МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 червня 2018 р.
№ 814/722/18
м. Миколаїв
Суддя Миколаївського окружного адміністративного суду Гордієнко Т. О. розглянула у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом:
Державної екологічної інспекції у Миколаївській області,
вул. Дзержинського, 134, м. Миколаїв, 54030
до відповідача:
Комунального підприємства "Санітарна очистка міста",
вул. Михайлівська, 2, м. Вознесенськ, Миколаївська область, 56500
про:
зобов’язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач, Державна екологічна інспекція у Миколаївській області, звернувся до суду з позовом до комунального підприємства «Санітарна очистка міста» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду, а саме: зупинити виконання робіт з експлуатації стаціонарних джерел викидів: котла на твердому паливі, що використовується для опалювання адміністративного приміщення та деревоподрібнюючої машини за адресою: м. Вознесенськ, вул. Михайлівська, 2 Вознесенського району Миколаївської області до внесення змін до дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря № 4810200000-48 від 03.06.2010 року, та користування територією для розміщення побутових відходів «Полігон твердих побутових відходів» за адресою: Миколаївська область, Вознесенський район, Єланецьке шосе, 13 на відстані 3,5 км. на південний схід.
Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що під час проведення позапланової перевірки від було виявлено неусунення вимог припису, складеного за наслідками планової перевірки.
Відповідач відзив на позов не надав, про дату судового засідання повідомлений належним чином.
Представник позивача 24.05.2018 надав суду заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч.9 ст.205 КАС України, суд перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).
Дослідив докази, суд дійшов висновку:
Відповідно до п. 1, 7 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого постановою КМУ від 19.04.2017 року № 275, Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів і який реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів. Держекоінспекція здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Пп. 5 п. 4 Положення № 275 від 19.04.2017 встановлено, що Держекоінспекція відповідно до покладених на неї завдань: звертається до суду із позовом щодо обмеження чи зупинення діяльності підприємств і об’єктів незалежно від їх підпорядкування та форми власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів впливу фізичних та біологічних факторів і лімітів скидів забруднюючих речовин;
На підставі наказу Державної екологічної інспекції у Миколаївській області від 15.02.2017 №12 проведено планову перевірку відповідача щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства.
За наслідками перевірки складено Акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, яким зафіксовано порушення норм Законі України “Про екологічну експертизу”, «Про відходи», «Про охорону навколишнього природного середовища», «Про охорону атмосферного повітря», Земельного кодексу України, зокрема:
- КП «Санітарна очистка міста» використовує твердопаливний котел Кредмаш КС-ТГ-16 для опалення адміністративного приміщення та деревоподрібнюючу машину DР 660 Е, які є стаціонарними джерелами викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря. Вказані об’єкти не включені до звіту про інвентаризацію джерел викидів забруднюючих речовин на підприємстві та здійснюють викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин, які не відповідають умовам отриманого дозволу та відповідно не включені до дозволу № 481020000-48 від 03.06.2010 року;
- не отримувало на «Полігон твердих побутових відходів» дозволу на здійснення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, контроль стану атмосферного повітря на території полігону та у межах санітарної захисної зони (500 м) – не проводиться.
31.03.2017 року позивачем прийнято припис № 3, яким від відповідача вимагалось:
- п. 11: провести інвентаризацію стаціонарних джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря;
- п. 12: внести зміни до дозволу на здійснення викидів в атмосферне повітря забруднюючих речовин № 4810200000-48 від 03.06.2010 року з врахуванням стаціонарних джерел (твердопаливний котел Кредмаш КС-ТГ-16 для опалення адміністративного приміщення та деревоподрібнюючу машину DР 660 Е, які є стаціонарними об’єктами);
- п. 13: отримати дозвіл на здійснення викидів в атмосферне повітря на «Полігон твердих побутових відходів», що знаходиться в користуванні підприємства;
- п. 14: здійснювати контроль за обсягом і складом забруднюючих речовин в атмосферне повітря та їх рівень фізичного впливу на навколишнє природне середовище по «Полігон твердих побутових відходів».
На підставі наказу Державної екологічної інспекції у Миколаївській області від 29.01.2018 року № 10 проведено позапланову перевірку КП «Санітарна очистка міста» виконання припису від 31.03.2017 № 3 щодо усунення порушень природоохоронного законодавства.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 5 квітня 2007 року N 877-V, підставами для здійснення позапланових заходів є перевірка виконання суб’єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення попереднього заходу органом державного нагляду (контролю).
За наслідками позапланової перевірки складено Акт № 02/25, яким зафіксовано невиконання відповідачем п. 3-6, 9-14, 16-20 Припису від 31.03.2017 року № 3.
Ст. 12 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» встановлено, що господарська чи інші види діяльності, пов'язані з порушенням умов і вимог до викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів на його стан, передбачених дозволами, може бути обмежена, тимчасово заборонена (зупинена) або припинена відповідно до законодавства.
До компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить: в) обмеження чи зупинення (тимчасове) діяльності підприємств і об'єктів незалежно від їх підпорядкування та форми власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, законодавства про оцінку впливу на довкілля, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів впливу фізичних та біологічних факторів і лімітів скидів забруднюючих речовин (ст. 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»).
При цьому, за приписами частини 5 статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 5 квітня 2007 року N 877-V: виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб’єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
Відповідно до ч. 7 ст. 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" На підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Ст. 10, 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» передбачено, що підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані:
здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо;
вживати заходів щодо зменшення обсягів викидів забруднюючих речовин і зменшення впливу фізичних факторів;
забезпечувати безперебійну ефективну роботу і підтримання у справному стані споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів і зменшення рівнів впливу фізичних та біологічних факторів;
здійснювати контроль за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, і рівнями фізичного впливу та вести їх постійний облік.
Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до другої або третьої групи, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення. У разі зміни параметрів джерел викидів, їх кількості, кількісного та якісного складу забруднюючих речовин, заходів із зниження їх кількості до зазначених дозволів вносяться зміни.
Дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами (далі - дозвіл) - це офіційний документ, який дає право підприємствам, установам, організаціям та громадянам - підприємцям (далі - суб'єкт господарювання) експлуатувати об'єкти, з яких надходять в атмосферне повітря забруднюючі речовини або їх суміші, за умови дотримання встановлених відповідних нормативів граничнодопустимих викидів та вимог до технологічних процесів у частині обмеження викидів забруднюючих речовин протягом визначеного в дозволі терміну (п. 2 Порядку проведення та оплати робіт, пов'язаних з видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, обліку підприємств, установ, організацій та громадян - підприємців, які отримали такі дозволи, затвердженого постановою КМУ від 13.03.2002 року № 302).
Відповідно до статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідач доказів усунення порушень, встановлених перевірками, не надав, тому позов належить задовольнити.
Судовий збір покладається на позивача та поверненню позивачу за рахунок коштів відповідача не підлягає.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 194, 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Комунального підприємства «Санітарна очистка міста» (вул. Михайлівська, 2, м. Вознесенськ, Вознесенський район, Миколаївська область, ідентифікаційний код 32313770 ), а саме: зупинити виконання робіт з експлуатації стаціонарних джерел викидів: котла на твердому паливі, що використовується для опалювання адміністративного приміщення та деревоподрібнюючої машини за адресою: м. Вознесенськ, вул. Михайлівська, 2 Вознесенського району Миколаївської області до внесення змін до дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря № 4810200000-48 від 03.06.2010 року, та користування територією для розміщення побутових відходів «Полігон твердих побутових відходів» за адресою: Миколаївська область, Вознесенський район, Єланецьке шосе, 13 на відстані 3,5 км. на південний схід.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Строк на апеляційне оскарження рішення суду – 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження – 30 днів з дня складання повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається в порядку та строки, визначені ст.ст. 295-297 КАС України і п. 15.5 Перехідних положень КАС України.
Суддя Т.О. Гордієнко