Рішення № 74572290, 06.06.2018, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.06.2018
Номер справи
818/717/18
Номер документу
74572290
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 червня 2018 р. Справа № 818/717/18

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Шаповала М.М.,

за участю секретаря судового засідання - І.С. Іуткіної,

позивача - ОСОБА_1,

представника позивача - ОСОБА_2,

представника відповідача - Д.В. Свистуна,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, третя особа на стороні відповідача - Сумський обласний військовий комісаріат, про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач з урахуванням уточнених позовних вимог просить суд: зобов'язати відповідача в Порядку проведення перерахунку пенсій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2018 № 45, скласти список на ім'я ОСОБА_1 згідно з додатком 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2018 № 45, направити його до Сумського обласного військкомату для складання довідки про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії станом на 01.09.2008 відповідно до наказу Міністра оборони України від 28.07.2008 № 377, станом на 01.04.2012 - відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 № 355, та здійснити перерахунок пенсії з 01.09.2008 і з 01.04.2012 у відповідності до довідок про розмір грошового забезпечення, складених Сумським обласним військкоматом, та виплатити заборгованість з урахуванням раніше проведених виплат і коефіцієнтів інфляції.

Свої вимоги мотивує тим, що зазначені накази Міністра оборони України щодо збільшення військовослужбовцям посадових окладів шляхом збільшення премії є нормативно-правовими актами України, що є підставою для перерахунку пенсії відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", як такі, що змінюють розмір однієї зі складових грошового забезпечення зазначених осіб. Позивач зазначає, що має право на перерахунок пенсії відповідно до вищевказаних нормативно-правових актів, проте відповідач безпідставно відмовляє йому в проведенні такого перерахунку.

У судовому засіданні позивач та його представник позовні вимоги підтримали, просили суд задовольнити їх у повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позовних вимог заперечував та зазначив, що позивач пропустив шестимісячний строк звернення з позовом та не надав докази наявності об'єктивності причин, що перешкоджали своєчасно звернутися до суду. Також зазначив, що відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців. Порядком проведення перерахунку пенсій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45) передбачено, що перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців. Згідно з п. 1 Порядку № 45 відповідні державні органи повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд повідомляє головні управління про підстави для перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Пенсійний фонд України не повідомляв ГУ ПФУ в Сумській області про наявність підстав для перерахунку пенсій військовослужбовцям у зв'язку з виданням Міністром оборони України наказів від 28.07.2008 № 377, від 27.01.2016 № 44. Вказані накази видавались на відповідний рік та в межах видатків, передбачених для грошового забезпечення військовослужбовцям, які проходять службу в Збройних Силах України і не стосуються осіб, які перебувають на пенсії (звільнені з військової служби). Премія залежить від результатів служби військовослужбовців, індивідуальні заслуги якого не можуть бути поширені на осіб, що працювали на цій посаді за попередні роки. Просив відмовити в задоволенні позову.

Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, надіслав до суду письмовий відзив на позов, у якому зазначив, що на підставі наказу № 377 та п. 2 Порядку № 45 Міністерство оборони України повідомило Пенсійний фонд України про необхідність підготовки ГУ ПФУ в Сумській області списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку в зв'язку з набуттям чинності наказу № 377. Однак Пенсійний фонд України своїм листом повідомив Міністерство оборони України, що Порядком № 45 передбачено, що перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців. Чинним законодавством не передбачено проведення перерахунку пенсії у зв'язку з виданням будь-яким міністерством власних наказів. Після видання наказу № 377 до Сумського обласного військового комісаріату жодних списків від відповідача не надходило. На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 № 355 була складена довідка про грошове забезпечення на ім'я позивача за нормами, чинними на 01.04.2012, з урахуванням наказу № 377, та направлена до ГУ ПФУ в Сумській області. Наказом Міністра оборони від 27.11.2013 № 814 змінено розмір посадового окладу начальника науково-дослідної лабораторії та скасовано дію наказу № 377. З урахуванням наказу № 814 уповноваженим органом 27.12.2016 складена та направлена відповідна довідка для перерахунку пенсії. Вважає, що відповідно до наказу Міністерства оборони України 27.01.2016 № 44 "Про особливості виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України в 2016 році" вирішено витрати на грошове забезпечення військовослужбовців здійснювати за нормами, установленими законодавством України. У межах виділених асигнувань на грошове забезпечення з дотриманням відповідного порядку передбачено виплата премій, зокрема військовослужбовцям на посадах офіцерського складу - 450% посадового окладу. Однак, така премія має тимчасовий, індивідуальний характер і залежить від результатів служби конкретного військовослужбовця, індивідуальні заслуги якого не можуть бути розповсюджені на осіб, що перебували на цій посаді у попередні роки. Тому відсутні правові підстави для перерахунку пенсії позивачу.

Вислухавши пояснення позивача та представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в сукупності, суд визнає, що позовна заява не підлягає задоволенню з таких підстав.

Судом встановлено, що позивач є пенсіонером Міністерства оборони України та отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-XII). Перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області.

22.01.2018 позивач звернувся до ГУ ПФУ в Сумській області зі скаргою (а.с. 7), в якій просив провести перерахунок його пенсії на підставі та у відповідності до вимог ст. 63 Закону № 2262, п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294, наказів Міністерства оборони України від 27.01.2016 № 44, від 09.02.2017 № 88, Порядку № 45.

Листом від 25.01.2018 № 220/П-11 (а.с. 8) ГУ ПФУ в Сумській області повідомило позивача про відсутність підстав для перерахунку його пенсії, оскільки повідомлення відповідно до Порядку № 45 до управління не надходило, а тому для проведення перерахунку пенсії відповідно до наказів Міністерства оборони України від 27.01.2016 № 44, 09.02.2017 № 88 підстави відсутні.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, визначаються Законом України від 09.04.1992 № 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Порядок перерахунку пенсій вказаної категорії осіб визначений статтею 63 Закону № 2262-ХІІ, редакція якої неодноразово зазнавала змін. Станом на 2008 - 2012 роки, тобто період, в якому, на думку позивача, виникли підстави для перерахунку пенсії, чинною була наступна редакція: «Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону».

Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 № 45 затвердив Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Відповідно до п. 1 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Пунктом 2 Порядку № 45 визначено, що на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, МНС, Мінтрансзв'язку, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПА, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, Державний департамент з питань виконання покарань (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки). Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Згідно з п. 3 Порядку № 45 на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Аналіз вказаних норм приводить до висновку, що підставою для перерахунку пенсій призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" є рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, а не накази Міністерства Оборони України про виплати премій конкретним військовослужбовцям.

Більше того, зазначене рішення Кабінету Міністрів України про підстави перерахунку пенсій повинно доводитися до Пенсійного фонду України, який, у свою чергу, доводить до відома своїм головним управлінням про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

Сторонами не надано суду доказів того, що Кабінетом Міністрів України приймалося рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, що про підстави перерахунку пенсії військовослужбовцям Кабінет Міністрів України повідомляло Пенсійний фонд України, а останній повідомляв ГУ ПФУ в Сумській області про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

Посилання позивача на наказ Міністра оборони України від 28.07.2008 № 377 як на підставу перерахунку його пенсії, є помилковим, оскільки вказаним наказом було встановлено розміри премії військовослужбовцям у межах видатків, передбачених для їх грошового забезпечення у відповідних роках, вони носять індивідуальний характер і залежать від результатів служби конкретного військовослужбовця, індивідуальні заслуги якого не можуть бути розповсюджені на осіб, що перебували на цій посаді в попередні роки.

Накази Міністрів не є складовою законодавства України, про що зазначено в рішенні Конституційного Суду України від 09.07.1998 № 12 рп-98.

Посилання позивача на постанову Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 № 355 "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" як на підставу перерахунку його пенсії станом на 01.04.2012 суд вважає безпідставними.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 № 355 "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" установлено з 1 липня 2012 р. підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону № 2262-XII у розмірі 11 відсотків пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-XII, збільшивши його з 1 вересня 2012 р. до 23 відсотків та з 1 січня 2013 р. до 35 відсотків.

Зазначеною постановою Кабінет Міністрів України не приймав рішень щодо зміни розмірів хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, які мають право на пенсію за Законом № 2262-XII, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Враховуючи, що з січня 2008 року Кабінет Міністрів України не приймав нормативних актів, які б визначали нові розміри грошового забезпечення військовослужбовців, а наказ Міністра оборони України від 28.07.2008 № 377 не є законодавчим актом, суд вважає безпідставними позовні вимоги щодо перерахунку та виплати позивачу пенсії відповідно до вказаного наказу.

Такий висновок суду кореспондується з позицією Верховного Суду України, яка була висловлена у постановах Верховного Суду України від 4 листопада 2014 року (№ 21-248а14) та від 23 грудня 2014 року (№21-569а14).

Аналогічної позиції дотримується і Верховний Суд у постанові від 30.01.2018 у справі № 753/21475/16-а.

Отже, у відповідача відсутні підстави для складання та направлення списків за формою згідно з додатком 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, до Сумського обласного військового комісаріату, а також відсутні підстави для здійснення перерахунку пенсії позивача у зв'язку з постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 № 355 "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та наказом Міністра оборони України від 28.07.2008 № 377, яким були встановлені розміри премії військовослужбовцям у межах видатків, передбачених для їх грошового забезпечення у відповідному році.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, третя особа на стороні відповідача - Сумський обласний військовий комісаріат, про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складено 11.06.2018.

Суддя М.М. Шаповал