
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа № 813/1819/18
У Х В А Л А
про звільнення від сплати судового збору
08 червня 2018 року
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Гулик А.Г., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Головного територіального управління юстиції у Львівській області, Франківського відділу державної виконавчої служби м.Львова Головного територіального управління юстиції у Львівській області, Міністерства юстиції України про зобов’язання до вчинення дій,
в с т а н о в и в :
03.05.2018 до Львівського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Головного територіального управління юстиції у Львівській області, Франківського відділу державної виконавчої служби м.Львова Головного територіального управління юстиції у Львівській області, Міністерства юстиції України, в якому позивач просить суд:
- зобов’язати ГТУЮ у Львівській області провести перевірку дотримання Конституції України, Законів України при розгляді скарг та інформаційних запитів ОСОБА_1 щодо законності накладення арешту на її квартиру державним виконавцем Франківського ВДВС м.Львова ГТУЮ у Львівській області ОСОБА_2 (ВП №5191846 від 23.08.2016) з врахуванням відповідальності державного виконавця при вчиненні виконавчих дій, начальника відділу вказаного відділу ОСОБА_3 при організації і виконанні контрольних функцій за роботою вказаного відділу;
- зобов’язати Міністерство юстиції України, враховуючи виявлені факти порушення порядку реєстрації виконавчих документів в Автоматизованій системі виконавчого провадження, провести перевірку відповідного підрозділу ГТУЮ у Львівській області Франківського ВДВС м.Львова ГТУЮ у Львівській області.
Разом з позовною заявою позивачем подано клопотання про звільнення від сплати судового збору.
Розглянувши клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору, виходячи з наступного.
Судовий збір при зверненні до адміністративного суду сплачується у порядку, встановленому законодавством. Розмір судового збору визначається відповідно до ч.1 ст.4 Закону України «Про судовий збір».
Питання про відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати регулюється Законом України «Про судовий збір».
Так, положеннями ст.8 вказаного Закону передбачено, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судовому збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Аналогічні положення містить ст.133 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України).
Пленум Вищого адміністративного суду України в Постанові №2 від 23.01.2015 «Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 08.07.2011 року №3674-VI «Про судовий збір» зазначив, що визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони. Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплатити судовий збір, то такі обставини є підставою на відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення сторони від сплати.
Таким чином, вказані норми встановлюють можливість полегшення судом тягаря судових витрат для осіб з низьким рівнем достатку, а її положення спрямовані на те, щоб судові витрати не були перешкодою для доступу до суду малозабезпечених осіб, і слугують гарантуванню принципу рівності всіх осіб у правах щодо доступу до суду незалежно від майнового стану.
Як слідує зі змісту довідки УПФ України у Франківському районі м. Львова, єдиним джерелом доходу ОСОБА_1 є пенсія за віком при повному стажі, розмір якої за вересень 2016 року -1380,53 грн., жовтень 2016 року - 1380,53 грн., листопад 2016 року - 1380,53 грн., грудень 2016 року - 1497,53 грн., січень 2017 року -1497,53 грн., лютий 2017 року – 1497,53 грн.
З урахуванням викладеного, для забезпечення належного балансу між інтересами держави у стягненні судового збору та правом позивача на звернення до суду з адміністративним позовом, оскільки позивач через свій майновий стан не в змозі сплатити судовий збір, суд приходить висновку про наявність підстав для задоволення клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору.
Керуючись ст. ст. 133, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
у х в а л и в :
клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору – задовольнити.
Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору в адміністративній справі №813/1819/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного територіального управління юстиції у Львівській області, Франківського відділу державної виконавчої служби м.Львова Головного територіального управління юстиції у Львівській області, Міністерства юстиції України про зобов’язання до вчинення дій.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено Кодексом адміністративного судочинства України.
Ухвала суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п’ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали суду.
Суддя А.Г. Гулик