
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 червня 2018 р. справа № 818/1482/18
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бондаря С.О.
за участю секретаря судового засідання - Токар Ю.В.
позивача - ОСОБА_1
представника відповідача - Некрас О.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 818/1482/18 за позовом ОСОБА_1 до старшого державного інспектора Управління Укртрансбезпеки в Одеській області Шкотін А.К., Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання дій протиправними,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до старшого державного інспектора Управління Укртрансбезпеки в Одеській області Шкотіна А.К., Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправними дій щодо складання акту від 15.02.2018 №0014616 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів та нарахуванню плати за проїзд. Свої вимоги мотивує тим, що він є власником автомобіля Renault Magnum НОМЕР_2. 15.02.2018 вказаний автомобіль, під керуванням водія ОСОБА_3, здійснював вантажне перевезення для автомобільного перевізника ТОВ "Укрбакс" на замовлення ТОВ "Торговий дім "Відіком". На автодорозі М-05 "Київ-Одеса" інспектором Управління Укртрансбезпеки в Одеській області Шкотіним А.К. був здійснений габаритно-ваговий контроль автомобіля. За результатом зважування складено акт від 15.02.2018 №0014616 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів. На підставі вказаного акту, інспектором проведено розрахунок плати за проїзд, яка склала 380,70 євро, що еквівалентно 12212,86 грн. На думку позивача, дії інспектора по складанню акту та розрахунку є протиправними, оскільки жодних порушень законодавства про автомобільний транспорт особисто позивачем вчинено не було.
Ухвалою суду від 11.04.2018 відкрито спрощене позовне провадження без виклику сторін.
Державна служба України з безпеки на транспорті подала до суду відзив на позов, в якому зазначає, що дії інспектора Управління Укртрансбезпеки в Одеській області по складанню акту проведення перевірки та розрахунку плати за проїзд відповідають вимогам діючого законодавства (а.с.19-20).
Ухвалою суду від 16.05.2018 розгляд справи призначений за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Представник відповідача Некрас О.А. в судовому засіданні заперечувала проти позовних вимог.
Суд, заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, свідка ОСОБА_3, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що позов задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.
В судовому засіданні встановлено, що 15.02.2018 на автодорозі М-05 "Київ-Одеса" інспектором Управління Укртрансбезпеки в Одеській області Шкотіним А.К. було здійснено габаритно-ваговий контроль автомобіля Renault (р/н НОМЕР_3) разом з причепом Kogel (р/н НОМЕР_1).
За результатами зважування було встановлено, що навантаження на другу вісь більше, ніж нормативно допустиме, а саме: фактична маса осьового навантаження 12,28 тонн при нормативно допустимому навантаженні 11,00 тонн, що на 1,28 тонн більше допустимого, що підтверджується довідкою про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 15.02.2018 та чеком вагового зважування № 354565 від 15.02.2018 (а.с.24).
Інспектором Управління Укртрансбезпеки в Одеській області був складений акт від 15.02.2018 №009311 про проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом та акт №0014616 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів (а.с.23).
На підставі вказаних актів про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, довідки про результати здійснення габаритно-вагового контролю, посадова особа Укртрансбезпеки склала Розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, відповідно до якого ОСОБА_1 зобов'язаний протягом 30 календарних днів сплатити до Державного бюджету 380,70 євро плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів (а.с.25).
На думку позивача, дії інспектора Управління Укртрансбезпеки в Одеській області щодо складання акту про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів та нарахування плати за проїзд є протиправними.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України
Згідно з ч. 7 ст. 6 Закону України "Про автомобільний транспорт" центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, здійснює: державний нагляд і контроль за дотриманням автомобільними перевізниками вимог законодавства, норм та стандартів на автомобільному транспорті.
Пунктом 1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 р. №103 (далі - Положення) визначено, що Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).
Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань, зокрема здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням вимог законодавства на автомобільному, міському електричному, залізничному, морському та річковому транспорті, підготовку пропозицій щодо їх удосконалення, а також законодавства про судноплавство на суднах, у морських і річкових портах, територіальних та внутрішніх водах, на внутрішніх водних шляхах України, габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування (п.п. 2, п. 5 Положення).
Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи та Держспецтрансслужбу (п. 8 Положення).
Таким чином, посадові особи Управління Укратрансбезпеки в Одеській області уповноважені відповідно до чинного законодавства України здійснювати габаритно-ваговий контроль.
Процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі - суб'єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, виконанням умов перевезень, визначених дозволом на перевезення на міжобласних автобусних маршрутах, вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій і ліцензійних карток, виконанням суб'єктами господарювання ліцензійних умов, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами, а також диспетчерського контролю за роботою автомобільних перевізників регулює Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті №1567, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 8 листопада 2006 року (далі - Порядок №1567).
Відповідно до пункту 2 Порядку №1567 державному контролю підлягають усі транспортні засоби вітчизняних та іноземних суб'єктів господарювання (далі - транспортні засоби), що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України.
Згідно з п. 3, 4 Порядку 1567, державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами органу державного контролю шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 № 879 затверджений "Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні" (надалі Порядок № 879).
Відповідно до п. 3 Порядку 879, габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та відповідними підрозділами МВС, що забезпечують безпеку дорожнього руху.
За визначенням, наведеним у пп. 3 п. 2 Порядку 879, габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.
Пунктом 22.5 "Правил дорожнього руху", затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 №1306 (із змінами та доповненнями), встановлено, що максимальне навантаження на одиночну вісь повинно становити не більше 11 тн.
Як вбачається з матеріалів справи, 15.02.2018 під час проведення рейдової перевірки на а/д "М-05 "Київ-Одеса" (450 КМ.+500 м.) автомобіль Renault (р/н НОМЕР_3) разом з причепом Kogel (р/н НОМЕР_1) пройшли зважування на ваговому комплексі. За результатами зважування було встановлено, що фактична маса осьового навантаження на 1-шу одиночну вісь становить 12,28 тн., що на 1,28тн., більше допустимого, що підтверджується чеком вагового зважування № 354565 від 15.02.2018.
Водій транспортного засобу під розписку про вручення отримав довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 15.02.2018.
Враховуючи, що транспортний засіб проїхав 470 км. з перевантаженням на одиночну вісь, старший державний інспектор Управління Укртрансбезпеки в Одеській області Шкотін А.К., відповідно до вимог діючого законодавства склав акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від № 0014616 від 15.02.2018, та розрахунок плати за проїзд великовагових транспортних засобів від 15.02.2018.
Посилання позивача на відсутність підпису водія у складеному акті та розрахунку, як на підставу протиправності дій відповідача щодо складення зазначених документів, є не обгрунтованими, оскільки вказаний акт та розрахунок були складені в присутності водія ОСОБА_3, їх копії були йому вручені, що підтверджується особистим підписом водія.
Що стосується заяв ОСОБА_1 про сумніви у технічній справності використаного вагового комплексу, суд вважає їх безпідставними, оскільки ваговий комплекс своєчасно та належним чином пройшов повірку, про що свідчить відповідне Свідоцтво про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки №2559-МХ (а.с.27).
Таким чином, суд вважає, що під час здійснення габаритно-вагового контролю транспортного засобу спеціалізованого вантажного тягача RENAULT MAGNUM та напівпричепу, посадова особа відповідача діяла на підставі, в межах повноважень та у спосіб, визначений законом.
Тому, у суду відсутні підстави для визнання протиправними дій старшого державного інспектора Управління Укртрансбезпеки в Одеській області Шкотіна А.К. щодо складання акту від 15.02.2018 №0014616 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів та нарахуванню плати за проїзд.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до старшого державного інспектора Управління Укртрансбезпеки в Одеській області Шкотіна А.К., Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправними дій щодо складання акту від 15.02.2018 №0014616 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів та нарахуванню плати за проїзд - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.О. Бондар
Повний текст рішення складений 08.06.2018.