
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 червня 2018 року м. Житомир справа № 806/1173/18
категорія 10.3.2
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Лавренчук О.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання відмову неправомірною, зобов'язання призначити пенсію,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області в якому просив визнати відмовою Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо призначення пенсії ОСОБА_1 зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" неправомірною та зобов'язати призначити ОСОБА_1 пенсію зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з дня звернення за пенсією.
В обґрунтування позову зазначає, що відповідачем неправомірно відмовлено в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку з тих підстав, що відсутня основна (обов'язкова) умова проживання в зоні або роботи в зоні станом на 01.01.1993. Вказує, що надав всі необхідні документи, які підтверджують постійне проживання на території зони гарантованого добровільного відселення станом на 01.01.1993 року не менше 3-х років.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 05.03.2018 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі.
21.03.2018 до суду надійшов відзив на позовну заяву в якому представник відповідача просить відмовити в задоволенні позову. Зазначає, що довідка ЗАТ "Фірма Арсанія" та Українсько-Естонським підприємством "Анастасія" не взяті до уваги з тих підстав, що довідки про період роботи, проживання на територіях радіоактивного забруднення видаються органами місцевого самоврядування. Трудова книжка оформлена з порушенням, оскільки відсутні печатки установ де працював позивач.
Ухвалою суду від 04.04.2018 позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху.
19 квітня 2018 року до суду надійшла заява позивача про усунення недоліків позовної заяви.
Ухвалою суду від 20.04.2018 продовжено розгляд справи та призначено відкрите судове засідання на 03 травня 2018 року.
03.05.2018 позивач подав заяву про допит свідків.
В судовому засіданні 03.05.2018 протокольною ухвалою залишено без розгляду заяву позивача про виклик свідків.
03 травня 2018 року представник позивача подав клопотання про приєднання до матеріалів справи письмових доказів, а саме: копії довідки №268 від 13.04.2018, довідки №69 від 13.04.2018, довідки №70 від 13.04.2018.
Протокольною ухвалою долучено до матеріалів адміністративної справи надані представником позивача документи.
03.05.2018 представник позивача та представник відповідача подали заяви про зупинення провадження у справі для надання часу для примирення.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 03 травня 2018 року зупинено провадження у справі до 04.06.2018.
04 червня 2018 року представник позивача та представник відповідача подали заяви про поновлення провадження у справі та розгляд справи у письмовому провадженні.
Ухвалою суду від 08.06.2018 поновлено провадження у справі.
Зважаючи на відсутність перешкоди для розгляду справи у судовому засіданні та приймаючи до уваги відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, суд подальший розгляд справи проводить в письмовому провадженні, в строки, передбачені ст. 258 Кодексу адміністративного судочинства України.
Встановлено, що у грудні 2017 року ОСОБА_1 звернувся із заявою про перехід з пенсії по інвалідності на пенсію за віком відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Рішенням Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 05.01.2018 №1 у призначенні ОСОБА_1 пенсії зі зниженням пенсійного віку відмовлено. (а.с. 35)
Листом від 11.01.2018 №462/03.1 Коростенське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повідомило ОСОБА_1 про відмову в переході з пенсії по інвалідності на пенсію за віком відповідно до ст. 55 Закону. Причиною відмови вказано про відсутність основної (обов'язкової) умови проживання в зоні або робота в зоні на 1993 року (станом на 01.01.1993 підтверджено постійне проживання та постійна робота в зоні гарантованого добровільного відселення становить 1 рік 3 місяці 15 днів) (а.с. 12-13).
24.01.2018 ОСОБА_1 повторно звернувся до відповідача із заявою про перехід з пенсії по інвалідності на пенсію за віком відповідно до ст. 55 Закону та надав довідку від 27.09.1998, яку видано Українсько-естонським спільним підприємством "Анастасія" (а.с. 14).
Листом №15-С-8 від 02.02.2018 Коростенське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повідомило ОСОБА_1, що за документами, які надані заявником для переходу, період проживання і роботи складає 1 рік 3 місяці 15 днів, тобто відсутня основна (обов'язкова) умова проживання в зоні або робота в зоні на січень 1993 року (а.с. 15)
Вважаючи таку відмову необґрунтованою, а свої права та охоронювані законом інтереси порушеними, позивач звернувся з позовом до суду.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Згідно з вимогами ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Положеннями ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.
В силу вимог статті 15 Закону України "Про пенсійне забезпечення", умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом Української РСР "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.
У відповідності до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"
Зі змісту ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" випливає, що пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, призначаються лише учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи.
Зазначеній категорії осіб згідно зі ст. 65 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України. Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій (ч.4 ст.65 Закону №796-ХІІ).
Постановою Кабінету Міністрів України №51 від 20 січня 1997 року затверджено Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - Порядок №51).
Вказаним Порядком №51 визначено, зокрема, правила видачі посвідчень учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи, коло осіб, яким вони видаються.
Отже, при видачі позивачу посвідчення серії НОМЕР_2 відповідною комісією були встановлені та перевірені всі документи, необхідні для встановлення вказаного статусу.
З огляду на вищезазначені норми Закону, документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є посвідчення «Учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» або «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи», який наявний у позивача.
Підставою для відмови у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку, як зазначено у рішенні відповідача, є те, що позивачем не надано доказів, що він постійно проживав чи постійно працював не менше 3-х років у зоні гарантованого добровільного відселення.
Статтею 3 Закону України, від 11.12.2003, № 1382-IV "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні", визначено, що довідка про реєстрацію місця проживання - документ, який видається органом реєстрації особі за її вимогою та підтверджує реєстрацію місця проживання особи.
Судом досліджено наявну в матеріалах адміністративної справи копію довідки Українсько-Естонського спільного підприємства "Анастасія" від 27.09.1998 згідно якої ОСОБА_1 був зареєстрований із 11.11.1989 по 13.09.1991 (а.с. 16), довідку Приватного підприємства "Коростенський житловий сервіс №5 за №312 від 02.05.2018, яка підтверджує, що ОСОБА_1 постійно проживав в м. Коростень Житомирської області із 11.11.1989 по 13.09.1991. Згідно довідки №70 від 13.04.2018 ОСОБА_1 проживав у гуртожитку АТ фірма "Арсанія" в м. Коростень у період із 13.09.1991 по 08.05.1997. Підставою для видачі довідки вказано картку про прописку форми "А".
Суд не бере до уваги твердження представника відповідача у відзиві, що довідка ЗАТ "Фірма Арсанія" та Українсько-Естонським підприємством "Анастасія" не взяті до уваги з тих підстав, що довідки про період роботи, проживання на територіях радіоактивного забруднення видаються органами місцевого самоврядування, а трудова книжка оформлена з порушенням, так як відсутні печатки установ де працював позивач, оскільки в листах Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, якими повідомлено ОСОБА_1 про відмову в задоволенні його заяви, відсутні такі посилання.
Отже, враховуючи те, що надані ОСОБА_1 довідки ніким не скасовувались, не відкликались, були видані на підставі картки про прописку, суд вважає, що факт проживання позивача в м. Коростень у період із 11.11.1989 по 08.05.1997 підтверджено належними доказами.
Суд відмічає, що представником відповідача не надано до суду беззаперечних доказів фіктивності наданих позивачем документів та не спростовано факту постійного проживання позивача в м. Коростень.
Окрім того, зміна записів у трудових книжках виконується власником або уповноваженим ним органом, а тому порушення вимог ведення трудової книжки жодним чином не повинна нести настання негативних наслідків для працівника.
Суд наголошує, що дані трудової книжки не можуть спростувати факту постійного проживання позивача у зоні посиленого радіологічного контролю
Статтею 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу: потерпілі від Чорнобильської катастрофи, - особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні гарантованого добровільного відселення за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 3 років та додатково 1 рік за 2 роки проживання, роботи, але не більше 6 років
За таких обставин, суд приходить до висновку, що першопочаткова величина зниження пенсійного віку на 3 роки є встановленою і відповідно позивач має право на зниження пенсійного віку на 3 роки, оскільки постійно проживав в м. Коростень Житомирської області, на території гарантованого добровільного відселення станом на 01.01.1993 протягом 3 років та 9 місяців.
Згідно пункту 2 ч.3 статті 55 зазначеного Закону особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні гарантованого добровільного відселення за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 3 років.
Таким чином, суд прийшов до висновку, що позивач, у відповідності до ч.2 ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" має право на призначення пенсії зі зниженням, встановленого ст.26 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсійного віку на 3 роки.
Враховуючи викладене, суд вважає, що відмова Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо призначення ОСОБА_1 пенсії зі зниженням пенсійного віку є протиправною.
Відповідно до правових норм, які закріплені в ст. 83 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсії призначаються з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсії призначаються з більш раннього строку. Для пенсій за віком вказаними нормами передбачено більш ранній строк, а саме: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Відповідно до частини першої статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку.
Враховуючи те, що єдиною підставою для відмови у призначити ОСОБА_1 пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" відповідач визначив лише відсутність підтвердження проживання або роботи в зоні гарантованого добровільного відселення станом на 01.01.1993 протягом трьох років, суд, враховуючи встановлені судом під час розгляду адміністративної справи обставини, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими.
За приписами ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Враховуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 6, 7, 8, 9, 32, 77, 90, 139, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
вирішив:
Позов задовольнити.
Визнати протиправною відмовою Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Грушевського, 16/1, Коростень, Коростенський район, Житомирська область,11501, код ЄДРПОУ 37909216) у переведенні ОСОБА_1 АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1) з пенсії по інвалідності на пенсію за віком пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Зобов'язати Коростенське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Грушевського, 16/1, Коростень, Коростенський район, Житомирська область,11501, код ЄДРПОУ 37909216) призначити ОСОБА_1 АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1) пенсію зі зниженням пенсійного віку на три роки відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з дня звернення за пенсією.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Грушевського, 16/1, Коростень, Коростенський район, Житомирська область,11501, код ЄДРПОУ 37909216) на користь ОСОБА_1 АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1) документально підтверджені судові витрати у сумі 704 (сімсот чотири) гривні 80 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його складення.
Суддя О.В. Лавренчук