
10.3
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
07 червня 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 812/1028/18
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Борзаниці С.В.,
за участі секретаря – Лященка А.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Сєвєродонецьку адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради про зобов’язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі – позивач, ОСОБА_1В.) до управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради (далі – відповідач, УПСЗН), в якій позивач просить зобов’язати УПСЗН призначити та виплатити щомісячну адресну допомогу як особі, що переміщена з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, з 13 січня 2018 року.
В обґрунтування заявлених вимог зазначено, що позивач є внутрішньо переміщеною особою, яка перемістилася з м. Авдіївка Донецької області до м. Лисичанськ внаслідок проведення на даній території антитерористичної операції. З 13.01.2017 по 12.03.2017 позивачу виплачувалась щомісячна адреса допомога в розмірі 442 грн, через те, що позивач не працевлаштувався, виплату щомісячної адресної допомоги було припинено.
12.01.2018 позивач звернувся до УПСЗН за призначенням щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, як особі, яка працевлаштована і працює, додавши при цьому довідку про своє працевлаштування з 06.10.2017.
Листом від 07.03.2018 № 106-03/51 позивачу відмовлено у призначенні виплати по причині того, що був непрацевлаштований та не працював, виплата допомоги призначена в 2017 році була припинена внаслідок відсутності у позивача місця роботи та на наступні періоди призначена не буде.
06.10.2017 позивач працевлаштувався в АТБ маркет «Продукти 176», де і працює по теперішній час.
З посиланням на норми Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505, враховуючи, що з 06.10.2017 позивач офіційно працевлаштований, просить позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог, просив у задоволені позову відмовити з таких підстав (арк. спр. 22-23).
Відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженої постановою КМУ від 01.10.2014 № 509, була взята на облік з 26.04.2016 ОСОБА_1, зареєстрована в ІНФОРМАЦІЯ_1. вул. Гагари наАДРЕСА_1.
13.01.2017 позивач звернулась із заявою, як уповноважений представник сім'ї до АТ «Ощадбанк» про призначення їй та двом її дітям щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам відповідно до п. 4 Порядку.
Рішенням про призначення допомоги сім'ї ОСОБА_1 від 07.02.2017 таку допомогу було призначено на періоди: з 13.01.2017 по 12.03.2017 у розмірі 2210,00 грн.; з 13.03.2017 по 12.05.2017 у розмірі 1989,00 грн.; з 13.05.2017 по 12.07.2017 у розмірі 1768,00 грн.
14.07.2017 ОСОБА_1 звернулась із заявою № 1407 про перерахунок щомісячної адресної допомоги у зв'язку з її навчанням та довідку від 14.07.2017 №123 Державного навчального закладу «Луганський центр професійно-технічної освіти державної служби зайнятості».
Рішенням від 09.08.2017 призначено грошову допомогу на дітей і відмовлено в призначенні допомоги позивачу ОСОБА_1 відповідно до п.3 Порядку (у зв’язку з тим, що їй допомога була припинена відповідно до п.7 Порядку).
Крім того, згідно ст. 53 Закону України "Про вищу освіту" від 17.01.2002 № 2984- III студент - це особа, яка навчається у вищих навчальних закладах та яка зарахована в установленому порядку до вищого навчального закладу.
Довідка Державного навчального закладу "Луганський центр професійно-технічної освіти державної служби зайнятості" від 14.07.2017 №123 про навчання ОСОБА_1 не підтверджує статус студента, який навчається у вищому навчальному закладі.
Відповідно до абзацу 6 пункту 12 Порядку виплата грошової допомоги може бути поновлена, якщо протягом місяця з місяця припинення її виплати уповноважений представник сім'ї повідомив УПСЗН про зміну обставин, які вплинули на припинення виплати грошової допомоги. Після припинення виплати грошової допомоги ОСОБА_1 до її працевлаштування пройшло більше місяця.
УПСЗН не має законних підстав для призначення зазначеної грошової допомоги ОСОБА_1
Просить відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до УПСЗН.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 16.04.2018 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду у відкритому судовому засіданні. Справа розглядатиметься в порядку спрощеного позовного провадження (арк. спр. 1-2).
07 травня 2018 року розгляд справи за клопотанням представника позивача відкладено на 07 червня 2018 року (арк. спр. 27).
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-79 КАС України (далі - КАС України), суд встановив таке.
Відповідно до довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 12.01.2017 № 5432, виданої УПСЗН, фактичним місцем проживання/перебування позивача є – 93118, АДРЕСА_2 (арк. спр. 7).
13 січня 2018 року позивач звернувся до УПСЗН із заявою, зареєстрованою за № 121, про призначення щомісячної адресної допомоги, передбаченої Постановою № 505 (арк. спр. 24).
Рішенням про призначення допомоги переміщеним особам на проживання від 29.01.2018 ОСОБА_1 – не включено до розрахунку відповідно постанова КМУ № 212 від 31.03.2015, призначено грошову допомогу на ОСОБА_2, 27.09.2004 р. н. та ОСОБА_3, 27.01.2007 р. н. (арк. спр. 25).
Листом від 07.03.2018 № 106-03/51 відповідач повідомив ОСОБА_1, що їй відмовлено у призначенні щомісячної адресної допомоги відповідно до пункту 7 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 505, як особам, які не працевлаштувалися протягом двох місяців з дня призначення грошової допомоги. Відповідно до пункту 3 Порядку особам працездатного віку, яким виплату грошової допомоги було припинено відповідно по пункту 7 Порядку, грошова допомога не призначається (арк. спр. 8).
ОСОБА_1 працює на посаді продавець-консультант в ТОВ «АТБ-маркет» підрозділ маг. «Продукти-176» з 06 жовтня 2017 року (наказ № 167–к від 06.10.2017), що підтверджується довідкою ТОВ «АТБ-маркет» від 02.04.2018 № 30-ОК, копією трудової книжки (арк. спр. 9, 10-13).
Вирішуючи позов по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з такого.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
02.09.2014 прийнятий Закон України “Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції”, що набрав чинності 15.10.2014, яким визначені тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення.
З метою обліку осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, прийнята постанова Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 509, якою затверджений Порядок оформлення і видачі довідки про взяття на облік переміщених осіб (далі - Порядок № 509).
Згідно з пунктом 1 Порядку № 509 довідка є документом, який видається громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають на території України і переміщуються з тимчасово окупованої території або району проведення антитерористичної операції.
01.10.2014 Кабінетом Міністрів України прийнята постанова № 505, якою затверджений Порядок надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
Цей Порядок визначає механізм надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (далі - грошова допомога).
Відповідно до пункту 2 Порядку № 505 (тут і надалі посилання на норми Порядку наводяться в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин) грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території України, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також внутрішньо переміщеним особам, житло яких зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції та які взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців.
Згідно з пунктом 3 Порядку № 505 грошова допомога внутрішньо переміщеним особам призначається на сім’ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди довільної форми про виплату грошової допомоги цій особі від інших членів сім’ї (далі - уповноважений представник сім’ї) у таких розмірах: для непрацездатних осіб (пенсіонери, діти) - 884 гривні на одну особу (члена сім’ї); для осіб з інвалідністю та дітей з інвалідністю - прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність; для працездатних осіб - 442 гривні на одну особу (члена сім’ї). Загальна сума допомоги на сім’ю розраховується як сума розмірів допомоги на кожного члена сім’ї та не може перевищувати 2400 гривень. Якщо у складі сім’ї, якій призначено грошову допомогу, відбулися зміни, розмір грошової допомоги перераховується з місяця, наступного за місяцем виникнення таких змін, за заявою уповноваженого представника сім’ї або інформацією компетентного органу. Для призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк уповноважений представник сім’ї подає до уповноваженого органу або установи уповноваженого банку (у випадку, передбаченому пунктом 5 цього Порядку) заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги, а також пред’являє довідки всіх членів сім’ї про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб. Особам працездатного віку, яким грошова допомога була припинена відповідно до пункту 7 цього Порядку, грошова допомога на наступний строк не призначається.
Відповідно до абзаців першого, другого пункту 7 Порядку № 505 якщо у складі сім’ї, якій призначено грошову допомогу, є особи працездатного віку (крім громадян, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку; громадян, які доглядають за дітьми, що потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більш як до досягнення ними шестирічного віку; громадян, які мають трьох і більше дітей віком до 16 років і доглядають за ними; громадян, які доглядають за особами з інвалідністю I групи або та дітьми з інвалідністю віком до 18 років, або особами з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, або особами, які досягли 80-річного віку; а також фізичних осіб, які надають соціальні послуги, та студентів денної форми навчання), які не працевлаштувалися, в тому числі за сприянням державної служби зайнятості, або перебувають в трудових відносинах з роботодавцями на тимчасово окупованій території України, в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення, але фактично не працюють, протягом двох місяців з дня призначення виплати грошової допомоги, її розмір для працездатних членів сім’ї на наступні два місяці зменшується на 50 відсотків, а на наступний період - припиняється. Особи працездатного віку, яким призначено грошову допомогу, зобов’язані інформувати у триденний строк уповноважений орган про факт працевлаштування або перебування на обліку як безробітних.
Згідно з абзацами першим, четвертим пункту 6 Порядку № 505 грошова допомога не призначається у разі, коли: будь-хто із членів сім’ї (крім сімей, до складу яких входять військовослужбовці з числа внутрішньо переміщених осіб, які захищають незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України та беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції) має у власності житлове приміщення/частину житлового приміщення, що розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окупована територія України, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що підтверджується відповідним актом технічного стану; будь-хто з членів сім’ї має на депозитному банківському рахунку кошти у сумі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.
Відповідно до абзацу другого пункту 8 Порядку № 505 уповноважені органи протягом 10 днів після подання уповноваженим представником сім’ї заяви та документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, призначають грошову допомогу або відмовляють у її призначенні, про що надають відповідне повідомлення уповноваженому представнику сім’ї.
Аналіз вищезазначених норм Порядку № 505 свідчить, що грошова допомога у разі її припинення відповідно до пункту 7 цього Порядку не призначається на наступний строк (чергові шість місяців) тільки тим особам, які продовжують перебувати у статусі непрацевлаштованої (безробітної) особи. В разі, якщо така особа працевлаштувалася і її статус не суперечить пунктам 2, 3, 5, 6 Порядку № 505, то вона знову набуває право на призначення щомісячної адресної допомоги.
Положення Порядку № 505 не містять норми, яка б у подібних правовідносинах назавжди позбавляла права особу працездатного віку, яка працевлаштувалась та як і раніше має статус внутрішньо переміщеної особи, на отримання грошової допомоги. Також Порядком № 505 не встановлено жодного обмеження особи звернутись з новою заявою про призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
З огляду на викладене, відповідач протиправно рішенням 29.01.2018 не включив позивача до розрахунку щомісячної адресної допомоги, передбаченої Постановою № 505.
Відповідно до частини другої статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
З метою ефективного захисту прав позивача, про захист яких він просить, суд на підставі частини другої статті 9 КАС України вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог, самостійно обравши спосіб захисту, який відповідає об’єкту порушеного права та у спірних правовідносинах є достатнім і необхідним (ефективним), визнати протиправним та скасувати рішенням відповідача від 29.01.2018 в частині не включення позивача до розрахунку щомісячної адресної допомоги, і зобов’язати відповідача призначити позивачу за заявою від 13.01.2018 щомісячну адресну допомогу на період з 13.01.2018 по 12.07.2018, а також виплатити заборгованість із цієї допомоги, що виникла за період її несплати.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З матеріалів справи судом встановлено, що позивач сплатив судовий збір за подання позовної заяви у розмірі 704,80 грн. (арк. спр. 3)
Таким чином, на користь позивача підлягають стягненню витрати зі сплати судового збору в розмірі 704,80 грн. за рахунок бюджетних асигнувань УПСЗН.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_2; фактичне місце проживання: 93118, АДРЕСА_2) до Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради (місцезнаходження: 93100, Луганська область, м. Лисичанськ, вул. Малиновського , буд. 22 а) про зобов’язання вчинити певні дії задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради від 29 січня 2018 року б/н в частині не включення ОСОБА_1 до розрахунку щомісячної адресної допомоги, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505 “Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг”, на період з 13 січня 2018 року по 12 липня 2018 року.
Зобов’язати Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради (ідентифікаційний код 24205528, місцезнаходження: 93100, Луганська область, м. Лисичанськ, вул. Малиновського, буд. 22 а) призначити ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_3, РНОКПП НОМЕР_1, зареєстроване місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_2; фактичне місце проживання: 93118, АДРЕСА_3) за заявою від 13 січня 2018 року, зареєстрованою за № 121, щомісячну адресну допомогу, передбачену постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505 “Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг”, на період з 13 січня 2018 року по 12 липня 2018 року, а також виплатити заборгованість із цієї допомоги, що виникла за період її несплати.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради (ідентифікаційний код 24205528, місцезнаходження: 93100, Луганська область, м. Лисичанськ, вул. Малиновського, буд. 22 а) на користь ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_3, РНОКПП НОМЕР_1, зареєстроване місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_2; фактичне місце проживання: 93118, АДРЕСА_3) витрати зі сплати судового збору у розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні 80 коп.)
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено та підписано 08 червня 2018 року.
Суддя ОСОБА_4