
3.6
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
07 червня 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 812/1002/18
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Свергун І.О.,
за участі секретаря - Карча В.М.,
позивача - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Луганського комунального закладу «Обласний центр медико-соціальної експертизи» про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Луганського комунального закладу «Обласний центр медико-соціальної експертизи», в якому просить визнати дії відповідача щодо відмови в призначенні групи інвалідності ОСОБА_1 незаконними та зобов'язати відповідача призначити ОСОБА_1 другу групу інвалідності. Позовні вимоги мотивовано таким.
19.02.2018 позивач звернувся до відповідача для встановлення йому групи інвалідності по факту вродженої атрезії лівої вушної мушлі та слухового проходу, але отримав відмову у встановленні групи інвалідності від 19.02.2018 № 24-зв.
Позивач зазначає, що відповідач, не розглянувши по суті його заяву про обстеження та встановлення групи інвалідності, запропонував йому звернутися до Укр. Держ. НДІ МСПІ м. Дніпро з подальшим поглибленим обстеженням, не зробивши жодного висновку та не надавши направлення.
Вважає вказану відмову незаконною, оскільки він має вроджену ваду, стійке порушення функцій організму, це заважає йому жити повноцінним життям у суспільстві, однак, відповідного статусу (групи інвалідності) йому не надають з надуманих підстав. Так, йому не надають ні групу інвалідності, ні вмотивовану відмову, що змушує його звернутися до суду за захистом прав.
01.06.2018 від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній посилається на таке.
ОСОБА_1 був консультований Сєвєродонецькою міжрайонною МСЕК 01.12.2017 та повторно - Луганською обласною МСЕК 19.02.2018. За результатами на час огляду пацієнта даних для встановлення групи інвалідності немає у зв'язку з незначними функціональними порушеннями (зроблено запис до амбулаторної картки пацієнта).
Під час огляду позивачеві було рекомендовано звернутись до лікувально-профілактичного закладу за мешканням для оформлення направлення на МСЕК (за формою 088/о, затвердженою наказом Міністерства охорони здоров'я України від 14.02.2012 № 110) за наполяганням хворого з подальшим поглибленим обстеженням в ДУ «Український державний науково-дослідний інститут медико соціальних проблем інвалідності МОЗ України» м. Дніпро. До цього часу направлення до МСЕК не надходило.
Будь-яких документів по справі ОСОБА_1 відповідач не може надати, оскільки вказані документи, зокрема, амбулаторна картка, епікризи та інше, знаходяться у пацієнта (арк. спр. 43).
У судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги. Представник відповідача в судове засідання не прибув, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином, про причини неприбуття не повідомив.
Вислухавши пояснення позивача, дослідивши письмові докази, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-77 КАС України, суд дійшов такого.
Судом установлено, що за результатами звернення ОСОБА_1 до Відділу експертизи тимчасової та стійкої втрати працездатності Медичного департаменту МОЗ України щодо невизнання інвалідом Департамент охорони здоров'я Луганської обласної військово-цивільної адміністрації листом від 05.02.2018 № 02/К-58 повідомив ОСОБА_1 про таке. За інформацією керівництва Луганського КЗ «Обласний центр медико-соціальної експертизи» його консультовано Сєвєродонецькою міжрайонною МСЕК 01.12.2017, за результатами на час огляду даних для встановлення групи інвалідності немає у зв'язку з незначними функціональними порушеннями. Повідомлено, що він може звернутися до лікарсько-консультативної комісії лікувально-профілактичного закладу за місцем мешкання для направлення на МСЕК за наполяганням з подальшим поглибленим обстеженням в умовах Українського державного науково-дослідного інституту медико-соціальних проблем інвалідності (м. Дніпро) або звернутися за консультацією до Луганської обласної МСЕК (за попереднім узгодженням) для надання роз'яснень (арк. спр. 11).
19.02.2018 позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив надати йому другу групу інвалідності за діагнозом «Вроджена атрезія вушної мушлі та слухового проходу» (арк. спр. 10).
Листом від 19.02.2018 № 24-зв відповідач повідомив позивача, що його було консультовано Сєвєродонецькою міжрайонною МСЕК 01.12.2017 та повторно - Луганською обласною МСЕК 19.02.2018, за результатами на час огляду даних для встановлення групи інвалідності по діагнозу «Атрезія лівої вушної мушлі та слухового проходу» немає у зв'язку з незначними функціональними порушеннями. Запропоновано позивачеві звернутись до ЛКК лікувально-профілактичного закладу за місцем мешкання для оформлення направлення на МСЕК з подальшим поглибленим обстеженням в Укр. Держ. НДІ МСПІ м. Дніпро (арк. спр. 13).
Вирішуючи спір по суті, суд керується таким.
Відповідно до статті 2 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю» від 21.03.1991 № 875-XII (далі - Закон № 875-ХІІ) особою з інвалідністю є особа зі стійким розладом функцій організму, що при взаємодії із зовнішнім середовищем може призводити до обмеження її життєдіяльності, внаслідок чого держава зобов'язана створити умови для реалізації нею прав нарівні з іншими громадянами та забезпечити її соціальний захист.
Статтею 3 Закону № 875-ХІІ передбачено, що інвалідність як міра втрати здоров'я визначається шляхом експертного обстеження в органах медико-соціальної експертизи центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я.
Положення про медико-соціальну експертизу ( 1317-2009-п ) затверджується Кабінетом Міністрів України з урахуванням думок громадських організацій осіб з інвалідністю.
Постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2009 № 1317 затверджено Положення про медико-соціальну експертизу.
Це Положення визначає процедуру проведення медико-соціальної експертизи хворим, що досягли повноліття, потерпілим від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, особам з інвалідністю (далі - особи, що звертаються для встановлення інвалідності) з метою виявлення ступеня обмеження життєдіяльності, причини, часу настання, групи інвалідності, а також компенсаторно-адаптаційних можливостей особи, реалізація яких сприяє медичній, психолого-педагогічній, професійній, трудовій, фізкультурно-спортивній, фізичній, соціальній та психологічній реабілітації (пункт 1).
Згідно з пунктом 3 цього Положення медико-соціальна експертиза проводиться особам, що звертаються для встановлення інвалідності, за направленням лікувально-профілактичного закладу охорони здоров'я після проведення діагностичних, лікувальних і реабілітаційних заходів за наявності відомостей, що підтверджують стійке порушення функцій організму, обумовлених захворюваннями, наслідками травм чи вродженими вадами, які спричиняють обмеження життєдіяльності.
За пунктом 4 Положення медико-соціальну експертизу проводять медико-соціальні експертні комісії (далі - комісії), з яких утворюються в установленому порядку центри (бюро), що належать до закладів охорони здоров'я при Міністерстві охорони здоров'я Автономної Республіки Крим, управліннях охорони здоров'я обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій.
Розпорядженням голови обласної держадміністрації - керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 27.03.2018 № 247 затверджено Статут Луганського комунального закладу «Обласний центр медико-соціальної експертизи» (далі - Центр) (арк. спр. 30-34).
Відповідно до пункту 3.1 Статуту Центр організовує і проводить медико-соціальну експертизу хворих, що досягли повноліття, потерпілих від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, осіб з інвалідністю (далі - особи, що звертаються для встановлення інвалідності) з метою виявлення ступеня обмеження життєдіяльності, причини, часу настання, групи інвалідності, а також компенсаторно-адаптаційних можливостей особи, реалізація яких сприяє медичній, психолого-педагогічній, професійній, трудовій, фізкультурно-спортивній, фізичній, соціальній та психологічній реабілітації.
Пунктом 3.2 Статуту передбачено, що основними завданнями Центру, зокрема, є: 1) організація та проведення медико-соціальної експертизи: особам, що звертаються за встановленням інвалідності, за направленням закладу охорони здоров'я після проведення діагностичних, лікувальних і реабілітаційних заходів при наявності відомостей, що підтверджують стійке порушення функцій організму, обумовлених захворюваннями, наслідками травм чи вродженими вадами, які спричиняють обмеження життєдіяльності.
Згідно з пунктом 15 Положення про медико-соціальну експертизу комісії проводять своєчасно огляд (повторний огляд) осіб, що звертаються для встановлення інвалідності, за місцем їх проживання або лікування, у тому числі за місцем їх проживання або місцем перебування у закладах соціального захисту для бездомних осіб та центрах соціальної адаптації осіб, звільнених з місць позбавлення волі, за направленням відповідного лікувально-профілактичного закладу охорони здоров'я після пред'явлення паспорта чи іншого документа, що засвідчує особу.
Медико-соціальна експертиза проводиться після повного медичного обстеження, проведення необхідних досліджень, оцінювання соціальних потреб особи з інвалідністю, визначення клініко-функціонального діагнозу, професійного, трудового прогнозу, одержання результатів відповідного лікування, реабілітації за наявності даних, що підтверджують стійке порушення функцій організму, обумовлених захворюваннями, наслідками травм чи вродженими вадами, які спричиняють обмеження життєдіяльності (пункт 17 Положення про медико-соціальну експертизу).
Відповідно до пункту 19 Положення комісія проводить засідання у повному складі і колегіально приймає рішення.
Постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2009 № 1317 також затверджено Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності.
Згідно з пунктом 4 вказаного Положення лікарсько-консультативна комісія лікувального профілактичного закладу охорони здоров'я направляє осіб, що звертаються для встановлення інвалідності, на огляд комісії за формою, затвердженою МОЗ.
Комісія проводить огляд тимчасово непрацездатної особи, що звернулася для проведення медико-соціальної експертизи, протягом п'яти робочих днів з дня надходження направлення лікарсько-консультативної комісії та приймає рішення про наявність чи відсутність інвалідності (пункт 7 Положення).
Відповідно до пункту 24 Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності рішення Кримської республіканської, обласної, центральної міської комісії може бути оскаржене до МОЗ.
МОЗ за наявності фактів порушення законодавства про медико-соціальну експертизу доручає Центральній медико-соціальній експертній комісії МОЗ або Кримській республіканській, Київській та Севастопольській міським або обласній комісії іншої області повторно розглянути з урахуванням усіх наявних обставин питання, з якого оскаржується рішення, а також вживає інших заходів впливу для забезпечення дотримання законодавства під час проведення медико-соціальної експертизи.
В особливо складних випадках Центральна медико-соціальна експертна комісія МОЗ, Кримська республіканська, обласна, центральна міська комісія та МОЗ можуть направляти осіб, що звертаються для встановлення інвалідності, для проведення медико-соціального експертного обстеження до клініки Українського державного науково-дослідного інституту медико-соціальних проблем інвалідності (м. Дніпропетровськ) та Науково-дослідного інституту реабілітації інвалідів (м. Вінниця). Після обстеження зазначені науково-дослідні установи складають консультативні висновки, які для комісії мають рекомендаційний характер.
Рішення комісії може бути оскаржене до суду в установленому законодавством порядку (пункт 25).
Наказом Міністерства охорони здоров'я України від 14.02.2012 № 110, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 28 квітня 2012 р. за № 695/21008, затверджено форму направлення на медико-соціальну експертну комісію (МСЕК) (форма № 088/о) та Інструкцію щодо заповнення форми первинної облікової документації № 088/о «Направлення на медико-соціально-експертну комісію (МСЕК)».
Згідно з пунктом 2 вказаної Інструкції форма № 088/о заповнюється лікуючим лікарем закладу охорони здоров'я за місцем проживання чи лікування хворого, підписується головою і членами лікарсько-консультаційної комісії і надсилається в медико-соціально-експертну комісію (далі - МСЕК).
Судом установлено, що в медичній карті позивача зроблено записи щодо діагнозу «Атрезія лівої вушної мушлі та слухового проходу» (арк. спр. 15-17).
При цьому закладом охорони здоров'я за місцем проживання чи лікування позивача направлення на медико-соціально-експертну комісію (МСЕК) форми № 088/о не видавалося, проти чого не заперечує і сам позивач.
З огляду на вищенаведені норми Положення про медико-соціальну експертизу, Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності медико-соціальна експертиза проводиться за умови надходження направлення лікарсько-консультативної комісії.
Доводи позивача про те, що проведення медико-соціальної експертизи можливе за наявності лише заяви пацієнта суд не бере до уваги, оскільки вищевказаними Положеннями чітко встановлено порядок та підстави проведення медико-соціальної експертизи.
Зважаючи, що направлення форми № 088/о позивачеві не видавалося та до відповідача пред'явлено не було, суд робить висновок, що у відповідача не було правових підстав для проведення щодо позивача медико-соціальної експертизи. Відтак, відповідач правомірно запропонував позивачеві звернутися до ЛКК лікувально-профілактичного закладу за місцем проживання.
Також роз'яснюючи позивачеві можливість здійснення поглибленого обстеження в в Укр. Держ. НДІ МСПІ м. Дніпро, відповідач діяв правомірно, у відповідності до пункту 24 Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності.
На підставі вищевикладеного суд дійшов висновку, що у спірних правовідносинах відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законом. За таких обставин позовні вимоги не належать до задоволення.
У зв'язку з відмовою в задоволенні позовну судові витрати, понесені позивачем, йому не відшкодовуються.
Керуючись статтями 2, 9, 139, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Луганського комунального закладу «Обласний центр медико-соціальної експертизи» про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Повний текст рішення складено 11 червня 2018 року.
Суддя І.О. Свергун