
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №813/1009/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 червня 2018 року
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Коморного О.І.
секретар судового засідання Мергель І.Р.
за участю:
позивач Благовісна І.Л.
представника відповідача ОСОБА_2
представник третьої особи 1 ОСОБА_3
представник третьої особи 2 не прибув
представник третьої особи 3 не прибув
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державного реєстратора відділу з надання адміністративних послуг Золочівської районної державної адміністрації Львівської області Благовісної Ірини Любомирівни про скасування наказу Міністерства Юстиції України та зобов'язати вчинити дії, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ПП «Агрофірма «Дзвони», ОСОБА_4, на стороні відповідача ТзОВ «Райз-Захід».
Обставини справи.
Позивач, Державний реєстратор відділу з надання адміністративних послуг Золочівської районної державної адміністрації Львівської області Благовісна Ірина Любомирівна, звернувся до суду з позовною заявою, в якій міститься вимоги:
- скасувати наказ Міністерства юстиції від 10.02.2018 від 398/5 щодо тимчасового блокування доступу державному реєстратору відділу з надання адміністративних послуг Золочівської районної державної адміністрації Львівської області Благовісної Ірини Любомирівни до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно строком на три місяці;
- зобов'язати Міністерство юстиції України відновити доступ державному реєстратору відділу з надання адміністративних послуг Золочівської районної державної адміністрації Львівської області Благовісній Ірині Любомирівні до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Позиція позивача полягає в тому, що державний реєстратор, при вчинені реєстраційних дій, відповідно до п.12 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі Порядку) та п.4 ст. 10 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»(далі Закону) обов'язково використовує відомості Реєстру прав власності на нерухоме майно, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна та Державного реєстру іпотек, які є архівною складовою частиною Державного реєстру прав, а також відомості з інших інформаційних систем, доступ яких передбачено, відповідно до законодавства, у тому числі відомості з Державного земельного кадастру. Позивачем при вчиненні реєстраційних дій, згідно проведених пошуків 28.12.2016 стосовно земельних ділянок: НОМЕР_1 сформовано інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта за індексними номерами: 77251960 та 77248388. Також використано відомості Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку від 27.12.2016. З даної інформації позивачем встановлено, що відомості про реєстрацію іншого речового права відсутні, відтак порушень при вчиненні реєстраційних дій позивачем не допущено.
У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав повністю з підстав викладених у позовній заяві, висловив додаткові пояснення, просить позов задовольнити.
Відповідач, Міністерство юстиції України, проти позову заперечив повністю з підстав викладених у відзиві на позов та доповненнях. Позиція відповідача полягає у тому, що Комісією з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації встановлено, що державним реєстратором Благовісною І. Л., належним чином не перевірено документи на відповідність вимогам частини 3 статті 10 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», не встановлено наявність або відсутність уже зареєстрованих прав оренди на земельні ділянки, що суперечить вимогам закону та призвело до державної реєстрації права оренди земельних ділянок, здійснення державної реєстрації права оренди на земельні ділянки за агрофірмою «Дзвони» з порушенням норм законодавства у сфері державної реєстрації прав, з підстав не здійснення перевірки державним реєстратором документів на відповідність вимогам частини 3 статті 10, статті 18 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та не встановлено факт відсутності або наявності уже зареєстрованих прав оренди землі, що виникли до 01.01.2013 року. Оскільки задовольняючи скаргу по суті Комісією встановлено факт порушення порядку проведення державної реєстрації державним реєстратором Благовісною І.Л., в результаті чого відбулась подвійна реєстрація договорів оренди земельних ділянок, а саме порушення нею приписів ст. ст. 10, 18 ЗУ. "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», Комісія задовольняючи скаргу, прийняла рішення про скасування реєстраційних дій та тимчасове блокування доступу позивачу до Державного реєстру прав. Зазначає, що усі вищенаведені факти встановлені Комісією, слугували підставою для прийняття рішення про задоволення скарги, частково у спосіб скасування, зокрема, рішень №33230997, 33231733 від 21.12.2016 прийнятих державним реєстратором Благовісною І.Л. та тимчасового блокування доступу позивачу до Реєстру. Вказує, що державним реєстратором Благовісною І.Л. не оскаржується Наказ в частині задоволення скарги та скасування рішень про державну реєстрацію, нею прийнятих. Проте саме задовольняючи скаргу, Комісію встановлено факти порушень останньою порядку державної реєстрації. Блокування тимчасове доступу до реєстру позивачу відбулось уже за наслідками встановлених фактів, що відобразились у Висновку, на підставі якого винесено Наказ 398/5 від 26.02.2018 року, яким задоволено скаргу ТЗОВ «Райз-Захід» та скасовано прийняті державним реєстратором Благовісною І.Л. рішення №33230997, 33231733 від 21.12.2016. Наказ в частині задоволення скарги ТзОВ «Райз-Захід» (п.1), скасування рішень про державну реєстрацію №33230997, 33231733 (п.З) чинний, в судовому порядку не оскаржується.
У судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечив з підстав викладених у відзиві та додаткових уточненнях, просить у задоволенні позову відмовити.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ПП «Агрофірма «Дзвони», у судовому засіданні пояснив, що про реєстрацію договорів з ТзОВ «Райз-Захід» підприємству не було відомо, після з'ясування таких обставин укладено договори про розірвання договору оренди землі між ОСОБА_4 та ПП Агрофірма «Дзвони».
Інші треті особи у судове засідання не прибули, представників не направили, правом надати пояснення щодо предмету спору не скористалися.
Суд заслухав вступне слово позивача та представника відповідача, пояснення представника третьої особи, дослідив подані сторонами докази та
встановив:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Райз-Захід» звернулося до відповідача із скаргою від 25.01.2018 року №2/22 на рішення про державну реєстрацію прав, у тому числі державного реєстратора Золочівської районної державної адміністрації Львівської області Благовісної Ірини Любомирівни про державну реєстрацію прав оренди земельних ділянок:
- кадастровий номер: НОМЕР_2, площею 0,853 га. Орендодавець ОСОБА_4, орендар ПП «Агрофірма Дзвони».
- кадастровий номер: НОМЕР_3, площею 1,1155 га. Орендодавець ОСОБА_4, орендар ПП «Агрофірма Дзвони».
За результатами розгляду вищевказаної скарги, Комісією з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації 15.02.2018 року складено висновок, відповідно до якого Комісією встановлено, що державну реєстрацію права оренди за ПП «Агрофірма Дзвони» на земельні ділянки здійснено з порушенням норм законодавства у сфері державної реєстрації прав, оскільки державним реєстратором не перевірено документи на відповідність вимогам частини третьої статті 10, статті 18 Закону та не встановлено факт відсутності або наявності уже зареєстрованих прав оренди землі, що виникли до 01.01.2013 року, а тому оскаржувані рішення прийняті державним реєстратором Благовісною І.Л. №33230997, 33231733 від 21.12.2016 року підлягають скасуванню.
Зазначений Висновок слугував підставою для видання 16.02.2018 р. Міністерством юстиції України наказу №398/5, відповідно до п.2 якого скасовано рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 21.12.2016 року №33230997, 33231733 прийняті державним реєстратором Золочівської районної державної адміністрації Львівської області Благовісною І.Л. та відповідно до п.3 якого тимчасово заблоковано доступ державному реєстратору Золочівської районної державної адміністрації Львівської області Благовісній Ірині Любомирівні до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно строком на 3 (три) місяці.
Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Однією із основних засад (принципів) адміністративного судочинства відповідно до п. 4 ч. 3 ст. 2 КАС України є змагальність сторін, диспозитивність та офіційне з'ясування всіх обставин у справі.
Суд згідно з ч. 4 ст. 9 КАС України вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, в тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Доказами в адміністративному судочинстві відповідно до ч.1 ст.72 КАС України є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Докази суду надають відповідно до ч. 3 ст.77 КАС України учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
З матеріалів справи судом встановлено укладення 25.01.2012р. договору оренди земельної ділянки кадастровий номер: НОМЕР_2 площею 0,853 га. між орендодавцем ОСОБА_6 та Орендарем - ТзОВ «Райз-Захід». Право оренди земельної ділянки зареєстровано за ТзОВ «Райз-Захід» строком на 7 років в Управлінні Держкомзему у Золочівському районі Львівської області, про що вчинено запис N462180004012080 від 08.11.2012 року.
Також судом встановлено укладення 25.01.2012 р. між орендодавцем ОСОБА_6 та Орендарем ТзОВ «Райз-Захід» договору оренди земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_3 площею 1.1155 га від 25.01.2012 року. Право оренди земельної ділянки зареєстровано за ТзОВ «Райз-Захід» строком на 7 років в Управлінні Держкомзему у Золочівському районі Львівської області, про що вчинено запис N462180004012081 від 08.11.2012 року.
Вказані фактичні обставини справи підтверджуються копіями Договорів оренди земельних ділянок (з додатками), з відміткою про реєстрацію цих договорів із зазначенням дати та реєстрації та листом відділу у Золочівському районі Головного управління Держгеокадастру Львівській області № 0-13-0.24-1357/106-17 від 26.12.2017 року з додатком - переліком земельних ділянок, із зазначенням строку дії Договорів, дати та номера їх реєстрації (а.с.77-80).
Відповідно до Свідоцтва про право на спадщину за законом від 30.11.2016р., приватним нотаріусом Золочівського районного нотаріального округу Львівської області Папірянською О.О. посвідчено, що спадкоємицею зазначеного у цьому свідоцтві майна ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 року, є її донька - ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2.
Спадщина, на яку видано це свідоцтво, складається з:
- земельної ділянки площею 0,8530 га., для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Великовільшаницької сільської ради Золочівського району Львівської області, належної на підставі Державного акта на право приватної власності на землю серії НОМЕР_4, виданого Золочівською райдержадміністрацією Львівської області 25 березня 2003 року, на підставі розпорядження голови Золочівської райдержадміністрації № 612 від 12 грудня 2002 року та зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 201, кадастровий номер земельної ділянки - НОМЕР_2, чоловікові померлої ОСОБА_6, який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 року, спадкоємицею якого була його дружина - ОСОБА_8, яка спадщину прийняла фактично, але не оформила своїх спадкових прав.
У подальшому позивачем прийнято рішення № 33231733 та № 33230997 від 28.12.2016 про реєстрацію іншого речового права - права оренди земельних ділянок НОМЕР_2 та НОМЕР_5; орендодавець ОСОБА_4.
Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, регулюються Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та Порядком державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень від 25.25.2015 року №1127.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Згідно з ч.2, 4 ст. 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації. Будь-які дії особи, спрямовані на набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, можуть вчинятися, якщо речові права на таке майно зареєстровані згідно із вимогами цього Закону, крім випадків, коли речові права на нерухоме майно, що виникли до 1 січня 2013 року, визнаються дійсними згідно з частиною третьою цієї статті, та у випадках, визначених 28 цього Закону.
Державний реєстратор відповідно до ч.3 ст. 10 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»:
- встановлює відповідність заявлених прав і поданих/отриманих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема: відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення у випадках, передбачених законом; відповідність повноважень особи, яка подає документи для державної реєстрації прав; відповідність відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що містяться у Державному реєстрі прав, відомостям, що містяться у поданих/отриманих документах; наявність обтяжень прав на нерухоме майно; наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або відповідний правочин пов'язує можливість виникнення, переходу, припинення речового права, що підлягає державній реєстрації (пункту 1 частини третьої статті 10);
- під час проведення державної реєстрації прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, обов'язково запитує від органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав, інформацію (довідки, засвідчені в установленому законодавством порядку копії документів тощо), необхідну для такої реєстрації, у разі відсутності доступу до відповідних носіїв інформації, що містять відомості, необхідні для проведення державної реєстрації прав, чи у разі відсутності необхідних відомостей в єдиних та державних реєстрах, доступ до яких визначено цим Законом, та/або у разі, якщо відповідні документи не були подані заявником (пункт 3 частини третьої статті 10).
Пунктом 12 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень визначено, що розгляд заяви та документів, поданих для державної реєстрації прав, здійснюється державним реєстратором, який встановлює черговість розгляду заяв, що зареєстровані в базі даних заяв на таке майно, відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами та їх обтяженнями, а також наявність підстав для проведення державної реєстрації прав, зупинення розгляд) заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав.
Відповідно до ч. 1 ст. 18 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація прав проводиться в такому порядку:
4) перевірка документів на наявність підстав для зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав, зупинення державної реєстрації прав та прийняття відповідних рішень;
5) прийняття рішення про державну реєстрацію прав або про відмову в такій реєстрації;
Документи, що подаються для державної реєстрації прав, згідно ч. 1 ст. 22 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», повинні відповідати вимогам, встановленим цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Розгляд заяви про державну реєстрацію прав може бути відповідно до ч.ч. 1, 3, 5 ст. 23 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» зупинено державним реєстратором виключно у таких випадках:
2) неподання заявником чи неотримання державним реєстратором у порядку, визначеному у пункті 3 частини третьої статті 10 цього Закону, інформації про зареєстровані до 1 січня 2013 року речові права на відповідне нерухоме майно, якщо наявність такої інформації є необхідною для державної реєстрації прав.
Якщо заявник протягом 30 робочих днів з моменту отримання рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав виконав вимоги державного реєстратора, зазначені у відповідному рішенні, розгляд заяви відновлюється на підставі рішення державного реєстратора про відновлення розгляду заяви.
У разі невиконання заявником зазначених у рішенні вимог у строк, встановлений у частині третій цієї статті, державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав.
З урахуванням вищенаведених норм чинного законодавства суд констатує, що саме державний реєстратор під час проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно зобов'язаний перевірити інформацію про наявність або відсутність вже зареєстрованих речових прав з метою недопущення одночасного існування їх подвійної державної реєстрації.
У матеріалах справи відсутні і позивачем та третьою особою ПП «Агрофірма «Дзвони» не надано доказів подання до заяв про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, за результатами розгляду яких державним реєстратором 21.12.2016 року прийняті рішення №33230997, 33231733, відомостей про наявність або відсутність реєстрації права оренди щодо земельних ділянок від органів влади, які відповідно до законодавства проводили реєстрацію таких прав до 01.012013 року.
Подальше невиконання державним реєстратором обов'язку, визначеного приписами частини 3 статті 10 Закону, а саме не здійснення перевірки документів на відповідність вимогам частини 3 статті 10 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та не встановлення факту відсутності або наявності уже зареєстрованих речових прав оренди землі, що виникли до 01.01.2013 року, призвело до подвійної реєстрації прав на земельні ділянки. Факт подвійної реєстрації позивачем визнається та не спростовується. Позивачем та третьою особою ПП «Агрофірма «Дзвони» не оскаржується правомірність Наказу відповідача №398/5 в частині скасування рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 21.12.2016 року №33230997, 33231733 прийняті позивачем, державним реєстратором Золочівської районної державної адміністрації Львівської області.
Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Суд здійснив перевірку дій відповідача при розгляді скарги ТзОВ «Райз-Захід», перевірив оскаржуваний наказ на відповідність вимогам ч. 2 ст. 2 КАС України і дійшов висновку про відсутність порушень прав позивача, а тому позовні вимоги є безпідставними та задоволенню не підлягають.
Судові витрати згідно ст.139 КАС України слід покласти на позивача.
Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 295 КАС України, суд,-
ухвалив:
1. У задоволенні позову відмовити повністю.
1. Судові витрати покласти на позивача.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив судове рішення.
Повний текст складений 11.06.2018р.
Суддя Коморний О.І.