
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Головуючий І інстанції: Микитенко В.М.
29 травня 2018 р. Справа № 554/10008/17
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Мельнікової Л.В.
суддів - Донець Л.О. , Бенедик А.П.
за участю секретаря судового засідання – Багмет А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду у місті Харкові справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Октябрського районного суду м. Полтави від 29 січня 2018 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання рішення протиправним та зобов’язання вчинити певні дії, -
В с т а н о в и л а:
14.12.2017 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, яким просить визнати протиправним рішення відповідача ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (подалі – УПФУ, пенсійний орган) від 03.08.2017 року № 53 про відмову в призначенні дострокової пенсії та зобов’язати відповідача призначити йому з 25.07.2017 року пенсію, посилаючись на наявність підстав для призначення йому такої пенсії відповідно до положень абз 6 п. 3 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України від 09.07.2003 року № 1058-IV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (подалі – Закон № 1058-IV в редакції, що була чинною на час виникнення спірних правовідносин.
У відзиві на позов пенсійний орган зазначає, що аналіз поданих позивачем документів для призначення дострокової пенсії свідчить, що він має 39 років 19 днів страхового стажу, брав участь в АТО, відповідно до п. 19 ст. 6 Закону України від 22.10.1993 року № 3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (подалі – Закон № 3551-XII в редакції, що була чинною на час виникнення спірних правовідносин) має статус учасника бойових дій. При цьому, означений статус позивач отримав не як військовослужбовець (резервіст, військовозобов’язаний), а як працівник Державної служби з надзвичайних ситуацій (подалі – ДСНС). Ця обставина виключає можливість призначення позивачу дострокової пенсії відповідно до положень абз 6 п. 3 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-IV.
Рішенням Октябрського районного суду м. Полтави від 29.01.2018 року (рішення виготовлено 29.01.2018 року) у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовлено.
Судове рішення вмотивовано тим, що позивач брав участь в АТО та отримав статус учасника бойових дій, як працівник ДСНС, а не як особа з числа військовозобов’язаних чи резервістів, тому не належить до кола осіб, які відповідно до абз 6 п. 3 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-IV мають право на дострокову пенсію.
В апеляційній скарзі позивач ОСОБА_1 просить скасувати судове рішення та прийняти нове про задоволення його адміністративного позову.
Апеляційну скаргу вмотивовано тим, що відповідно до п. 1 Положення про військовий квіток осіб рядового, сержантського та старшинського складу, затвердженого Указом Президента України від 30.12.2016 року № 582/2016, військовий квіток є документом, що посвідчує особу військовослужбовця (військовозобов’язаного) та визначає належність його власника до виконання військового обов’язку. Згідно записів його військового квитка він був поставлений на військовий облік 03.11.2016 року, тобто на час подання заяви про призначення пенсії він був військовозобов’язаним.
Відзив на апеляційну скаргу відповідає змісту відзиву відповідача на адміністративний позов.
Переглянувши судове рішення в межах доводів та вимог апеляційної скарги, перевіривши повноту встановлення судом фактичних обставин справи та правильність застосування ними норм матеріального та процесуального права, колегія суддів погоджується з висновком суду, з таких підстав.
Механізм отримання статусу учасника бойових дій визначений постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 року № 413 (із змінами) «Про затвердження Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення».
Пунктом 2 цієї постанови, зокрема, встановлювалось, що статус учасника бойових дій надається: військовослужбовцям (резервістам, військовозобов'язаним) та працівникам &? ; &?і;, військовослужбовцям військових прокуратур, особам рядового, начальницького складу, військовослужбовцям, працівникам &?в; &g ; ДСНС, &?м; &g;;, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.
Рішення про надання статусу учасника бойових дій приймається, зокрема, комісіями з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, утвореними в ДСНС. Рішення комісії може бути оскаржено в судовому порядку (п. 5, 8 означеної постанови).
Судом установлено, що водій автотранспортних засобів краново-підйомного відділення групи ліквідації наслідків аварій аварійно-рятувальної частини АРЗ СП ОСОБА_1 згідно посвідчень про відрядження у період: лютого-березня 2015 року, червня-липня 2015 року, лютого-березня 2016 року відряджався до складу та засобів, які залучаються та беруть безпосередньо участь в Антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей, забезпечення її проведення, з метою виконання службових (бойових) завдань /а.с. 22-24/.
Згідно із довідкою Головного управління ДСНС України у Полтавській області від 25.03.2015 року водій автотранспортних засобів краново-підйомного відділення групи ліквідації наслідків аварій аварійно-рятувальної частини АРЗ СП ОСОБА_1 брав участь в АТО та виконував заходи інженерно-технічного облаштування оборонних рубежів /а.с. 25 зворот/.
Рішенням комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення у ДСНС України від 05.11.2015 року, відповідно до п. 19 ст. 6 Закону 3551-XII працівнику ДСНС України ОСОБА_1 присвоєний статус «Ветеран війни – учасник бойових дій», видано відповідне посвідчення /а.с. 25/.
28.07.2017 року позивач звернувся до УПФУ із заявою про призначення дострокової пенсії за віком на умовах, встановлених абз 6 п. 3 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-IV, надавши відповідний пакет документів.
Рішенням відповідача № 53 від 03.08.2017 року в призначенні дострокової пенсії за віком позивачу ОСОБА_1 відмовлено, у зв’язку з тим, що статус учасника бойових дій ОСОБА_1 було надано як працівнику ДСНС, а не як резервісту або військовозобов’язаному /а.с. 21/.
Погоджуючись із висновком суду про необґрунтованість вимог ОСОБА_1, колегія суддів зазначає, що абзацом 6 п. 3 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-IV (станом на день подання та розгляду заяви позивача) унормовано, що &?з; &?у;, особи з числа резервістів і військовозобов'язаних, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, &?о; &gд; Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», &?с; &?е;, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення чоловіками 55 років, &?в; &?е; та за наявності страхового стажу не менше 25 років для чоловіків &ls; &? ;.
Отже, право на призначення дострокової пенсії за віком (після досягнення 55 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років) мають чоловіки, зокрема, з числа резервістів і військовозобов'язаних, які приймали участь в антитерористичній операції, та яким надано статус учасника бойових дій відповідно до п. 19 ст. 6 Закону України № 3551-XII.
В свою чергу п. 19 ст. 6 Закону 3551-XII учасниками бойових дій визначав військовослужбовців (резервістів, військовозобов'язаних) та працівників Збройних Сил України, &lр; &?в;, військовослужбовців військових прокуратур, осіб рядового та начальницького складу підрозділів &?ц; &?і;, поліцейських, осіб рядового, начальницького складу, військовослужбовців, працівників &?л; &?с; Державної служби України з надзвичайних ситуацій, &?л; &?в;, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.
Таким чином, статус учасника бойових дій мали право отримати особи, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, перебуваючи на військовій службі (у тому числі, - резервісти, військовозобов’язані) в Збройних Силах України, тощо, проходячи службу в поліції, в органах МВС, працюючи в певних установ, та інші.
Абзацами 4, 5 і 6 ч. 9 ст. 1 Закону України від 25.03.1992 року № 2232-XII «Про військовий обов'язок і військову службу» визначено щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії: військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний та воєнний час.
З урахуванням змін, внесених Законом України від 17.03.2014 року № 1127-VII «Про внесення змін до деяких законів України щодо служби у військовому резерві» до Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» щодо граничного віку перебування військовозобов’язаних у запасі, колегія суддів зазначає, що факт зняття у 2009 році ОСОБА_2 ОМВК позивача ОСОБА_1, громадянина України, народження 22.08.1962 року, з військового обліку, не звільняє позивача від конституційного обов’язку захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України до досягнення ним граничного віку перебування у запасі незалежно від того, поновлений він на військовому обліку, чи ні.
Оскільки матеріалами справи, у тому числі рішенням комісії ДСНС України від 05.11.2015 року підтверджено, що статус «Ветеран війни – учасник бойових дій» позивачу ОСОБА_1 було надано як працівнику ДСНС, який захищав незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брала безпосередню участь в антитерористичній операції, а не як військовослужбовцю (у тому числі, - резервісту, військовозобов’язаному), колегія суддів не вбачає підстав для задоволення апеляційної скарги, скасування рішення суду першої інстанції.
Суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення &lP; &gP; суду – без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права (ст. 316 КАС України).
Згідно із ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги (ч. 1 ст. 308). Суд не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов’язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права (ч. 2 ст. 308).
Колегія суддів не вбачає підстав для застосування положень ч. 2 ст. 308 КАС України.
Інші доводи та заперечення сторін на висновки колегії суддів не впливають.
Підстави, передбачені ст. 139 КАС України, для розподілу судових витрат відсутні.
На підставі наведеного, керуючись статтями 292, 293, 308, 310, 313, 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Октябрського районного суду м. Полтави від 29 січня 2018 року, - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий суддя (підпис)ОСОБА_3Судді(підпис) (підпис) ОСОБА_4 ОСОБА_5
Постанова у повному обсязі складена і підписана 08 червня 2018 року.