
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 червня 2018 р. Справа № 818/1675/18
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кравченка Є.Д., розглянувши в порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Недригайлівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Недригайлівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області, в якій просить:
- визнати неправомірними дії Недригайлівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо зменшення суми перерахованої ОСОБА_1 розпорядженням від 06.02.2017 № 181684 пенсії шляхом застосування Порядку призначення пенсії деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету міністрів від 14.09.2016 № 622;
- зобов'язати Недригайлівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області, внести зміни до розпорядження від 06.02.2017 № 181684 в частині обрахунку інших виплат (винагорода за вислугу років, матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань) не застосовуючи Порядок призначення пенсії деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 та здійснити виплату недоодержаних позивачем з 01.05.2016 сум;
- зобов'язати Недригайлівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області виконати судове рішення негайно.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач перебуває на обліку в Недригайлівському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Сумської області, з 2007 року отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 90% від отримуваного заробітку.
06.02.2017 відповідачем на виконання постанови Недригайлівського районного суду Сумської області від 11.11.2016 у справі № 582/1165/16-а проведено перерахунок пенсії позивача починаючи з 01.05.2016 в розмірі 90% заробітку, визначеного в довідці виданій Сумським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України від 22.08.2016 № 50/09-55, із врахуванням врахувавши всі види оплати праці в тому числі інших виплат (винагороди за вислугу років, матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань).
У березні 2018 року позивач звернувся до Недригайлівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області з проханням надати інформацію, щодо згаданого вище перерахунку.
Листом від 03.04.2018 № П-03 Недригайлівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області повідомило позивача, що при здійсненні обрахунку його пенсії було враховано оклад в розмірі зазначеному в довідці 3963,00 грн., надбавка за 10 ранг державної служби в розмірі зазначеному в довідці 500,00 грн., надбавка за вислугу років 50% в розмірі зазначеному в довідці 1981,50 грн., інші виплати в сумі 537,04 грн. Разом з тим, Недригайлівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області повідомило, що відповідно до п. 4 Порядку призначення пенсії деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622, матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді. На підставі зазначеного інші виплати (винагорода за вислугу років, матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань) обраховано виходячи з загальної суми зазначеної в довідці 6444,50 грн. поділеної 12 місяців.
Позивач зауважує, що Постановою Кабінету Міністрів України від 14 09.2016 № 622, на яку посилається відповідач у своєму листі, затверджено порядок призначення пенсії, а не порядок перерахунку пенсії. Пенсія ОСОБА_1 була призначена у 2007 році, а перерахунок здійснений 06.02.2017.
Крім того, вказаний вище порядок стосується Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889, що підтверджується п.2 цього порядку.
Позивач звертає увагу, що постановою Недригайлівського районного суду Сумської області від 11.11.2016 у справі № 582/1165/16-а встановлено, що до нього не можуть бути застосовані положення Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889, оскільки, цей закон набув чинності із 01.05.2016. Крім того, цим Законом на сьогоднішній день регулюються питання пенсійного забезпечення державних службовців у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення із набуттям чинності цього Закону, тобто із 01.05.2016, відтак його дія не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання ними чинності, що не позбавляє позивача права на перерахунок моєї раніше призначеної пенсії у зв'язку із підвищенням заробітної плати державного службовця за відповідною посадою, з якої призначено пенсію.
Позивач вважає, що обсяг його прав в частині отримання гарантованого законодавством розміру пенсійних виплат звужений та зменшений у зв'язку з чим він змушений звернутися до суду за захистом свого права на пенсійне забезпечення.
06.06.2018 до суду від відповідача надійшов письмовий відзив, в якому зазначено, що постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 "Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб" затверджено порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб".
Згідно п.4. Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді. Отже, на підставі зазначеного, інші виплати (винагорода за вислугу років, матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань) управлінням обраховано виходячи з загальної суми зазначеної в довідці виданій Сумським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Сумської області від 22.08.2016 № 50/09-55, а саме - 6444,50 грн., поділеної на 12 місяців.
Справа розглядається у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження на підставі пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовна заява підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Недригайлівському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Сумської області. В 2007 році позивачу призначено пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 90% від отримуваного заробітку.
Постановою Недригайлівського районного суду Сумської області від 11.11.2016 у справі № 582/1165/16-а позов ОСОБА_1 задоволено повністю; визнано протиправними рішення Недригайлівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області з приводу відмови мені в перерахунку пенсії з включенням допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань на підставі довідки про складові заробітної плати; зобов'язано управління провести перерахунок моєї пенсії починаючи з 01.05.2016 в розмірі 90% заробітку, визначеного в довідці виданій Сумським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України від 22.08.2016 № 50/09-55, врахувавши всі види оплати праці в тому числі інші виплати (винагороду за вислугу років, матеріальну допомогу на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань) та виплатити в зазначених розмірах з урахуванням раніше виплачених сум без застосування обмеження максимальним розміром.
На виконання вказаної постанови розпорядженням від 06.02.2017 № 181684 (а.с. 23) Недригайлівським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Сумської області було здійснено перерахунок пенсії позивача в розмірі 90% заробітку, визначеного в довідці, виданій Сумським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Сумської області від 22.08.2016 № 50/09-55 з 01.05.2016 (а.с. 11).
07.03.2018 ОСОБА_1 подав до відповідача звернення про надання інформації стосовно перерахунку пенсії на виконання постанови Недригайлівського районного суду Сумської області від 11.11.2016 у справі № 582/1165/16-а.
Листом від 03.04.2018 № П-03 Недригайлівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області повідомило позивача, що при здійсненні обрахунку його пенсії було враховано оклад в розмірі зазначеному в довідці 3963,00 грн., надбавка за 10 ранг державної служби в розмірі, зазначеному в довідці 500,00 грн., надбавка за вислугу років 50% в розмірі зазначеному в довідці 1981,50 грн., інші виплати в сумі 537,04 грн. Разом з тим, Недригайлівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області повідомило, що відповідно до п. 4 Порядку призначення пенсії деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622, матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді. На підставі зазначеного інші виплати (винагорода за вислугу років, матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань) обраховано виходячи з загальної суми зазначеної в довідці 6444,50 грн. поділеної 12 місяців (а.с. 10).
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Законом України «Про державну службу» (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 % суми їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на 1% заробітку, але не більше 90 % заробітної плати.
У відповідності до ч. 2 ст. 33 даного Закону заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Згідно з статтею 37-1 Закону України "Про державну службу" № 3724-ХІІ від 16 грудня 1993 року (із змінами, внесеними згідно із Законом № 3108-1V від 17 листопада 2005 року) було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснювався перерахунок раніше призначених пенсій.
Отже перерахунок пенсії здійснювався виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Відповідно до ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" в редакції Закону № 76 - VIII від 28 грудня 2014 року, чинній на момент виникнення спірних правовідносин умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначався Кабінетом Міністрів України.
При цьому, як встановив суд, постановою Недригайлівського районного суду від 11.11.2016 по справі № 582/1165/16-а, яка набрала законної сили, врегульовано питання перерахунку пенсії позивача з врахуванням основного та додаткового виду грошового забезпечення та інших виплат з яких сплачувались нараховані внески, які не виключають одне одного.
Статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплати, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Згідно ст. 41 ч. Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до заробітної плати (доходу), отриманих застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески.
Крім того, відповідно до ст. 2 Закону України "Про оплату праці" та Наказу Державного комітету статистики України №5 "Про затвердження Інструкції зі статистики заробітної плати" від 13 січня 2004 року структури заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати, у тому числі компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, суми виплат, пов'язані з індексацією заробітної плати, матеріальна допомога, яка надається всім або більшості працівників, та виплати соціального характеру.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" від 31 травня 2000 року № 865 (в редакції, що діяла на момент призначення пенсії державного службовця позивачу) встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії підряд перед зверненням за пенсією, або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду наданій роботі.
В останній діючій редакції даної норми (Постанова втратила чинність 23 вересня 2016 року на підставі Постанови KMУ № 622 від 14 вересня 2016 року) встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні званння, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією за будь-які 60 календарних місяців роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням
При цьому, відповідно до положень пункту 4 зазначеної постанови визначалось, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 pоку № 432-IV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України (для службовців Національного банку України у розмірах, установлених його Правлінням) на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент і призначення (перерахунку) пенсії.
Цим же пунктом зазначено, що премія, крім премій, зазначених у другому реченні цього абзацу, та інші надбавки враховуються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. Премія до державних, професійних свят та ювілейних дат, виплачена у місяці підвищення заробітної плати, враховується в розмірі 1/12 середнього розміру цієї премії (премій), визначеного за відповідною посадою (посадами), з якої призначено (перераховано) пенсію.
Таким чином, всі інші виплати (матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, компенсація за невикористану відпустку) повинні включатись у такий заробіток для обчислення (перерахунку) пенсії у розмірах, в яких вони були фактично виплачені особі, тобто саме таким чином, як і було обчислено пенсію позивача відповідачем до 06.02.2017.
Постановою Недригайлівського районного суду Сумської області від 11.11.2016 у справі № 582/1165/16-а позов ОСОБА_1 задоволено повністю; визнано протиправними рішення Недригайлівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області з приводу відмови мені в перерахунку пенсії з включенням допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань на підставі довідки про складові заробітної плати; зобов'язано управління провести перерахунок моєї пенсії починаючи з 01.05.2016 в розмірі 90% заробітку, визначеного в довідці виданій Сумським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України від 22.08.2016 № 50/09-55, врахувавши всі види оплати праці в тому числі інші виплати (винагороду за вислугу років, матеріальну допомогу на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань) та виплатити в зазначених розмірах з урахуванням раніше виплачених сум без застосування обмеження максимальним розміром.
Тобто, вказаними судовим рішенням, яке набрало законної сили, підтверджено право позивача на врахування зазначених виплат до заробітної плати, з якої нараховується пенсія.
Згідно ч. 4 ст. 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Відповідно до ст. 370 КАС України, постанови або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч.2 ст.22 Конституції України, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Враховуючи зазначене, суд дійшов висновку, що здійснюючи перерахунок пенсії позивача на підставі постанови Недригайлівського районного суду від 11.11.2016, відповідач протиправно застосував п. 4 Порядку призначення пенсії деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622, яким передбачено, що матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.
Суд зауважує, що на час призначення пенсії позивачу Порядок № 622, не діяв, отже інші виплати (винагорода за вислугу років, матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань) повинні враховуватись відповідно до законодавства, чинного на час призначення пенсії позивачу.
За таких обставин, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог ОСОБА_1, а тому позовна заява підлягає задоволенню.
Позивач також просить звернути до негайного виконання судове рішення у цій справі, однак пункт 1 ч. 1 ст. 371 КАС України передбачає, що негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.
Отже, як видно зі змісту зазначеної норми, негайно виконуються рішення про присудження пенсії у межах суми стягнення за один місяць, тобто умовою для негайного виконання судового рішення є задоволення вимог позивача про стягнення певної суми пенсії, з якої можна виокремити її місячний розмір.
Проте, позивач просить суд зобов'язати відповідача визнати протиправними дії щодо зменшення суми перерахованої пенсії та зобов'язати внести зміни до розпорядження, тобто заявлено вимоги немайнового характеру, тому статтею 371 КАС України негайне виконання рішень у даній категорії справ не передбачене.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Недригайлівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Недригайлівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо зменшення суми перерахованої ОСОБА_1 розпорядженням від 06.02.2017 № 181684 пенсії шляхом застосування Порядку призначення пенсії деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 14.09.2016 № 622.
Зобов'язати Недригайлівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області внести зміни до розпорядження від 06.02.2017 № 181684 в частині обрахунку інших виплат (винагорода за вислугу років, матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань) та здійснити виплату недоодержаних позивачем з 01.05.2016 сум.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 45100, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Недригайлівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області (вул. Сумська, 1, смт. Недригайлів, Сумська область, 42100, ідентифікаційний код 40384474) судовий збір у розмірі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп.
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Є.Д. Кравченко