.,

за участю секретаря судового засідання - Бондаренко Л.В.

представника позивачки - ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Глухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом, який мотивує тим, що неодноразово зверталась до відповідача з заявами про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника. При особистому відвідуванні Глухівського управління начальником головного управлінні ПІ України в Сумській області нею повідомлено, що позивачка має отримувати пенсію в розмірі 3368 грн. 28.11.2017 отримала від співдоповідача повідомлення та копію розпорядження відповідно до яких призначено пенсію в розмірі 2353 грн. 03 коп.

Страховий стаж чоловіка відповідачем визначено не вірно. До стажу не зараховано період навчання в 1 рік 10 місяців 15 днів. Загальний страховий стаж має становити 39 років 3 місяці 5 днів. Відповідно до вимог закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 01.10.2017 коефіцієнт страхового стажу для обчислення пенсії для її чоловіка становить 0,39250 за 471 місяць стажу. Відповідачем же застосовано коефіцієнт 0,37333 за стаж 448 місяців. Після звернення до відповідача та подання додаткових документів до страхового стажу померлого було зараховано час навчання.

Відповідно до вимог закону пенсія у зв'язку з втратою годувальника мала призначатися виходячи з заробітку померлого чоловіка. Враховано його заробіток за період з 01.02.1982 по 30.04.1987 за виключенням листопада та грудня 1982 року. Коефіцієнт складає 4,53632, що і зазначено при розрахунку заробітку при перерахуванні пенсії в 2004 році. При призначенні ж пенсії позивачці відповідач безпідставно використав коефіцієнт 3,22466. Посилання на зміни до закону та новий порядок перерахунку пенсій, який діє з 01.10.2017, є безпідставним. Змінами до закону передбачено перерахування пенсій із застосуванням заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. Перерахунок чи визначення нового розміру індивідуалізованого коефіцієнту заробітної плати законом не передбачається. Розмір пенсії позивачки має становити 3460,30 грн., а не 2353,03, як визначив відповідач.

Просить визнати неправомірними дії Глухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду країни Сумської області при здійсненні перерахування пенсії ОСОБА_3 при призначенні пенсії ОСОБА_2 у зв'язку з втратою годувальника. Зобов'язати відповідача здійснити з 16.11.2017 перерахунок пенсії ОСОБА_3 із застосуванням індивідуального коефіцієнту заробітної плати 4,54632 та призначити ОСОБА_2 пенсію в розмірі 50% пенсії померлого чоловіка.

Відповідач подав письмовий відзив на позов в якому вимоги ОСОБА_2 не визнав. Пояснив, що з 05.01.2010 переведена на пенсію за віком та перебуває на обліку в управлінні.

16.11.2017 звернулась з заявою про переведення її на пенсію у зв'язку з утратою годувальника. Відповідно до вимог ст. 45 Закону України № 1058 таке переведення здійснюється на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органом Пенсійного фонду. Відповідно до ст. 37 пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається в розмірі 50% від пенсії померлого. Пенсія померлого визначається у відповідності до ст. 27 закону та залежить від набутого ним страхового стажу і заробітку. За наявними в пенсійній справі ОСОБА_3 документами було визначено страховий стаж, що становить 37 року 04 місяці 21 день. Коефіцієнт трудового стажу, визначений відповідно до ст. 25 Закону 1058 з урахуванням кратності 1 становить 0,37333. Після подання позивачкою додаткових документів страховий стаж померлого склад 39 року 03 місяці 06 днів та коефіцієнт страхового стажу 0,39250. За заявою ОСОБА_2 проведено перерахунок пенсії.

При обчисленні заробітної плати померлого врахована заробітна плата за період з 05,02,1982 по 31.10.1982 та з 01.01.1983 по 31.03.1987, тобто за 60 календарних місяців до 01.07.2000 і не підлягає оптимізації. Коефіцієнт заробітної плати померлого складає 3,24366.

Зазначений позивачкою коефіцієнт заробітної плати 4,54632 визначений нею на підставі редакції закону, що діяла на момент призначення пенсії її чоловіку в 2004 році. Після внесення змін до закону та застосування нового порядку обчислення коефіцієнту заробітної плати, він становить 3,24366. Такі дії вважає правомірними. Оскільки застосовується закон, чинний на момент переведення позивачки на інший вид пенсії.

Також вважає безпідставною вимогу про проведення перерахування пенсії померлого. Закон передбачає можливість здійснення перерахунку пенсії за заявою пенсіонера або в силу вимог закону. Відповідачем не здійснювалось ні перерахування, ні перерахунок пенсії померлому, а тому відсутні підстави для визнання таких дій протиправними. Вважає, що порушень закону при призначенні пенсії позивачці допущено не було, просить в задоволенні позову відмовити.

В судовому засіданні представник позивачки позов підтримав із зазначених підстав. Додатково пояснив, що посилання відповідача на зміни в законодавстві щодо порядку розрахунку індивідуального коефіцієнту заробітної плати є безпідставним. На момент призначення пенсії покійному ОСОБА_3 це питання було врегульовано по іншому. Разом з тим, вже після внесення змін до закону відповідачем в 2013 році здійснювався перерахунок пенсії ОСОБА_3, але застосовувався коефіцієнт, що був визначений за тією нормою, яка діяла на момент призначення пенсії. За новими правилами коефіцієнт не визначався. Крім того, відповідно до вимог закону з 01 жовтня 2017 року раніше призначені пенсії перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, обчисленої як середній показник за 2014-2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. При цьому не передбачається визначення в новому розмірі індивідуального коефіцієнту заробітної плати.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, подав заяву про розгляд справи без його участі.

Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню.

Судом встановлено та не заперечується сторонами, що ОСОБА_2 перебуває на обліку у Глухівському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Сумської області та з 05.01.2010 отримує пенсію за віком.

16.11.2017 позивачка звернулась до відповідача з заявою про перехід на пенсію у зв'язку з втратою годувальника (а.с. 50). Розпорядженням від 28.11.2017 ОСОБА_2 призначено пенсію по втраті годувальника в розмірі 2353 грн. 03 коп. При цьому відповідачем страховий стаж померлого визначено тривалістю 448 міс. (а.с. 15-20). 29.12.2017 позивачкою подано відповідачу нову заяву про перерахунок пенсії, до якої додано додаткові документи про освіту померлого. Відповідачем за цією заявою до страхового стажу ОСОБА_3 зараховано час навчання та загальний страховий стаж визначено тривалістю 471 місяць (а.с. 52-53).

Порядок призначення, перерахунку і виплати пенсій визначається законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Як зазначено вище, позивачкою подано заяву про переведення її на пенсію у зв'язку з втратою годувальника. Відповідно до ст. 45 ч. 3, зазначеного закону, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. На цю ж норму посилається і відповідач у своєму відзиві на позов. На переконання суду, застосовуючи норму закону Глухівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області відповідач виходить з хибного її тлумачення. За загальним правилом пенсія визначається на підставі документів про страховий стаж, заробіток та інші, необхідні для призначення конкретного виду пенсії, обставини, наявні в пенсійній справі особи, які така пенсія призначається, а не інших осіб.

Пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається у іншому порядку, що визначено окремим Розділом V "Пенсія у зв'язку з втратою годувальника в солідарній системі" закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Відповідно до ст. 37 ч. 1 якого пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається в розмірі на одного непрацездатного члена сім'ї - 50 відсотків пенсії за віком померлого годувальника. Таким чином, розмір пенсії у зв'язку з втратою годувальника визначений законом і не залежить від страхового стажу, заробітку та ін. позивачки.

Вказуючи на неможливість задоволення вимог про проведення перерахунку пенсії померлого ОСОБА_3 Відповідач саме такі дії і вчиняє, оскільки визначає розмір пенсії позивачки не з розміру пенсії за віком її померлого чоловіка, а визначає розмір пенсії померлого на підставі наявних у його пенсійній справі документів, але на підставі норм закону, що є чинним на момент звернення ОСОБА_2 З заявою про переведення на інший вид пенсії, тобто на підставі норм закону, що не були чинними за життя ОСОБА_3 та на момент призначення йому пенсії. При обчисленні розміру пенсії померлого відповідач застосовує при розрахунку індивідуальний коефіцієнт заробітної плати в розмірі, що не використовувався для розрахунку розміру пенсії за життя ОСОБА_3 При цьому посилається на зміни до ст. 40 закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" щодо порядку обчислення розміру заробітку при призначенні пенсії. Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати ОСОБА_3 в розмірі 4,54632 був визначений на підставі норми закону, чинної на момент призначення пенсії у 2004 році. На момент звернення позивачки з заявою про переведення на інший вид пенсії коефіцієнт визначено на підставі чинних норм на рівні 3,24366. Таке твердження суд вважає безпідставним.

Відповідно до ст. 40 закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", в редакції станом на день призначення пенсії ОСОБА_3 05.08.2004, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За вибором особи, яка звернулася за пенсією, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключається період до 60 календарних місяців підряд за умови, що зазначений період становить не більше ніж 10 відсотків тривалості страхового стажу.

Редакція цієї статті була змінена законом України від 28.12.2007Відповідно до зміненої редакції за вибором особи, яка звернулася за пенсією, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключається період до 60 календарних місяців страхового стажу підряд за умови, що зазначений період становить не більше ніж 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим частини першої цієї статті, період, за який враховується заробітна плата, після виключення 10 відсотків тривалості страхового стажу, не може бути меншим ніж 60 календарних місяців.

За твердженням відповідача вимога про неможливість зарахування страхового стажу меншого від 60 календарних місяців впливає на порядок розрахунку коефіцієнту заробітної плати ОСОБА_3, який мав визначатися за новим порядком. Разом з тим, при проведенні перерахунку ОСОБА_3 за розпорядженням від 01.12.2013, тобто вже після внесення змін до ст. 40 закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", відповідач застосовує коефіцієнт заробітної плати в розмірі 4,54632 (а.с. 73). Тобто, незважаючи на зміну вимог закону, відповідач застосовував при індивідуальний коефіцієнт заробітної плати ОСОБА_3 на рівні, визначеному при призначенні йому пенсії в 2004 році.

Зі смертю ОСОБА_3 припинились правовідносини, пов'язані з обчисленням, перерахуванням ат виплатою йому пенсії. За таких обставин дії відповідача по визначенню розміру пенсії, що мав би отримувати ОСОБА_3 на підставі норм, чинних на момент звернення позивачки з заявою про переведення на інший вид пенсії, суд вважає протиправним. За цих же підстав суд вважає такою, що не підлягає задоволенню вимогу ОСОБА_2 про зобов'язання Глухівського УПФ України Сумської області здійснити з 16.11.2017 перерахунок пенсії покійного чоловіка.

Для повного захисту прав позивачки суд вважає необхідним вийти за межі позовних вимог та зобов'язати відповідача повторно розглянути заяви ОСОБА_2 про призначення/перерахунок пенсії від16.11.2017 та 29.12.2017.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_2 до Глухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Глухівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області при здійсненні перерахунку пенсії покійного чоловіка ОСОБА_3 та при призначенні пенсії у зв'язку з втратою годувальника.

Зобов'язати Глухівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області (м. Глухів, вул. Спаська, 54, ЄДРПОУ 37437447) повторно розглянути заяви ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) про призначення/перерахунок пенсії від 16 листопада 2017 року та 29 грудня 2017 року з урахуванням висновків суду.

В задоволенні позовних вимог в частині зобов'язання здійснити перерахунок пенсії покійного чоловіка ОСОБА_3 із застосуванням індивідуального коефіцієнта заробітної плати 4,54632 та призначити при цьому пенсію ОСОБА_2 пенсію у зв'язку з втратою годувальника відмовити у зв'язку з необґрунтованістю.

Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 26.05.2018.

Суддя (підпис) О.В. Соп'яненко

Згідно оригіналу

Суддя О.В. Соп'яненко