Постанова № 74549745, 04.06.2018, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.06.2018
Номер справи
806/431/18
Номер документу
74549745
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Справа № 806/431/18

ПОСТАНОВА

іменем України

"04" червня 2018 р. м. Житомир

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Франовської К.С.

суддів: Іваненко Т.В.

ОСОБА_1,

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Житомирського обласного військового комісаріату на рішення Житомирського окружного адміністративного суду від "15" лютого 2018 р. у справі за позовом ОСОБА_2 до Житомирського обласного військового комісаріату про визнання дій протиправними, зобов'язання нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення, зобов'язання надати довідку , -

суддя в 1-й інстанції - Шуляк Л.А.,

час ухвалення рішення - 16 год. 20 хв.

місце ухвалення рішення - м.Житомир,

дата складання повного тексту рішення - 21.02.2018р.

ВСТАНОВИВ:

У січні 2018 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Житомирського обласного військового комісаріату, в якому просив визнати протиправними дії щодо не виплати індексації грошового забезпечення, зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 31.03.2017 та зобов'язати Житомирський обласний військовий комісаріат надати довідку з помісячним розрахунком індексації та базового місяця за вказаний період.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що після звільнення з військової служби йому стало відомо, що відповідачем не було проведено та виплачено індексацію грошового забезпечення за період проходження служби з 01.01.2016 по день виключення зі списків особового складу, у зв'язку з чим він неодноразово звертався до Житомирського ОВК з приводу врегулювання питання виплати індексації грошового забезпечення, проте відповіді йому не було надано .

Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 15.02.2018 року позов задоволено.

Визнано протиправними дії Житомирського обласного військового комісаріату щодо не виплати ОСОБА_2 індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 31.03.2017.

Зобов'язано Житомирській обласний військовий комісаріат нарахувати та виплатити ОСОБА_2 індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 31.03.2017, про що видати йому довідку з помісячним розрахунком індексації та базового місяця за вказаний період.

Не погоджуючись з рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення та ухвалити нове, яким відмовити у задоволені позову. Відповідач зазначає, що Департаментом фінансів Міністерства оборони України були доведені до військових частин роз'яснення від 04.01.2016 року №248/3/9/1/2, згідно яких, у зв'язку із внесенням змін до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078, індексацію грошового забезпечення військовослужбовців слід не нараховувати до окремого роз'яснення . Крім того, відповідач посилається на дію особливого періоду та, що відповідно до ст. 5 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів на відповідний рік.

Перевіривши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, апеляційний суд приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення з огляду на таке.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 проходив військову службу в Збройних Силах України на посаді заступника начальника відділу територіальної оборони Житомирського обласного військового комісаріату.

Наказом командувача військ оперативного командування "Північ" (по особовому складу) №22 від 02.03.2017 майора ОСОБА_2 звільнено з військової служби у запас. Наказом комісара Житомирського обласного військового комісаріату (по стройовій частині) №74 від 31.03.2017 позивача виключено зі списків особового складу, знято з усіх видів забезпечення (а.с.13 та зворот).

11.04.2017 року ОСОБА_2 звернувся із заявою до військового комісара Житомирського обласного військового комісаріату, в якій просив видати довідку про суму нарахованої та фактично виплаченої йому індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2015 по день звільнення із розбивкою помісячно та із зазначенням базового місяця (а.с.10).

19.05.2017 року ОСОБА_2 повторно звернувся до військового комісара Житомирського обласного військового комісаріату із заявою про виплату індексації грошового забезпечення з 01.01.2016 року по день звільнення включно (а.с.11).

Проте, відповідачем не було надано відповіді на заяви позивача та не було проведено індексацію грошового забезпечення, що стало підставою для звернення позивача до суду у даній справі.

Вирішуючи спір, суд першої інстанції дійшов висновків, що відповідач порушив вимоги Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", оскільки не здійснював нарахування та виплату ОСОБА_2 індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 року по 31.03.2017 року, а тому задовольнив позов.

Надаючи оцінку висновкам суду першої інстанції, апеляційний суд зазначає таке.

Згідно ч.1 ст. 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 № 2232-XII, військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.

Відповідно до ст. 1 та ст. 2 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 №2011-ХІІ (далі Закон №2011-ХІІ) військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами.

У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.

Частинами другою - третьою ст. 9 Закону №2011-ХІІ визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03.07.1991 № 1282-ХІІ ( далі - Закон № 1282-ХІІ).

Статтею 1 Закону № 1282-ХІІ визначено, що індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Згідно ст. 2 Закону № 1282-ХІІ, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка (ст.4 Закону № 1282-ХІІ ).

Відповідно до ст. 6 Закону № 1282-ХІІ у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін. Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

Згідно ст. 18 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії", індексацію доходів населення, яка встановлюється для підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін, віднесено до державних соціальних гарантій, що, згідно зі ст. 19 цього Закону, є обов'язковими для всіх підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.

Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначено постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 .

Пунктом 4 вказаного Порядку встановлено, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби.

Відповідно до абзацу 8 пункту 4 Порядку у разі несвоєчасної виплати сум індексації грошових доходів громадян провадиться їх компенсація відповідно до законодавства.

Таким чином, індексація грошового забезпечення є однією з основних державних гарантій щодо оплати праці. За вимогами вказаних нормативно - правових актів проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язковою для всіх юридичних осіб роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.

Як вбачається з матеріалів справи, заперечуючи проти позову, відповідач не посилається на відсутність обставин, передбачених статтею 4 Закону № 1282-ХІІ для проведення індексації, а лише посилається на роз'яснення Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 04.01.2016 №248/3/9/1/1150.

Разом з тим, згідно Положення про військові комісаріати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 червня 2013 року № 389 військові комісаріати у своїй діяльності керуються Конституцією та законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, наказами Міноборони, наказами і директивами Міністра оборони та наказами і директивами начальника Генерального штабу - Головнокомандувача Збройних Сил, іншими правовими актами, а також цим Положенням.

Отже, у спірних правовідносинах, Житомирський обласний військовий комісаріат повинен діяти відповідно до вимог Закону № 1282-ХІІ .

А тому, посилання відповідача на роз'яснення Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 04.01.2016 №248/3/9/1/1150 відповідно до якого, індексація грошового забезпечення військовослужбовців не підлягає нарахуванню до окремого роз'яснення та на складну фінансово-економічну ситуацію в державі, як на підставу для невиплати індексації грошового забезпечення позивача, не можуть бути підтвердженням правомірності його дій.

Таким чином, дії Житомирського обласного військового комісаріату щодо невиплати позивачу індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 31.03.2017 та ненадання відповіді на заяву позивача від 11.04.2017 щодо видачі довідки про суму нарахованої та фактично виплаченої йому індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2015 по день звільнення із розбивкою помісячно та із зазначенням базового місяця, є протиправними .

З огляду на наведене, доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують .

Згідно ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

З огляду на наведене, оскільки рішення суду першої інстанції прийнято з дотриманням норм матеріального та процесуального права, то апеляційна скарга не підлягає до задоволення, а рішення суду першої інстанції підлягає залишенню без змін.

Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Житомирського обласного військового комісаріату залишити без задоволення, рішення Житомирського окружного адміністративного суду від "15" лютого 2018 р. без змін,

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Головуючий суддя К.С. Франовська

судді: Т.В. Іваненко

ОСОБА_1

Повне судове рішення складено "08" червня 2018 р.