
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 червня 2018 р. Справа№805/1788/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Череповський Є.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Селидовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про зобов'язання виплатити допомогу на поховання,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - Позивач) звернувся до суду з позовною заявою до Селидовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про зобов'язання виплатити допомогу на поховання.
В обґрунтування заявлених вимог Позивач зазначив наступне.
Його бабуся ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, отримувала пенсію, виплата якої здійснювалась Селидовським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області. ІНФОРМАЦІЯ_3 року ОСОБА_3 померла, у зв'язку з чим він в вересні 2017 року звернувся до Відповідача з заявою для отримання допомоги на поховання, як це передбачено Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Проте, 12 грудня 2017 р. Позивач отримав відповідь управління, в якому зазначено, що його бабусі були перерахована пенсія вже після її смерті, тому надати допомогу на поховання неможливо.
Позивач зазначає, що вказані вище кошти не отримував, у зв'язку з чим просить суд зобов'язати Відповідача виплатити йому допомогу на поховання ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 року, в розмірі двомісячної пенсії, яку остання отримувала на день смерті.
Просить суд зобов'язати Відповідача виплатити йому допомогу на поховання бабусі ОСОБА_3.
Ухвалами Донецького окружного адміністративного суду від 06 квітня 2018 року провадження по справі відкрито, призначене підготовче судове засідання, відстрочено сплату судового збору до ухвалення рішення у справі.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 24 квітня 2018 року справу прийнято до провадження судді Череповського Є.В. після повторного розподілу в зв'язку з перебуванням у відрядженні судді, що відкрив провадження у справі.
24 травня 2018 року Відповідачем надано відзив на адміністративний позов, у якому зазначено, що в вересні 2017 року Позивач звернувся за роз'ясненням щодо отримання грошової допомоги на поховання померлої бабусі, необхідного пакету документів Позивачем надано не було. Крім того, оскільки Позивач своєчасно не повідомив управління про смерть бабусі, їй була нарахована пенсія вже після смерті за липень - серпень 2017 року, і ці кошти відсутні на картковому рахунку померлої. Отже допомога на поховання ОСОБА_3 буде виплачена після повернення незаконно отриманих коштів на рахунок управління та надання повного пакету документів. Просив відмовити у задоволені позовних вимог у повному обсязі.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 11 червня 2018 року підготовче засідання закрито, розпочато розгляд справи по суті у той же день.
Сторони в судове засідання не з'явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Відповідно до частини 9 статті 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Позивач - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, є громадянином України (а.с. 115-118).
Відповідач - Селидовське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області, є органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього пунктом 12 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», «Положенням про Пенсійний фонд України», затвердженим Указом Президента України від 6 квітня 2011 року №384/2011.
Згідно пенсійного посвідчення № 42401, виданого 12.05.1994 року Калінінським відділом соціального забезпечення м. Донецьк, бабуся Позивача ОСОБА_3 здобула право на отримання пенсії за віком з 15.02.1994 року (а.с. 79-80).
З лютого 2015 року ОСОБА_3 було взято на облік Відповідачем як одержувача пенсії за віком та внутрішньо переміщеної особи з тимчасово окупованої території України.
ІНФОРМАЦІЯ_3 року ОСОБА_3 померла, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2, виданим Деснянським районним у місті Києві відділом ДРАЦС ГТУЮ у м. Києві 08 вересня 2017 року.
У вересні 2017 року Позивач звернувся до Селидовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області з заявою для виплати йому на підставі ст. 53 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» допомоги на поховання бабусі ОСОБА_3.
За результатами розгляду заяви, листом № 10325/02 від 27.11.2017 року Відповідач повідомив Позивача про те, що ОСОБА_3 вже після її смерті була перерахована на картковий рахунок пенсія за липень - серпень 2017 року у сумі 4792,71 грн., яка була незаконно отримана. Отже після повернення незаконно отриманих коштів на рахунок Відповідача будуть оформлені документи для виплати допомоги на поховання.
Стаття 24 Конституції України гарантує рівність конституційних прав і свобод та рівність всіх громадян перед законом.
Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 53 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у разі смерті пенсіонера особам, які здійснили його поховання, виплачується допомога на поховання пенсіонера в розмірі двомісячної пенсії, яку отримував пенсіонер на момент смерті.
Особа, яка звертається за допомогою на поховання, подає заяву про виплату допомоги та довідку про смерть пенсіонера або витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання в оригіналі (додаток 14 до Інструкції з ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 24.07.2008 №1269/5, зареєстрованої Міністерстві юстиції України 25.07.2008 за № 691/15382).
Постановою Кабінету Міністрів України від 25.11.2005 року № 22-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Порядок).
Згідно з п. 5.1 Порядку, особа, яка звертається по допомогу на поховання, подає до органу, що призначає пенсію, в якому перебував на обліку померлий пенсіонер документ, що посвідчує особу заявника, заяву про виплату допомоги на поховання та довідку про смерть пенсіонера або витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання (додаток 14 до Інструкції з ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 24 липня 2008 року № 1269/5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 25 липня 2008 року за № 691/15382). У разі реєстрації смерті за межами України подається свідоцтво про смерть або інший документ, що підтверджує факт смерті, виданий компетентним органом іноземної держави.
За приписами п. 5.2 цього ж Порядку, допомога на поховання виплачується в розмірі, визначеному чинним законодавством.
Допомога на поховання не виплачується в разі смерті особи, яка перебувала на повному державному утриманні (крім випадків, коли поховання здійснюється членами сім'ї або іншою особою).
Виходячи з аналізу вказаних правових норм вбачається, що виплата допомоги на поховання у зазначеному розмірі має обов'язковий характер та не ставиться у залежність від будь-яких обставин, що пов'язані з іншими виплатами померлому пенсіонеру при його житті.
З цих же підстав не підлягає задоволенню клопотання Відповідача про витребування інформації щодо зняття коштів з поточного/карткового рахунку померлої ОСОБА_3.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Отже суд не приймає доводи Відповідача про те, що Позивач звернувся за роз'ясненням щодо отримання грошової допомоги на поховання померлої бабусі, необхідного пакету документів не надав, оскільки з відповіді № 10325/02 від 27.11.2017 року, наданої управлінням Позивачу, вбачається, що Позивач надав заяву для виплати допомоги на поховання померлої ОСОБА_3. Згідно вказаної відповіді, єдиною підставою для відмови в призначенні такої допомоги стала надміру перерахована пенсія ОСОБА_3 в липні - вересні 2017 року. Про не надання заяви або надання не всіх документів для отримання допомоги на поховання взагалі не йдеться.
Суд критично ставиться до службової записки начальника відділу обслуговування громадян Селидовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області на підтвердження того, що Позивач не надавав заяву та документи для оформлення допомоги на поховання, оскільки вона складена в квітні 2018 року, коли вже було відкрито провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Селидовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про зобов'язання виплатити допомогу на поховання.
Отже суд дійшов висновку, що Відповідач неправомірно відмовив у виплаті Позивачу допомоги на поховання ОСОБА_3, тобто, вчинив протиправні дії.
Згідно з частиною другою статті 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
З метою ефективного захисту прав Позивача, про захист яких він просить, суд на підставі частини другої статті 9 КАС України вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог, самостійно обравши спосіб захисту, який відповідає об'єкту порушеного права та у спірних правовідносинах є достатнім та необхідним (ефективним).
Так, суд вважає, що додатково до обраного Позивачем способу захисту його порушених прав слід визнати протиправними дії Селидовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо відмови у виплаті допомоги на поховання ОСОБА_4, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 року.
Таким чином, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Судовий збір розподілити у відповідності до вимог ст. 139 КАС України.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 8-9, 19-20, 22, 25-26, 72-78, 90, 139, 241-246, 255, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер платника податків НОМЕР_1) до Селидовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (85400, Донецька обл., м. Селидове, вул. Героїв Праці, 6, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 41247274) про зобов'язання виплатити допомогу на поховання - задовольнити.
Визнати протиправними дії Селидовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо відмови ОСОБА_1 у виплаті допомоги на поховання ОСОБА_4, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 року.
Зобов'язати Селидовське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області виплатити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, допомогу на поховання ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 року, у розмірі двомісячної пенсії, яку померла отримувала на момент смерті.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Селидовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області судовий збір у розмірі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп. на користь Державного бюджету України (стягувач - Державна судова адміністрація України) за наступними реквізитами: рахунок - 31215256700001, код ЄДРПОУ - 37993783, код банку 820019, отримувач - ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код класифікації доходів бюджету 22030106.
Рішення складене в повному обсязі 11 червня 2018 року.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до п. 15.5 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Череповський Є.В.