
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
08 червня 2018 р. № 820/2574/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бадюкова Ю.В., розглянувши в приміщенні суду в м. Харкові в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за позовом Державної служби геології та надр України до Товариства з обмеженою відповідальністю “ДВ Нафтогазовидобувна компанія” про анулювання спеціального дозволу на користування надрами №5201 від 21.10.2010 року, -
ВСТАНОВИВ:
Державна служба геології та надр України звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю “ДВ Нафтогазовидобувна компанія”, в якому просить суд: припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №5201 від 21.10.2010 наданого Товариству з обмеженою відповідальністю “ДВ Нафтогазовидобувна компанія”.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що Товариству з обмеженою відповідальністю “ДВ Нафтогазовидобувна компанія” надано спеціальний дозвіл на користування надрами №5201 від 21.10.2010 та як додаток до спеціального дозволу, укладено угоду про умови користування надрами. Відповідно до Угоди, надрокористувач зобов'язаний у встановленому порядку подавати до Державного науково-виробничого підприємства “Державний інформаційний геологічний фонд України” щорічні звіти відповідно до форми державної статистичної звітності, як підтвердження експлуатації корисних копалин. Позивачем встановлено, що Товариством з обмеженою відповідальністю “ДВ Нафтогазовидобувна компанія” в порушення вимог Угоди про умови користування надрами та ст. 24 Кодексу України про надра не подано до ДНВП “Геоінформ України” щорічні звіти відповідної форми статистичної звітності, як підтвердження експлуатації корисних копалин, за 2014 та 2015 роки. Враховуючи, що відповідач порушив законодавство в сфері надрокористування та не усунув порушення, наявні підстави для анулювання Дозволу, згідно статті 26 Кодексу України про надра та пункту 23 Порядку № 615.
Ухвалою від 03 травня 2018 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі.
Представник позивача надав заяву про розгляд справи за його відсутності порядку письмового провадження.
Відповідач, надав відзив на адміністративний позов, у якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі з огляду на наступне.
21.10.2010 Державна служба геології та надр України видала ТОВ «ДВ Нафтогазовидобувна Компанія» Спеціальний дозвіл на користування надрами №5201 (видобування кам'яного вугілля - антрациту), строк дії дозволу двадцять років.
Як стало відомо наказом від 19.04.2017 № 179 Держгеонадра України, зупинено дію спеціального дозволу на користування надрами № 5201 та встановлено термін для усунення порушень законодавства.
Звертає увагу, що листом від 14.05.2018 № 8271/03/14-18 Позивач повідомив Відповідача про те, що у зв'язку з відсутністю порушення чинного законодавства з боку останнього, Державною службою геології та надр України прийнято рішення поновити дію спеціальних дозволів на користування надрами зокрема і № 5201 від 21.10.2010.
Також представником відповідача надано заяву про розгляду справи в порядку письмового провадження.
У судове засідання представник позивача та представник відповідача не прибули, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Відповідно до ч. 9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з’явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Згідно вимог ч.4 статті 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши наявні у матеріалах справи докази, суд встановив наступні обставини.
Державна служба геології та надр України є центральним органом виконавчої влади, який наділений функціями для забезпечення реалізації державної політики у сфері надрокористування та діє відповідно до Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року № 391/2011 (далі-Положення).
Згідно з підпунктом 18 пунктом 4 Положення Держгеонадра України відповідно до покладених завдань здійснює державний контроль за геологічним вивченням надр (державний геологічний контроль) та раціональним і ефективним використанням надр України.
Відповідно до статті 19 Кодексу України про надра, надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам дозволу на користування ділянкою надр, процедура надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 року № 615 (далі - Порядок № 615).
Так, ТОВ «ДВ Нафтогазовидобувна компанія» надано спеціальний дозвіл на користування надрами № 5201 від 21.10.2010 р., невід'ємною частиною якого є Угода про умови користування надрами (далі по тексту – Угода)( а.с. 10-16).
Відповідно до Угоди, надрокористувач зобов'язаний у встановленому порядку подавати до Державного науково-виробничого підприємства “Державний інформаційний геологічний фонд України” щорічні звіти відповідно до форми державної статистичної звітності, як підтвердження експлуатації корисних копалин.
З моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами, у користувача надр виникають права та обов'язки, передбачені Кодексом України про надра, Порядком № 615 тощо.
Відповідно до статті 24 Кодексу України про надра, користувачі надр зобов'язані використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції, тощо.
Відсутність у підприємств, установ, організацій і громадян спеціального дозволу на користування надрами та належним чином оформлених усіх дозвільних документів не дає права здійснювати геологічне вивчення корисних копалин, є виключною власністю народу України і надаються тільки у користування.
У зв'язку з цим, та з метою виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр Держгеонадра України здійснюють державний геологічний контроль, механізм проведення якого регулюється Порядком здійснення державного геологічного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.12.2011 року № 1294 (далі - Порядок № 1294) та Законом України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” (далі - Закон).
Відповідно до статті 4 Порядку № 1294 органи державного геологічного контролю відповідно до покладених на них завдань здійснюють державний геологічний контроль за своєчасністю і правильністю державної реєстрації робіт з геологічного вивчення та використання надр, наявністю спеціальних дозволів на користування надрами і виконання передбачених ними умов.
За нормами п.6 ст. 24 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється у разі якщо надрокористувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами.
Листом Державного науково-виробничого підприємства “Державний інформаційний геологічний фонд України” (далі - ДНВП “Геоінформ України”) №02/302-1493 від 26.04.2016 надано перелік надрокористувачів інформація щодо руху запасів за формою ф. 5-гр за 2015 рік до ДНВП “Геоінформ України” не надходила(а.с. 17-19).
За результатами опрацювання вищевказаних листів позивачем встановлено, що відповідач в порушення вимог Угоди про умови користування надрами та ст. 24 Кодексу України про надра не подано до ДНВП “Геоінформ України” щорічні звіти відповідної форми статистичної звітності, як підтвердження експлуатації корисних копалин, за 2015 рік.
Наказом від 16 серпня 2016 року №257 Державною службою геології та надр України винесено наказ щодо встановлення термінів для усунення порушень (а.с.20-21).
Наказом від 10 січня 2017 року №1 Державною службою геології та надр України винесено наказ щодо встановлення термінів для усунення порушень (а.с.22-23).
Так, Державною службою геології та надр України винесено наказ від 19.04.2017 № 179 щодо зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами, яким встановлено термін для усунення порушень законодавства про надра з боку відповідача - 30 календарних днів (а.с. 27).
Враховуючи вищезазначене, Держгеонадра України відповідно до положень пп.6 ст.24 Кодексу України про надра та п.23 Порядку № 615 розглянули питання щодо подальшої дії дозволу, власником якого є відповідач, що не вжив заходів щодо усунення порушень, що стали підставою для зупинення дії дозволу.
Враховуючи, що відповідач порушив законодавство в сфері надрокористування та не усунув порушення, наявні підстави для анулювання Дозволу, згідно статті 26 Кодексу України про надра та пункту 23 Порядку № 615.
Керуючись частиною другою статті 26 Кодексу України про надра, право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів - у судовому порядку, а відповідно до пункту 5 статті 26 Кодексу України про надра-використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр.
Таким чином, оскільки не подання звітності передбаченою Угодою, є порушенням вимог передбачених спеціальним дозволом, наявні підстави для анулювання Дозволу, згідно статті 26 Кодексу України про надра та пункту 23 Порядку № 615.
На вимогу вищевказаного, Держгеонадрами України подано оголошення до офіційного вісника “Урядовий кур'єр” (№88 від 16.05.2017) з проханням надати до Держгеонадр України у 15-денний строк, з моменту опублікування оголошення, власну позицію (згоду/не згоду) на припинення права користування надрами, шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами у зв'язку з порушення вимог передбачених спеціальним дозволом (а.с. 29).
Також, у зв'язку з цим, що ТОВ «ДВ Нафтогазовидобувна компанія» змінило своє місцезнаходження та має нову юридичну адресу, а саме: вул. Стрілецької дивізії, б. 16, смт. Есхар, Чугуївський район, Харківська область, 63524 Держгеонадра направила лист на нову адресу надрокористувача, щодо надання власної позиції (згоди/незгоди) на припинення права користування надрами (а.с. 34).
Суд звертає увагу, що надрокористувач наділений не правом, а обов'язком вчасно усунути виявлені порушення. Не усунення у встановлений строк порушень є виключною виною відповідача, при тому що Держгеонадра України надали значний термін для здійснення дій направлених на усунення порушень.
Відповідачем до суду надано докази про усунення у встановлений термін порушень вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, а саме лист Державної геології та надр України від 15.05.2018 року №8271/03/14-18, де зазначено: «У зв’язку з усуненням порушень, а саме наданням щорічної звітності за формою 5-гр за 2015,2016, 2017 рік, Державної службою геології та надр України прийнято рішення поновити дії спеціальних дозволів на користування надрами №№5200, 5201 від 21.10.2010, наданих ТОВ «ДВ Нафтогазовидобувна компанія», після закінчення АТО» (а.с.80).
Враховуючи викладену інформацію, суд зазначає, що відповідно до Указу Президента України ві 30 квітня 2018 року введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 30 квітня 2018 року «Про широкомасштабну антитерористичну операцію в Донецькій та Луганській областях» яким змінено формат широкомасштабної антитерористичної операції, яка була запроваджена у 2014 році у зв’язку чим АТО на території Донецької та Луганської областей завершена. Тобто, дозвіл про на користування надрами №5201 від 21.10.2010 наданий Товариству з обмеженою відповідальністю “ДВ Нафтогазовидобувна компанія” є поновленим та дійсним на час розгляду справи.
У зв’язку з чим суд дійшов висновку, що позовна вимога щодо припинення права користування надрами шляхом анулювання дозволу на користування надрами №5201 від 21.10.2010 наданого Товариству з обмеженою відповідальністю “ДВ Нафтогазовидобувна компанія” є необґрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню.
Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Розподіл судових витрат здійснюється з урахуванням норм ст. 139 КАС України.
Керуючись статтями 14, 243-246, 263, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю “ДВ Нафтогазовидобувна компанія” про анулювання спеціального дозволу на користування надрами №5201 від 21.10.2010 року – залишити без задоволення.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку, передбаченому п.п. 15.5. п. 15 ч. 1 Розділу VII Перехідних положень КАС України до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів, з дня його проголошення.
В разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом десяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складено 08 червня 2018 року.
Суддя Бадюков Ю.В.