
ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Справа № 296/9911/17
ПОСТАНОВА
іменем України
"04" червня 2018 р. м. Житомир
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Франовської К.С.
суддів: Іваненко Т.В.
ОСОБА_1,
за участю секретаря Черемісової С.О.,
позивача та представників сторін,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на рішення Корольовського районного суду м. Житомира від "13" лютого 2018 р. у справі за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, Міністерства внутрішніх справ України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії , -
суддя в 1-й інстанції - Бондарчук В.В.,
час ухвалення рішення - не зазначено,
місце ухвалення рішення - м. Житомир,
дата складання повного тексту рішення - не зазначено,-
ВСТАНОВИВ:
У грудні 2017 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Міністерства внутрішніх справ України, Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в якому просив:
-визнати протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо не надіслання інформації до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про зміни у грошовому забезпеченні для здійснення перерахунку пенсії протиправною;
-зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України надіслати до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області інформацію про наявність підстав для перерахунку його пенсії з 01.01.2017 року, а саме про зміни у грошовому забезпеченні для здійснення перерахунку пенсії позивачу;
-визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо не проведення перерахунку позивачу пенсії з 01.01.2017 року протиправною;
-зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести позивачу перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей №900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції і №947 від 18 листопада 2015 року "Про внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 09 березня 2006 року №268", починаючи з 01.01.2017 року, без обмеження граничного розміру;
-встановити судовий контроль за виконанням рішення (ст. 267 КАС України) та звільнити від сплати судового збору.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що він є пенсіонером органів внутрішніх справ, якому пенсія призначена відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Чинним законодавством гарантовано право на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом. Проте, Міністерство внутрішніх справ України не виконало покладений на нього обов'язок та не надіслало інформацію про зміни у його грошовому забезпеченні до Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області, а останнє, в свою чергу, надало відповідь про відсутність підстав для перерахунку пенсії так, як не надходила інформація про підстави проведення перерахунку пенсії .
Рішенням Корольовського районного суду м.Житомира від 13.02.2018 року адміністративний позов ОСОБА_2 задоволено частково.
Визнано бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо ненадіслання інформації до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про зміни у грошовому забезпеченні для здійснення перерахунку пенсії відносно ОСОБА_2 протиправною.
Зобов'язано Міністерство внутрішніх справ України надіслати до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області інформацію про наявність підстав для перерахунку пенсії ОСОБА_2 з 01.01.2017 року, а саме про зміни у грошовому забезпеченні для здійснення перерахунку пенсії позивачу.
Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо непроведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_2.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 у відповідності до грошового забезпечення, визначеного у довідці ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області від 01.03.2017 року за №469/29/02-2017 та відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", починаючи з 01.01.2017 року.
В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з вказаним рішенням, Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області подало апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення та ухвалити нове, яким відмовити у задоволенні позову. Зазначає, що позивач звертався лише з заявою про перерахунок пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення в розмірі 8500 грн. та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань в розмірі 3000 грн., отже вимоги зазначені у заяві про перерахунок пенсії відрізняються від позовних вимог. Крім того, відповідач посилається на те, що при призначені пенсії може бути враховано грошове забезпечення за період з грудня 2011 року по листопад 2013 року та не може бути врахована грошова допомога при звільненні у розмірі 28912, 96 грн.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги матеріали справи, апеляційний суд приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає до задоволення з таких підстав.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за вислугу років, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
У квітні 2017 року ОСОБА_2 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з заявою перерахунок пенсії із включення до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області листом від 03.05.2017 року за №687/Р-11 повідомило позивача, що чинним законодавством не передбачено включення в додаткові види грошового забезпечення, які враховуються для призначення пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та грошової допомоги при звільненні, а тому відмовило у перерахунку пенсії з вказаних підстав.
Не погоджуючись з вказаним рішенням відповідача, позивач звернувся до суду.
Проте, у позовній заяві позивач просив визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з підстав не проведення перерахунку та виплати пенсії відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей №900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції і №947 від 18 листопада 2015 року "Про внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 09 березня 2006 року №268", починаючи з 01.01.2017 року та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії без обмеження граничного розміру.
Вирішуючи спір, суд першої інстанції дійшов висновків, що позивач має право на перерахунок розміру пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11.11.2015 року № 988 на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області про розмір грошового забезпечення від 01.03.2017 року № 469/29/02-2017, а тому задовольнив позовні вимоги .
Надаючи оцінку висновкам суду першої інстанції, апеляційний суд зазначає таке.
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_2 04.04.2017 року звертався до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області лише із заявою про перерахунок з включенням до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, матеріальної допомоги на оздоровлення в розмірі 8500 грн. та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань у розмірі 3000 грн. та отримав відмову у перерахунку пенсії саме з цих підстав.
Відповідно до ч.1 ст.6 КАС України (в редакції до 15.12.2017 р.), кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб’єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Отже, отримавши відмову відповідача у перерахунку пенсії з підстав, які зазначені у заяві від 04.04.2017 року, позивач мав право оскаржити рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області до суду .
Разом з тим, підставами для звернення до суду з позовом у даній справі позивач зазначив зміни грошового забезпечення поліцейських згідно постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11.11.2015 року № 988, хоча з заявою про такий перерахунок до відповідача він не звертався.
Відповідно до ч.1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Позивач ні суду першої інстанції, ні суду апеляційної інстанції не надав доказів про його звернення до відповідача із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку із зміною грошового забезпечення поліцейських та, що відповідачем було відмовлено у перерахунку пенсії з вказаних підстав. Тобто, відповідачем не приймалося рішення, що стосується предмету позову.
Як встановлено судом, відповідна довідка ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області для перерахунку пенсії позивачу до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області не надсилалась.
Довідка про розмір грошового забезпечення від 01.03.2017 року за №, 469/29/02-2017,в якій зазначено складові грошового забезпечення ОСОБА_2 за період з 01.12.2011 року по 30.11.2013 року, на яку послався суд першої інстанції, не може бути підставою для перерахунку пенсії позивачу у зв'язку із збільшенням грошового забезпечення поліцейських згідно постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року.
Таким чином, Головним управління Пенсійного фонду України в Житомирській області не було допущено бездіяльності у зв'язку з непроведенням перерахунку пенсії позивачу з підстав, зазначених у позовній заяві.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції не звернув уваги на те, що предмет позову позивача до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо протиправності дій не відповідає предмету звернення про перерахунок пенсії від 04.04.17р.
Отже, враховуючи підстави та предмет позову, його обґрунтування, у суду першої інстанції були відсутні підстави для визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у зв'язку з непроведенням позивачу перерахунку та виплати пенсії відповідно до грошового забезпечення, визначеного у довідці ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області від 01.03.2017 року за №469/29/02-2017 та постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", починаючи з 01.01.2017 року.
А тому, на Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області не могло бути покладено зобов'язання щодо перерахунку та виплати пенсії позивачу відповідно до грошового забезпечення, визначеного у довідці ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області від 01.03.2017 року за №469/29/02-2017 та постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", починаючи з 01.01.2017 року.
За пунктами 3, 4 ч.1 ст.317 КАС підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи, неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
В підсумку, такі обставини є безсумнівною підставою для скасування рішення суду першої інстанції та прийняття нової постанови про відмову у позові з наведених підстав.
В решті рішення, що стосується позовних вимог до Міністерства внутрішніх справ України, не оскаржується, а тому його законність не перевіряється.
Керуючись ст.ст. 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області задовольнити, рішення Корольовського районного суду м. Житомира від "13" лютого 2018 р. скасувати в частині визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо непроведення перерахунку і виплати пенсії ОСОБА_2 та зобов'язання здійснити перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_2 у відповідності до грошового забезпечення, визначеного у довідці ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області від 01.03.2017 року за №469/29/02-2017 згідно постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", починаючи з 01.01.2017 року, ухвалити нове.
ОСОБА_2 у позові до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії- відмовити.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя К.С. Франовська
судді: Т.В. Іваненко
ОСОБА_1
Повне судове рішення складено "08" червня 2018 р.