
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 червня 2018 р. м. ХарківСправа № 816/84/18Харківський апеляційний адміністративний суд
у складі колегії:
головуючого судді: Калиновського В.А.
суддів: Калитки О. М. , Бондара В.О.
за участю секретаря судового засідання Ковальчук А.С
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційними скаргами ОСОБА_1, ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області на рішення ОСОБА_2 окружного адміністративного суду від 14.02.2018, суддя Канигіна Т.С , м. Полтава, повний текст складено 19.02.18 по справі № 816/84/18
за позовом ОСОБА_1
до ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач, ОСОБА_1, звернулась до суду з позовом, в якому просила: визнати протиправним та скасувати рішення ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області від 27.10.2017 № 97; зобов'язати Полтавське об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області здійснити донарахування (перерахунок) та виплатити їй пенсію з 01.09.2016 у розмірі 90% від суми заробітної плати з урахуванням усіх видів виплат, з яких нараховувались та сплачувались страхові внески, відомості про які зазначені в довідці ГУ ПФУ в Полтавській області, у тому числі з урахуванням виплат у сумі 31085,44 грн., не змінюючи базового місяця індексації пенсії шляхом визначення середньомісячної суми зазначених у довідці виплат діленням загальної суми виплат на 24, застосовуючи при цьому положення постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" від 31.05.2000 № 865 у редакції, чинній станом на дату призначення пенсії.
Рішенням ОСОБА_2 окружного адміністративного суду від 14.02.2018 року задоволено позов.
Визнано протиправним та скасовано рішення ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (Шевченківський район) від 27.10.2017 № 97.
Зобов'язано Полтавське об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області здійснити донарахування (перерахунок) та виплатити пенсію ОСОБА_1 з 09.07.2017 у розмірі 90% від суми заробітної плати з урахуванням усіх видів виплат, з яких нараховувались та сплачувались страхові внески, відомості про які зазначені в довідці Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 29.01.2018 № 1291/05-24.
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (вул. Івана Мазепи, буд. 30, м. Полтава, Полтавська область, 36040, ідентифікаційний код 40383769) на користь ОСОБА_1 АДРЕСА_1, 36021, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) витрати зі сплати судового збору в розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні вісімдесят копійок).
Позивач частково не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подала апеляційну скаргу, в якій вона просить скасувати оскаржуване рішення в частині встановлення дати з якої повинно здійснюватись донарахування та виплата пенсії та прийняти в цій частині постанову, якою встановити дату донарахування та виплати пенсії з 01.09.2016 року.
Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги позивач посилається на порушення судом першої інстанції, при прийнятті рішення, норм матеріального права, з обставин і обґрунтувань, викладених в апеляційній скарзі.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідачем також подано апеляційну скаргу, в якій він просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти постанову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити.
Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції, при прийнятті рішення, норм матеріального права, а саме: Закону України "Про державну службу", Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", з обставин і обґрунтувань, викладених в апеляційній скарзі.
Позивач подала відзив на апеляційну скаргу, в якому просила залишити апеляційну скаргу відповідача без задоволення, а оскаржувану постанову змінити з урахуванням вимог її апеляційної скарги.
Відповідач подав клопотання про розгляд справи без участі їхнього представника.
Позивач подала заяву про розгляд справи за її відсутності.
В судове засідання сторони не прибули, про дату, час та місце апеляційного розгляду повідомлені належним чином.
Відповідно до ч. 1 ст. 205 КАС України, справа розглядається за відсутності сторін.
Згідно до ч. 4 ст. 229 КАС України, колегія суддів, враховуючи неявку у судове засідання всіх учасників справи, вважає за можливе фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювати.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду та доводи апеляційних скарг, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційні скарги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що 07.03.2017 ОСОБА_1 звернулася до ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області із заявою про перерахування пенсії з урахуванням інших виплат, указаних у листі ГУ УПФУ в Полтавській області від 21.02.2017 № 1052/05-24. Також позивач просила долучити суми виплаченої індексації заробітної плати та матеріальної допомоги та належним чином донарахувати до раніше призначеної пенсії згідно зі статтями 37, 37-1 Закону України "Про державну службу" (у редакції, чинній станом на час призначення пенсії) у розмірі 90 % від нарахованої заробітної плати, провести відповідні виплати з 01.09.2016 (а.с. 17).
ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області від 14.03.2017 № 168/Г-17 позивачу відмовлено у перерахунку пенсії, призначеної згідно з Законом України "Про державну службу", з урахуванням інших виплат на підставі повідомлення ГУ ПФУ в Полтавській області від 21.02.2017 № 1052/05-24 (а.с. 18).
Позивач не погодилася із зазначеною відмовою та звернулася до Октябрського районного суду м. Полтави з позовною заявою про зобов'язання ГУ ПФУ в Полтавській області видати довідку про складові заробітної плати за формою, затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 № 5-1, за період з 01.09.2008 по 31.08.2010, включивши до інших виплат оплату праці за час перебування у відрядженні, індексації заробітної плати, суми грошових компенсацій у разі невикористаної відпустки у розмірах, передбачених законодавством, суми нарахованих та виплачених премій до ювілейних та пам'ятних дат, суми матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань; визнати протиправними дії ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області щодо відмови у перерахунку раніше призначеної їй пенсії у розмірі 90 % від суми заробітної плати відповідно до статей 37, 37-1 Закону України "Про державну службу" (у редакції, чинній на момент призначення пенсії) з урахуванням за останні 24 календарні місяці підряд перед призначенням пенсії суми матеріальної допомоги та індексації заробітної плати; зобов'язання Полтавське об'єднане УПФУ Полтавської області здійснити перерахунок та виплату їй пенсії, починаючи з 01.09.2016, у розмірі 90 % від суми заробітної плати відповідно до статей 37, 37-1 Закону України "Про державну службу" (у редакції, чинній на момент призначення пенсії), не змінюючи базовий місяць індексації пенсії за останні 24 календарні місяці підряд перед призначенням пенсії відповідно до довідки, виданої ГУ ПФУ в Полтавській області, включаючи до складу заробітної плати для призначення пенсії "Інші виплати" оплату праці за час перебування у відрядженні, індексації заробітної плати, суми грошових компенсацій у разі невикористаної відпустки у розмірах, передбачених законодавством, суми нарахованих та виплачених премій до ювілейних та пам'ятних дат, суми матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, на які нараховувалися та сплачувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, та провести відповідні виплати з урахуванням виплачених сум з 01.09.2016.
Постановою Октябрського районного суду м. Полтави від 29.05.2017, яка залишена без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 12.10.2017, у справі № 554/3412/17 позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково: зобов'язано Полтавське об'єднане УПФУ Полтавської області розглянути заяву ОСОБА_1 від 07.03.2017 про перерахунок пенсії відповідно до статей 37, 37-1 Закону України "Про державну службу" (у редакції, чинній на момент призначення пенсії) та прийняти рішення за результатами її розгляду; у задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено (а.с. 19-22).
На виконання постанови Октябрського районного суду м. Полтави від 29.05.2017 у справі № 554/3412/17 відповідачем винесено рішення від 27.10.2017 № 97 про відмову в перерахунку у зв'язку з відсутністю в чинному пенсійному законодавстві правових норм щодо проведення перерахунку пенсії (а.с. 24).
Не погоджуючись із зазначеним рішенням відповідача, позивач звернулася до суду із позовною заявою.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач, при прийнятті оскаржуваного рішення, діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не довів правомірності свого рішення.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Відповідно до частини другої статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-XII (надалі Закон № 3723-XII) (у редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Частиною п'ятою статті 37 Закону № 3723-XII визначено, що за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Отже, згідно з указаною статтею пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80 відсотків, але не більше 90 відсотків від суми їх заробітної плати, на які нараховуються відповідні страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно з частиною другою статті 33 Закону № 3723-XII заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Відповідно до частини першої статті 1 Закону України від 24.03.1995 № 108/95 ВР "Про оплату праці" від 24.03.1995 № 108/95-ВР (далі Закон № 108/95-ВР) заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Згідно зі статтею 2 Закону № 108/95-ВР (у редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії) основна заробітна плата. Це винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців. Додаткова заробітна плата. Це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій. Інші заохочувальні та компенсаційні виплати. До них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Крім того, згідно з частиною другої статті 33 Закону № 3723-XII заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
З аналізу наведених норм вбачається, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, компенсація за невикористану відпустку входили до системи оплати праці державного службовця.
З матеріалів справи вбачається, ГУ ПФУ в Полтавській області надано довідку про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про держану службу", від 29.01.2018 № 1291/05-24, у якій у графі "Інші виплати" вказано: індексація 4010,56 грн.; матеріальна допомога на оздоровлення 9581,56 грн.; матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань 5093,68 грн.; компенсація за невикористану відпустку 5214,40 грн. (а.с. 43-44).
Також колегія суддів зазначає, що відповідно до статті 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 № 1788-XII до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Згідно з положеннями статті 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: 1) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону; 2) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.
Зі змісту вказаних норм вбачається, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Отже, враховуючи вище викладене, для обчислення пенсії включаються усі види оплати праці (виплат, доходу), на які нараховано збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Аналогічна позиція викладена у постанові Верховного Суду від 30.01.2018 у справі № 638/20628/16-а.
Колегія суддів не погоджується з доводами апеляційної скарги позивача, що перерахунок та виплата пенсії повинні буди проведені з 01.09.2016 року, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Позивач в апеляційній скарзі просить суд зобов'язати Полтавське об'єднане УПФУ Полтавської області здійснити донарахування (перерахунок) та виплатити пенсію ОСОБА_1 з 01.09.2016 у розмірі 90% від суми заробітної плати з урахуванням усіх видів виплат, з яких нараховувались та сплачувались страхові внески, відомості про які зазначені в довідці ГУ ПФУ в Полтавській області.
Проте враховуючи дату звернення позивача до суду (09.01.2018), шестимісячний строк на звернення до суду з позовом та період за який позивач просить суд захистити його права, суд дійшов висновку, що права позивача підлягають захисту з 09.07.2017 року.
Щодо доводів апеляційної скарги відповідача, що однією з підстав для відмови позивачу у перерахунку пенсії посилався на чинні положення статті 37-1 Закону № 3723-XII, згідно з якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України. Відповідач також указав, що у зв'язку з набранням чинності Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII скасовано статтю 37-1 Закону № 3723-XII, якою було визначено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Колегія суддів вважає хибними такі доводи апелянта, виходячи з наступного.
В заяві від 07.03.2017 позивач просила відповідача донарахувати до раніше призначеної пенсії суми виплаченої індексації заробітної плати та матеріальної допомоги.
Таким чином, позивач не зверталася до відповідача із заявою про перерахунок її пенсії у зв'язку з підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.
Щодо доводів відповідача стосовно того, що ОСОБА_1 подано для перерахунку пенсії повідомлення ГУ ПФУ в Полтавській області № 1052/05-24 від 21.02.2017 та не надано довідки про складові заробітної плати позивача з урахуванням індексації, матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань за період з 01.09.2008 по 31.08.2010, колегія суддів зазначає наступне.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 звернулася до ГУ ПФУ в Полтавській області із заявою від 16.02.2017 № 856/26 про визначення суми виплачених матеріальних допомог на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань за період з 01.09.2008 по 31.08.2010.
ГУ ПФУ в Полтавській області надано на вказану заяву позивачу лист від 21.02.2017 № 1052/05-24, у якому вказало суми виплачених матеріальних допомог на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань за період з 01.09.2008 по 31.08.2010 (а.с. 16).
Суд зазначає, що станом на дату звернення позивача із заявою (16.02.2017) та надання позивачу ГУ ПФУ в Полтавській області листа № 1052/05-24 від 21.02.2017 форма довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" визначалася постановою Правління Пенсійного Фонду України від 14.02.2011 № 5-1 "Про виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва по справі № 2а-4753/09/2670", зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 18.02.2011 за № 210/18948.
Зазначена постанова втратила чинність 24.03.2017, оскільки з 24.03.2017 набрала законної сили постанова Правління Пенсійного Фонду України від 17.01.2017 № 1-3 "Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям", зареєстрована в Міністерстві юстиції України 08.02.2017 за № 180/30048.
Отже, ГУ ПФУ в Полтавській області не надало позивачу довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", яка визначалася постановою Правління Пенсійного Фонду України від 14.02.2011 № 5-1 "Про виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва по справі № 2а-4753/09/2670", зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 18.02.2011 за № 210/18948.
Враховуючи вище викладене, колегія суддів зазначає про відсутність вини позивача у неподанні для перерахунку пенсії відповідачу довідки для перерахунку пенсії про складові заробітної плати.
Отже, колегія суддів переглянувши рішення суду першої інстанції, вважає, що при його прийнятті суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційних скарг не знайшли свого підтвердження в ході розгляду справи судом апеляційної інстанції, спростовані зібраними по справі доказами та встановленими обставинами, з наведених підстав висновків суду не спростовують.
Відповідно до ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з’ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Згідно ч. 1 ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Зважаючи на встановлені обставини справи, колегія суддів дійшла висновку, що рішення ОСОБА_2 окружного адміністративного суду від 14.02.2018 року по справі 816/84/18 прийнято з дотриманням норм чинного процесуального та матеріального права і підстав для його скасування не виявлено.
Керуючись ст. 243, 250, 310, 315, 321 , 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційні скарги ОСОБА_1 та ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області залишити без задоволення.
Рішення ОСОБА_2 окружного адміністративного суду від 14.02.2018 по справі № 816/84/18 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
.
Головуючий суддя (підпис)ОСОБА_3Судді(підпис) (підпис) ОСОБА_4 ОСОБА_5 Повний текст постанови складено 08.06.2018.