
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
м. Вінниця
07 червня 2018 р. Справа № 802/1638/18-а
Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Дмитришена Руслана Миколаївна, розглянувши матеріали позовної заяви:
за позовом: Північного офісу Держаудитслужби в особі Управління Північного офісу Держаудитслужби у Вінницькій області,
до: Служби автомобільних доріг у Вінницькій області,
про: продовження термінів планової ревізії,
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Північного офісу Держаудитслужби в особі Управління Північного офісу Держаудитслужби у Вінницькій області до Служби автомобільних доріг у Вінницькій області про продовження термінів планової ревізії.
Статтею 5 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС) України передбачено право на звернення до адміністративного суду. Позовна заява подається в письмовій формі позивачем або особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб та повинна відповідати загальним вимогам, що встановлені статтями 160, 161 КАС України.
Згідно з п. 3 ч. 1 ст.171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Ознайомившись з позовною заявою та доданими матеріалами, вважаю, що зазначена позовна заява підлягає залишенню без руху з таких підстав.
Норми статей 160, 161 КАС України не містять виключень і поширюються на всі випадки звернення до суду з позовною заявою, у зв'язку з чим недотримання положень даних норм свідчить про невідповідність позовної заяви вимогам Закону.
Відповідно до ч. 2 ст. 160 КАС України позовна заява подається в письмовій формі позивачем або особою, якій законом надано право звертатись до суду в інтересах інших осіб.
Позовна заява подано до суду в письмовій формі за підписом заступника начальника Управління - начальника відділу ОСОБА_1 та додано довіреність на вказану особу для представництва інтересів позивача в суді. Однак, дана довіреність за №26-16-18-18/245 від 09.01.2018 року, якою уповноважено ОСОБА_1 на представництво дійсна до 10.02.2018 включно.
Натомість, позовна заява підписана 01.06.2018 року та надійшла до суду 06.06.2018. Відтак, адміністративний позов підписано особою, яка немає повноважень на звернення до суду в інтересах позивача.
Також, відповідно до ч. 3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору визначено Законом України "Про судовий збір".
Згідно з абз. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Згідно матеріалів адміністративного позову, позивачем подано клопотання про відстрочення сплати судового збору враховуючи майновий стан сторони. В обґрунтування вказаного клопотання зазначено, що постановою Кабінету Міністрів України від №266 від 06.04.2016 "Про утворення міжрегіональних органів державної аудиторської служби" реорганізовано територіальні органи Державної фінансової інспекції шляхом їх приєднання до відповідних міжрегіональних територіальних органів Державної аудиторської служби.
Постановою №266 утворено Управління Північного офісу Держаудитслужби у Вінницькій області у якості структурного підрозділу Північного офісу Держаудитслужби без права юридичної особи.
Станом на 01.06.2018 Північним офісом Держаудитслужби погоджено сплату судового збору, однак платіжного доручення на адресу Управління не надходило.
Законом України "Про судовий збір" визначено у ст. 5 пільги щодо сплати судового збору. Зокрема, в частині 1 вказаної статті наведено вичерпний перелік суб'єктів (позивачів), що звільнені від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях.
Положення ч. 1 ст. 133 КАС України передбачають, що суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Положення цієї норми спрямовані на те, що це право суду звільнити від сплати судових витрат, а не обов'язок. Визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень її майнового стану. Заявник в обґрунтування поданого клопотання зобов'язаний надати належні докази в підтвердження заявленого. Однак, відповідно до клопотання сторона не вказує про її неналежний майновий стан, а лише зазначає про утворення підрозділів Північного офісу Держаудитслужби, що не є юридичними особами.
Водночас, статтею 44 КАС України, передбачено обов'язок учасників справи добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов’язки, зокрема, щодо сплати судового збору.
З метою виконання процесуального обов'язку дотримання вимог процесуального закону стосовно форми і змісту позовної заяви, в тому числі щодо оплати судового збору, особа, яка має намір подати позовну заяву, повинна вчиняти усі можливі та залежні від неї дії для цього.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 27.03.2018 по справі № 806/2746/17 (К/9901/1972/18).
Оцінюючи надані докази, слід зазначити, що доповідна записка щодо потреби і сплати судового збору сформована 24.05.2018. Однак, передана до в.о. начальника Північного офісу Держаудитслужби лише 01.06.2018, що підтверджується відтиском штампу у правому нижньому куту даного документа. Причини щодо не направлення цієї записки у день її формування не зазначено.
З огляду на наведене, вважаю, що підстави для відстрочення сплати судового збору для позивача відсутні, оскільки позивачем усі можливі та залежні від останнього дії в повній мірі не виконано.
Статтею 129 Конституції України однією із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом. Аналогічна норма міститься й у статті 8 КАС України.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2018 рік", зокрема ст. 7 визначено прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць з 1 січня 2018 року для працездатних осіб у розмірі 1762,00 гривень.
Так, в силу положень ст. 4 Закону України "Про судовий збір", за подання до адміністративного суду позову немайнового характеру, який подано суб’єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою - підприємцем ставка судового збору встановлюється в 1 розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Частинами 1 та 2 статті 169 КАС України передбачено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п’яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
З огляду на викладене вважаю, що дану заяву необхідно залишити без руху, надавши особі, яка її подала, строк для усунення недоліків у спосіб, зокрема оплати судового збору в розмірі 1762,00 грн. за наступними реквізитами: УДКСУ м. Вінниці, код платежу 22030101, ЄДРПОУ 38054707, Банк одержувач: ГУ ДКУ у Вінницькій області, м. Вінниця, МФО 802015, р/р 31219206784002, призначення платежу: судовий збір, за позовом (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Вінницький окружний адміністративний суд. А також направити на адресу суду належним чином оформлену довіреність станом на 01.06.2018 на ім'я підписанта позовної заяви ОСОБА_1 з окресленими правами відповідно до положень КАС України.
Керуючись статтею 169 КАС України, –
УХВАЛИВ:
1. Позовну заяву Північного офісу Держаудитслужби в особі Управління Північного офісу Держаудитслужби у Вінницькій області до Служби автомобільних доріг у Вінницькій області про продовження термінів планової ревізії, залишити без руху.
2. Запропонувати позивачу у 5-денний строк з дня отримання копії ухвали усунути недоліки позовної заяви, зазначені в мотивувальній частині ухвали суду.
3. Дану ухвалу направити позивачу.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Відповідно до ч. 3 ст. 293 КАС України, заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя /підпис/ ОСОБА_2
Згідно з оригіналом.
Суддя:
Секретар: