
У Х В А Л А
м. Вінниця
15 травня 2018 р. Справа № 802/2214/17-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Крапівницької Н. Л.,
секретаря судового засідання: Демченка А.М.,
за участю представників сторін:
позивача: ОСОБА_1,
відповідача: Деруна В.Л., Солоненко Л.М.,
третя особа: ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Вінниці матеріали справи за позовом ОСОБА_5
до відділу державної реєстрації Мурованокуриловецької районної державної адміністрації, Мурованокуриловецької районної державної адміністрації Вінницької області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: ОСОБА_4
про скасування рішення про державну реєстрацію,
В С Т А Н О В И В:
В провадженні Вінницького окружного адміністративного суду знаходиться адміністративна справа за позовом ОСОБА_5 до відділу державної реєстрації Мурованокуриловецької районної державної адміністрації, Мурованокуриловецької районної державної адміністрації Вінницької області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: ОСОБА_4 про скасування рішення про державну реєстрацію.
Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 18.12.2018 справу вирішено розглядати в порядку загального позовного провадження та було призначено підготовче судове засідання.
Ухвалою суду від 10.04.2018 закрито підготовче засідання.
В судовому засіданні ОСОБА_4 заявила клопотання про закриття провадження у справі.
Представник позивача при вирішенні вказаного клопотання поклався на розсуд суду.
Представник відповідача підтримав заявлене клопотання.
Предметом розгляду даної справи є скасування рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень ( з відкриттям розділу ), індексний номер 33680775 від 02.02.2017, прийняте державним реєстратором відділу державної реєстрації Мурованокуриловецької районної державної адміністрації Деруном Віталієм Леонідовичем, щодо проведення державної реєстрації права на земельну ділянку (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 1162188805228 ), площею 0,0024 га, кадастровий номер НОМЕР_1, з цільовим призначенням - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд ( присадибна ділянка ), яка розташована за адресою: АДРЕСА_1, земельна ділянка 51, за ОСОБА_6.
Але на даний час власником спірної земельної ділянки являється ОСОБА_4 відповідно до договору дарування від 23.11.2017 року.
Визначаючись стосовно підстав для закриття провадження, суд виходив з наступного. Судовий захист є одним із найефективніших правових засобів захисту інтересів фізичних та юридичних осіб. Неправомірні рішення, дії чи бездіяльність посадових осіб органів місцевого самоврядування, прийняті з порушенням прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, можуть бути оскаржені відповідно до ч. 2 ст. 55 Конституції України та ст. 5 КАС України в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно до ст. 4 КАС України адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір.
Публічно-правовий спір - спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.
Суб'єктом владних повноважень є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Пунктом 1 ч. 1 ст. 19 КАС України визначено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 20 Господарського процесуального кодексу України господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв'язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема: справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на майно (рухоме та нерухоме, в тому числі землю), реєстрації або обліку прав на майно, яке (права на яке) є предметом спору, визнання недійсними актів, що порушують такі права, крім спорів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, та спорів щодо вилучення майна для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності, а також справи у спорах щодо майна, що є предметом забезпечення виконання зобов'язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи - підприємці.
В свою чергу відповідно до ст. 19 Цивільно - процесуального кодексу України, суди розглядають у порядку цивільного судочинства, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Суди розглядають у порядку цивільного судочинства також вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, якщо такі вимоги є похідними від спору щодо такого майна або майнових прав, якщо цей спір підлягає розгляду в місцевому загальному суді і переданий на його розгляд з такими вимогами.
За таких обставин суд вважає, що права, які позивач вважає порушеними, порушені не при проведенні державної реєстрації, де відповідачем є відділом державної реєстрації Мурованокуриловецької РДА, тому, суд вважає, що без правової оцінки відносин між позивачем, відповідачем та третіми особами спір не може бути вирішено, а майнове право не може бути захищене ефективно. Тобто цей спір не має публічно-правового характеру та не підпадає під юрисдикцію адміністративних судів.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного суду від 23.05.2018 року справа №822/1673/16.
Суд роз'яснює, що дана справа підлягає розгляду за правилами Цивільного процесуального кодексу України.
При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду (ч. 5 ст. 242 КАС України).
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 238 КАС України суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Враховуючи те, що даний спір не підлягає розгляду за правилами адміністративного судочинства, суд дійшов висновку про закриття провадження у справі.
Відповідно до ч. 2 ст. 238 КАС України про закриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, а також вирішує питання про розподіл між сторонами судових витрат, повернення судового збору з бюджету.
Керуючись ст.ст. 248, 238, 256 КАС України суд, -
У Х В А Л И В:
Провадження у справі за позовом ОСОБА_5 до відділу державної реєстрації Мурованокуриловецької районної державної адміністрації, Мурованокуриловецької районної державної адміністрації Вінницької області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: ОСОБА_4 про скасування рішення про державну реєстрацію - закрити.
Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя підпис Крапівницька Н. Л.
Копія вірна Суддя:
Секретар: