
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 травня 2018 року м. ПолтаваСправа № 816/911/18
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді – Супруна Є.Б.,
за участю:
секретаря судового засідання – Лисака С.В.,
позивача - ОСОБА_1,
представника позивача – ОСОБА_2,
представника відповідача - ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження справу №816/911/18 за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання неправомірним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
21 березня 2018 року ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (надалі - ГУ ПФУ в Полтавській області, відповідач) , в якій просить визнати неправомірним та скасувати рішення відповідача від 21.11.2017 №д1603011570 про стягнення сум пенсії, виплачених надміру (пенсійна справа НОМЕР_1) та зобов'язати відповідача повернути ОСОБА_1 грошові кошти, які фактично стягнуті на підставі вказаного рішення.
В обґрунтування позовних вимог вказував на протиправність рішення відповідача про стягнення переплати пенсії з огляду на те, що згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" надміру виплачені суми пенсії підлягають стягненню лише внаслідок зловживань з боку пенсіонера чи подання неправомірних відомостей, яких у даному випадку не було.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 26.03.2018 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
10.04.2018 до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якій представник відповідача заперечує проти задоволення позовних вимог з міркувань відсутності у позивача права на отримання пенсії у період його роботи в Полтавському науково-дослідному експертно-криміналістичному центрі МВС України.
20.04.2018 від представника позивача надійшла відповідь на відзив відповідача, в якій він вказує, що відповідачем так і не надано доказів умисних дій позивача, які б призвели до виникнення переплати. Тим більше, пенсійний орган мав можливість встановити, що позивач продовжував працювати на відповідній посаді, оскільки за нього сплачувалися соціальні внески на пенсійне забезпечення.
Ухвалою цього ж суду від 20.04.2018 справу призначено до розгляду у судовому засіданні.
У судовому засіданні позивач та його представник вимоги позовної заяви підтримали, просили позов задовольнити.
Представник відповідача проти задоволення позову заперечував, просив відмовити у його задоволенні з підстав, викладених у відзиві на позов.
Суд, вивчивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.
ОСОБА_1 на підставі наказу начальника УМВС України в Полтавській області №625 о/с від 06.11.2015 був звільнений з органів внутрішніх справ України за п. 64 "г" (через скорочення штатів) з посади майора міліції, головного експерта-вибухотехніка відділу вибухотехнічної і пожежотехнічної експертизи науково-дослідного експертно-криміналістичного центру при УМВС. Його вислуга станом на 06.11.2015 склала 19 років 11 місяців 26 днів, в пільговому обчисленні склала 20 років 09 місяців 24 дні (а.с. 20-21).
За заявою ОСОБА_1 від 20.05.2016 йому була призначена пенсія по інвалідності в порядку та на умовах визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з постановкою на облік в ГУ ПФУ в Полтавській області (а.с. 17-18).
21.11.2017 начальником ГУ ПФУ у Полтавській області було винесено рішення №д1603011570 про стягнення сум пенсії, сплачених надміру, яким визначено, що за ОСОБА_1 у період з 06.04.2016 по 03.04.2017 утворилась переплата пенсії в розмірі 30 809,27 грн, яка підлягає поверненню в ГУ ПФУ у Полтавській області (а.с. 29).
Про факт винесення вказаного рішення позивача повідомлено листом відповідача від 28.11.2017 №6574/03-24/1 (а.с. 31), де зазначено, що згідно матеріалів пенсійної справи №1603011570 та додатково отриманої інформації у липні 2017 року про місце роботи ОСОБА_1 встановлено, що після звільнення зі служби з органів МВС з 07.11.2015 по 03.04.2017 позивач працював на посаді, яка згідно ст. 17 Закону підлягає зарахуванню до вислуги років, що дає право на пенсію згідно Закону, у зв'язку з цим право на отримання пенсії за даний період у ОСОБА_1 було відсутнє.
Повідомлено, що починаючи з 01.12.2017 ГУ ПФУ в Полтавській області буде розпочато проведення утримання надміру виплаченої пенсії згідно ст. 60 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Одночасно повідомлено, що ГУ ПФУ в Полтавській області звернулося до Міністерства внутрішніх справ України з приводу правомірності оформлення подання про призначення пенсії ОСОБА_1 від 20.05.2016 №3/821-2628, оформленого УМВС України в Полтавській області, та оформлення нового подання з врахуванням вислуги років за період з 07.11.2015 по 03.04.2017.
Не погоджуючись із рішенням відповідача від 21.11.2017 №д1603011570, позивач оскаржив його до суду шляхом подання даного позову.
При вирішенні спірних правовідносин застосуванню підлягає спеціальний закон - "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції, чинній на момент виходу позивача на пенсію), який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Статтею 2 даного Закону встановлено, що військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби.
Пенсіонерам з числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом, у разі повторного прийняття їх на військову службу до Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України та Державної спеціальної служби транспорту, службу до Національної поліції, органів та підрозділів цивільного захисту, податкової міліції та Державної кримінально-виконавчої служби України виплата пенсій на час їх служби припиняється. При наступному звільненні із служби цих осіб виплата їм пенсій здійснюється з урахуванням загальної вислуги років на день останнього звільнення.
Пунктом "ж" статті 12 даного Закону визначено, що право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають державні службовці та працівники навчальних, медичних закладів та науково-дослідних установ Міністерства внутрішніх справ України або поліції з числа колишніх працівників міліції, які станом на день опублікування Закону України "Про Національну поліцію" проходили службу в органах внутрішніх справ та мали календарну вислугу не менше п'яти років і продовжили роботу в Міністерстві внутрішніх справ України або поліції (їх територіальних органах, закладах та установах) на посадах, що заміщуються державними службовцями відповідно до Закону України "Про державну службу", а в навчальних, медичних закладах та науково-дослідних установах - на будь-яких посадах.
Частиною третьою статті 17 даного Закону передбачено, що до вислуги років осіб, зазначених у пункті "ж" статті 12 цього Закону, додатково зараховується час безперервної роботи (з дня призначення після звільнення зі служби в органах внутрішніх справ (міліції) на посадах у Міністерстві внутрішніх справ України або Національній поліції (їх територіальних органах, закладах та установах), що заміщуються державними службовцями, а в навчальних, медичних закладах та науково-дослідних установах - на будь-яких посадах.
У судовому засіданні встановлено та підтверджено поясненнями позивача, що ОСОБА_1 з 07.11.2015 по 03.04.2017 перебував у трудових відносинах з Полтавським науково-дослідним експертно-криміналістичним центром МВС України, працював на посаді заступника директора центру - завідувача відділу криміналістичних видів досліджень та період його роботи зараховується до стажу, що дає право на проведення перерахунку пенсії.
Полтавський науково-дослідний експертно-криміналістичний центр МВС України є державною організацією, науково-дослідною установою, засновником якого є Міністерство внутрішніх справ України.
Аналіз змісту вказаних правових норм дає підстави стверджувати про такий порядок їх правового застосування: у разі, якщо особа, якій призначено пенсію, працює на посадах, які дають право на призначення пенсії у порядку та на умовах, передбачених спеціальним Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", виплата її пенсії призупиняється.
Таким чином висновок пенсійного органу з приводу необхідності відрахування суми надміру виплаченої пенсії за період роботи пенсіонера в науково-дослідному експертно-криміналістичному центрі МВС України у відповідності з вимогами ст. 60 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" суд визнає правомірним.
Відповідно твердження позивача про відсутність з його боку винних умисних дій спрямованих на неправомірне отримання пенсійних виплат суд не приймає до уваги, оскільки при написанні заяви про призначення пенсії від 20.05.2016 ОСОБА_1 власноручним підписом зобов'язався своєчасно повідомити органи, що призначають та виплачують пенсію про обставини, що можуть вплинути на його пенсійне забезпечення (а.с. 18).
Вказаних дій позивач не здійснив, про факт свого працевлаштування після призначення пенсії пенсійний орган не повідомив.
Відтак суд визнає правомірним рішення відповідача від 21.11.2017 №д1603011570, у зв'язку з чим позов належить залишити без задоволення у повному обсязі.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 36000, РНОКПП НОМЕР_2) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, 66, м. Полтава, 36000, код ЄДРПОУ 13967927) про визнання неправомірним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії залишити без задоволення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Харківського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення судового рішення з урахуванням положень п.п. 15.5 п. 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення складений 05.06.2018.
Суддя ОСОБА_4