
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 червня 2018 року м. Кропивницький Справа № П/811/948/18
Кіровоградський окружний адміністративний суд
у складі головуючого: судді Кармазиної Т.М.,
за участю секретаря - Сириці І.О., Дигас В.М.
за участю представників:
позивача - Богданової М.Г., ОСОБА_2, ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в режимі відеоконференції справу за позовною заявою фермерського господарства "Дрозди" до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області про визнання протиправним та скасування наказу,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області №96 від 24.01.2018 "Про визначення переліку земельних ділянок для продажу права на них на земельних торгах" з додатком "Перелік земельних ділянок сільського господарського призначення державної власності для продажу права на земельних торгах", щодо включення до переліку земельних ділянок площею 21,9 га (кадастровий номер: НОМЕР_1), площею 18,1 га (кадастровий номер: НОМЕР_2), які знаходяться на території Омельницької сільської ради Онуфріївського району Кіровоградської області для продажу права на них на земельних торгах.
Ухвалою від 23.03.2018 відкрито провадження у справі та справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження (а.с.2).
Ухвалою суду від 11.04.2018 відмовлено у задоволенні заяви позивача про вжиття заходів забезпечення позову (а.с.55).
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що оскаржуваний наказ в зазначеній частині є протиправним, оскільки, на думку позивача, включаючи спірні земельні ділянки до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права на які можуть бути виставлені на земельні торги, відповідач, фактично, прийняв рішення, яке в подальшому виключає можливість виконання рішення Онуфріївського районного суду Кіровоградської області від 20.07.2016 по справі №399/374/16-ц, яким за ОСОБА_2 визнано право користування даними земельними ділянками у порядку спадкування. Також, посилався на те, що, станом на час подання позовної заяви до суду, ФГ "Дрозди" на належних правових підставах здійснює користування спірними земельними ділянками, які знаходяться на території Омельницької сільської ради Онуфріївського району Кіровоградської області. Також, зазначав, що ухвалою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 23.11.2016 відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою ОСОБА_2 на рішення апеляційного суду Кіровоградської області від 27.10.2016 по справі №399/374/16-ц, тому, на думку позивача, таке рішення, станом на час подання позовної заяви, є фактично зупиненим.
В судовому засіданні представники позивача підтримали позовні вимоги в повному обсязі із зазначених підстав.
Згідно наданого до суду відзиву на позов, відповідач позовні вимоги не визнав у повному обсязі, в задоволенні позову просив відмовити, зважаючи на правомірність та обґрунтованість прийняття відповідачем оскаржуваного наказу (а.с.60-64).
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив (а.с.92, 107). У відповідності до ч.3 ст.205 КАС України, суд визнав за можливе розглянути справу за відсутності представника відповідача.
Заслухавши представників позивача, дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, з таких підстав.
Судом встановлено, що 05.03.1993 ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, було надано у постійне користування земельну ділянку, площею 40 га, яка складається із ділянки НОМЕР_4, площею 21,9 га, та ділянки НОМЕР_5, площею 18,1 га, яка знаходяться на території Омельницької сільської ради Онуфріївського району Кіровоградської області, для ведення селянського (фермерського) господарства, що підтверджується державним актом на право користування землею серії НОМЕР_3 від 05.03.1993 (а.с.11-13).
16.02.1995 зареєстровано ФГ "Дрозди", основним видом діяльності якого є вирощування зернових культур, бобових культур і насіння олійних культур, про що свідчить виписка з єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с.8).
Судом встановлено та не заперечувалось сторонами у справі, що ФГ "Дрозди" за життя належало ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, головою якого він був.
Згідно свідоцтва про смерть, серії НОМЕР_6, ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, помер, про що міським відділом по державній реєстрації смертей реєстраційної служби Кіровоградського міського управління юстиції складено відповідний актовий запис №177 (а.с.9).
Відповідно до свідоцтва про право на спадщину за законом, виданого державним нотаріусом Онуфріївської державної нотаріальної контори 03.09.2015 та зареєстраваного в реєстрі за №1379, спадкоємцем прав власника ФГ "Дрозди", які належали ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1, є його син - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.10).
В судовому засіданні представник ФГ "Дрозди" ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, зазначав, що після смерті батька, він постійно користувався земельною ділянкою, площею 40 га, яка складається із ділянки НОМЕР_4, площею 21,9 га, та ділянки НОМЕР_5, площею 18,1 га, які знаходяться на території Омельницької сільської ради Онуфріївського району Кіровоградської області, яка була надана його батькові у постійне користування.
Однак, відповідачем було прийнято оскаржуваний наказ №96 від 24.01.2018, яким включено до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності для продажу права на них на земельних торгах земельну ділянку, площею 21,9 га (кадастровий номер: НОМЕР_1), та земельну ділянку, площею 18,1 га (кадастровий номер: НОМЕР_2), які знаходяться на території Омельницької сільської ради Онуфріївського району Кіровоградської області (а.с.66-68).
На думку позивача, даний наказ є таким, що порушує його право користування спірними ділянками, що зумовило звернення останнього до суду з даним позовом.
Відповідно до змісту оскажуваного наказу його прийнято відповідно до ст.ст.122, 135-139 Земельного кодексу України, Положення про Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, затвердженого Наказом Держгеокадастру України від 17.11.2016 №308, клопотання відділу в Онуфріївському районі Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області від 08.12.2017 №0-11-0.34-841/103-17 (а.с.66).
Частиною 4 статті 122 Земельного кодексу України передбачено, що центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою вказаної статті, у власність або у користування для всіх потреб.
У спірних правовідносинах, з огляду на Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затверджене Постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 №15 та Положення про Головне управління Держгеокадастру в області, затверджене Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України №333 від 29.09.2016, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25.10.2016 за №1391/29521, територіальним органом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру та їй підпорядковане Головне управління Держгеокадастру в області.
Головне управління відповідно до покладених на нього завдань розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в порядку, визначеному чинним законодавством (пп.13 п.4 Положення).
Відтак, до повноважень відповідача, як територіального органу Держгеокадастру, належить розпорядження землями державної власності сільськогосподарського призначення на території Кіровоградської області, у тому числі, продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) на земельних торгах, у порядку, передбаченому Земельним кодексом України.
Частиною 2 статті 135 Земельного кодексу України передбачено, що продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) здійснюється виключно на земельних торгах, крім випадків, встановлених частинами другою і третьою статті 134 цього Кодексу.
Згідно ч.ч.2, 3 ст.134 Земельного кодексу не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі: розташування на земельних ділянках об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд), що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб; використання земельних ділянок для потреб, пов'язаних з користуванням надрами, та спеціального водокористування відповідно до отриманих дозволів; використання релігійними організаціями, які легалізовані в Україні, земельних ділянок під культовими будівлями; будівництва об'єктів, що в повному обсязі здійснюється за кошти державного та місцевих бюджетів; надання земельних ділянок підприємствам, установам і громадським організаціям у сфері культури і мистецтв (у тому числі національним творчим спілкам та їх членам) під творчі майстерні; надання земельних ділянок в оренду для реконструкції кварталів застарілої забудови, для будівництва соціального та доступного житла, якщо конкурс на його будівництво вже проведено; розміщення іноземних дипломатичних представництв та консульських установ, представництв міжнародних організацій згідно з міжнародними договорами України; надання земельної ділянки, викупленої для суспільних потреб чи примусово відчуженої з мотивів суспільної необхідності для забезпечення таких потреб; надання земельних ділянок державної або комунальної власності для потреб приватного партнера в рамках державно-приватного партнерства відповідно до закону; надання земельної ділянки замість викупленої для суспільних потреб чи примусово відчуженої з мотивів суспільної необхідності та повернення такої земельної ділянки колишньому власнику чи його спадкоємцю (правонаступнику), у разі якщо така потреба відпала; будівництва, обслуговування та ремонту об'єктів інженерної, транспортної, енергетичної інфраструктури, об'єктів зв'язку та дорожнього господарства (крім об'єктів дорожнього сервісу); будівництва об'єктів забезпечення життєдіяльності населених пунктів (сміттєпереробних об'єктів, очисних споруд, котелень, кладовищ, протиерозійних, протизсувних і протиселевих споруд); передачі громадянам земельних ділянок для сінокосіння і випасання худоби, для городництва; надання земельних ділянок суб'єктам господарювання, що реалізують відповідно до Закону України "Про особливості провадження інвестиційної діяльності на території Автономної Республіки Крим" зареєстровані в установленому порядку інвестиційні проекти. Надання такої земельної ділянки у власність здійснюється згідно із законодавством після завершення строку реалізації інвестиційного проекту за умови виконання суб'єктом господарювання договору про умови реалізації цього інвестиційного проекту на території Автономної Республіки Крим; поновлення договорів оренди землі; передачі в оренду, концесію майнових комплексів або нерухомого майна, розташованого на земельних ділянках державної, комунальної власності; надання в оренду земельних ділянок індустріальних парків керуючим компаніям цих індустріальних парків; надання земельних ділянок зони відчуження та зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Земельні торги не проводяться при наданні (передачі) земельних ділянок громадянам у випадках, передбачених статтями 34, 36 та 121 цього Кодексу, а також передачі земель загального користування садівницькому товариству та дачному кооперативу. Земельні торги не проводяться при безоплатній передачі земельних ділянок особам, статус учасника бойових дій яким надано відповідно до пунктів 19 і 20 частини першої статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Відповідно до частини 3 статті 135 Земельного кодексу України організатором земельних торгів є фізична або юридична особа - власник земельної ділянки, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, що здійснює реалізацію права державної чи комунальної власності на земельні ділянки, які уклали з виконавцем земельних торгів договір про проведення земельних торгів.
Згідно з частинами 1, 2 статті 136 Земельного кодексу України організатор земельних торгів визначає перелік земельних ділянок державної чи комунальної власності та/або прав на них, які виставляються на земельні торги окремими лотами. Забороняється вносити до зазначеного переліку призначені під забудову земельні ділянки без урахування у випадках, передбачених законом, результатів громадського обговорення.
У переліку зазначаються місце розташування (адреса) земельної ділянки, її цільове призначення (функціональне використання), площа, кадастровий номер, умови продажу.
Добір земельних ділянок державної чи комунальної власності, у тому числі разом з розташованими на них об'єктами нерухомого майна (будівлями, спорудами) державної чи комунальної власності, які або права на які виставляються на земельні торги, здійснюється з урахуванням затверджених містобудівної документації та документації із землеустрою, а також маркетингових досліджень, інвестиційної привабливості, звернень громадян та юридичних осіб щодо намірів забудови.
Судом встановлено, що 20 липня 2016 року Онуфріївським районним судом Кіровоградської області прийнято рішення по справі №399/374/16-ц за позовом ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2 до Омельницької сільської ради Онуфріївського району Кіровоградської області та Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області про визнання права постійного користування земельною ділянкою в порядку спадкування, яким цивільний позов задоволено. Визнано за ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, уродженцем міста Вінниця, у порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1, право на постійне користування земельною ділянкою площею 40,00 га, яка розташована на території Омельницької сільської ради Онуфріївського району Кіровоградської області та надана ОСОБА_2 для ведення селянського (фермерського) господарства на підставі Державного акту на право постійного користування землею серія НОМЕР_3 від 05.03.1993 (а.с.14-17).
Рішенням апеляційного суду Кіровоградської області від 27.10.2016 рішення Онуфріївського районного суду Кіровоградської області від 20 липня 2016 року скасовано та ухвалено нове рішення, яким в задоволенні позову ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, до Омельницької сільської ради Онуфріївського району Кіровоградської області та Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області про визнання права постійного користування земельною ділянкою в порядку спадкування відмовлено. (а.с.18-19).
Відповідно до ч.1 ст.223 Цивільного процесуального кодексу України (в редакції, чинній до 15.12.2017) (далі за текстом - ЦПК України) рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Згідно ст.319 ЦПК України рішення або ухвала апеляційного суду набирають законної сили з моменту їх проголошення.
Аналогічні норми містяться в ч.ч.1, 2 ст.18 ЦПК України в редакції закону №2147-VIII від 03.10.2017.
Таким чином, рішення апеляційного суду Кіровоградської області від 27.10.2016 по справі №399/374/16-ц, набрало законної сили з моменту його проголошення - з 27.10.2016.
Суд не приймає до уваги посилання позивача на те, що станом на час подання позовної заяви, рішення апеляційного суду Кіровоградської області від 27.10.2016 по справі №399/374/16-ц є зупиненим, з наступних підстав.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.14 ЦПК України (в редакції, чинній до 15.12.2017) судові рішення, що набрали законної сили, обов'язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами. Невиконання судового рішення є підставою для відповідальності, встановленої законом.
Судом встановлено, що ухвалою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 23.11.2016 відкрито касаційне провадження у справі за позовом ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2 до Омельницької сільської ради Онуфріївського району Кіровоградської області та Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області про визнання права постійного користування земельною ділянкою в порядку спадкування (а.с.20).
Згідно ч.1 ст.328 ЦПК України (в редакції, чинній до 15.12.2017) за наявності клопотання особи, яка подала касаційну скаргу, суддя-доповідач у разі необхідності вирішує питання про зупинення виконання рішення (ухвали) суду.
Також, ч.1 ст.436 ЦПК України (чинний з 15.12.2017) встановлено, що суд касаційної інстанції за заявою учасника справи або за своєю ініціативою може зупинити виконання оскарженого рішення суду або зупинити його дію (якщо рішення не передбачає примусового виконання) до закінчення його перегляду в касаційному порядку.
Доказів наявності, станом на час винесення оскаржуваного наказу, рішення суду касаційної інстанції про зупинення виконання рішення апеляційного суду Кіровоградської області від 27.10.2016 по справі №399/374/16-ц позивачем суду не надано.
Враховуючи вищенаведені норми, та встановлені судом обставини справи, суд дійшов висновку, що станом на час винесення оскаржуваного наказу, рішення апеляційного суду Кіровоградської області від 27.10.2016 по справі №399/374/16-ц, набрало законної сили, та є обов'язковим для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян.
Згідно ч.4 ст.78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Апеляційний суд Кіровоградської області, при прийнятті рішення від 27.10.2016 по справі №399/374/16-ц, дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову, оскільки право ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1, на постійне користування земельною ділянкою, площею 40 га, наданої йому для ведення селянського (фермерського) господарства, згідно Державного акту на право користування землею серії НОМЕР_3 від 05.03.1993, припинилося з його смертю, це право не входить до складу спадщини.
Таким чином, вищенаведені обставини, які встановлені апеляційним судом Кіровоградської області, при прийнятті рішення від 27.10.2016 по справі №399/374/16-ц, не підлягають доказуванню у даній справі.
Крім того, суд вважає за необхідне звернути увагу на позицію Верховного Суду, висловлену в постанові від 25.04.2018 по справі №399/374/16-ц, згідно якої право користування земельною ділянкою, що виникло у особи на підставі державного акта на право користування земельною ділянкою, не входить до складу спадщини і припиняється зі смертю особи, якій належало таке право. Суд, встановивши, що між власником спірної земельної ділянки (органом місцевого самоврядування) та ОСОБА_2 не укладався договір, відповідно до умов якого передбачалась можливість передачі в порядку спадкування права користування чужою земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб, дійшов висновку, що згідно з вимогами статті 407 ЦК України відсутні правові підстави для визнання за спадкоємцем права користування чужою земельною ділянкою (а.с.114-115).
Згідно з частиною 1 статті 92 Земельного кодексу України право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку.
Зі змісту частини другої статті 92 Земельного кодексу України вбачається, що передача земельної ділянки у постійне користування громадянам не передбачена.
Пунктом 6 Перехідних положень Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи, які мають у постійному користуванні земельні ділянки, але за цим Кодексом не можуть мати їх на такому праві, повинні до 1 січня 2008 року переоформити у встановленому порядку право власності або право оренди на них.
Отже, земельні ділянки, надані громадянам або юридичним особам у постійне користування, перебувають у власності держави або у власності територіальної громади до переоформлення у встановленому порядку та отримання у власність чи користування на праві оренди.
Документальних доказів про переоформлення ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, права постійного користування земельною ділянкою, що посвідчене державним актом Серії НОМЕР_3, до суду не надано, як і не надано доказів наявності у ФГ "Дрозди" або його голови ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, належного права користування спірною земельною ділянкою, площею 40 га, яка складається із земельної ділянки, площею 21,9 га (кадастровий номер: НОМЕР_1), та земельної ділянки, площею 18,1 га (кадастровий номер: НОМЕР_2), яка знаходиться на території Омельницької сільської ради Онуфріївського району Кіровоградської області, у відповідності до вимог законодавства, позивачем суду не надано.
Також не надано доказів наявності підстав, які б виключали можливість здійснення відповідачем продажу права оренди на зазначені земельні ділянки на земельних торгах.
Враховуючи вищенаведені норми, та встановлені судом обставини справи, а також зважаючи на відсутність у ФГ "Дрозди" або ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, права користування спірною земельною ділянкою, суд дійшов висновку про прийняття відповідачем оскаржуваного наказу на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, що свідчить про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Керуючись ст.ст.139, 243-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позовної заяви Фермерського господарства "Дрозди" (26114, Кіровоградська область, Онуфріївський район, с .Омельник, вул. Воровченка, 43, ЄДРПОУ 23097083) до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області (25030, м. Кропивницький, вул. Академіка Корольова, 26, ЄДРПОУ: 39767636) про визнання протиправним та скасування наказу - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду бути оскаржено до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.
Відповідно до пп.15.5 п.15 Розділу VII Перехідні положення КАС України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Повний текст рішення складено - 11.06.2018.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Т.М. Кармазина