
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
25 травня 2018 р. Справа № 147/702/17
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Дмитришеної Р.М.,
за участю:
секретаря судового засідання: Макарової К.В.
позивача: ОСОБА_1
представника позивача: ОСОБА_2
представника відповідача: Усенка В.В.
представника третьої особи: Лук'янової Т.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_1 (АДРЕСА_1)
до: Тростянецької районної державної адміністрації Вінницької області (24300, Вінницька область, смт. Тростянець, вул. Соборна, 37); третя особа на стороні відповідача без самостійних вимог щодо предмету Служба у справах дітей Тростянецької районної державної адміністрації
про: визнання протиправним та скасування розпорядження
ВСТАНОВИВ:
До суду звернулась ОСОБА_1 до Тростянецької районної державної адміністрації Вінницької області; третя особа: Служба у справах дітей Тростянецької районної державної адміністрації про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії.
Ухвалою Тростянецького районного суду від 26.07.2017 року відкрито провадження в адміністративній справі №147/702/17. Ухвалою суду від 01.12.2017 дану адміністративну справу передано на адресу Тульчинського районного суду Вінницької області.
В подальшому, ухвалою Тульчинського районного суду Вінницької області від 18.12.2017 року адміністративну справу №147/702/17 передано на розгляд до Вінницького окружного адміністративного суду.
Не погоджуючись із вказаним рішенням, позивачем подано апеляційну скаргу на ухвалу Тульчинського районного суду Вінницької області від 18.12.2017 адміністративну справу №147/702/17.
Вінницький апеляційний адміністративний суд розглянувши апеляційну скаргу ОСОБА_1 дійшов висновку, що оскільки предметом розгляду є визнання протиправним та скасування розпорядження Тростянецької районної державної адміністрації Вінницької області №203 від 18.07.2017 р. "Про припинення функціонування дитячого будинку сімейного типу на території Тростянецького району", а тому згідно ч. 1 ст. 20 КАС України не належить до підсудності місцевим загальним судом як адміністративним.
За наведеного, постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 06.02.2018 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишено без задоволення, а ухвалу Тульчинського районного суду Вінницької області від 18.12.2017 року без змін.
Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 15.01.2018 року адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Тростянецької районної державної адміністрації Вінницької області; третя особа на стороні відповідача без самостійних вимог щодо предмету спору Служба у справах дітей Тростянецької районної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування розпорядження прийнято до провадження.
Згідно аргументів позивача, розпорядженням Тростянецької районної державної адміністрації №348 було створено будинок сімейного типу на базі прийомної сім'ї. 22.08.2011 року укладено угоду щодо організації діяльності дитячого будинку сімейного типу №1. Вказаною угодою було зазначено дітей, які саме влаштовані на виховання та проживання в будинок, а також перелічені зобов'язання сторін та підстави розірвання угоди.
18.07.2017 року Тростянецькою районною державною адміністрацією винесено розпорядження №203 "Про припинення функціонування дитячого будинку сімейного типу на території Тростянецького району". Вирішено, з 19.07.2017 року припинити функціонування дитячого будинку сімейного типу ОСОБА_1 та ОСОБА_5 у зв'язку із: виникненням несприятливих умов для виховання та спільного проживання дітей (відсутність взаєморозуміння з дітьми, конфліктні стосунки між дітьми, невиконання батьками - вихователями обов'язків щодо належного виховання, розвитку та утримання дітей); невиконання обов'язків, передбачених угодою "Про організацію діяльності дитячого будинку сімейного типу" від 22.08.2011; невиконання розпорядження голови райдержадміністрації від 19.08.2011 року №348 "Про створення дитячого будинку сімейного типу і передачу дітей на виховання та спільне проживання"; вибуттям дитини - сироти ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_1.
Позивач не погоджується із вказаним рішенням звернулась до суду із адміністративним позовом та просить суд визнати протиправним та скасувати розпорядження Тростянецької районної державної адміністрації Вінницької області №203 "Про припинення функціонування дитячого будинку сімейного типу на території Тростянецького району" від 18 липня 2017 року.
Відповідно до матеріалів справи, стороною відповідача подано письмові заперечення (відзив) щодо заявлених позовних вимог з яких слідує, що сторона проти заявлених вимог заперечує та просить суд відмовити у їх задоволені, з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 26.047.2002 року №564 "Про затвердження Положення про дитячий будинок сімейного типу" 22 серпня 2011 року між батьками - вихователями з однієї сторони та Тростянецькою районною державною адміністрацією в особі голови ОСОБА_7 з іншої сторони була укладена угода про організацію діяльності дитячого будинку сімейного типу №1.
03 жовтня 2011 між ОСОБА_8 (позивач) та ОСОБА_9, з однієї сторони, та Тростянецькою районом державною адміністрацією в особі голови ОСОБА_7, з іншої сторони, укладена додаткова угода в якій до даного дитячого будинку сімейного типу було влаштовано ще трьох дітей позбавлених батьківського піклування. Відповідно до умов угоди від 22 серпня 2011 року було внесено зміни, зокрема у п. 6 за змістом яких замість "Угода може бути розірвана за згодою сторін" було змінено на "Припинення дії угоди у конкретних випадках", які згідно ст. 4 Положення КМ України від 26.04.2018 №564 "Про затвердження Положення про дитячий будинок сімейного типу" підпунктами було перелічено обставини розірвання угоди.
27.01.2017 року між ОСОБА_1 та ОСОБА_5, з однієї сторони, та Тростянецькою районною державною адміністрацією в особі заступника голови ОСОБА_10, з іншої сторони, була укладена ще одна додаткова угода, якою були внесені доповнення. Зокрема, п. 6 "Угода може бути розірвана" було доповнено пунктом 6.3 в якому зазначено, що у разі невиконання вказаної угоди однією із сторін вона може бути розірвана в односторонньому порядку. Заявниця повідомляє, що згідно з додатковою угодою від 03.10.2011 року пункту 6 "Угода може бути розірвана за згодою сторін" було викладено в новій редакції "Припинення дії угоди передбачено в таких випадках", тому доповнення його некоректним підпунктом є безпідставним. Відповідно до додаткової угоди від 03.10.2011 року пункт 6 змінено на "Припинення дії угоди передбачено у таких випадках", а "Угода може бути розірвана за згодою сторін" стало одним із підпунктів пункту 6 так само як і "У разі невиконання даної угоди одною із сторін вона може бути розірвана в одноособовому порядку".
На думку відповідача, дані підпункти застосовуються при різних обставинах та не суперечать один одному, тому не можуть вважатися некоректними. Угоди засвідчені підписами обох сторін та на час підписання не викликали жодних суперечностей.
У статті 4 Положення про дитячий будинок сімейного типу вказано випадки коли припиняється дія договору, укладеного між батьками - вихователями та органом, який прийняв рішення про створення дитячого будинку сімейного типу, та у випадку, коли в будинку виникають несприятливі умови для виховання та спільного проживання дітей, невиконання батьками - вихователями обов'язків щодо належного виховання, розвитку та утримання дітей (повернення опікуну, піклувальнику, усиновителю). Вище перелічені порушення були виявлені у будинку - сімейного типу "ОСОБА_1", тому відповідно до п. 9 ст. 4 Положення про дитячий будинок сімейного типу, органом, яким створено будинок - сімейного типу "ОСОБА_1", було прийнято рішення про його закриття.
Положеннями ч. 2 ст. 171 Сімейного Кодексу України визначено, що дитина, яка може висловити свою думку, має буди вислухана при вирішенні між батьками, іншими особами спору щодо їх виконання, місця проживання.
Зважаючи на вказані положення, Тростянецькою РДА взято до уваги заяви дітей, в яких діти зазначають, що не бажають в подальшому проживати у сім'ї гр. ОСОБА_1
Згідно з міжнародними та національними правовими нормами до прав дитини належить, зокрема, право на врахування її думки щодо питань, які стосуються її життя. Зокрема, відповідно до положень ст. 12 ч. І Конвенції ООН від 20 листопада 1989 р. «Про права дитини» (ратифікована Україною 27 лютого 1991 р.), держави-учасниці забезпечують дитині, здатній сформулювати власні погляди, право вільно висловлювати ці погляди з усіх питань, що стосуються дитини, причому поглядам дитини приділяється належна увага згідно з її віком і зрілістю. З цією метою дитині, зокрема, надається можливість бути заслуханою в ході будь-якого судового чи адміністративного розгляду, що стосується дитини, безпосередньо або через представника чи відповідний орган у порядку, передбаченому процесуальними нормами національного законодавства.
Згідно письмових пояснень дітей, які відповідно до статті 171 Сімейного Кодексу України були взяті до уваги встановлено, що діти категорично відмовляються повертатись на спільне проживання та виховання до гр. гр. ОСОБА_1 та ОСОБА_5 пояснюючи це тим, що над ними знущаються, вчиняють фізичне, економічне та психологічне насильство. Зважаючи на це є всі підстави вважати, що перебування дітей у гр. ОСОБА_1 та гр. ОСОБА_5 несе загрозу для психологічного стану дітей, а перебування в центрі соціально-психологічної реабілітації, у який, відповідно до розпорядження голови Тростянецької райдержадміністрації №203 від 18 липня 2017 року мають відправитись діти, навпаки позитивно відзначиться на емоційному та психологічному стані, оскільки там для цього створені всі умови та з дітьми займаються професійні фахівці.
Розгляд на комісії з питань захисту прав дитини питання функціонування дитячого будинку сімейного типу спричинений фактами послідовних несприятливих ситуацій з дітьми, а саме: діти не забезпечені коштами, одягом, обмежені в свободі віросповідання, мають проблеми з харчуванням, відповідно до діагностик шкільного психолога діти-вихованці завжди перебували в тривожному стані. Починаючи з 2012 року діти-вихованці ОСОБА_12 та ОСОБА_13 неодноразово залишали місце проживання, втікали із дому. В січні 2017 року випадок втечі дівчат вихованок повторився. Свої дії діти пояснювали, що їх ображають та б'ють вдома. Відповідно до рапорту інспектора поліції ОСОБА_14 на батька вихователя складено адміністративний протокол з причини вчинення насильства відносно неповнолітнього ОСОБА_15 Неналежне виховання дітей спричинило не тільки погіршення психологічного стану дітей, а й призвело до непередбачуваної вагітності неповнолітньої вихованки ОСОБА_12. Громадянка ОСОБА_1 про ситуацію щодо вагітності вихованки дізналась завчасно та свідомо не повідомляла працівників соціальних служб.
Відповідно до матеріалів справи, третя особа, заперечуючи проти позову, подала відзив за вх. №5977 за змістом якого слідує наступне.
За час функціонування дитячого будинку сімейного типу між батьками - вихователями та дітьми вихованцями неодноразово виникали конфліктні ситуації, пов'язані з непорозумінням між собою.
У 2013 році між дитиною - вихованцем ОСОБА_16 та мамою - вихователькою виник конфлікт, який неодноразово розглядався на засіданні комісії райдержадміністрації з питань захисту прав дитини і в подальшому призвів до вибуття вихованця з ДБСТ.
26.09.2013 року до служби у справах дітей надійшло повідомлення від директора Тростянецької СЗШ І-ІІІ ступенів №2 про те, що над дитиною вихованцем ОСОБА_15 було вчинено насильство. Факт насильства не підтвердився, але непорозуміння між батьками - вихователями та ОСОБА_15 не припинялося тривалий час, що стало розрухою для морально - психологічного клімату в ДБСТ.
01.10.2013 року надійшла заява гр. ОСОБА_1 про психічні розлади ОСОБА_15 та необхідності вилучення дитини з сім'ї та влаштування його до спецзакладу.
Також, протягом 2013 року в дитячому будинку сімейного типу траплялися конфлікти з приводу непорозуміння між дітьми природи інтимних стосунків, статевих ознак, сексуальності та неспроможність батьків - вихователів роз'яснити та надати відповідну літературу зазначеної теми для уникнення небажаних наслідків.
13.06.2014 року у зв'язку із зникненням дітей - вихованців, здійснювався розшук ОСОБА_17 та ОСОБА_18, які залишили дитячий будинок сімейного типу та були знайдені в м. Гайсин, пояснюючи це небажанням проживати в ДБСТ.
18.05.2015 року зникла вихованка дитячого будинку сімейного типу ОСОБА_17, розшук, якої тривав 3 дні. Дівчинка пояснила своє зникнення тим, що її вигнали з дому.
02.06.2015 року відбулося засідання комісії з питань захисту прав дитини про доцільність функціонування ДБСТ.
17.06.2015 року на ім'я голови райдержадміністрації надійшла заява гр. ОСОБА_19, жительки АДРЕСА_2 та колективне звернення за підписами 9 жителів смт. Тростянця про незадовільні умови проживання дітей, неналежне забезпечення дітей одягом, взуттям, продуктами харчування, використання дитячої праці. Дане звернення 01.07.2016 було розглянуто на засіданні комісії райдержадміністрації з питань захисту прав дитини. Думки членів комісії розділились: від надання часу на виправлення та до закриття ДБСТ. Беручи до уваги те, що діти категорично проти вибуття із сім'ї було прийнято рішення про наступне: усунути недоліки виявлені під час обстеження умов проживання дітей-вихованців, а саме: організувати та пройти спільно з дітьми-вихованцями дитячого будинку сімейного типу психолого - корекційної програми з психологом в місячний термін; з метою підтримання належного санітарного стану сім'ї та створення зручностей у побуті в найкоротші терміни придбати пральну машину та в повному обсязі засоби особистої гігієни для дітей; забезпечити дітей необхідними кишеньковими витратами та відремонтувати мобільні телефони; організувати поглиблене обстеження стану здоров'я дітей-вихованців дитячого будинку сімейного типу; організувати подання пакету документів та заяв для оздоровлення дітей-вихованців дитячого будинку сімейного типу; не проводити на базі житлового будинку, де проживають діти-вихованці дитячого будинку сімейного типу, релігійних зібрань та великих скупчень людей.
07.01.2017 року ОСОБА_13 та ОСОБА_12 в черговий раз втекли з дому. ОСОБА_20 у своїх поясненнях від 10.01.2017 та від 12.01.2017, надавала різні свідчення щодо свого перебування в дитячому будинку, зокрема від вкрай негативних до позитивних.
21.04.2017 року службі стало відомо про те, що вихованка ОСОБА_12 вагітна. Батьки-вихователі приховували вагітність дитини. Про ситуацію в ДБСТ було повідомлено обласні служби.
17.05.2017 року відбулася робоча зустріч за участю обласних фахівців, на якій було обговорено питання проблемних ситуацій в ДБСТ та шляхи їх подолання.
Виступили: ОСОБА_21 - головний спеціаліст служби у справах дітей облдержадміністрації; ОСОБА_1 на час візиту перебувала у власному магазині, побажання членів комісії обстежити умови проживання ігнорувала. За наслідками проведеного заходу установлено, що житловий будинок перебуває у неприбраному стані, всюди пил та бруд. Не спостерігалось продуктів харчування та приготованої їжі для дітей. В будинку є багато літератури релігійної тематики. Мати-вихователька до порад працівників соціальних служб не прислухається.
ОСОБА_22 - практичний психолог обласного центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, який виступив про те, що мати-вихователька негативно реагує на зауваження, виявляє іронію в спілкуванні, не приймає за належне рекомендації та зауваження працівників центру та служби. Висловлено щодо обов'язкової необхідності спільних візитів виховательки ОСОБА_12 з батьками - вихователями до психолога, не менше як 10 зустрічей.
27.05.2017 року батьком-вихователем ОСОБА_5 вчинено насилля над дитиною ОСОБА_15, який категорично відмовляється повертатися в сім'ю.
Перебуваючи в лікарні діти - вихованці в присутності медичної сестри Олійник написали заяви, в яких категорично відмовилися повертатися в ДБСТ.
Ухвалою суду задоволено клопотання позивача та викликано в судове засідання в якості свідка ОСОБА_5, неповнолітню ОСОБА_13, пояснення яких заслухано 25.05.2018.
Свідок неповнолітній ОСОБА_15, на виклик до суду не прибув. Супроводжуючий педагог суду повідомила, що останній висловлював намір щодо прибуття до суду, однак 25.05.2018 у день призначення судового засідання на телефонні дзвінки не відповідав, про причини неприбуття не повідомляв.
Заслухавши пояснення свідків, учасників справи, дослідивши надані сторонами докази та матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
19.08.2011 року Тростянецька районна державна адміністрація винесла розпорядження №348 "Про створення дитячого будинку сімейного типу і передачу дітей на виховання та спеціальне проживання".
Згідно положень розпорядження №348 створено дитячий будинок сімейного типу на базі прийомної сім'ї ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_2, та ОСОБА_9, ІНФОРМАЦІЯ_3, жителів АДРЕСА_1. (п. 1 розпорядження). Сім"ї ОСОБА_8 та ОСОБА_9 надано статус дитячого будинку сімейного типу.
На виконання зазначеного рішення на виховання та спільне проживання до дитячого будинку сімейного типу родини ОСОБА_8 та ОСОБА_9 влаштовано малолітніх дітей - сиріт, які проживали в прийомній сім'ї ОСОБА_8: ОСОБА_12, ІНФОРМАЦІЯ_4, та ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_5; ОСОБА_23, ІНФОРМАЦІЯ_6, та ОСОБА_24, ІНФОРМАЦІЯ_7
З 19.08.2011 на виховання та спільне проживання дитячого будинку сімейного типу родини ОСОБА_8 та ОСОБА_9 влаштовано дитину позбавлену батьківського піклування ОСОБА_16, ІНФОРМАЦІЯ_16.
Відповідно до п. 5 вказаного розпорядження визначено, укласти угоду про організацію діяльності дитячого будинку сімейного типу та передачу дітей на виховання і спільне проживання в дитячий будинок сімейного типу між подружжям ОСОБА_8 та ОСОБА_9 та Тростянецькою РДА, в особі голови райдержадміністрації - ОСОБА_7
Батьків - вихователів попереджено про персональну відповідальність за життя, здоров'я, фізичний і психічний розвиток дітей - вихованців відповідно до п. 19 "Положення про дитячий будинок сімейного типу", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.2002 за №564. (п. 8 Розпорядження №348).
22.08.2011 між Тростянецькою РДА в особі голови районної державної адміністрації ОСОБА_7 та батьками вихователями ОСОБА_8 та ОСОБА_9 укладено угоду №1 про організацію діяльності дитячого будинку сімейного типу, до якого влаштовуються на виховання та спільне проживання діти ОСОБА_24, ІНФОРМАЦІЯ_17., ОСОБА_23 ІНФОРМАЦІЯ_18., ОСОБА_12 ІНФОРМАЦІЯ_14, ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_10, ОСОБА_16 ІНФОРМАЦІЯ_16.
03.10.2011 року між Тростянецької РДА в особі голови районної державної адміністрації ОСОБА_7 та батьками-вихователями ОСОБА_8 та ОСОБА_9 укладено додаткову угоду до угоди №1 про організацію діяльності дитячого будинку сімейного типу від 22.08.2011 р. Відповідно до умов Додаткової угоди сторони домовились влаштувати в дитячий будинок сімейного типу ОСОБА_8 та ОСОБА_9, створений відповідно до розпорядження №348 від 19.08.2011, дітей позбавлених батьківського піклування ОСОБА_15, ІНФОРМАЦІЯ_8, ОСОБА_13, ІНФОРМАЦІЯ_12., та ОСОБА_25, ІНФОРМАЦІЯ_9, відповідно до розпорядження голови райдержадміністрації від 29.09.2011 р. №418 з 30.09.2011р.
Відповідно до п. 2 Додаткової угодою зазначено, п. 6 Угоди викласти у новій редакції за змістом яких припинення дії угоди передбачено в таки випадках: 1) у разі виникнення в дитячому будинку сімейного типу несприятливих умов для виховання та спільного проживання дітей: важка хвороба батьків - вихователів, відсутність взаєморозуміння з дітьми, конфліктні стосунки між дітьми, невиконання батьками вихователями обов'язків щодо належного виховання, розвитку й утримання дітей; 2) у разі коли батькам - вихователям або членам сім'ї з якими вони проживають на спільній житловій площі, у тому числі малолітнім та неповнолітнім дітям діагностовано глибокі органічні ураження нервової системи, алкогольну та наркотичну залежність, СНІД, відкриту форму туберкульозу, психічні розлади, в яких офіційно зареєстровані асоціальні прояви, нахили до насильства; 3) повернення вихованців рідним батькам (опікуну, піклувальнику, усиновителю); 4) досягнення дитиною повноліття; 5) за згодою сторін.
27.01.2017 між Тростянецькою РДА в особі заступника голови районної державної адміністрації ОСОБА_26 та батьками-вихователями ОСОБА_1 та ОСОБА_5 укладено додаткову угоду №1 до Угоди про організацію діяльності дитячого будинку сімейного типу №1 від 22.08.2011 року.
Так, згідно п. 1. 15 цієї Додаткової угоди визначено, що батькам - вихователям обов'язково відвідувати групи зустрічей для батьків - вихователів та за потреби психолого - корекційні програми з психологом. Забезпечувати участь дітей - вихованців у тренінгах з питань попередження насилля та жорстокого поводження в дитячому та молодіжному середовищі. Батькам - вихователям не допускати фактів вчинення насилля в сім'ї.
Згідно витягу із протоколу №8 від 13.06.2017 року на порядок денний винесено питання про узгодженість процесу припинення функціонування дитячого будинку сімейного типу гр.гр. ОСОБА_1 та ОСОБА_5 та виведення з дитячого будинку дітей вихованців: ОСОБА_15, ОСОБА_13, ОСОБА_25, ОСОБА_12 та ОСОБА_6.
Комісія райдержадміністрації з питань захисту прав дитини вирішила:
1. службі у справах дітей райдержадміністрації (ОСОБА_4) та районному центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді (ОСОБА_27) до 30.06.2017 проконтролювати придбання житла батьками - вихователями дітям вихованцям ОСОБА_6 та ОСОБА_12
2. Батькам - вихователям ОСОБА_1 та ОСОБА_5 спільно з працівниками служби у справах дітей здійснити заходи щодо переведення заощаджених коштів на рахунки дітей - вихованців та зняття коштів тільки з дозволу органу опіки та піклування.
2.1 Батькам вихователям переоформити рахунки на ім'я дітей, які досягли 16-річного віку: ОСОБА_15, ОСОБА_13, ОСОБА_12.
2.2. Кошти які належать ОСОБА_25 батьки - вихователі ОСОБА_1 та ОСОБА_5 зобов'язуються передати наступним законним представникам.
3. Кошти державної соціальної допомоги та пенсії по інвалідності отримані батьками - вихователями за червень 2017 перерахувати на особові рахунки вихованців дитячого будинку сімейного типу.
4. Письмово попередити батьків - вихователів про те, що на початку липня 2017 року буде розглянуто питання, щодо прийняття рішення про припинення функціонування дитячого будинку сімейного типу та виведення з дитячого будинку дітей-вихованців.
Згідно протоколу №9 від 12.07.2017 засідання комісії з питань захисту прав дитини райдержадміністрації на порядок денний винесли питання про доцільність припинення функціонування дитячого будинку сімейного типу громадян ОСОБА_1 та ОСОБА_5 та виведення з дитячого будинку дітей вихованців ОСОБА_15, ОСОБА_13, ОСОБА_25, ОСОБА_12 та ОСОБА_6.
Згідно протоколу №9 на засіданні виступила секретар комісії, завідувач сектору опіки та піклування службі у справах дітей та інформували про те, що 13.06.2017 року на засіданні комісії з питань захисту прав дитини райдержадміністрації, членами комісії було прийнято рішення про узгодженість процесу припинення функціонування дитячого будинку сімейного типу гр. ОСОБА_1 та ОСОБА_5
Комісія з питань захисту прав дитини райдержадміністрації вирішила:
1.Службі у справах дітей райдержадміністрації (ОСОБА_4) підготувати проект розпорядження про припинення функціонування дитячого будинку сімейного типу гр. ОСОБА_1 та ОСОБА_5.
2. Службі у справах дітей райдержадміністрації (ОСОБА_4) підготувати клопотання до служби у справах дітей Гайсинської райдержадміністрації про подальше влаштування до сімейних форм виховання дітей - вихованців ОСОБА_15, ОСОБА_13, ОСОБА_25, які перебувають на первинному обліку Гайсинської райдержадміністрації в зв'язку із припиненням функціонування дитячого будинку сімейного типу.
3. Тростянецькому районному центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді (ОСОБА_28.) влаштувати до Козятинського центру матері та дитини вихованку ОСОБА_12
4. Управлінню праці та соціального захисту населення райдержадміністрації (ОСОБА_29.) припинити виплати державної соціальної допомоги на дітей - сиріт, дітей позбавлених батьківського піклування, які виховуються в дитячому будинку сімейного типу та припинити матеріальне забезпечення батьків - вихователів.
За наслідками засідання Комісія з питань захисту прав дитини райдержадміністрації прийняла 12.07.2017 року рішення №8 "Про доцільність припинення функціонування дитячого будинку сімейного типу", яким вирішено про доцільність припинення функціонування дитячого будинку сімейного типу громадян ОСОБА_1 та ОСОБА_5 та виведення з дитячого будинку дітей - вихованців ОСОБА_15, ОСОБА_13, ОСОБА_25, ОСОБА_12 та ОСОБА_6.
Крім того, за змістом даного рішення, службі у справах дітей райдержадміністрації (ОСОБА_4) підготувати проект розпорядження про припинення функціонування дитячого будинку сімейного типу гр. гр. ОСОБА_1 та ОСОБА_5
Службі у справах дітей райдержадміністрації підготувати клопотання до служби у справах дітей Гайсинської райдержадміністрації про подальше влаштування до сімейних форм виховання дітей - вихованців ОСОБА_15, ОСОБА_13, ОСОБА_25, які перебувають на первинному обліку Гайсинської райдержадміністрації в зв'язку із припиненням функціонуванням дитячого будинку сімейного типу.
Тростянецькому районному центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді влаштувати до Козятинського центру матері та дитини вихованку ОСОБА_12
Управлінню праці та соціального захисту населення райдержадміністрації припинити виплати державної соціальної допомоги на дітей - сиріт, дітей позбавлених батьківського піклування, які виховуються в дитячому будинку сімейного типу та припинити матеріальне забезпечення батьків - вихователів.
18.07.2017 року Тростянецька районна державна адміністрація, керуючись ст. ст. 6, 22, 23, 41 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", законами України "Про забезпечення організаційно - правових умов соціального захисту дітей - сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування", "Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей", постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.2002 р.№564 "Про затвердження Положення про дитячий будинок сімейного типу", постановою Кабінету Міністрів України від 24.09.2008 року №866 "Питання діяльності органів опіки та піклування, пов'язаної із захистом прав дитини", на підставі рішень комісії з питань захисту прав дитини райдержадміністрації (протокол №8 від 13.06.2017р., протокол №9 від 12.07.2017р.) з метою забезпечення реалізації прав дітей на сімейне виховання і всебічний розвиток винесено розпорядження №203 "Про припинення функціонування дитячого будинку сімейного типу на території Тростянецького району".
Відповідно до п. 1 Розпорядження №203 визначено припинити з 19.07.2017 року функціонування дитячого будинку сімейного типу ОСОБА_1 та ОСОБА_5 на території Тростянецького району, у зв'язку із виникненням несприятливих умов для виховання та спільного проживання дітей (відсутність взаєморозуміння з дітьми, конфліктні стосунки між дітьми, невиконання батьками - вихователями обов'язків щодо належного виховання, розвитку та утримання дітей) та не виконання обов'язків, передбачених угодою "Про організацію діяльності дитячого будинку сімейного типу" від 22.08.2011 року, розпорядження голови райдержадміністрації від 19.08.2011 року №348 "Про створення дитячого будинку сімейного типу і передачу дітей на виховання та спільне проживання" та вибуття дитини - сироти ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_10.
Згідно п. 4 Розпорядження №203 вирішено припинити перебування дітей, позбавлених батьківського піклування ОСОБА_15, ІНФОРМАЦІЯ_11, ОСОБА_13, ІНФОРМАЦІЯ_12, ОСОБА_25, ІНФОРМАЦІЯ_13, та ОСОБА_12, ІНФОРМАЦІЯ_14, в дитячому будинку сімейного типу ОСОБА_1 та ОСОБА_5.
Позивач не погоджується із прийнятим розпорядженням, вважає його неправомірним з огляду на те, що воно прийнято без врахування всіх обставин, упереджено, всупереч інтересів та прав дітей. Категорично заперечує конфліктну ситуацію як таку, що несе несприятливі умови для функціонування дитячого будинку сімейного типу, а також заперечує щодо факту насилля над дітьми.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 3 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» від 13.01.2005 №2342-IV, основними засадами державної політики щодо соціального захисту дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб із їх числа, є, зокрема, створення умов для реалізації права кожної дитини на виховання в сім'ї; виховання та утримання дітей за принципом родинності; забезпечення пріоритету форм влаштування; створення умов для надання психологічної, медичної та педагогічної допомоги.
З огляду на ч.1, 2 ст.6 Закону України "Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування" за умови втрати дитиною батьківського піклування відповідний орган опіки та піклування вживає вичерпних заходів щодо влаштування дитини в сім'ї громадян України - на усиновлення, під опіку або піклування, у прийомні сім'ї, дитячі будинки сімейного типу.
До закладів для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, незалежно від форми власності та підпорядкування, дитина може бути влаштована в разі, якщо з певних причин немає можливості влаштувати її на виховання в сім'ю.
З метою створення належних умов для виховання дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, в сімейному оточенні Кабінет Міністрів України Постановою від 26.04.2002 р. №564 затвердив Положення про дитячий будинок сімейного типу (далі - Положення №564).
Відповідно до пункту 2 - 4 Положення №564, дитячий будинок сімейного типу - окрема сім'я, що створюється за бажанням подружжя або окремої особи, яка не перебуває у шлюбі, які беруть на виховання та спільне проживання не менш як 5 дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування.
Рішення про створення та забезпечення функціонування дитячого будинку сімейного типу приймається районною, районною у мм. Києві та Севастополі держадміністрацією, виконавчими органами міських, районних у містах (в разі утворення) рад (далі - орган, який прийняв рішення) на підставі заяви осіб або особи, яка не перебуває у шлюбі, що виявили бажання створити такий будинок, з урахуванням результатів навчання, подання відповідного центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді і висновку служби у справах дітей про наявність умов для його створення. Зазначених осіб обов'язково інформує служба у справах дітей про стан здоров'я, фізичний та розумовий розвиток дітей, яких вони бажають узяти на виховання та спільне проживання.
Орган, який прийняв рішення, несе відповідальність за забезпечення функціонування дитячого будинку сімейного типу відповідно до законодавства.
На підставі рішення про створення дитячого будинку сімейного типу між батьками-вихователями та органом, який прийняв рішення про його створення, укладається договір за формою згідно з додатком.
В свою чергу, відповідно до п.4 Положення №564 дія договору припиняється у разі, коли в дитячому будинку сімейного типу виникають несприятливі умови для виховання та спільного проживання дітей (тяжка хвороба батьків-вихователів, відсутність взаєморозуміння з дітьми, конфліктні стосунки між дітьми, невиконання батьками-вихователями обов'язків щодо належного виховання, розвитку та утримання дітей), повернення вихованців рідним батькам (опікуну, піклувальнику, усиновителю), досягнення дитиною повноліття, виявлення обставин щодо навмисного виведення дитини із дитячого будинку сімейного типу з метою усиновлення її іноземцями, за винятком ситуацій, коли іноземець є родичем дитини, за згодою сторін, з інших причин, передбачених договором, за рішенням суду, а також за наявності обставин, зазначених у статті 212 Сімейного кодексу України.
Відповідно до п. 9 Положення, ліквідація дитячого будинку сімейного типу здійснюється за рішенням органу, який його створив, або за рішенням суду.
За наведеного вище, враховуючи, що в даному випадку предметом спору є визнання протиправним та скасування розпорядження Тростянецької районної державної адміністрації щодо припинення функціонування дитячого будинку сімейного типу, тому даний спір підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
До аналогічного висновку прийшов і Вінницький апеляційний адміністративний суд, який у своїй постанові від 06.02.2018 по даній справі вказав, що дана справа правомірно передана на розгляд до Вінницького окружного адміністративного суду, оскільки в силу ч. 1 ст. 20 КАС України не належить до підсудності загальним судам як адміністративним судам.
Відповідно до оскаржуваного розпорядження №203 від 18.07.2017 припинено функціонування дитячого будинку сімейного типу на території Тростянецького району.
Відповідач посилається на умови угоди, а саме додаткової від 27.01.2017, за змістом якої дія угоди припиняється в окреслених випадках. Підставою для розірвання угоди було неналежне виконання батьками-вихователями свої обов'язків, конфліктна ситуація та насилля над дітьми. Крім того, Тростянецькою РДА взято до уваги заяви дітей, в яких діти зазначають, що не бажають в подальшому проживати у сім'ї гр. ОСОБА_1
Так, як зазначено вище, згідно п. 4 Положення №564 передбачено, що на підставі рішення про створення дитячого будинку сімейного типу між батьками-вихователями та органом, який прийняв рішення про його створення, укладається договір за формою згідно з додатком.
Дія договору припиняється у разі, коли в дитячому будинку сімейного типу виникають несприятливі умови для виховання та спільного проживання дітей (тяжка хвороба батьків-вихователів, відсутність взаєморозуміння з дітьми, конфліктні стосунки між дітьми, невиконання батьками-вихователями обов'язків щодо належного виховання, розвитку та утримання дітей), повернення вихованців рідним батькам (опікуну, піклувальнику, усиновителю), досягнення дитиною повноліття, виявлення обставин щодо навмисного виведення дитини із дитячого будинку сімейного типу з метою усиновлення її іноземцями, за винятком ситуацій, коли іноземець є родичем дитини, за згодою сторін, з інших причин, передбачених договором, за рішенням суду, а також за наявності обставин, зазначених у статті 212 Сімейного кодексу України.
Дія договору також припиняється у разі, коли батькам-вихователям або членам сім'ї, з якими вони проживають на спільній житловій площі, у тому числі малолітнім та неповнолітнім дітям, діагностовано захворювання, зазначені в абзаці дванадцятому пункту 17 цього Положення.
У разі припинення дії договору питання про подальше влаштування вихованців вирішується органом опіки і піклування, який вживає вичерпних заходів влаштування дітей у сім'ї громадян України - на усиновлення, під опіку або піклування, у прийомні сім'ї, дитячі будинки сімейного типу.
Відповідно до письмових доказів, 22.08.2011 між Тростянецькою РДА та батьками-вихователями укладено Угоду №1 про організацію діяльності дитячого будинку сімейного типу. Відповідно до умов п. п. 5, 6 цієї Угоди визначено, що у разі порушення та неналежного виконання умов цієї угоди кожна із сторін може звернутись до суду. Угода може бути розірвана за згодою сторін: дія угоди також припиняється у разі, коли батькам - вихователям діагностовано захворювання, зазначені в абз. 6 п. 17 Положення про дитячий будинок сімейного типу.
На ряду із цим, відповідно до додаткової Угоди від 03.10.2011, п. 6 викладено в новій редакції за змістом якої передбачено підстави для припинення даного договору. Відтак, розірвання угоди за умовами Додаткової угоди не передбачена.
Додатковою угодою від 27.01.2017 до п. 6 доповнено п. 6.2 та 6.3.
За змістом угоди від 27.01.2017, зокрема п.6.3 у разі невиконання даної угоди однією із сторін вона може бути розірвана в односторонньому порядку. Наряду із цим, залишаються чинними положення п. 5 Угоди від 22.08.2011, за якими у разі порушення та неналежного виконання умов цієї угоди кожна із сторін може звернутись до суду.
Натомість, відповідно до оскаржуваного розпорядження відповідачем з позивачем розірвано угоду від 22.08.2011, додаткову угоду від 03.10.2011, та додаткову угоду від 27.01.2017, що суперечить самим умовам правочинів.
Відповідно до положень ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Аналізуючи наведене, приписи нормативно правових актів, суд приходить до висновку, що оскільки розірвання договору укладеними положеннями угод чітко не окреслено, а інша сторона заперечує щодо істотних порушень, таке розірвання має відбуватись за рішенням суду.
Окремо оцінюючи доводи відповідача щодо неналежного виконання умов цієї угоди батьками-вихователями, суд зважає на наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 256-6 Сімейного кодексу України, батьки-вихователі несуть обов'язки по вихованню та розвитку дітей, передбачені статтею 150 цього Кодексу.
Частинами 1 - 4 статті 150 Сімейного кодексу України визначено, що батьки зобов'язані: виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім'ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини; піклуватися про здоров'я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток; забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя; поважати дитину.
Окрім того, обов'язки батьків-вихователів визначені в Угоді №1 про організацію діяльності дитячого будинку сімейного типу від 22.08.2011, а також Додатковою угодою №1 від 27.01.2017 до Угоди про організацію діяльності дитячого будинку сімейного типу №1 від 22.08.2011р.
В силу ч.1, 2 ст. 34 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я, забезпечує медичне обслуговування (у тому числі стоматологами-ортопедами) дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб із їх числа у межах, не нижчих за мінімальні соціальні стандарти.
Обов'язкові медичні огляди всіх дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб із їх числа здійснюються двічі на рік.
Згідно матеріалів справи, 30.10.2013 складено висновок про стан здоров'я, фізичний та розумовий розвиток дитини ОСОБА_25, ІНФОРМАЦІЯ_15. У відповідності до вказаного висновку ОСОБА_25 проходив медичне обстеження у таких спеціалістів, як невролог, психіатр, дерматолог, хірург (ортопед), онколог, гематолог, ЛОР, офтальмолог, педіатр.
30.10.2013 року складено висновок про стан здоров'я, фізичний та розумовий розвиток дитини ОСОБА_13, ІНФОРМАЦІЯ_12. У відповідності до вказаного висновку ОСОБА_13 проходила медичне обстеження у таких спеціалістів, як невролог, психіатр, дерматолог, хірург (ортопед), онколог, гематолог, ЛОР, офтальмолог, педіатр.
30.10.2013 року складено висновок про стан здоров'я, фізичний та розумовий розвиток дитини ОСОБА_15, ІНФОРМАЦІЯ_11. У відповідності до вказаного висновку ОСОБА_15 проходив медичне обстеження у таких спеціалістів, як невролог, психіатр, дерматолог, хірург (ортопед), онколог, гематолог, ЛОР, офтальмолог, педіатр.
Крім того, матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_15 проходив обстеження в Національному інституті серцево - судинної хірургії ім. М.М. Амосова АМН України. Також, Державною установою "Науково - практичний медичний центр дитячої кардіології та кардіохірургії" 22.01.2016 складено консультативний висновок, з якого убачається, що ОСОБА_15 здійснено пластику тристулкового клапана в 2012 році з приводу аномалії Ебштейна, тип "В" з вираженою тристулковою недостатністю. Результат операції задовільний. Помірна тристулкова недостатність.
В 2010, 2012, 2017 роках ОСОБА_1 проходила навчання прийомних батьків з метою підвищення їх виховного потенціалу, що підтверджується сертифікатами за №№723, 28, 823.
Згідно положень п. 7 Положення №564 визначено, що контроль за умовами проживання вихованців здійснюють органи опіки та піклування і служби у справах дітей районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (в разі утворення) рад за місцем фактичного проживання чи перебування.
Раз на рік місцева служба у справах дітей готує звіт про стан виховання, утримання і розвитку дітей в дитячому будинку сімейного типу на основі інформації, що надається соціальним працівником, який здійснює соціальне супроводження родини, вихователем дошкільного навчального закладу або класним керівником загальноосвітнього навчального закладу, де навчається дитина, дільничним лікарем-педіатром і дільничним інспектором місцевого відділку поліції. Батьки-вихователі обов'язково ознайомлюються з складеним звітом, який затверджується начальником служби у справах дітей.
В силу ч. 3 ст. 256-8 Сімейного Кодексу України визначено, що орган, який прийняв рішення про створення дитячого будинку сімейного типу, зобов'язаний контролювати виконання батьками-вихователями своїх обов'язків щодо виховання та утримання дітей.
Згідно матеріалів справи, 29.12.2012 начальником служби у справах дітей райдержадміністрації ОСОБА_4 затверджено звіт про стан виховання, утримання і розвитку дітей в дитячому будинку сімейного типу ОСОБА_8 та ОСОБА_9.
Зі змісту вказаного звіту слідує, що мікроклімат у дитячому будинку сімейного типу склався сприятливий для виховання та розвитку дітей. Стосунки між батьками - вихователями та дітьми - вихованцями довірливі.
Діти забезпечені належним сезонним одягом, взуттям, повноцінно харчуються, повністю забезпечені предметами особистої гігієни, канцтоварами.
Мати - вихователь ОСОБА_8 цікавиться поведінкою, навчанням, успіхами та невдачами дітей, постійно відвідує батьківські збори, завжди питає поради вчителів у вирішення певних питань.
Всі діти проходили медичне обстеження 2 рази на рік. Стан здоров'я дітей задовільний. Діти завжди охайні, мають гарний зовнішній вигляд, дотримуються правил особистої гігієни.
Служба у справах дітей райдержадміністрації постійно здійснює контроль за умовами проживання та вихованням дітей - вихованців, які проживають в дитячому будинку сімейного типу, а саме проводить обстеження житлово - подубових умов проживання дітей, про що складено відповідні акти, проводяться бесіди з батьками - вихователями.
Батьки - вихователі створюють належні соціально - побутові умови для духовного та фізичного розвитку дітей, організовують дозвілля та відпочинок, готують їх до праці та самостійного життя, піклуються про їх здоров'я.
25.12.2013 начальником служби у справах дітей райдержадміністрації ОСОБА_4 затверджено звіт про стан виховання, утримання і розвитку дітей в дитячому будинку сімейного типу ОСОБА_8 та ОСОБА_9.
Зі змісту вказаного звіту слідує, що мікроклімат у дитячому будинку сімейного типу склався сприятливий для виховання та розвитку дітей. Стосунки між батьками - вихователями та дітьми - вихованцями довірливі. Стосунки між батьками - вихователями і ОСОБА_15 бувають конфліктні. ОСОБА_15 вимагає більшої уваги до себе від батьків - вихователів.
Діти забезпечені належним сезонним одягом, взуттям, повноцінно харчуються, повністю забезпечені засобами особистої гігієни, канцтоварами.
Батьки - вихователі створюють належні соціально - побутові умови для духовного та фізичного розвитку дітей, організовують дозвілля та відпочинок, готують їх до праці та самостійного життя, піклуються про їх здоров'я.
В 2014 році начальником служби у справах дітей райдержадміністрації ОСОБА_4 затверджено звіт про стан виховання, утримання і розвитку дітей в дитячому будинку сімейного типу ОСОБА_1 та ОСОБА_5.
У звіті відзначено, що стосунки між батьками - вихователями та дітьми - вихованцями довірливі. Стосунки між батьками - вихователями і ОСОБА_15 бувають конфліктні. ОСОБА_15 буває агресивний, таким чином він вимагає від батьків - вихователів більшої уваги до себе. В порівнянні з минулим 2013 роком ОСОБА_15 вже менше конфліктує з дітьми - вихованцями, проявляє неврівноваженість в характері.
Стосунки між батьками - вихователями та ОСОБА_12 не завжди довірливі. ОСОБА_12 неодноразово протягом 2014 року, не попереджаючи батьків, приходила додому дуже пізно.
Батьки - вихователі створюють належні соціально - побутові умови для духовного та фізичного розвитку дітей, організовують дозвілля та відпочинок, готують їх до праці та самостійного життя, піклуються про їх здоров'я.
30.03.2015 начальником служби у справах дітей райдержадміністрації ОСОБА_4 затверджено звіт про стан виховання, утримання і розвитку дітей в дитячому будинку сімейного типу ОСОБА_1 та ОСОБА_5.
У вказаному звіту зазначено, що мікроклімат у дитячому будинку сімейного типу склався сприятливий для виховання та розвитку дітей. Стосунки між батьками - вихователями та дітьми - вихованцями довірливі, стосунки між рідною донькою ОСОБА_13 та дітьми гарні, особливо ОСОБА_13 любить допомагати ОСОБА_12 та ОСОБА_29 у формуванні навичок гарного смаку, акуратності та бережливого ставлення до речей.
Стосунки між батьками - вихователями і ОСОБА_15 бувають конфліктні. ОСОБА_15 буває агресивний, таким чином він вимагає від батьків - вихователів більшої уваги до себе. Станом на 10.12.2015 року стосунки налагодились, ОСОБА_15 став більш відповідальним, має інтерес до навчання, допомагає батькам по господарству.
Стосунки між батьками - вихователями та ОСОБА_12 не завжди довірливі. ОСОБА_12 неодноразово протягом 2015 року, не попереджаючи батьків, приходила додому дуже пізно. ОСОБА_12 з юнаками складалися неоднозначно. Але в результаті проведеної роботи ОСОБА_12 стала більш розсудливою та розбірливою в стосунках з хлопцями.
ОСОБА_1 приймає активну участь у вихованні та навчанні дітей. За період проживання у ДБСТ діти адаптувались до нових умов проживання. Діти навчаються в міру своїх можливостей, також беруть активну участь у позакласній діяльності, займаються у різноманітних гуртках, музичній школі. В дитячому оточенні в цілому гарні стосунки, взаємостосунки дітей - вихованців з мамою - вихователькою теплі, діти гарно спілкуються з біологічною донькою матері.
У сім'ї наявні всі житлово - побутові умови проживання, а саме: для хлопчиків та дівчаток створені окремі кімнати, облаштовані сучасними меблями, у кожного окреме ліжко, місце для зберігання особистих речей, наявний клас для навчання та ігрова кімната.
Діти забезпечені належним сезонним одягом, взуттям, повноцінно харчуються, повністю забезпечені предметами особистої гігієни, канцтоварами.
Батьки - вихователі створюють належні соціально - побутові умови для духовного та фізичного розвитку дітей, організовують дозвілля та відпочинок, готують їх до праці та самостійного життя, піклуються про їх здоров'я.
01.02.2017 року начальником служби у справах дітей райдержадміністрації ОСОБА_4 затверджено Звіт про стан виховання, утримання і розвиток дітей в дитячому будинку сімейного типу ОСОБА_1 та ОСОБА_5, смт. Тростянець.
У вказаному звіті зафіксовано, що батьки - вихователі та діти виявляють готовність до співпраці з соціальним працівником, батьки прислуховуються до порад соціального працівника. У питаннях, в яких їх погляди та спеціаліста Центру не співпадають, обидві сторони завжди знаходять компромісне рішення.
ОСОБА_1 цікавиться вихованням та навчанням дітей. За період проживання у ДБСТ діти адаптувались до нових умов проживання. Батьки - вихователі виконують рекомендації лікарів щодо дотримання лікувального - профілактичних, реабілітаційних, санітарно - гігієнічних та оздоровчих заходів, дотримуються календаря щеплень дітей.
Працівниками Тростянецького РВ УМВС України у Вінницькій області на протязі 2016 року проводились відвідування дитячого будинку сімейного типу. Факти неналежної поведінки з боку дітей - вихованців чи батьків - вихователів не виявлено. Під час відвідування проводились профілактично - роз'яснювальна робота у вигляді бесід з дітьми вихованцями та батьками - вихователями.
Протягом 2016 року в дитячому будинку сімейного типу між батьками - вихователями та дітьми - вихованцями неодноразово виникали конфліктні ситуації, непорозуміння, з боку сусідів надходили письмові заяві - звернення щодо неналежного виконання обов'язків батьків - вихователів. Питання належного виконання батьками - вихователями своїх обов'язків протягом 2016 року розглядались на засіданнях комісії з питань захисту прав дитини райдержадміністрації (протокол №11 від 13.09.2016 року, протокол №7 від 13.06.2016; протокол №8 від 30.06.2016 року; протокол №1 від 08.02.2016 року; протокол №10 від 13.08.2006).
Дитячий будинок сімейного типу функціонує, але потребує покращення ефективності його функціонування. Між батьками - вихователями та дітьми - вихованцями існують проблеми, а саме відсутня довіра один до одного, морально - психологічний мікроклімат в сім'ї потребує налагодження, батьками - вихователями слід приділяти більше уваги задоволенню життєвих потреб дітей - вихованців, не порушувати їхні права.
З системного аналізу звітів служби у справах дітей райдержадміністрації слідує, що дитина - вихованець ОСОБА_15 переважно потребує підвищеної до себе уваги з боку батьків - вихованці, створює конфліктні ситуації. Вказаними звітами також прослідковується неналежна поведінка з боку дитини - вихованця ОСОБА_12, зокрема у неповідомленні батьків - вихователів про повернення додому у пізніх годинах. Однак, в подальшому звітами зафіксовано про покращення поведінки ОСОБА_12. Тобто такі дії дітей перш за все пов'язані не з відсутністю виховання, а з проявами особистісних характеристик.
Натомість, відповідно до даних звітів, що стосунки між батьками - вихователями були сприятливі, діти забезпечені належним одягом, взуттям та харчуванням, перебувають у сприятливих побутових умовах. Батьки - вихователі здійснюють належне виховання. Також, в матеріалах справи наявні письмові пояснення (листи) від дітей - вихованців, з яких убачається, що в будинку сімейного типу їм подобається, діти відчувають любов від батьків - вихователів, отримують подарунки, мають кошти на особисті потреби, що свідчить про сприятливі та гарні стосунки між дітьми та батьками.
На ряду із цим, в 2017 році діти - вихованці, проявляючи свій характер та в зв'язку із певними змінами, які відбулися із досягненням певного віку, стосунки із батьками - вихователями погіршились.
27.05.2017 відбулась чергова конфліктна ситуація у дитячому будинку сімейного типу, а саме ОСОБА_15 конфліктував із іншим вихованцем ОСОБА_6. За наслідками даного випадку, перший покинув ДБСТ. Згідно відібраних працівником поліції пояснень у ОСОБА_15 слідує, що його ображають та принижують, між ним та батьком ОСОБА_5 відбулась сварка, під час якої батько вдарив вихованця так, що вибив пластикові двері. Дані пояснення відібрані у присутності бабусі ОСОБА_15. Із пояснень бабусі ОСОБА_31, відібраного працівником поліції, установлено, що онук прийшов уночі і пояснив, що ОСОБА_5 його б'є, вигнав із дому, морально принижує, забирають стипендію, не купують речі.
Із письмових пояснень ОСОБА_13 від 07.06.2017, копія якого міститься у матеріалах справи видно, що вона заперечує факт побиття ОСОБА_15 батьком, натомість підтверджує конфлікт між братом та вихованцем ОСОБА_6. Зазначає, що брат самостійно пішов із дому.
09.06.2017 начальник служби у справах дітей ОСОБА_4 на ім'я голови РДА звернулась з листом №210 з проханням скликати позачергове засідання комісії з питань захисту з прав дитини, на якому розглянути питання узгодженості процесу припинення функціонування ДБСТ громадян ОСОБА_32 та виведення з дитячого будинку дітей-вихованців.
13.06.2017 відбулось засідання комісії з питань захисту прав дитини райдержадміністрації, на засіданні якої серед інших осіб запрошені ОСОБА_1, ОСОБА_5 та діти - ОСОБА_15, ОСОБА_13, ОСОБА_12, ОСОБА_6, ОСОБА_25
На порядок денний винесено питання про узгодженість припинення функціонування дитячого будинку сімейного типу громадян ОСОБА_1 та ОСОБА_5 та виведення з дитячого будинку дітей вихованців: ОСОБА_15, ОСОБА_13, ОСОБА_25, ОСОБА_12, ОСОБА_6
Згідно протоколу засідання №8 від 13.06.2017 думку запрошених осіб, а саме дітей - вихованців або батьків - вихователів заслухано не було. Фахівець-психолог, думка якого має важливе значення у вирішенні питання щодо інтересів дітей, на засіданні комісії відсутній.
Натомість, на засіданні комісії інформує завідувач сектором опіки та піклування ОСОБА_33 Згідно до протоколу №8 серед інших питань вирішено письмово попередити батьків - вихователів про те, що на початку липня 2017 року буде розглянуто питання, щодо прийняття рішення про припинення функціонування дитячого будинку сімейного типу та виведення з дитячого будинку дітей - вихованців.
12.07.2017 відбулось засідання комісії з питань захисту прав дитини райдержадміністрації з питання про доцільність функціонування дитячого будинку сімейного типу громадян ОСОБА_1 та ОСОБА_5 та виведення з дитячого будинку дітей-вихованців. Згідно до протоколу №9 на засідання комісії запрошені: ОСОБА_34, ОСОБА_1, ОСОБА_5, однак відмічено "присутні запрошені - 8", що є суперечливим та ставить під сумнів відповідності вказаного протоколу дійсним обставинам. Крім того, на вказане засідання не запрошено дітей - вихованців, з метою заслуховування їх думки щодо бажання або не бажання жити в будинку сімейного типу громадян ОСОБА_5, що є порушенням інтересів та прав дітей.
Наряду із цим, суд звертає увагу, що відповідно до висновків робочої групи за участю обласних фахівців, на якій було обговорено питання проблемних ситуацій в ДБСТ та шляхи їх подолання від 17.05.2017 року рекомендацій щодо припинення функціонування будинку не надходило.
Щодо посилання сторони відповідача та третьої особи на побиття та факт насильства над дитиною ОСОБА_15 судом відхиляються, з огляду на наступне.
Так, згідно листа від 02.06.2017 в.о. директора Тростянецького районного центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді на ім'я голови Тростянецької РДА доведено до відома, що дитина-вихованець ОСОБА_15, який виховується в дитячому будинку сімейного типу гр. ОСОБА_1 та гр. ОСОБА_5, 27.05.2017 втік із дому та на даний час перебуває в м. Гайсині.
Згідно пояснень ОСОБА_15 від 02.06.2017 слідує, що вихованець дійсно прибув 27.05.2017 до своєї бабусі, оскільки батьки-вихователі його прогнали.
Згідно листа від 06.06.2017 №204 начальник служби у справах дітей повідомляє голову РДА, що згідно рапорту інспектора ювенальної превенції Тростянецького відділення поліції ОСОБА_14 на гр. ОСОБА_5 складено адмінпротокол, його буде притягнуто до адміністративної відповідальності по ст. 173 ч.1 КУпАП за вчинення насильства в сім'ї відносно насильства над ОСОБА_15
Однак, в ході судового розгляду, суду надано відомості, що Тростянецький районний суд Вінницької області ще 09.06.2017 повернув дану справу на доопрацювання до відділу поліції (вих. №826/17).
Так, відповідно до листа від 10.04.2018 Тростянецького районного суду Вінницької області повідомлено, що 06.06.2017 від Тростянецького відділення поліції Бершадського відділу поліції ГУНП у Вінницькій області надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності гр. ОСОБА_5 за ст. 173-2 КУпАП, за наслідками розгляду яких ухвалою від 08.06.2017 матеріали повернуті для доопрацювання. Станом на 10.04.2018 дані матеріали до суду повторно не надходили.
На вимогу суду з метою підтвердження установлених фактів насильства над дитиною, відповідачем не надано доказів звернення до медичного закладу та/або результатів огляду медичним фахівцем вихованця ОСОБА_15
Відтак, станом на 06.06.2017, тобто на момент звернення начальника служби у справах дітей Тростянецької РДА до голови РДА, так і на день засідання комісії з питань захисту прав дитини 13.06.2017 на якому вирішено доцільним припинити функціонування ДБСТ, гр. ОСОБА_5 до адмінвідповідальності не притягався, факту насилля не встановлено, а зафіксовано лише зі слів дитини, медичного огляду якої не було зроблено.
За наведеного, суд погоджується з доводами представника позивача та позивача, що відповідачем питання про припинення функціонування ДБСТ прийнято передчасно та без врахування всіх обставин, а також без врахування інтересів усіх дітей-вихованців, зокрема ОСОБА_13, ОСОБА_25, ОСОБА_12, яка була вагітною.
Щодо посилання сторони відповідача та третьої особи на письмові пояснення дітей - вихованців ОСОБА_13, ОСОБА_12, ОСОБА_15 про небажання їх залишатися в дитячому будинку сімейного типу, то суд їх відхиляє з огляду на таке.
Норми Конвенції ООН «Про права дитини» від 20 листопада 1989 року визначають, що діти не належать до об'єктів права, вони виступають його повноправними суб'єктами. На підтвердження цього положення Сімейного кодексу України, дитина розглядається, як самостійний учасник правовідносин. Законодавство визначає, що неповнолітні й малолітні особи наділені комплексом цивільних прав.
Обсяг цивільної процесуальної дієздатності залежить від цивільної дієздатності. У Цивільним законодавством визначено види цивільної дієздатності, а саме часткова, неповна та повна. Так, згідно з ч. 1 ст. 31 Цивільного кодексу України (далі - ЦКУ) особа вважається малолітньою та такою, що має часткову цивільну дієздатність фізичної особи, до досягнення нею 14 років. А відповідно до ч. 1 ст. 32 ЦКУ неповнолітньою та такою, що має неповну цивільну дієздатність, визнається особа у віці від 14 до 18 років. Повну цивільну дієздатність мають особи, які досягли 18 років - повноліття (ч. 1 ст. 34 ЦКУ).
Відповідно до Конвенції ООН "Про права дитини" та національного законодавства пояснення у дітей можуть бути отримані лише в присутності уповноваженої особи, яка згідно із законодавством може представляти її інтереси.
Відомості про те, що такі письмові пояснення у дітей відібрані в присутності уповноваженої особи відсутні. Натомість, долучені до матеріалів справи письмові пояснення вказують на те, що у дітей - вихованців вони відбирались лише за участі працівників медичного закладу, а саме медичних сестер. При цьому, дані пояснення не містять дати їх складення, місяця та року.
За наведеного, на думку суду такі письмові пояснення дітей, отримані з порушенням прав та інтересів безпосередньо їх самих, в зв'язку із чим не можуть бути взяті судом до уваги як належні докази.
Досліджуючи питання щодо інтересів дітей у даному випадку, з метою належного з'ясування обставин справи, судом ухвалою викликано в судове засідання в якості свідка ОСОБА_5, неповнолітнього ОСОБА_15, ІНФОРМАЦІЯ_11, неповнолітню ОСОБА_13, ІНФОРМАЦІЯ_12. Виклик неповнолітніх свідків здійснено судом через навчальний заклад, в якому вони навчаються.
Так, в якості свідка за участі педагога ОСОБА_35, допитано неповнолітню ОСОБА_13, яка пояснила, що проживала в будинку сімейного типу та за батьків вважає ОСОБА_1, як мати та батьком - ОСОБА_5. Щодо своєї втечі із дому в січні 2017 року суду зазначила, що разом із ОСОБА_12 в кімнаті палили цигарки. Тому, соромлячись свого вчинку та побоюючись, що батьки будуть лаятись, втекли через вікно. В подальшому, після цього вчинку мати - ОСОБА_1 та батько - ОСОБА_5 провели навчально-виховну бесіду.
Також, ОСОБА_13 повідомила, що в будинку для дітей були створені гарні умови, а саме були окремі кімнати для кожного із них, займалися за їх бажаннями у різноманітних гуртках, музичній школі. Свідок мала відповідний одяг, охайний вигляд, отримувала постійно кошти на власні потреби та висловила своє бажання повернутись назад. Свідок підтверджує, що з батьками-вихователями підтримує зв'язок, неодноразово їздить гостювати. Крім того вказала, що біологічні родичі не цікавляться ні її життєвими ситуаціями, ні її потребами.
З особливою турботою свідок відкликалась про найменшого брата ОСОБА_25, який дуже потребує та очікує, що його батьки-вихователі заберуть додому. Щодо старшого брата ОСОБА_15, то суду вказала, що він є особливим та не схожим на неї та меншого брата. ОСОБА_36 із братом ОСОБА_25 про повернення до будинку сімейного типу ОСОБА_15 оцінює позитивно, щодо свого повернення чіткої позиції сестрі не висловлював.
З приводу конфліктної ситуації ОСОБА_15 із батьком-вихователем суду вказала, що її брат бився з ОСОБА_6 через гроші, а ОСОБА_37 їх розборонив. Щодо побиття ОСОБА_15 батьком категорично заперечила, вказала, що ОСОБА_15 сам розбив двері та втік із дому.
В судовому засіданні заслухано також пояснення супроводжуючого педагога ОСОБА_35, яка охарактеризувала ОСОБА_36 як позитивну дівчину, ініціативну та стійку. Про перебування дитини в будинку сімейного типу висловлювала лише позитивні переваги як у зовнішньому вигляді, так і в фінансовому характері, а особливо в емоційному. Підтвердила турботу батьків-вихованців про дитину, тому не вбачає негативного ставлення та виключає можливість насилля з боку батьків - вихователів до дітей. Вказала, що дитина неодноразово висловлювала свою надію про повернення до ДБСТ, а також про повернення її наймолодшого брата ОСОБА_25 семи років.
Натомість, педагог ОСОБА_38 про свого учня ОСОБА_15 відкликалась по іншому. З пояснень педагога з'ясовано, що ОСОБА_15 демонструє схильність до конфлікту, порушує дисципліну, в спілкуванні проявляється агресія, особливо після припинення ДБСТ. Емоційно дитина не стабільна, на зауваження не реагує, потребує постійного спілкування із психологом. Разом з тим, до матеріалів справи долучено характеристику практичного психолога від 06.06.2017 щодо вихованця ОСОБА_15, зміст якої є подібною до пояснень педагога.
Під час перебування дитини в будинку сімейного типу, зазначає педагог, дитина - вихованець завжди мав вигляд охайний та доглянутий, що наразі цього не підтверджує. Також, постійно був забезпечений коштами на власні потреби, мав мобільний телефон, що наразі у дитини усе відсутнє. Аналогічно поясненням попереднього педагога, підтверджує про увагу батьків-вихотелей до дитини ОСОБА_15, висловлює позитивну перевагу поведінки дитини у ДБСТ.
Свідок ОСОБА_5 щодо конфліктної ситуації із ОСОБА_15 надав пояснення аналогічні, поясненням неповнолітньої ОСОБА_36. Заперечуючи щодо насилля над дітьми, вказав що гарно ставиться до дітей та підтримує свою дружину щодо скасування спірного розпорядження. З приводу протоколу про адміністративне правопорушення свідок зазначив, що до суду його не викликали, а протокол в його присутності не складався та ним не підписувався.
Щодо релігійних зібрань та літератури релігійної тематики у будинку, то ОСОБА_5 вказав, що є проповідником, але дітей до цього не залучає, оскільки це вільний вибір кожного. Факт зібрання прихожан у житловому будинку заперечує, так як орендують для цих цілей кімнату у Будинку культури. Література дійсно зберігається у житловому будинку, проте на 3-ому поверсі у нежиловій частині, яка не використовується для дитячих потреб.
Наряду із цим, щодо конфлікту батька та вихованця ОСОБА_15 в матеріалах містяться письмові пояснення ОСОБА_36 від 07.06.2017, які за своїм змістом відтворюють події, озвучені допитаними свідками в судовому засіданні.
Відповідно до ст. 171 Сімейного кодексу України дитина має право на те, щоб бути вислуханою батьками, іншими членами сім'ї, посадовими особами з питань, що стосуються її особисто, а також питань сім'ї. Дитина, яка може висловити свою думку, має бути вислухана при вирішенні між батьками, іншими особами спору щодо її виховання, місця проживання, у тому числі при вирішенні спору про позбавлення батьківських прав, поновлення батьківських прав, а також спору щодо управління її майном. Суд має право постановити рішення всупереч думці дитини, якщо цього вимагають її інтереси.
Також, відповідно до положень ст. 12 Конвенції ООН від 20 листопада 1989 року «Про права дитини» (ратифікована Україною 27.02.1991 р.) держави-учасниці забезпечують дитині, здатній сформулювати власні погляди, право вільно висловлювати ці погляди з усіх питань, що торкаються дитини, причому поглядам дитини приділяється належна увага згідно з її віком і зрілістю. 3 цією метою дитині, зокрема, надається можливість бути заслуханою в ході будь-якого судового чи адміністративного розгляду, що торкається дитини, безпосередньо або через представника чи відповідний орган у порядку, передбаченому процесуальними нормами національного законодавства.
Відповідно до матеріалів справи стороною відповідача не доведено, що діти були заслуханні в своїх побажаннях про ДБСТ в ході засідання комісії, а письмові пояснення судом відхиляються з огляду на висновки, що зазначені вище. Викладене свідчить про те, що розпорядження прийнято відповідачем непропорційно, тобто без дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів дітей та цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення.
У Декларації прав дитини, прийнятій Генеральною Асамблеєю ООН 20 листопада 1959 р. (принцип 6), проголошено, що дитина для повного і гармонійного розвитку її особистості потребує любові і розуміння. Вона має, коли це можливо, рости під опікою і відповідальністю своїх батьків і в усякому випадку в атмосфері любові і моральної та матеріальної забезпеченості.
Відповідно до ч. 1 ст. 3 Конвенції про права дитини від 20.11.1989 року, яка ратифікована Україною 27.09.1991 року, в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.
Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку, що розпорядження Тростянецької районної державної адміністрації Вінницької області №203 від 18.07.2017 р. "Про припинення функціонування дитячого будинку сімейного типу на території Тростянецького району" прийнято без дотримання вимог ч.1 ст.3 Конвенції про права дитини, без з'ясування всіх обставин, перевірки їх доказами та за відсутності правових підстав, а також всупереч інтересам дітей, позбавлених батьківського піклування, що як наслідок тягне його скасування.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
На підставі викладеного, зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності, суд доходить висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
Відповідно до правил ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати розпорядження Тростянецької державної адміністрації Вінницької області №203 від 18.07.2017 "Про припинення функціонування дитячого будинку сімейного типу на території Тростянецького району".
Стягнути з Тростянецької районної державної адміністрації Вінницької області (24300, Вінницька область, смт. Тростянець, вул. Соборна, 37, код ЄДРПОУ 04051112) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) судові витрати щодо сплати судового збору у розмірі 640грн. (шістсот сорок гривень).
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Копію рішення у повному обсязі сторони можуть одержати: (07.06.2018)
Суддя Дмитришена Руслана Миколаївна