
Справа №: 671/878/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 червня 2018 року Волочиський районний суд
Хмельницької області в складі: головуючої - судді Бабій О.М.,
з участю секретаря судового
засідання ОСОБА_1,
заявника ОСОБА_2,
свідків:
ОСОБА_3, ОСОБА_4,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Волочиську цивільну справу за заявою ОСОБА_2 про встановлення факту смерті, заінтересована особа – Волочиський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області,
ВСТАНОВИВ:
В травні 2018 року ОСОБА_2 звернувся до суду з заявою, в якій просить встановити факт смерті його дружини – ОСОБА_5, яка померла 04 травня 2018 року в м. Севастополь, в стаціонарі міської лікарні № 3 від захворювання: гіпостатична пневмонія, злоякісне новоутворення нижньої долі легені, посилаючись на те, що отримати свідоцтво про смерть у відділі державної реєстрації актів цивільного стану неможливо, оскільки факт смерті відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати медичний документ, що може бути прийнято відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації смерті відповідно до ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану».
ОСОБА_2 у своїй заяві зазначив, що встановлення вищевказаного факту необхідне йому для отримання свідоцтва про смерть з метою виплати одноразової допомоги на поховання.
В судовому засіданні заявник підтримав свою заяву.
Представник заінтересованої особи – Волочиський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій областів судове засідання не з’явився.
Свідки ОСОБА_3 та ОСОБА_4, кожен окремо, в суді підтвердили факт смерті ОСОБА_5 та зазначені в заяві обставини.
Заслухавши учасників судового процесу, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заява ОСОБА_2 підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 був чоловіком ОСОБА_5, яка померла 04 травня 2018 року в м. Севастополь, про що «відділом записів актів громадянського стану Ленінського району міста Севастополя Управління записів актів громадянського стану міста Севастополя» було видано свідоцтво про смерть серії І-КМ № 524731 від 07.05.2018 року (а.с. 8).
Волочиським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області відмовлено у проведенні державної реєстрації смерті ОСОБА_5 у зв’язку з відсутністю документів, на підставі яких можливо було б вчинити вказану дію (а.с. 7).
Відповідно до ч. 1 ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Місце смерті ОСОБА_5, згідно із ст. 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», м. Севастопольє тимчасово окупованою територією України.
Відповідно до ст. 1 зазначеного вище Закону України тимчасово окупована територія України є невід’ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», підставою для проведення державної реєстрації смерті є документ встановленої форми про смерть, виданий закладом охорони здоров’я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Отже, вказаний закон не містить спеціальної норми щодо порядку державної реєстрації факту смерті особи на тимчасово окупованій території, що унеможливлює державну реєстрацію смерті в позасудовому порядку.
Загальний принцип оцінки документів, виданих на тимчасово окупованій території, надається у ч. 1-3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»: Державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Разом з тим, у Консультативному висновку Міжнародного суду ООН від 21 червня 1971 року «Юридичні наслідки для держав щодо триваючої присутності Південної Африки у Намібії», який був наданий на запит Ради Безпеки ООН зазначено, що держави - члени ООН відповідно до Резолюції 276 (1970) Ради Безпеки зобов'язані утримуватися від застосування міжнародних договорів, укладений з Південною Африкою від імені або відносно Намібії. При цьому у п. 125 цього Консультативного висновку Міжнародного суду ООН вказано на винятки із цього права, а саме. В цілому, невизнання управління Південної Африки (тимчасово окупованої) території не повинно призводити до позбавлення народу Намібії будь-яких переваг, що випливають з міжнародного співробітництва і зокрема, в той час як офіційні дії, що здійснюються урядом Південної Африки від імені або по відношенню до Намібії після припинення дії мандата є незаконними і недійсними, ця недійсність не може бути поширена до тих актів, таких, як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів.
Про необхідність врахування актів органів влади з окупованих територій Європейським судом з прав людини у п. 45 рішення по справі «Луізіду проти Туреччини» (Loizidou v. Turkey) від 18 грудня 1996 року (заява № 15318/89) була викладена правова позиція, що при аналогічних обставинах щодо відсутності ефективного державного контролю Кіпру за такими територіями, міжнародне право визнає законність деяких юридичних домовленостей і дій, які звідти походять, наприклад актів реєстрації народження, смерті і шлюбу, наслідки яких можуть ігноруватися лише на шкоду мешканців тієї чи іншої території.
В такому разі, наданий заявником доказ - свідоцтво про смерть ОСОБА_5, яке видане «відділом записів актів громадянського стану Ленінського району міста Севастополя Управління записів актів громадянського стану міста Севастополя», суд сприймає як належний доказ, на підставі якого можливо зробити висновок про смерть особи.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 315 Цивільного процесуального кодексу України, суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Оскільки заявник не має можливості надати для реєстрації смерті дружини документи, передбачені законодавством України, з метою захисту законних прав та інтересів громадян України на тимчасово окупованій території, суд вважає за можливе задовольнити заяву ОСОБА_2 та встановити факт, що 04 травня 2018 року померла його дружина – ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1.
У відповідності до п. 8 ч. 1 ст. 430 ЦПК України рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України підлягає негайному виконанню.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 6, 10, 81, 263-265, 293, 294, 315, 317, 319 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Заяву ОСОБА_2 задовольнити.
Встановити факт, що ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, померла 04 травня 2018 року в м. Севастополі.
Рішення допустити до негайного виконання.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Хмельницької області через Волочиський районний суд Хмельницької області шляхом подання в тридцятиденний строк з дня його проголошення апеляційної скарги.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Відомості про учасників справи:
Заявник:ОСОБА_2 (31200, АДРЕСА_1; паспорт серії НА № 516274)Заінтересована особа:Волочиський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області (31200, Хмельницька область, м. Волочиськ, площа Центральна, 1; код ЄДРПОУ: 21324008)
Суддя О.М. Бабій