
Справа № 388/138/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А І Н И
07.06.2018 року Долинський районний суд Кіровоградської області в складі: головуючого судді Степанов С.В.
за участю секретаря Лінської Л.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Долинська в порядку спрощеного провадження справу за позовом заступника керівника Олександрійської місцевої прокуратури Кіровоградської області в інтересах держави в особі: Долинської районної державної адміністрації, Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області до ОСОБА_1, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Долинська міська рада Долинського району Кіровоградської області про внесення змін до договору оренди землі зареєстрованого 18.05.2004 року за № 162, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач – заступник керівника Олександрійської місцевої прокуратури Кіровоградської області в інтересах держави в особі: Долинської районної державної адміністрації, Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області до ОСОБА_1, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Долинська міська рада Долинського району Кіровоградської області про внесення змін до договору оренди землі зареєстрованого 18.05.2004 року за № 162 мотивуючи вимоги наступним.
15.11.2004 між Долинською районною державною адміністрацією Кіровоградської області - орендодавцем та ОСОБА_1 - орендарем укладено договір оренди землі. Вказаний договір зареєстровано у ДП «Центр ДЗК при Держкомітеті по земельних ресурсах» в Долинському районі 18.05.2005 в книзі №4 за №162.
За умовами Договору, в оренду передається земельна ділянка сільськогосподарського призначення загальною площею 5,68 га. Зі змісту договору, нормативна грошова оцінка земельної ділянки на час укладення договору становить 59839 грн.
Разом з тим, за інформацією відділу Держгеокадастру в Долинському районі та Долинської районної ради Кіровоградської області від 29.11.2017 за №01-07/297 нормативно-грошова оцінка вказаної земельної ділянки не проводилась та не затверджувалась.
Відповідно до п.8, договір оренди землі укладено на 15 років.
Пунктом 9 договору передбачено, що орендна плата вноситься за згодою сторін, в розмірі 1,5 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Загальна сума орендної плати становить: 897,58 грн. в рік.
Також п.13 Договору передбачено, що розмір орендної плати переглядається, зокрема, у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції.
Рішенням Долинської міської ради №481 від 12.07.2017 року затверджено «Положення про податок на майно, в частині плати за землю» додатком цього рішення є «Перелік платників та розмір ставок земельного податку». Але, даним Положенням та додатком до нього не передбачено категорію платника земельного податку (землекористувача), у яких в користуванні перебувають земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких не проведено.
Виходячи із принципу пріоритетності норм Податкового Кодексу України далі- ПК України) над нормами інших актів у разі їх суперечності, який закріплений у п. 5.2 ст. 5 ПК України, до моменту внесення до такого договору відповідних змін розмір орендної плати в будь- якому разі не може бути меншим, ніж встановлений п.п. 288.5.1 п.288.5 ст.288 ПК України.
Аналогічна правова позиція щодо застосування зазначених норм матеріального права вже була висловлена колегією суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України, зокрема, у постанові від 02.12.2014 (справа № 21-274а14).
Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору. Дана позиція викладена у постановах Верховного Суду України від 06.12.2010 у справі №2-1/10068-2008, від 23.05.2011 у справі №7/105-10 (30/234-09), від 04.07.2011 у справі №41 /81 пд.
При цьому, згідно ст. 277 ПКУ ставка податку за земельні ділянки, розташовані за межами населених пунктів, встановлюється у розмірі не більше 5 відсотків від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області.
Відповідно до даних Держгеокадастру України показників нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, нормативна грошова оцінка 1 га ріллі по Кіровоградській області станом на 01.01.2018 становить 32107,11 грн.
Таким чином, розрахунок орендної плати за використання земельної ділянки площею 5,68 га (за договором від 16.11.2004) ріллі за межами населеного пункту, з урахуванням вимог ПК України становитиме:
32107,11грн. (середня нормативна грошова оцінка 1 га ріллі станом на 01.01.2018 по області) * 5,68 га ( площа за договором)*5%= 9118,41грн.
Враховуючи зазначене, необхідно внести зміни до п. 9 вказаного договору та викласти його в наступній редакції: «Орендна плата вноситься орендарем на рівні земельного податку для земельних ділянок нормативну грошову оцінку яких не проведено, у грошовій формі у розмірі 5%, що становить 9118,41 грн. на рік на розрахунковий рахунок Долинської міської ради».
Справа розглядається в порядку спрощеного провадження без виклику сторін на підставі ст. 274 ЦПК України.
Відзив на позовну заяву відповідачем до суду не було надано.
Із відзиву на позовну заяву Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області слідує, що позов підтримують в повному обсязі, вважають позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
Враховуючи викладене, суд проводить розгляд справи за наявними у ній матеріалами.
Вивчивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
З копії договору оренди землі від 15.11.2004 року слідує, що орендарем є ОСОБА_1, а орендодавцем – Долинська районна державна адміністрація. Пунктом 9 Договору підтверджено, що орендна плата складає 1,5 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Загальна сума орендної плати в рік становить – 897,58грн. ( а.с 17-20).
З копії листа від 29.01.2018р. № 01-29/12/2 Долинська РДА Кіровоградської області повідомляє, що станом на 29.01.2018р. зміни до вказаного договору оренди не вносилися, з позовом до ОСОБА_1 про внесення змін до договору оренди землі не зверталися (а.с.11).
З копії листа від 31.01.2018р. № 10-11-0.61-1158/2-18 Держгеокадастру у Кіровоградській області повідомляє, що заходи претензійно-позовного характеру щодо стягнення заборгованості та припинення договору оренди землі №162 з гр.. ОСОБА_1 не вживалися (а.с. 12).
Статтею 131-1 Конституції України та статтею 2 Закону України «Про прокуратуру» однією з функцій прокуратури визначено представництво інтересів держави в суді у випадках, визначених законом.
Випадки представництва прокуратурою інтересів держави в судах визначені, зокрема ст.23 Закону України «Про прокуратуру». Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення, або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
З 01.01.2011 року набрав чинності Податковий кодекс України (далі - ПК), який відповідно до пункту 1.1 ст. 1 регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, і, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
За змістом п.п.9.1.10 п.9.1 ст. 9 ПК (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) плата за землю належить до загальнодержавних податків і зборів, яка в силу вимог п.п. 14.1.147 п.14.1 ст.14 цього ж Кодексу є податком і справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Відповідно до п.269.1 ст.269 ПК України платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі. Останні ж, як визначає зміст плі. 14.1.73 п.14.1 ст.14 цього Кодексу, це особи, яким, зокрема, на умовах оренди надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності.
Підпунктами 288.5.1 п.288.5 ст.288 Податкового Кодексу України встановлено, що розмір орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою за розмір земельного податку, а для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено, - у розмірі не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області.
Статтею 30 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Отже, чинним законодавством передбачено можливість зміни умов договору оренди землі за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом.
Оскільки, сторонами в договорі оренди (п. 13) передбачено можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Вказану позицію закріплено у постановах Верховного Суду України від 14.03.2017 (справа №21-2246а16), від 16.03.2016 №1170/2а-3151/12) та від 14.07.2015 (справа№826/5560/14), де прямо зазначено, що орендар земельної ділянки в будь-якому випадку повинен сплачувати орендну плату у розмірі не нижчим ніж встановлений Податковим кодексом України навіть, якщо договір оренди землі передбачає менший розмір.
В той же час, на підставі змін в законодавстві, зокрема вимог ч.4 ст.122 Земельного кодексу України, цивільні права та обов'язки щодо розпорядження землями державної власності перейшли до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області як до органу, уповноваженого державою здійснювати функції розпорядження земельними ділянками державної власності.
Положеннями ст.. 4 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у державній власності, є органи виконавчої влади, які відповідно до закону передають земельні ділянки у власність або користування.
Як вбачається, згідно договору оренди від 15.11.2004 зареєстрованого у ДП Центр ДЗК при Держкомітеті по земельних ресурсах» в Долинському районі від 18.05.200015 книга №4 за №162, - Долинська районна державна адміністрації Кіровоградської області на даний час виступає стороною даного договору оренди земельної ділянки, що не відповідає її правовому статусу відповідно до законодавства.
За таких обставин, вбачаються підстави, в частині заміни за текстом Договору сторони договору оренди землі шляхом внесення відповідних змін до Договору оренди землі від 15.11.2004, визначивши Орендодавцем земельної ділянки Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, замість Долинської районної державної адміністрації.
Відповідно до ч.З ст. 653 Цивільного кодексу України у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Судом встановлено наявність договору оренди землі, який не відповідає вимогам чинного законодавства, а Долинською РДА як орендарем та ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області як розпорядником земель сільськогосподарського призначення державної власності протягом тривалого часу не вжито необхідних заходів для приведення його у відповідність до законодавства, тому вказаний позов заявляється прокурором в інтересах держави в особі уповноважених органів на здійснення цих повноважень - ГУ Держгеокадастру в Кіровоградській області та Долинської РДА.
Враховуючи, що дотримання порядку визначення орендної плати відповідно до проведеної нормативної грошової оцінки є чинником економічного регулювання земельних відносин, визначення економічно обгрунтованих надходжень до місцевих бюджетів, на території яких знаходиться земельна ділянка, та можливості подальшої індексації відповідних надходжень, третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору визначена - Долинська міська рада Кіровоградської.
Враховуючи вище викладене, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог, шляхом внесення змін до договору оренди землі, укладеного між Долинською районною державною адміністрацією Кіровоградської області та ОСОБА_1 зареєстровано у ДП «Центр ДЗК при Держкомітеті по земельних ресурсах» в Долинському районі 18.05.2005р. в книзі № 4 за № 162, зазначивши орендодавцем земельної ділянки (об’єкту оренди) Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, а пункт 9 вказаного договору викласти в такій редакції:
«Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі на рівні земельного податку для земельних ділянок нормативну грошову оцінку яких не проведено у розмірі 5 %, що становить 9118,41 грн. в рік на розрахунковий рахунок Долинської міської ради».
Питання про судові витрати суд вирішує на підставі положень ст. 141 ЦПК України.
Керуючись ст.. 632, 651 Цивільного Кодексу України, ст.. 288 Податкового Кодексу України, статтями 12, 13, 81, 141, 259, 263-265 ЦПК України, суд,-
ВИРІШИВ:
Позов заступника керівника Олександрійської місцевої прокуратури Кіровоградської області (28000, Кіровоградська область, м.Олександрія, вул. Чижевського,1а) в інтересах держави в особі: Долинської районної державної адміністрації Кіровоградської області (28500, Кіровоградська область, м.Долинська, вул. Соборності України, 28), Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області ( 25030, м. Кропивницький, вул.. Академіка Корольова, 26) до ОСОБА_1, ІПН- НОМЕР_1 (проживає за адресою: 28500, Кіровоградська область, м. Долинська, вул.. Садова, 20/2), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Долинська міська рада Долинського району Кіровоградської області (код ЄДРПОУ 04055222, місцезнаходження: 28500, Кіровоградська область, м. Долинська, вул.. Соборності України, 50) про внесення змін до договору оренди землі зареєстрованого 18.05.2004 року за № 162, - задовільнити.
Внести зміни до договору оренди землі, укладеного між Долинською районною державною адміністрацією Кіровоградської області та ОСОБА_1 зареєстровано у ДП «Центр ДЗК при Держкомітеті по земельних ресурсах» в Долинському районі 18.05.2005р. в книзі № 4 за № 162, зазначивши орендодавцем земельної ділянки (об’єкту оренди) Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, а пункт 9 вказаного договору викласти в такій редакції:
«Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі на рівні земельного податку для земельних ділянок нормативну грошову оцінку яких не проведено у розмірі 5 %, що становить 9118,41 грн. в рік на розрахунковий рахунок Долинської міської ради».
Стягнути з ОСОБА_1, ІПН- НОМЕР_1 (адреса: 28500, Кіровоградська область, м. Долинська, вул.. Садова, 20/2), на користь прокуратури Кіровоградської області (адреса: 25006, м. Кропивницький, вул. В. Пермська, 4, ЄДРПОУ – 02910025, Банк – Державна казначейська служба України м. Київ, МФО – 820172, р/р – 35215073004600, код класифікації видатків бюджету 2800) – 1762 гривень сплаченого судового збору.
Рішення може бути оскаржена до Апеляційного суду Кіровоградської області протягом тридцяти днів шляхом подання апеляційної скарги в порядку ст.ст. 351-356 ЦПК України.
Суддя Долинського районного суду ОСОБА_2