Рішення № 74571309, 04.06.2018, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.06.2018
Номер справи
805/2931/17-а
Номер документу
74571309
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 червня 2018 р. Справа№805/2931/17-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кошкош О.О., суддів Галатіної О.О., Христофорова А.Б., при секретарі Мурашко Д.О., за участю представника позивача ОСОБА_1, представника відповідача-1 Богданова Р.К., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Фермерського господарства «Надія-1» до Кабінету Міністрів України, Міністерства аграрної політики та продовольства України про зобов'язання Міністерства аграрної політики та продовольства України видати наказ та внести Фермерське господарство «Надія-1» у список кредиторської заборгованості за суб'єктами господарювання Донецької області за програмою «Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників і нагляд за ними» або відмовити у виплаті компенсації витрат на закладення молодого саду та догляд за ним; зобов'язання Кабінету Міністрів України залишити компенсацію частини витрат по закладці саду до початку плодоносіння для ФГ «Надія-1»; зобов'язання Кабінету Міністрів України видати наказ про відшкодування понесених витрат по закладці саду на площі 17,94 га з урахуванням рекультивації цієї площі для подальшого використання,

В С Т А Н О В И В:

16 серпня 2017 року позивач звернувся до суду з позовною заявою до Кабінету Міністрів України, Міністерства аграрної політики та продовольства України (ідентифікаційний код 37471967) про зобов'язання вчинити певні дії. В обґрунтування зазначив, що у 2014 році на площі 9,67 га позивач заклав сад та 04.12.2014 звернувся до Управління агропромислового розвитку Володарської райдержадміністрації із заявою на отримання компенсації згідно постанови «Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для розвитку виноградарства, садівництва і хмелярства» №587 від 15.07.2005. В подальшому, дізнався про те, що Міністерством аграрної політики та продовольства України не видано наказ щодо виплати компенсації, крім того, у 2015 та 2016 роках Міністерством надані відповіді щодо відсутності коштів в бюджеті на компенсацію здійснених витрат по проведенню робіт із закладення насаджень та догляду за ними. Просив зобов'язати Міністерство аграрної політики та продовольства України видати наказ та занести Фермерське господарство «Надія-1» у список кредиторської заборгованості за суб'єктами господарювання Донецької області за програмою «Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників і нагляд за ними» або відмовити у виплаті компенсації витрат на закладення молодого саду та догляд за ним; зобов'язати Кабінет Міністрів України залишити компенсацію частини витрат по закладці саду до початку плодоносіння для ФГ «Надія-1»; зобов'язати Кабінет Міністрів України видати наказ відшкодувати понесені витрати по закладці саду на площі 17,94 га з урахуванням рекультивації цієї площі для подальшого використання.

Просив поновити строк звернення до суду у зв'язку з тим, що про не включення до списку кредиторської заборгованості за суб'єктами господарювання Донецької області за програмою «Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників і нагляд за ними» позивач дізнався 10 квітня 2017 року з листа Донецької обласної державної адміністрації.

Згідно з ч. 1 ст. 122 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

02 жовтня 2017 року Міністерство аграрної політики та продовольства України надало клопотання про залишення позовної заяви без розгляду у зв'язку з тим, що зявка на отримання компенсації за бюджетною програмою КПКВК 2801350 «Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників і нагляд за ними» подана до Управління агропромислового розвитку Володарського райдержадміністрації ще 04.12.2014. При цьому в 2014 році кошти за вказаним призначенням позивачу не виплачені та до кредиторського заборгованості після закінчення поточного бюджетного року - 01.01.2015 не зараховані. Крім того, зазначено, що у 2015 та 2016 роках позивач неодноразово звертався до Мінагрополітики з питання виплати коштів та отримував відповіді, що кошти в бюджеті не закладено. (а.с.78-80)

Суд критично ставиться до таких посилань відповідача з огляду на те, що в матеріалах справи відсутні докази про отримання позивачем будь-якого рішення за результатом розгляду його заяви від на компенсацію від 04.12.2014. Разом з цим, в матеріалах справи наявний лист Управління агропромислового розвитку Нікольської районної державної адміністрації Донецької області від 02.11.2017 №01-10/742, яким повідомлено про відсутність перед ФГ «Надія-1» кредиторської заборгованості за програмою 2801350 «Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників і нагляд за ними». (а.с.152)

З огляду на викладене суд визнає причину пропуску строку звернення поважною та поновляє його.

18 серпня 2017 року відкрито провадження у справі та призначено справу до судового розгляду.

02 жовтня 2017 року представником Кабінету Міністрів України надано заперечення на позов в якому зазначено, що Кабінет Міністрів України як центральний орган виконавчої влади в Україні спрямовує діяльність на забезпечення внутрішньої політики країни, шляхом видання підзаконних нормативних актів на виконання законів України та Конституції України. Відповідно до ст.49 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» у Кабінету Міністрів України відсутні повноваження щодо прийняття наказів, зокрема наказу про відшкодування понесених витрат по закладці саду на площі 17,94 га з урахуванням рекультивації цієї площі для подальшого використання. Крім того, зазначено, що пунктом 3 Порядку та механізму справляння збору на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства та використання коштів, передбачених у державному бюджеті за програмою «Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників і нагляд за ними», що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 15.07.2005 року № 587 «Про затвердження Порядку справляння збору та використання коштів на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства» передбачено те, що головним розпорядником бюджетних коштів та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Мінагрополітики, у зв'язку з чим зобов'язання щодо компенсації витрат Фермерському господарству «Надія-1» з боку Кабінету Міністрів України відсутні. Просив відмовити у задоволені позовних вимог. (а.с.69-75)

23 жовтня 2017 року ухвалою суду зобов'язано Володарську районну державну адміністрацію Донецької області надати суду: рішення, прийняте за результатом розгляду заявки Фермерського господарства "Надія-1" щодо отримання бюджетних коштів для компенсації здійснених витрат у виноградарстві та садівництві згідно постанови Кабінету Міністрів України №587 від 15.07.2005, яке зареєстровано в Управлінні агропромислового розвитку Володарської райдержадміністрації 04.12.2014 за вх.№376; підтвердження щодо надіслання та отримання цього рішення заявником; довідку про розмір кредиторської заборгованості за програмою 2801350 "Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників і нагляд за ними" перед Фермерським господарством "Надія-1".

04 грудня 2017 року ухвалою суду зобов'язано Нікольську районну державну адміністрацію Донецької області надати суду: рішення (протокол), прийняте за результатом розгляду заявки Фермерського господарства "Надія-1" щодо отримання бюджетних коштів для компенсації здійснених витрат у виноградарстві та садівництві згідно постанови Кабінету Міністрів України №587 від 15.07.2005, яке зареєстровано в Управлінні агропромислового розвитку Володарської райдержадміністрації 04.12.2014 за вх.№376, підтвердження щодо відправлення та отримання пакету документів, надісланого на виконання цього рішення, Міністерством аграрної політики та продовольства України. Зобов'язано Міністерство аграрної політики та продовольства України надати суду рішення, прийняте за результатом розгляду заявки Фермерського господарства "Надія-1" щодо отримання бюджетних коштів для компенсації здійснених витрат у виноградарстві та садівництві згідно постанови Кабінету Міністрів України №587 від 15.07.2005, яке зареєстровано в Управлінні агропромислового розвитку Володарської райдержадміністрації 04.12.2014 за вх.№376. (а.с.161-162)

20 квітня 2018 року Міністерство аграрної політики та продовольства України надало відповідь, в якій повідомлено, що в Інформаційно-пошуковій системі організаційно-розпорядчої документації Мінагрополітики відсутня інформація щодо надходження листа від Управління агропромислового розвитку Володарської райдержадміністрації від 04.12.2014 за вх. №376. Зазначено, що за відсутності призначень у паспорті бюджетної програми для компенсації витрат, понесених суб'єктами господарювання у 2014 році, та у зв'язку з неможливістю здійснення пропорційного розподілу видатків за КЕКВ 3210 відповідно до пункту 12 Порядку №587, компенсація витрат у виноградарстві та садівництві за 2014 рік Мінагрополітики не здійснювалась.(а.с.179-181)

23 квітня 2018 року від Міністерства аграрної політики та продовольства України надійшов відзив, в якому зазначено, що кошти передбачені Державним бюджетом України на 2014 рік за програмою 2801350 «Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників і нагляд за ними» були розподілені у повному обсязі між суб'єктами господарювання, перед якими існувала кредиторська заборгованість, враховуючи той факт, що органами Державної казначейської служби України кредиторська заборгованість перед ФГ «Надія-1» не обліковувалися, кошти позивачу не спрямовувалися. Законами України «Про державний бюджет України на 2015 рік» та «Про державний бюджет України на 2016 рік» кошти за програмою не передбачені. Відповідно до п.6 Порядку №587 для розгляду заяв про компенсацію та документів, поданих суб'єктами господарювання, вирішення інших питань щодо виплати компенсації за рахунок бюджетних коштів Мінагрополітики утворює комісію в установленому ним порядку. В силу вимог п.9 Положення про комісію Міністерства аграрної політики та продовольства України з питань державної підтримки розвитку виноградарства, садівництва і хмелярства, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.05.2012 №303 комісія проводить свої засідання в міру надходження бюджетних коштів до спеціального фонду бюджету. (а.с.188-191).

У судове засідання призначене на 04 червня 2018 року представник позивача з'явився, позовні вимоги підтримав у повному обсязі, зазначив про обставини аналогічні викладеним у позовній заяві.

Представник відповідача-1 у судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог.

Представник відповідача-2 до суду не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.

Заслухавши представників сторін, дослідивши докази по справі суд встановив наступне.

Фермерське господарство «Надія-1» АДРЕСА_1 зареєстровано в якості юридичної особи 23.12.1999, головою якого є ОСОБА_1. Основними видами діяльності за КВЕД, зокрема, є вирощування зерняткових і кісточкових фруктів; вирощування ягід, горіхів, інших плодових дерев і чагарників.

04 грудня 2014 року Фермерським господарством «Надія-1» надана заявка (вх.номер №376) згідно якої підприємство просило розглянути документи для отримання компенсації за посадку саду на площі 9,67 га. (а.с.113) Складено реєстр витрат при виконанні робіт по посадці саду на площі 9,67 га у ФГ «Надія-1» Володарського району Донецької області на 01.12.2014. (а.с.121)

04 грудня 2017 року згідно протоколу засідання комісії щодо заяви ОСОБА_1 на часткове відшкодування витрат внаслідок закладки молодого саду і нагляду за ним згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 15 липня 2005 року №587 вирішено надіслати розглянутий пакет документів до Міністерства аграрної політики та продовольства України для подальшого розгляду. (а.с.171)

На підтвердження надіслання вказаного протоколу та пакету документів до Міністерства аграрної політики та продовольства України надано експрес-накладну №59000086693787 «НОВА ПОШТА» від 12.12.2014. (а.с.172)

Доказів щодо отримання Міністерством аграрної політики та продовольства України вказаного комплекту документів не надано.

Крім того, листом від 20.04.2018 №31-4/624, що надана на виконання вимог ухвали суду від 04 грудня 2017 року, Міністерством аграрної політики та продовольства України повідомлено про те, що в Інформаційно-пошуковій системі організаційно-розпорядчої документації Мінагрополітики відсутня інформація щодо надходження листа від Управління агропромислового розвитку Володарської райдержадміністрації від 04.12.2014 за вх. №376. (а.с.179-181).

Порядок та механізм справляння збору на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства та використання коштів, передбачених у державному бюджеті за програмою «Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників і нагляд за ними», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 15.07.2005 року № 587 «Про затвердження Порядку справляння збору та використання коштів на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства» (далі Порядок №587).

Відповідно до приписів пункту 5 Порядку справляння збору та використання коштів на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства, бюджетні кошти надаються суб'єктам господарювання, які займаються виноградарством, садівництвом і хмелярством (далі - суб'єкти господарювання), незалежно від їх організаційно-правової форми та форми власності для компенсації здійснених у поточному бюджетному році витрат (без урахування сум податку на додану вартість) за такими напрямами: проведення робіт із закладення насаджень, догляду за ними до вступу у плодоношення (проектні роботи, підготовка ґрунту та посадка, догляд за насадженнями, спорудження шпалери, встановлення систем краплинного зрошення) та придбання матеріалів, необхідних для проведення таких робіт, - у межах затверджених Мінагрополітики нормативів витрат на 1 гектар, що визначаються з урахуванням зони закладення насаджень, схеми посадок та інших технологічних особливостей, а також витрат з виконання відповідних робіт; будівництво водонакопичувальних басейнів для забезпечення безперебійного водопостачання мереж краплинного зрошення з метою своєчасного поливу виноградників та плодових насаджень - у межах установлених Мінагрополітики нормативів.

Пунктом 6 Порядку №587 (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що для розгляду заяв про компенсацію та документів, поданих суб'єктами господарювання, вирішення інших питань щодо виплати компенсації за рахунок бюджетних коштів Мінагрополітики утворює комісію в установленому ним порядку.

Районні комісії проводять протягом п'яти робочих днів з моменту отримання від суб'єкта господарювання документів, передбачених пунктом 7 цього Порядку, виїзні перевірки для підтвердження фактичних обсягів робіт, виконаних відповідними суб'єктами господарювання.

Комісія, утворена Міністерством аграрної політики та продовольства Автономної Республіки Крим, та обласні комісії проводять протягом п'яти робочих днів з моменту отримання від суб'єкта господарювання документів, передбачених пунктом 7 цього Порядку, перевірки суб'єктів господарювання, які провадять діяльність у містах республіканського та обласного значення.

Згідно п.7 Порядку №587 (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) районні комісії (за їх відсутності - комісія, утворена Міністерством аграрної політики та продовольства Автономної Республіки Крим або обласні комісії) приймають такі документи суб'єктів господарювання, передбачені для отримання компенсації витрат за напрямами, визначеними підпунктами 1-5 пункту 5 цього Порядку щомісяця до 5 числа заяву про компенсацію; акт про фактичний обсяг виконаних робіт та витрат за встановленою Мінагрополітики формою; реєстри витрат з виконання робіт разом із завіреними копіями первинних бухгалтерських документів.

Крім того, на момент першого подання документів для отримання компенсації суб'єкти господарювання подають довідки про відсутність (наявність) заборгованості з виплати заробітної плати, сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), видані відповідними органами державної податкової служби, Пенсійного фонду України та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування. У разі відсутності заборгованостей такі довідки подаються повторно через півроку, у разі їх наявності - щомісяця до моменту погашення заборгованості.

У разі проведення посадки насаджень або їх ремонту суб'єкти господарювання додатково подають документи, що підтверджують походження садивного матеріалу та його категорію.

Документи приймаються до 15 грудня звітного бюджетного року.

На підставі поданих відповідно до пункту 7 цього Порядку документів та результатів виїзних перевірок комісії, утворені Міністерством аграрної політики та продовольства Автономної Республіки Крим, Севастопольською міською держадміністрацією, обласні або районні комісії визначають попередні обсяги компенсації для кожного суб'єкта господарювання з урахуванням фактичних витрат та нормативів витрат на 1 гектар, під час розрахунку яких застосовується коефіцієнт повноти виконання робіт, що визначається як відношення фактично здійснених витрат з виконання таких робіт до затвердженого нормативу витрат. (Пункт 8 Порядку №587).

Згідно п.12 цього Порядку комісія, утворена Мінагрополітики, вивчає до 1 числа місяця, що настає за місяцем отримання документів, інформацію про попередні обсяги компенсації, подану комісіями, утвореними Міністерством аграрної політики та продовольства Автономної Республіки Крим, обласними та Севастопольською міською держадміністраціями, та визначає остаточний обсяг компенсації, що затверджується наказом Мінагрополітики у розрізі кожного суб'єкта господарювання із застосуванням знижувального коефіцієнта, який обчислюється на відповідний період, та з урахуванням узагальнених попередніх обсягів компенсації. У разі виникнення розбіжностей під час визначення обсягів компенсації між суб'єктами господарювання та відповідними комісіями остаточне рішення приймає утворена Мінагрополітики комісія.

Пунктом 3 Порядку справляння збору та використання коштів на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства визначено, що головним розпорядником бюджетних коштів та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Мінагрополітики.

При цьому відповідно до ч. 1 ст. 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України.

З аналізу наведених норм вбачається, що районні комісії щомісяця до 5 числа приймають від суб'єктів господарювання заяви про компенсацію та документи, передбачені для отримання компенсації витрат за напрямком - проведення робіт із закладення насаджень, догляду за ними до вступу у плодоношення. Документи на розгляд комісії, яка утворена Мінагрополітики, приймаються до 15 грудня звітного бюджетного року, яка в свою чергу, вивчає документи та визначає остаточний обсяг компенсації, що затверджується наказом Мінагрополітики у розрізі кожного суб'єкта господарювання із застосуванням знижувального коефіцієнта, який обчислюється на відповідний період.

Позивачем зазначено, що 04 грудня 2014 року ФГ «Надія-1» подана заявка з документами на отримання компенсації у 2014 році. За результатом розгляду заяви, згідно протоколу від 14.12.2017, комісією вирішено надіслати розглянутий пакет документів до Міністерства аграрної політики та продовольства України для подальшого розгляду.

Докази про отримання відповідачем заяви на компенсацію від 14.12.2017 та пакету документів по вказаному суб'єкту господарювання сторонами не надано.

При цьому, Міністерство аграрної політики та продовольства України заперечувало про отримання вказаних документів (лист від 20.04.2018 №31-4/624). (а.с.179-181)

Отже, враховуючи те, що матеріалами справи не підтверджено факт отримання Міністерством аграрної політики та продовольства України пакету документів для вирішення питання щодо компенсації витрат по заяві ФГ «Надія-1» від 04.12.2014, суд дійшов висновку щодо необґрунтованості заявлених вимог в частині зобов'язання Міністерства аграрної політики та продовольства України прийняти відповідне рішення за результатом його розгляду.

Щодо позовних вимог про зобов'язання Кабінету Міністрів України залишити компенсацію частини витрат по закладці саду до початку плодоносіння для ФГ «Надія-1» або видати наказ відшкодувати понесені витрати по закладці саду на площі 17,94 га з урахуванням рекультивації цієї площі для подальшого використання суд зазначає наступне.

Організацію, повноваження і порядок діяльності Кабінету Міністрів України визначено Законом України «Про Кабінет Міністрів України», статтею 1 якого передбачено, що Кабінет Міністрів України (Уряд України) є вищим органом у системі органів виконавчої влади, здійснює виконавчу владу безпосередньо та через міністерства, інші центральні органи виконавчої влади, Раду міністрів Автономної Республіки Крим та місцеві державні адміністрації, спрямовує, координує та контролює діяльність цих органів.

Відповідно до ст..2 цього Закону до основних завдань Кабінету Міністрів України належать: 1) забезпечення державного суверенітету та економічної самостійності України, здійснення внутрішньої та зовнішньої політики держави, виконання Конституції та законів України, актів Президента України; 2) вжиття заходів щодо забезпечення прав і свобод людини та громадянина, створення сприятливих умов для вільного і всебічного розвитку особистості; 3) забезпечення проведення бюджетної, фінансової, цінової, інвестиційної, у тому числі амортизаційної, податкової, структурно-галузевої політики; політики у сферах праці та зайнятості населення, соціального захисту, охорони здоров'я, освіти, науки і культури, охорони природи, екологічної безпеки і природокористування; 4) розроблення і виконання загальнодержавних програм економічного, науково-технічного, соціального, культурного розвитку, охорони довкілля, а також розроблення, затвердження і виконання інших державних цільових програм; 5) забезпечення розвитку і державної підтримки науково-технічного та інноваційного потенціалу держави; 6) забезпечення рівних умов для розвитку всіх форм власності; здійснення управління об'єктами державної власності відповідно до закону; 7) здійснення заходів щодо забезпечення обороноздатності та національної безпеки України, громадського порядку, боротьби із злочинністю, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій; 8) організація і забезпечення провадження зовнішньоекономічної діяльності, митної справи; 9) спрямування та координація роботи міністерств, інших органів виконавчої влади, здійснення контролю за їх діяльністю.

Згідно ч.1 ст. 49 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» Кабінет Міністрів України на основі та на виконання Конституції і законів України, актів Президента України, постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, видає обов'язкові для виконання акти - постанови і розпорядження.

З аналізу наведених норм вбачається, що у Кабінету Міністрів України відсутні повноваження щодо видання наказу про відшкодування понесених витрат по закладці саду ФГ «Надія-1».

Крім того, суд зазначає, що відповідно до Положення про Міністерство аграрної політики та продовольства України, затвердженого Указом Президента України від 23.04.2011 року № 500, Міністерство аграрної політики та продовольства України є головним розпорядником бюджетних коштів та відповідальним виконавцем програми, до його повноважень віднесено затвердження розподілу бюджетних коштів для компенсації витрат, а також спрямування бюджетних коштів у регіони.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Отже, враховуючи, те що до повноважень Кабінету Міністрів України не відносить видання наказів щодо відшкодування понесених витрат, при цьому, головним розпорядником бюджетних коштів з цієї програми є Міністерство аграрної політики та продовольства України, яке й визначає остаточний обсяг компенсації, що затверджується наказом Мінагрополітики у розрізі кожного суб'єкта господарювання, позовні вимоги щодо зобов'язання Кабінету Міністрів України вчинити певні дії є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись Кодексом адміністративного судочинства України, суд,

УХВАЛИВ:

У задоволені позовних вимог Фермерського господарства «Надія-1» АДРЕСА_1 до Кабінету Міністрів України (01008, м. Київ, вул. Грушевського, 12/2), Міністерства аграрної політики та продовольства України (ідентифікаційний код 37471967, 01001, м.Київ, вулиця Хрещатик, будинок 24) про зобов'язання вчинити певні дії відмовити.

Вступна та резолютивна частини рішення оголошені у судовому засіданні. Повний текст рішення суду складено 11 червня 2018 року.

Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Головуючий суддя Кошкош О.О.

Судді Галатіна О.О.

Христофоров А.Б.