Рішення № 74545380, 31.05.2018, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
31.05.2018
Номер справи
826/3532/18
Номер документу
74545380
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

31 травня 2018 року 08:37 № 826/3532/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Григоровича П.О., за участі секретаря судового засідання Морозової Я.В., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомАсоціації фермерських господарств «Таврія»до Києво-Святошинської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Київській області Головного управління ДФС у Київській області Державної фіскальної служби Українипровизнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

За участі представників:

Позивача: Соболєва В.А.;

Відповідачів: Пальцун С.О.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Асоціація фермерських господарств «Таврія» звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Києво-Святошинської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Київській області, Державної фіскальної служби України, в якому просила суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Києво-Святошинської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області від 17.08.2017 року про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість Асоціації фермерських господарств «Таврія» (код ЄДРПОУ 22749307) з моменту його прийняття;

- зобов'язати Києво-Святошинську ОДПІ ГУ ДФС у Київській області та Державну фіскальну службу України вчинити дії щодо поновлення реєстрації Асоціації фермерських господарств "Таврія" (код ЄДРПОУ 22749307) платником податку на додану вартість з дати анулювання реєстрації, шляхом внесення запису про відмову анулювання реєстрації до Реєстру платників податку на додану вартість 17.08.2017 року.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 22.03.2018 відкрито провадження та призначено справу до судового розгляду в судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження на 19.04.2018, яке в подальшому неодноразово відкладалось з метою отримання додаткових доказів для правильного вирішення спору по суті заявлених позовних вимог.

Ухвалою суду від 28.03.2018 вжито заходів забезпечення позову шляхом зупинення дії рішення від 17.08.2017 №183/12 щодо анулювання реєстрації Асоціації фермерських господарств «Таврія» (код ЄДРПОУ 22749307) платником податку на додану вартість у Реєстрі платників податку на додану вартість, до набрання рішенням по справі №826/3532/18 законної сили.

Враховуючи положення п.5.6 Розділу 5 Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 14.11.2014 № 1130, боржником в ухвалі суду про вжиття заходів забезпечення позову, визначено контролюючий орган за місцем перебування на обліку платника податків-позивача - Києво-Святошинську об'єднану державну податкову інспекцію ГУ ДФС у Київській області.

В подальшому, ухвалою суду від 11.04.2018, замінено сторону виконавчого провадження по примусовому виконанню ухвали Окружного адміністративного суду міста Києва про вжиття заходів забезпечення позову від 28.03.2018 №826/3552/18, а саме: змінено боржника - Києво-Святошинську об'єднану державну податкову інспекцію ГУ ДФС у Київській області на боржника - Головне управління ДФС у Київській області, адже як з'ясовано судом, спірне рішення насправді прийнято ГУ ДФС у Київській області, а не контролюючим органом районного рівня, як то визначено в п.5.6 Розділу 5 згадуваного вище Положення.

З цих самих підстав, судом залучено до часті у справі в якості співвідповідача Головне управління ДФС у Київській області.

Під час розгляду справи представник позивача позов підтримав та просив суд його задовольнити, посилаючись при цьому на те, що у контролюючого органу не було законодавчо визначених підстав для анулювання реєстрації платника ПДВ Асоціації фермерських господарств «Таврія».

Представник контролюючого органу подав до матеріалів справи відповідні відзиви від імені відповідачів, які (відзиви) є аналогічними за своїм змістом та зводяться до того, що позивачем протягом 12 послідовних місяців з липня 2016 по червень 2017 не подавались звітні податкові декларації з податку на додану вартість, що, в свою чергу, є підставою для анулювання реєстрації позивача, як платника податку на додану вартість. За таких обставин представник контролюючого органу просить суд в позові відмовити.

Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до оскаржуваного Рішення №183/12 від 17.08.2017 «Про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість», в зв'язку з не поданням Асоціацією фермерських господарств «Таврія» (ідентифікаційний код ЄДРПУО 22749307) протягом 12 послідовних місяців податкових декларацій з ПДВ з липня 2016 по червень 2017, анульовано з 17.08.2018 реєстрацію платника ПДВ позивача, на підставі абз. «г» п.184.1 ст.184 Податкового кодексу України.

Як зазначено у відзивах контролюючого органу на позовну заяву, підставою для прийняття вказаного рішення, стало те, що в ході проведення аналізу показників податкової звітності з ПДВ, Комісією, створеною відповідно до Наказу ГУ ДФС у Київській області від 23.03.2017 №508, встановлено, що АФГ «Таврія» протягом послідовних 12 місяців не подає до контролюючого органу податкові декларації за період з липня 2016 по червень 2017.

Крім того, контролюючий орган посилається на те, що у квітні 2017 було відновлено реєстрацію платника ПДВ позивача з 20.11.2015, у зв'язку з виконанням рішення суду по справі №810/5659/15, однак враховуючи те, що за період відновлення реєстрації платника ПДВ позивачем так і не було подано жодної звітності, контролюючий орган дійшов висновку про необхідність анулювання реєстрації АФГ «Таврія» платником ПДВ.

Не погоджуючись з обґрунтованістю вказаних доводів контролюючого органу та, як наслідок, правомірністю оскаржуваного рішення, позивач звернувся до суду з даним позовом та просить його задовольнити.

Оцінивши за правилами ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України надані сторонами докази та пояснення, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, Окружний адміністративний суд міста Києва вважає, що позов підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Відповідно до підпункту «г» пункту 184.1 статті 184 Податкового кодексу України визначено, що реєстрація діє до дати анулювання реєстрації платника податку, яка проводиться шляхом виключення з реєстру платників податку і відбувається у разі якщо особа, зареєстрована як платник податку, протягом 12 послідовних податкових місяців не подає контролюючому органу декларації з податку на додану вартість та/або подає таку декларацію (податковий розрахунок), яка (який) свідчить про відсутність постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту.

Згідно з пунктом 184.2 статті 184 Податкового кодексу України анулювання реєстрації на підставі/підставах, визначених у підпунктах «б» - «з» пункту 184.1 цієї статті, може здійснюватися за заявою платника податку або за самостійним рішенням відповідного контролюючого органу.

Анулювання реєстрації здійснюється на дату:

подання заяви платником податку або прийняття рішення контролюючим органом про анулювання реєстрації;

зазначену в судовому рішенні;

припинення дії договору про спільну діяльність, договору управління майном, угоди про розподіл продукції або закінчення строку, на який утворено особу, зареєстровану як платник податку;

що передує дню втрати особою статусу платника податку на додану вартість.

При цьому анулювання реєстрації здійснюється на дату подання заяви платником податку або прийняття рішення контролюючим органом про анулювання реєстрації.

Пунктом 5.2 Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 14 листопада 2014 року № 1130, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17 листопада 2014 за № 1456/26233 (надалі - Положення) визначено, що при розгляді питання анулювання реєстрації згідно з підпунктом «г» пункту 184.1 статті 184 розділу V Кодексу (підпункт «г» пункту 5.1 цього розділу) 12 місяців визначаються із урахуванням того, що:

- не враховується місяць, в якому проведено реєстрацію особи платником ПДВ, якщо особа зареєстрована платником ПДВ з дня іншого ніж перший день календарного місяця;

- включаються останні 12 послідовних податкових місяців, за які подані податкові декларації (у разі подання декларацій) або сплив строк подання податкових декларацій (у разі неподання декларацій) до отримання чи складання контролюючим органом документа, який є підставою для анулювання реєстрації.

Анулювання реєстрації здійснюється шляхом виключення платника ПДВ з Реєстру.

Відповідно до пункту 5.5 Положення анулювання реєстрації за самостійним рішенням контролюючого органу може бути здійснене на підставах, визначених у підпунктах «б» - «з» пункту 184.1 статті 184 розділу V Кодексу (підпункти «б» - «з» пункту 5.1 цього розділу).

Контролюючі органи здійснюють постійний моніторинг платників ПДВ, включених до Реєстру, та приймають рішення про анулювання реєстрації платників ПДВ у разі існування відповідних підстав.

Рішення про анулювання реєстрації за самостійним рішенням контролюючого органу приймаються за наявності відповідних підтвердних документів (відомостей). Такими документами є, зокрема: 3) довідка про подання/неподання платником ПДВ контролюючому органу декларації з податку на додану вартість протягом 12 послідовних податкових місяців та/або реєстр (перелік) податкових декларацій (податкових розрахунків) особи за 12 послідовних податкових місяців, які свідчать про відсутність постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту у таких деклараціях (податкових розрахунках) протягом 12 послідовних податкових місяців (підстава - підпункт "г" пункту 184.1 статті 184 розділу V Кодексу); 13) інші підтвердні документи (відомості) у випадках, передбачених Кодексом.

Наведені правові норми свідчить, що анулювання реєстрації платника податку за рішенням контролюючого органу на підставі підпункту «г» пункту 184.1 статті 184 Податкового кодексу України можливе лише за таких обставин: неподання платником податку на додану вартість декларацій з податку на додану вартість протягом 12 послідовних податкових місяців та/або подання такої декларації з податку на додану вартість з показниками про відсутність постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту.

Як встановлено судом, Асоціація фермерських господарств «Таврія» була зареєстрована платником податку на додану вартість 01.08.2014, на підставі чого підприємству було присвоєно індивідуальний податковий номер 227493021184.

Як свідчать дані реєстру платників ПДВ, повторна реєстрація платником ПДВ позивачем не вчинялась.

20.11.2015 Державною податковою інспекцією у Києво-Святошинському районі Головного управління ДФС у Київській області прийнято (попереднє) рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість АФГ «Таврія».

Не погоджуючись з правомірністю скасування реєстрації платника ПДВ, позивач звернувся з відповідним позовом до Київського окружного адміністративного суду.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 21.01.2016 № 810/5969/15 вжито заходів забезпечення позову та зупинено дію рішення Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Головного управління ДФС у Київській області від 20.11.2015 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість Асоціації фермерських господарств «Таврія» (код ЄДРПОУ 22749307), - до набрання законної сили судовим рішенням в адміністративній справі № 810/5969/15.

Постановою Київського окружного адміністративного суду від 22.01.2016 №810/5969/15, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 01.06.2016 визнано протиправним та скасовано рішення Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Головного управління ДФС у Київській області від 20.11.2015 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість Асоціації фермерських господарств «Таврія» (код ЄДРПОУ 22749307) з моменту його прийняття.

Зобов'язано Державну податкову інспекцію у Києво-Святошинському районі Головного управління ДФС у Київській області вчинити дії щодо поновлення реєстрації Асоціації фермерських господарств «Таврія» (код ЄДРПОУ 22749307) платником податку на додану вартість з дати анулювання реєстрації - 20 листопада 2015 року.

Відповідно до Стаття 1291 Конституції УкраїниСуд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання.

Оскільки постанова Київського окружного адміністративного суду від 22.01.2016 №810/5969/15 набрала законної сили 01.06.2016, в контексті ст.1291 Конституції України, є можливим дійти висновку, що контролюючий орган був зобов'язаний поновити реєстрацію Асоціації фермерських господарств «Таврія» (код ЄДРПОУ 22749307) платником податку на додану вартість з дати анулювання реєстрації - 20 листопада 2015 року.

Як підтверджується листом Києво-Святошинської об'єднаної ДПІ ГУ ДФС у Київській області від 09.08.2017 №2351/9/10-13-08-01-12, який наявний в матеріалах справи, лише 27.04.2017 до Реєстру платників ПДВ внесено інформацію про поновлення АФГ «Таврія» платником податку на додану вартість.

За таких обставин, є можливим дійти висновку, що в період з 01.06.2016 (дата втрати чинності заходами забезпечення позову внаслідок набрання постановою Київського окружного адміністративного суду від 22.01.2016 №810/5969/15 законної сили) по 27.04.2017, АФГ «Таврія» фізично не могло подати протягом 12 послідовних місяців податкові декларації з ПДВ за період з липня 2016 по червень 2017, адже, як зазначено вище, реєстрація платника ПДВ була відновлена лише 27.04.2017.

Враховуючи зазначене, оскільки письмові докази, що долучені до матеріалів справи, свідчать на користь протиправності оскаржуваного рішення, адже позивач фізично не міг подати податкові декларації в період з липня 2016 по червень 2017, Окружний адміністративний суд міста Києва вважає за необхідне захистити порушені права позивача в цій частині шляхом визнання протиправним та скасування рішення від 17.08.2017 № 183/12 про анулювання реєстрації Асоціації фермерських господарств «Таврія» (код ЄДРПОУ 22749307) платником податку на додану вартість у Реєстрі платників податку на додану вартість, що складене Головним управлінням ДФС у Київській області.

Стосовно позовних вимог про поновлення реєстрації Асоціації фермерських господарств «Таврія» (код ЄДРПОУ 22749307) платником податку на додану вартість з дати анулювання реєстрації, шляхом внесення запису про відмову анулювання реєстрації до Реєстру платників податку на додану вартість 17.08.2017 року, Окружний адміністративний суд міста Києва зазначає наступне.

За змістом п.5.10 Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ за самостійним рішенням контролюючого органу може бути оскаржене в адміністративному порядку відповідно до вимог статті 56 Кодексу або до суду.

Рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ за самостійним рішенням контролюючого органу може бути скасоване контролюючим органом вищого рівня під час проведення процедури його адміністративного оскарження та в інших випадках у разі встановлення невідповідності такого рішення актам законодавства, а також у разі скасування судових рішень чи записів у Єдиному державному реєстрі, на підставі яких було прийняте рішення про анулювання реєстрації.

Підставою для внесення до Реєстру змін щодо скасування анулювання реєстрації, що відбулось за самостійним рішенням контролюючого органу, є рішення суду, яке набрало законної сили, або рішення контролюючого органу про скасування рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ. Рішення із копіями відповідних документів направляється до Державної фіскальної служби України для внесення відповідних змін до Реєстру.

У разі скасування рішення про анулювання реєстрації, якщо інше не визначено судовим рішенням, контролюючий орган вносить до Реєстру запис про реєстрацію платника ПДВ із урахуванням таких особливостей: 1) якщо на дату скасування рішення про анулювання реєстрації в особи відсутня наступна (повторна) реєстрація, дата реєстрації платником ПДВ не змінюється.

Як вже зазначалось, в рамках досліджуваних правовідносин відсутня наступна (повторна) реєстрація платником ПДВ АФГ «Таврія».

Враховуючи викладене, оскільки судом встановлено протиправність рішення від 17.08.2017 № 183/12 про анулювання реєстрації Асоціації фермерських господарств «Таврія» платником ПДВ, а підставою для внесення до Реєстру змін щодо скасування анулювання реєстрації, що відбулась за самостійним рішенням контролюючого органу, є рішення суду, яке із копіями відповідних документів направляється до Державної фіскальної служби України для внесення відповідних змін до Реєстру, з метою всебічного і повного захисту прав позивача в рамках спірних правовідносин, Окружний адміністративний суд міста Києва вважає за правильне задовольнити позовні вимоги в цій частині шляхом зобов'язання Головне управління ДФС у Київській області та Державну фіскальну службу України вчинити дії щодо поновлення реєстрації Асоціації фермерських господарств «Таврія» (код ЄДРПОУ 22749307) платником податку на додану вартість шляхом внесення до Реєстру запису про реєстрацію платником ПДВ АФГ «Таврія» датою первинної реєстрації - 01.08.2014.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, Окружний адміністративний суд міста Києва, з урахуванням вимог встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, виходячи з системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню.

Враховуючи викладене та керуючись статтями 2, 6, 72-77, 90, 139, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Асоціації фермерських господарств «ТАВРІЯ» (08112, Київська обл., Києво-Святошинський район, село Дмитрівка, ВУЛИЦЯ ЛЕНІНА, будинок 10) задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасування рішення від 17.08.2017 № 183/12 про анулювання реєстрації Асоціації фермерських господарств «Таврія» (код ЄДРПОУ 22749307) платником податку на додану вартість у Реєстрі платників податку на додану вартість, що складене Головним управлінням ДФС у Київській області (ідентифікаційний код ЄДРПОУ 39393260, адреса: 03680, м. Київ, ВУЛИЦЯ НАРОДНОГО ОПОЛЧЕННЯ, будинок 5-А).

Зобов'язати Головне управління ДФС у Київській області та Державну фіскальну службу України (04053, м. Київ, ЛЬВІВСЬКА ПЛОЩА, будинок 8) вчинити дії щодо поновлення реєстрації Асоціації фермерських господарств «Таврія» (код ЄДРПОУ 22749307) платником податку на додану вартість шляхом внесення до Реєстру запису про реєстрацію платником податку на додану вартість Асоціації фермерських господарств «Таврія» датою первинної реєстрації - 01.08.2014.

Стягнути судові витрати в сумі 3524 грн (три тисячі п'ятсот двадцять чотири) на користь Асоціації фермерських господарств «ТАВРІЯ» (08112, Київська обл., Києво-Святошинський район, село Дмитрівка, ВУЛИЦЯ ЛЕНІНА, будинок 10) шляхом їх безспірного списання з рахунків Головного управлінням ДФС у Київській області (ідентифікаційний код ЄДРПОУ 39393260, адреса: 03680, м. Київ, ВУЛИЦЯ НАРОДНОГО ОПОЛЧЕННЯ, будинок 5-А) за рахунок бюджетних асигнувань.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Повний текст складено 06.06.2018

Суддя П.О. Григорович