Рішення № 74571638, 30.05.2018, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.05.2018
Номер справи
809/506/18
Номер документу
74571638
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"30" травня 2018 р. справа № 809/506/18

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Шумея М.В.,

секретаря судового засідання - Шпак М.М.,

за участю:позивача - ОСОБА_1, представника позивача - ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Відділу регіонального розвитку, містобудування та архітектури Коломийської РДА про визнання дій незаконними та зобов"язання до їх вчинення, -

ВСТАНОВИВ:

21.03.2018 ОСОБА_1 звернувся до суду із адміністративним позовом до Відділу регіонального розвитку, містобудування та архітектури Коломийської РДА про визнання дій незаконними та зобов"язання до їх вчинення.

Позовні вимоги обгрунтовані тим, що позивач з 2016 року неодноразово звертався до відділу регіонального розвитку містобудування та архітектури Коломийської РДА про видачу йому будівельного паспорту. На вказані звернення отримував необгрунтовані відмови у видачі будівельного паспорту. Просить задовольнити позов у повному обсязі.

Ухвалою Івано-Франківсткого окружного адміністративного суду від 29.03.2018 відкрито провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного та призначено судовий розгляд справи.

Позивач та представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали у повному обсязі з підстав викладених у позовній заяві. Просили задовольнити позов.

Представник відповідача у судові засідання 04.04.2018 та 30.05.2018 не з"явився, хоча про час дату та місце судового розгляду повідомлений належним чином. Причини неявки суду невідомі. Подав суду письмове заперечення на адміністративний позов. Вважає позовні вимоги позивача незаконними, безпідставними та необгрунтованими. Просить відмовити у задоволенні позову.

Згідно абзацу 2 частини 3 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України у разі повторної неявки повідомленого належним чином відповідача в судове засідання, суд вирішує справу на підставі наявних у ній доказів.

Розглянувши та дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення позивача та його представника, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 є власником земельної ділянки, яка знаходиться за адресою вул.Шевченка 7, с.Шепарівці, Коломийський район, Івано-Франківська область, кадастровий номер 2623288701:01:001:0436, цільове призначення для будівництва і обслуговування житлового будинку, на підставі договору дарування земельної ділянки від 12.07.2016 року. На даній земельній ділянці розташований житловий будинок, який також належить позивачу, на підставі договору дарування житлового будинку від 12.07.2013 року.

Позивач як власник житлового будинку та земельної ділянки, користуючись наданими чинним законодавством України правами, вирішив реконструювати його. Для цього позивач звернувся до інженера проектувальника, з замовленням на виготовлення ескізу намірів забудови земельної ділянки, для подальшої можливості отримання будівельного паспорту.

З 2016 року позивач не одноразово звертався до відділу регіонального розвитку містобудування та архітектури Коломийської районної державної адміністрації, через центр надання адміністративних послуг так і особисто до керівника з заявами про видачу йому будівельного паспорту. Однак, щоразу отримував відмови у видачі будівельного паспорту, у керівника відділу регіонального розвитку, містобудування та архітектури весь час були зауваження до самого ескізу. Позивач виправляв кожне з зауважень та знову звертався з заявою про видачу будівельного паспорту.

16.02.2018 позивач повторно звернувся з заявою про видачу будівельного паспорту на реконструкцію належного йому житлового будинку, а також написав заяву яку відправив листом, з проханням чітко пояснити чому відмовляється у видачі будівельного паспорту.

16.02.2018 від Відділу регіонального розвитку, містобудування та архітектури Коломийської РДА позивач отримав відмову у видачі будівельного паспорту на реконструкцію житлового будинку, яка мотивована тим що відстань між існуючим септиком на сусідній земельній ділянці та запроектованою добудовою становить 5,5 м, а згідно наказу Міністерства здоров"я України "Про затвердження санітарних норм та правил утримання територій населених місць" від 17.03.2011 № 145 передбачено, що вигреби повинні бути віддалені від меж земельних ділянок навчальних та лікувальних закладів, стін житлових та господарських будівель і споруд, майданчиків для ігор дітей та відпочинку населення на відстань 20 м.

Позивач вважає відмову начальника Відділу регіонального розвитку, містобудування та Коломийської РДА, у видачі будівельного паспорту від 16.02.2018 року - незаконною.

Відповідно до статті 26 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", забудова територій здійснюється шляхом розміщення об'єктів будівництва. Суб'єкти містобудування зобов'язані додержуватися містобудівних умов та обмежень під час проектування і будівництва об'єктів. Виконавчий орган сільської, селищної, міської ради вживає заходів щодо організації комплексної забудови територій відповідно до вимог цього Закону. Право на забудову земельної ділянки реалізується її власником або користувачем за умови використання земельної ділянки відповідно до вимог містобудівної документації.

Статтею 27 цього Закону передбачено, що забудова присадибних, дачних і садових земельних ділянок може здійснюватися на підставі будівельного паспорта забудови земельної ділянки. Будівельний паспорт визначає комплекс містобудівних та архітектурних вимог до розміщення і будівництва індивідуального (садибного) житлового будинку, садового, дачного будинку не вище двох поверхів (без урахування мансардного поверху) з площею до 300 квадратних метрів, господарських будівель і споруд, гаражів, елементів благоустрою та озеленення земельної ділянки. Будівельний паспорт складається з текстових та графічних матеріалів. За наявності плану зонування території розроблення будівельного паспорта здійснюється на його підставі.

Згідно частин 3, 4 статті 27 вказаного Закону, надання будівельного паспорта здійснюється уповноваженим органом містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня надходження відповідної заяви та пакета документів, перелік яких визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування. Порядок видачі та форма будівельного паспорта визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.

Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 103 від 05.07.2011 року - затверджено Порядок видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки.

Так, відповідно до розділу 1 цього Порядку, будівельний паспорт забудови земельної ділянки визначає комплекс містобудівних та архітектурних вимог до розміщення і будівництва індивідуального (садибного) житлового, садового, дачного будинку не вище двох поверхів (без урахування мансардного) з площею до 300 квадратних метрів, господарських будівель, споруд, гаражів, елементів інженерного захисту, благоустрою та озеленення на земельній ділянці. Параметри забудови визначаються з урахуванням державних будівельних норм ДБН В.2.2-15-2005 "Житлові будинки. Основні положення", ДБН 360-92** "Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень". Розроблення будівельного паспорта здійснюється, зокрема, в межах населених пунктів - відповідно до наявної містобудівної документації на місцевому рівні.

Пунктом 2.1 вказаного Порядку передбачено, що видача будівельного паспорта здійснюється уповноваженим органом містобудування та архітектури безпосередньо, через центри надання адміністративних послуг та/або через Єдиний державний портал адміністративних послуг. Будівельний паспорт надається уповноваженим органом містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня надходження пакета документів, до якого входять: - заява на видачу будівельного паспорта зі згодою замовника на обробку персональних даних за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку; - засвідчена в установленому порядку копія документа, що засвідчує право власності або користування земельною ділянкою, або договір суперфіцію; - ескізні наміри забудови (місце розташування будівель та споруд на земельній ділянці, відстані до меж сусідніх земельних ділянок та розташованих на них об'єктів, інженерних мереж і споруд, фасади та плани поверхів об'єктів із зазначенням габаритних розмірів, перелік систем інженерного забезпечення, у тому числі автономного, що плануються до застосування, тощо); - проект будівництва (за наявності); - засвідчена в установленому порядку згода співвласників земельної ділянки (житлового будинку) на забудову.

Згідно пунктів 2.3 - 2.5 вказаного Порядку, уповноважений орган містобудування та архітектури на підставі отриманих документів визначає відповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам чинної містобудівної документації на місцевому рівні, детальним планам територій, планувальним рішенням проектів садівницьких та дачних товариств, державним будівельним нормам, стандартам і правилам. Пакет документів для видачі будівельного паспорта або внесення змін до нього повертається уповноваженим органом містобудування та архітектури замовнику з таких підстав: - неподання повного пакета документів, визначених пунктом 2.1 або 2.2 цього розділу; - невідповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, детальним планам територій, планувальним рішенням проектів садівницьких та дачних товариств, державним будівельним нормам, стандартам і правилам. Повернення пакета документів для видачі будівельного паспорта або внесення змін до нього здійснюється з відповідним обґрунтуванням уповноваженим органом містобудування та архітектури у строк, який не перевищує строк його надання.

Таким чином, наведеними вище правовими нормами встановлено, що надання будівельного паспорта здійснюється уповноваженим органом містобудування та архітектури протягом десяти робочих днів з дня надходження відповідної заяви та необхідного пакета документів. При видачі будівельного паспорта Уповноважений орган на підставі отриманих документів визначає відповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам чинної містобудівної документації на місцевому рівні, детальним планам територій, планувальним рішенням проектів садівницьких та дачних товариств, державним будівельним нормам, стандартам і правилам.

При цьому, у разі: - неподання повного пакета документів; - невідповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, детальним планам територій, планувальним рішенням проектів садівницьких та дачних товариств, державним будівельним нормам, стандартам і правилам, - пакет документів для видачі будівельного паспорта повертається Замовнику. Таке повернення здійснюється з відповідним обґрунтуванням.

З матеріалів справи видно, що за результатами розгляду заяви позивача від 16.02.2018 стосовно надання будівельного паспорту - відповідач порушив вказані вище правові норми, оскільки листом за № 36 від 16.02.2018 - відмовив позивачу в наданні будівельного паспорта, маючи обов'язок лише на видачу будівельного паспорта чи на повернення Замовнику пакету документів для видачі будівельного паспорту.

Крім того, вказана вище відмова за № 36 від 16.02.2018, у видачі будівельного паспорту є необґрунтованою.

Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

В частині вимоги щодо визнання дій начальника Відділу регіонального розвитку, містобудування та архітектури Коломийської РДА суд зазначає, що відповідно до пункту 3 частини 2 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання дій суб"єкта владних повноважень протиправною та зобов"язання утриматися від вчинення певних дій. Тобто визнати дії суб"єкта владних повноважень, а не посадової особи.

Окрім цього, суд вважає, що для ефективного захисту прав позивача слід вийти за межі позовних вимог, шляхом зобов'язання Відділу регіонального розвитку містобудування та архітектури Коломийської районної державної адміністрації повторно розглянути заяву із доданими матеріалами, щодо видачі будівельного паспорта ОСОБА_1 на реконструкцію житлового будинку і за результатами розгляду цієї заяви прийняти рішення відповідно до чинного законодавства, оскільки відмова відповідача прийнята з порушенням норм законодавства.

Таким чином, з врахуванням того, що заява позивача від 16.02.2018 року стосовно надання будівельного паспорту не була розглянута у визначений законодавством спосіб та з порушенням відповідачем своїх повноважень, тому оскаржені позивачем дії відповідача слід визнати протиправними, та зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву позивача від 16.02.2018 року із доданими матеріалами щодо надання будівельного паспорта, і за результатами розгляду цієї заяви прийняти законне рішення.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позов слід задовольнити частково.

Згідно частини 1 статті 143 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Тому, із врахуванням того, що позовні вимоги фактично підлягають до задоволення, то слід повернути позивачу сплачену суму судового збору з бюджетних асигнувань Відділу регіонального розвитку, містобудування та архітектури Коломийської РДА в розмірі 704,80 грн., згідно квитанції №085910038 від 21.03.2018, №085910021 від 28.03.2018.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Відділу регіонального розвитку містобудування та архітектури Коломийської районної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 23806257, вул. І.Франка 40, м.Коломия, Івано-Франківська область, 78200) щодо відмови у видачі ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1, АДРЕСА_1, 78200) будівельного паспорту на реконструкцію житлового будинку за адресою: вул. Шевченка 7, с.Шепарівці, Коломийський район, Івано-Франківська область.

Зобов"язати відділ регіонального розвитку містобудування та архітектури Коломийської районної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 23806257, вул. І.Франка 40, м.Коломия, Івано-Франківська область, 78200) повторно розглянути заяву із доданими матеріалами, щодо видачі будівельного паспорта ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1, АДРЕСА_1, 78200) на реконструкцію житлового будинку за адресою: вул. Шевченка 7, с.Шепарівці, Коломийський район, Івано-Франківська область і за результатами розгляду цієї заяви прийняти рішення відповідно до чинного законодавства.

Повернути ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1, АДРЕСА_1, 78200) за рахунок бюджетних асигнувань відділу регіонального розвитку містобудування та архітектури Коломийської районної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 23806257, вул. І.Франка 40, м.Коломия, Івано-Франківська область, 78200) сплачений судовий збір в загальній сумі 1409 (одна тисяча чотириста дев"ять) гривень 60 копійок - згідно квитанцій №085910038 від 21.03.2018, №085910021 від 28.03.2018.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя Шумей М.В.

Рішення складене в повному обсязі 05 червня 2018 р.