
Справа№ 640/19919/17
н/п 1-кп/640/346/18
ВИРОК
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06.06.2018
Київський районний суд м. Харкова:
головуючий - суддя Золотарьова Л.І.
за участю:
секретаря - Бломберус С.А.,
прокурора - Чуба Р.М.,
обвинуваченої - ОСОБА_1
представника потерпілого ОСОБА_2 праці
та соціального захисту населення адміністрації
Київського району ХМР - ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові кримінальне провадження внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань 12.10.2018 року за №12017220490003769 за обвинуваченням
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженки ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянки України, розлученої, маючої на утримання неповнолітнього сина ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3, пенсіонерки, не судимої, зареєстрованої за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_4, фактично проживаючої: ІНФОРМАЦІЯ_5,
у вчиненні злочинів, передбачених ч. 1 ст. 190, ч.ч. 1,3,4 ст. 358 КК України, -
ВСТАНОВИВ:
Так, 28.11.2014 ОСОБА_1 на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 509, яка затвердила «Порядок оформлення і видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України, району проведення антитерористичної операції чи населеного пункту, розташованого на лінії зіткнення», була поставлена на облік як внутрішньо переміщена особа в ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради. Також, ОСОБА_1 на підставі п.п. 2 та 3 «Порядку надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщується з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», який затверджений Постановою Кабінету Міністрів України № 505 від 01.10.2014 (надалі -Порядок) була призначена адресна грошова допомога у сумі 1768 грн., яку вона отримувала щомісяця.
При цьому, під час оформлення документів внутрішньо переміщеної особи, ОСОБА_1 підписала заяву про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі оплату житлово-комунальних послуг від 28.11.2014, в якій, зокрема, зазначено, що у неї та будь-кого з членів сім'ї нерухомого майна, розташованого в регіонах, інших, ніж тимчасово окупована територія України та районах проведення антитерористичної операції немає.
Крім того, ОСОБА_1 було роз'яснено, що, згідно п. 6 Порядку грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто з членів сім'ї має у володінні житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших, ніж тимчасово окупована територія України та районах проведення антитерористичної операції. Згідно п. 11 цього ж Порядку уповноважений представник сім'ї, якому призначено грошову допомогу, зобов'язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин.
ОСОБА_1, діючи з єдиним умислом, спрямованим на заволодіння чужим майном, а саме, державними коштами, шляхом обману, маючи у власності квартиру, що розташована у АДРЕСА_1, тобто за межами районів проведення АТО, яку вона придбала 21.11.2013, приховала факт придбання квартири від органів державної влади для отримання адресної грошової допомоги внутрішньо переміщеним особам, на отримання якої не мала право.
Так, ОСОБА_1 28.11.2014, маючи у власності житло поза зоною проведення АТО, діючи з єдиним корисливим умислом, спрямованим на отримання незаконної адресної грошової допомоги внутрішньо переміщеним особам шляхом обману, підписала та надала заяву, в якій зазначила про відсутність у володінні житлового приміщення, що впливає на призначення грошової допомоги, тобто ввела в оману працівників ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради, які прийняли рішення про призначення допомоги переміщеним особам на проживання та почали нараховувати їй адресну грошову допомогу у розмірі 1768 грн. щомісяця.
28.05.2015 ОСОБА_1, маючи у власності житло поза зоною проведення АТО, продовжуючи діяти з єдиним корисливим умислом, спрямованим на отримання незаконної адресної грошової допомоги внутрішньо переміщеним особам шляхом обману, підписала та надала заяву, в якій зазначила про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги, тобто ввела в оману працівників ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради, які продовжували нараховувати їй адресну грошову допомогу у розмірі 1768 грн. щомісяця.
10.12.2015 ОСОБА_1, маючи у власності житло поза зоною проведення АТО, продовжуючи діяти з єдиним корисливим умислом, спрямованим на отримання незаконної адресної грошової допомоги внутрішньо переміщеним особам шляхом обману, підписала та надала заяву, в якій зазначила про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги, тобто ввела в оману працівників ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради, які продовжували нараховувати їй адресну грошову допомогу у розмірі 1768 грн. щомісяця.
08.07.2016 ОСОБА_1, маючи у власності житло поза зоною проведення АТО, продовжуючи діяти з єдиним корисливим умислом, спрямованим на отримання незаконної адресної грошової допомоги внутрішньо переміщеним особам шляхом обману, підписала та надала заяву, в якій зазначила про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги, тобто ввела в оману працівників ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради, які продовжували нараховувати їй адресну грошову допомогу у розмірі 1768 грн. щомісяця.
Наявність у ОСОБА_1 у власності житла поза зоною проведення АТО та не на тимчасово окупованої території була виявлено тільки після проведення перевірки Державною фіскальною інспекцією в Харківській області.
Таким чином, ОСОБА_1, будучі внутрішньо переміщеною особою, діючи з єдиним корисливим умислом, направленим на заволодіння чужим майном, у період з 28.11.2014 по 27.05.2016 незаконно, шляхом обману отримала державні кошти в загальній сумі 31082 грн. 58 коп.
Таким чином, ОСОБА_1 своїми умисними діями вчинила злочин, передбачений ч. 1 ст.190 КК України, тобто заволодіння чужим майном шляхом обману чи зловживання довірою (шахрайство).
Крім того, ОСОБА_1 28.11.2014 на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 509, яка затвердила «Порядок оформлення і видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України, району проведення антитерористичної операції чи населеного пункту, розташованого на лінії зіткнення», була поставлена на облік як внутрішньо переміщена особа в
ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради. Також, ОСОБА_1 на підставі п.п. 2 та 3 «Порядку надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщується з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», який затверджений Постановою Кабінету Міністрів України № 505 від 01.10.2014 (надалі -Порядок) була призначена адресна грошова допомога у сумі 1768 грн., яку вона отримувала щомісяця.
Згідно п. 5 Порядку, для отримання грошової допомоги уповноважений представник сім'ї звертається до уповноваженого органу за фактичним місцем проживання (перебування) з відповідною заявою, в якій, серед іншого, зазначає наявність у будь-кого з членів сім'ї у власності житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших, ніж тимчасово окупована територія України та районах проведення антитерористичної операції. Вказана заява надає право внутрішньо переміщеній особі отримувати адресну грошову допомогу, тобто, являється офіційним документом, який надає права на отримання державних грошових виплат.
Крім того, ОСОБА_1 було роз'яснено, що, згідно п. 6 Порядку грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто з членів сім'ї має у володінні житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших, ніж тимчасово окупована територія України та районах проведення антитерористичної операції. Згідно п. 11 цього ж Порядку уповноважений представник сім'ї, якому призначено грошову допомогу, зобов'язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин.
21.11.2013 ОСОБА_1 придбала у власність квартиру, що розташована у АДРЕСА_2, тобто за межами районів проведення АТО.
При цьому, 28.11.2014 ОСОБА_1, маючи у власності квартиру, яка розташована в регіонах, інших, ніж тимчасово окупована територія України та районах проведення антитерористичної операції, на шестимісячний строк, знаходячись у приміщенні ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради за адресою: м. Харків, вул. Сумська, 78, підписала офіційний документ - заяву для призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, в якій зазначено про відсутність у володінні житлового приміщення, що впливає на призначення грошової допомоги.
Таким чином, ОСОБА_1, підписуючи зазначений офіційний документ, внесла неправдиві відомості щодо відсутності у неї житла поза зоною проведення АТО та які впливають на призначення, нарахування та виплату адресної грошової допомоги.
Таким чином, ОСОБА_1 своїми умисними діями вчинила злочин, передбачений ч. 1 ст.358 КК України - підроблення документів, печаток, штампів та бланків, використання підроблених документів, печаток, штампів, тобто підроблення іншого офіційного документа, який видається установою, і який надає права, з метою використання його підроблювачем.
Також ОСОБА_1 28.11.2014 на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 509, яка затвердила «Порядок оформлення і видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України, району проведення антитерористичної операції чи населеного пункту, розташованого на лінії зіткнення», була поставлена на облік як внутрішньо переміщена особа в ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради. Також, ОСОБА_1 на підставі п.п. 2 та 3 «Порядку надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщується з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», який затверджений Постановою Кабінету Міністрів України № 505 від 01.10.2014 (надалі -Порядок) була призначена адресна грошова допомога у сумі 1768 грн., яку вона отримувала щомісяця.
Згідно п. 5 Порядку, для отримання грошової допомоги уповноважений представник сім'ї звертається до уповноваженого органу за фактичним місцем проживання (перебування) з відповідною заявою, в якій, серед іншого, зазначає наявність у будь-кого з членів сім'ї у власності житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших, ніж тимчасово окупована територія України та районах проведення антитерористичної операції. Вказана заява надає право внутрішньо переміщеній особі отримувати адресну грошову допомогу, тобто, являється офіційним документом, який надає права на отримання державних грошових виплат.
Крім того, ОСОБА_1 було роз'яснено, що, згідно п. 6 Порядку грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто з членів сім'ї має у володінні житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших, ніж тимчасово окупована територія України та районах проведення антитерористичної операції. Згідно п. 11 цього ж Порядку уповноважений представник сім'ї, якому призначено грошову допомогу, зобов'язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин.
21.11.2013 ОСОБА_1 придбала у власність квартиру, що розташована у АДРЕСА_2, тобто за межами районів проведення АТО.
При цьому, 28.11.2014 ОСОБА_1, маючи у власності квартиру, яка розташована в регіонах, інших, ніж тимчасово окупована територія України та районах проведення антитерористичної операції, на шестимісячний строк, знаходячись у приміщенні підписала офіційний документ - заяву для призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, в якій зазначено про відсутність у володінні житлового приміщення, що впливає на призначення грошової допомоги.
В той же день, 28.11.2014 ОСОБА_1, знаходячись у приміщенні ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради за адресою: м. Харків, вул. Сумська, 78, завідомо знаючи, що відомості, викладені в офіційному документі - заяві для призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг від 28.11.2014, в якій зазначено про відсутність у володінні житлового приміщення, що впливає на призначення грошової допомоги, не відповідають дійсності, надала підроблений документ працівнику УПСЗН Київського району ХМР для подальшого нарахування та виплати адресної грошової допомоги.
Таким чином, ОСОБА_1 своїми умисними діями вчинила злочин, передбачений ч. 4 ст.358 КК України - тобто використання завідомо підробленого документа.
Також, ОСОБА_1 28.11.2014 на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 509, яка затвердила «Порядок оформлення і видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України, району проведення антитерористичної операції чи населеного пункту, розташованого на лінії зіткнення», була поставлена на облік як внутрішньо переміщена особа в ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради. Також, ОСОБА_1 на підставі п.п. 2 та 3 «Порядку надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщується з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», який затверджений Постановою Кабінету Міністрів України № 505 від 01.10.2014 (надалі -Порядок) була призначена адресна грошова допомога у сумі 1768 грн., яку вона отримувала щомісяця.
Згідно п. 5 Порядку, для отримання грошової допомоги уповноважений представник сім'ї звертається до уповноваженого органу за фактичним місцем проживання (перебування) з відповідною заявою, в якій, серед іншого, зазначає наявність у будь-кого з членів сім'ї у власності житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших, ніж тимчасово окупована територія України та районах проведення антитерористичної операції. Вказана заява надає право внутрішньо переміщеній особі отримувати адресну грошову допомогу, тобто, являється офіційним документом, який надає права на отримання державних грошових виплат.
Крім того, ОСОБА_1 було роз'яснено, що, згідно п. 6 Порядку грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто з членів сім'ї має у володінні житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших, ніж тимчасово окупована територія України та районах проведення антитерористичної операції. Згідно п. 11 цього ж Порядку уповноважений представник сім'ї, якому призначено грошову допомогу, зобов'язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин.
21.11.2013 ОСОБА_1 придбала у власність квартиру, що розташована у АДРЕСА_2, тобто за межами районів проведення АТО.
При цьому, 28.05.2015 ОСОБА_1, маючи у власності квартиру, яка розташована в регіонах, інших, ніж тимчасово окупована територія України та районах проведення антитерористичної операції, на наступний шестимісячний строк, знаходячись у приміщенні ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради за адресою: м. Харків, вул. Сумська, 78, повторно підписала офіційний документ - заяву щодо призначення грошової допомоги для покриття витрат на проживання та на оплату житлово-комунальних послуг, в якій зазначено про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги.
Таким чином, ОСОБА_1 підписуючи зазначений офіційний документ, повторно внесла неправдиві відомості щодо відсутності у неї житла поза зоною проведення АТО та які впливають на призначення, нарахування та виплату адресної грошової допомоги.
Таким чином, ОСОБА_1 своїми умисними діями вчинила злочин, передбачений ч. 3 ст.358 КК України - підроблення документів, печаток, штампів та бланків, використання підроблених документів, печаток, штампів, тобто підроблення іншого офіційного документа, який видається установою, і який надає права, з метою використання його підроблювачем, вчинено повторно.
Також ОСОБА_1 28.11.2014 на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 509, яка затвердила «Порядок оформлення і видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України, району проведення антитерористичної операції чи населеного пункту, розташованого на лінії зіткнення», була поставлена на облік як внутрішньо переміщена особа в ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради. Також, ОСОБА_1 на підставі п.п. 2 та 3 «Порядку надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщується з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», який затверджений
Постановою Кабінету Міністрів України № 505 від 01.10.2014 (надалі -Порядок) була призначена адресна грошова допомога у сумі 1768 грн., яку вона отримувала щомісяця.
Згідно п. 5 Порядку, для отримання грошової допомоги уповноважений представник сім'ї звертається до уповноваженого органу за фактичним місцем проживання (перебування) з відповідною заявою, в якій, серед іншого, зазначає наявність у будь-кого з членів сім'ї у власності житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших, ніж тимчасово окупована територія України та районах проведення антитерористичної операції. Вказана заява надає право внутрішньо переміщеній особі отримувати адресну грошову допомогу, тобто, являється офіційним документом, який надає права на отримання державних грошових виплат.
Крім того, ОСОБА_1 було роз'яснено, що, згідно п. 6 Порядку грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто з членів сім'ї має у володінні житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших, ніж тимчасово окупована територія України та районах проведення антитерористичної операції. Згідно п. 11 цього ж Порядку уповноважений представник сім'ї, якому призначено грошову допомогу, зобов'язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин.
21.11.2013 ОСОБА_1 придбала у власність квартиру, що розташована у АДРЕСА_2, тобто за межами районів проведення АТО.
При цьому, 28.05.2015 ОСОБА_1, маючи у власності квартиру, яка розташована в регіонах, інших, ніж тимчасово окупована територія України та районах проведення антитерористичної операції, на наступний шестимісячний строк, знаходячись у приміщенні ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради за адресою: м. Харків, вул. Сумська, 78, повторно підписала офіційний документ - заяву щодо призначення грошової допомоги для покриття витрат на проживання та на оплату житлово-комунальних послуг, в якій зазначено про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги.
В той же день, 28.05.2015 ОСОБА_1, знаходячись у приміщенні ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради за адресою: м. Харків, вул. Сумська, 78, завідомо знаючи, що відомості, викладені в офіційному документі - заяві щодо призначення грошової допомоги на покриття витрат на проживання та на оплату житлово-комунальних послуг від 28.05.2015, в якій зазначено про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги, не відповідають дійсності, надала підроблений документ працівнику УПСЗН Київського району ХМР для подальшого нарахування та виплати адресної грошової допомоги.
Таким чином, ОСОБА_1 своїми умисними діями вчинила злочин, передбачений ч. 4 ст.358 КК України - тобто використання завідомо підробленого документа.
Також, ОСОБА_1 28.11.2014 на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 509, яка затвердила «Порядок оформлення і видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України, району проведення антитерористичної операції чи населеного пункту, розташованого на лінії зіткнення», була поставлена на облік як внутрішньо переміщена особа в ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради. Також, ОСОБА_1 на підставі п.п. 2 та 3 «Порядку надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщується з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», який затверджений Постановою Кабінету Міністрів України № 505 від 01.10.2014 (надалі -Порядок) була призначена адресна грошова допомога у сумі 1768 грн., яку вона отримувала щомісяця.
Згідно п. 5 Порядку, для отримання грошової допомоги уповноважений представник сім'ї звертається до уповноваженого органу за фактичним місцем проживання (перебування) з відповідною заявою, в якій, серед іншого, зазначає наявність у будь-кого з членів сім'ї у власності житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших, ніж тимчасово окупована територія України та районах проведення антитерористичної операції. Вказана заява надає право внутрішньо переміщеній особі отримувати адресну грошову допомогу, тобто, являється офіційним документом, який надає права на отримання державних грошових виплат.
Крім того, ОСОБА_1 було роз'яснено, що, згідно п. 6 Порядку грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто з членів сім'ї має у володінні житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших, ніж тимчасово окупована територія України та районах проведення антитерористичної операції. Згідно п. 11 цього ж Порядку уповноважений представник сім'ї, якому призначено грошову допомогу, зобов'язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин.
21.11.2013 ОСОБА_1 придбала у власність квартиру, що розташована у АДРЕСА_2, тобто за межами районів проведення АТО.
При цьому, 10.12.2015 ОСОБА_1, маючи у власності квартиру, яка розташована в регіонах, інших, ніж тимчасово окупована територія України та районах проведення антитерористичної операції, на наступний шестимісячний строк, знаходячись у приміщенні ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради за адресою: м. Харків, вул. Сумська, 78, повторно підписала офіційний документ - заяву щодо продовження виплати щомісячної адресної допомоги особі, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, в якій зазначено про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги.
Таким чином, ОСОБА_1 підписуючи зазначений офіційний документ, повторно внесла неправдиві відомості щодо відсутності у неї житла поза зоною проведення АТО та які впливають на призначення, нарахування та виплату адресної грошової допомоги.
Таким чином, ОСОБА_1 своїми умисними діями вчинила злочин, передбачений ч. 3 ст.358 КК України - підроблення документів, печаток, штампів та бланків, використання підроблених документів, печаток, штампів, тобто підроблення іншого офіційного документа, який видається установою, і який надає права, з метою використання його підроблювачем, вчинено повторно.
Також ОСОБА_1 28.11.2014 на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 509, яка затвердила «Порядок оформлення і видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України, району проведення антитерористичної операції чи населеного пункту, розташованого на лінії зіткнення», була поставлена на облік як внутрішньо переміщена особа в ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради. Також, ОСОБА_1 на підставі п.п. 2 та 3 «Порядку надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщується з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», який затверджений Постановою Кабінету Міністрів України № 505 від 01.10.2014 (надалі -Порядок) була призначена адресна грошова допомога у сумі 1768 грн., яку вона отримувала щомісяця.
Згідно п. 5 Порядку, для отримання грошової допомоги уповноважений представник сім'ї звертається до уповноваженого органу за фактичним місцем проживання (перебування) з відповідною заявою, в якій, серед іншого, зазначає наявність у будь-кого з членів сім'ї у власності житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших, ніж тимчасово окупована територія України та районах проведення антитерористичної операції. Вказана заява надає право внутрішньо переміщеній особі отримувати адресну грошову допомогу, тобто, являється офіційним документом, який надає права на отримання державних грошових виплат.
Крім того, ОСОБА_1 було роз'яснено, що, згідно п. 6 Порядку грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто з членів сім'ї має у володінні житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших, ніж тимчасово окупована територія України та районах проведення антитерористичної операції. Згідно п. 11 цього ж Порядку уповноважений представник сім'ї, якому призначено грошову допомогу, зобов'язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин.
21.11.2013 ОСОБА_1 придбала у власність квартиру, що розташована у АДРЕСА_2, тобто за межами районів проведення АТО.
При цьому, 10.12.2015 ОСОБА_1, маючи у власності квартиру, яка розташована в регіонах, інших, ніж тимчасово окупована територія України та районах проведення антитерористичної операції, на наступний шестимісячний строк, знаходячись у приміщенні ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради за адресою: м. Харків, вул. Сумська, 78, повторно підписала офіційний документ - заяву щодо продовження виплати щомісячної адресної допомоги особі, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, в якій зазначено про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги.
В той же день, 10.12.2015 ОСОБА_1, знаходячись у приміщенні ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради за адресою: м. Харків, вул. Сумська, 78, завідомо знаючи, що відомості, викладені в офіційному документі - заяві щодо продовження виплати щомісячної адресної допомоги особі, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг від 10.12.2015, в якій зазначено про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги, не відповідають дійсності, надала підроблений документ працівнику УПСЗН Київського району ХМР для подальшого нарахування та виплати адресної грошової допомоги.
Таким чином, ОСОБА_1 своїми умисними діями вчинила злочин, передбачений ч. 4 ст.358 КК України - тобто використання завідомо підробленого документа.
Також, ОСОБА_1 28.11.2014 на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 509, яка затвердила «Порядок оформлення і видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України, району проведення антитерористичної операції чи населеного пункту, розташованого на лінії зіткнення», була поставлена на облік як внутрішньо переміщена особа в ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради. Також, ОСОБА_1 на підставі п.п. 2 та 3 «Порядку надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщується з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», який затверджений
Постановою Кабінету Міністрів України № 505 від 01.10.2014 (надалі -Порядок) була призначена адресна грошова допомога у сумі 1768 грн., яку вона отримувала щомісяця.
Згідно п. 5 Порядку, для отримання грошової допомоги уповноважений представник сім'ї звертається до уповноваженого органу за фактичним місцем проживання (перебування) з відповідною заявою, в якій, серед іншого, зазначає наявність у будь-кого з членів сім'ї у власності житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших, ніж тимчасово окупована територія України та районах проведення антитерористичної операції. Вказана заява надає право внутрішньо переміщеній особі отримувати адресну грошову допомогу, тобто, являється офіційним документом, який надає права на отримання державних грошових виплат.
Крім того, ОСОБА_1 було роз'яснено, що, згідно п. 6 Порядку грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто з членів сім'ї має у володінні житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших, ніж тимчасово окупована територія України та районах проведення антитерористичної операції. Згідно п. 11 цього ж Порядку уповноважений представник сім'ї, якому призначено грошову допомогу, зобов'язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин.
21.11.2013 ОСОБА_1 придбала у власність квартиру, що розташована у АДРЕСА_2, тобто за межами районів проведення АТО.
При цьому, 08.07.2016 ОСОБА_1, маючи у власності квартиру, яка розташована в регіонах, інших, ніж тимчасово окупована територія України та районах проведення антитерористичної операції, на наступний шестимісячний строк, знаходячись у приміщенні ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради за адресою: м. Харків, вул. Сумська, 78, повторно підписала офіційний документ - заяву щодо призначення грошової допомоги для покриття витрат на проживання та на оплату житлово-комунальних послуг, в якій зазначено про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги.
Таким чином, ОСОБА_1, підписуючи зазначений офіційний документ, повторно внесла неправдиві відомості щодо відсутності змін, що впливають на призначення грошової допомоги.
Таким чином, ОСОБА_1 своїми умисними діями вчинила злочин, передбачений ч. 3 ст.358 КК України - підроблення документів, печаток, штампів та бланків, використання підроблених документів, печаток, штампів, тобто підроблення іншого офіційного документа, який видається установою, і який надає права, з метою використання його підроблювачем, вчинено повторно.
Також ОСОБА_1 28.11.2014 на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 509, яка затвердила «Порядок оформлення і видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України, району проведення антитерористичної операції чи населеного пункту, розташованого на лінії зіткнення», була поставлена на облік як внутрішньо переміщена особа в ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради. Також, ОСОБА_1 на підставі п.п. 2 та 3 «Порядку надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщується з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», який затверджений Постановою Кабінету Міністрів України № 505 від 01.10.2014 (надалі -Порядок) була призначена адресна грошова допомога у сумі 1768 грн., яку вона отримувала щомісяця.
Згідно п. 5 Порядку, для отримання грошової допомоги уповноважений представник сім'ї звертається до уповноваженого органу за фактичним місцем проживання (перебування) з відповідною заявою, в якій, серед іншого, зазначає наявність у будь-кого з членів сім'ї у власності житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших, ніж тимчасово окупована територія України та районах проведення антитерористичної операції. Вказана заява надає право внутрішньо переміщеній особі отримувати адресну грошову допомогу, тобто, являється офіційним документом, який надає права на отримання державних грошових виплат.
Крім того, ОСОБА_5 було роз'яснено, що, згідно п. 6 Порядку грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто з членів сім'ї має у володінні житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших, ніж тимчасово окупована територія України та районах проведення антитерористичної операції. Згідно п. 11 цього ж Порядку уповноважений представник сім'ї, якому призначено грошову допомогу, зобов'язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин.
21.11.2013 ОСОБА_1 придбала у власність квартиру, що розташована у АДРЕСА_2, тобто за межами районів проведення АТО.
При цьому, 08.07.2016 ОСОБА_1, маючи у власності квартиру, яка розташована в регіонах, інших, ніж тимчасово окупована територія України та районах проведення антитерористичної операції, на наступний шестимісячний строк, знаходячись у приміщенні ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради за адресою: м. Харків, вул. Сумська, 78, повторно підписала офіційний документ - заяву щодо призначення грошової допомоги для покриття витрат на проживання та на оплату житлово-комунальних послуг, в якій зазначено про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги.
В той же день, 08.07.2016 ОСОБА_1, знаходячись у приміщенні ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради за адресою: м. Харків, вул. Сумська, 78, завідомо знаючи, що відомості, викладені в офіційному документі – заяву щодо призначення грошової допомоги для покриття витрат на проживання та на оплату житлово-комунальних послуг від 08.07.2016, в якій зазначено про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги, не відповідають дійсності, надала підроблений документ працівнику УПСЗН Київського району ХМР для подальшого нарахування та виплати адресної грошової допомоги.
Таким чином, ОСОБА_1 своїми умисними діями вчинила злочин, передбачений ч. 4 ст.358 КК України - тобто використання завідомо підробленого документа.
Обвинувачена ОСОБА_1 вину у вчиненні злочинів визнала повністю, надала показання, якими підтвердила обставини вчинення злочинів, як зазначено вище, у вчиненому щиро розкаявся. Цивільний позов визнала. Також заявила клопотання про застосування до неї ЗУ «Про амністію у 2016», оскільки вона має на утриманні неповнолітнього сина.
Враховуючи, що учасники судового розгляду, визнали недоцільним дослідження доказів щодо тих обставин, які ніким не оспорюються, встановлено, що обвинувачена та інші учасники процесу правильно розуміють зміст цих обставин і немає сумнівів у добровільності та істинності їх позицій, а також їм роз’яснено, що у такому випадку вони будуть позбавлені права оскаржити ці обставини в апеляційному порядку, суд у відповідності до ч. 3 ст. 349 КПК України, розглядає справу за правилами, встановленими вказаною нормою закону.
Показання обвинуваченої є достовірними, узгодженими з іншими матеріалами справи. Підстав засумніватися в правдивості її свідчень у суду немає.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що наявні достатні підстави вважати, що винуватість ОСОБА_1 у вчиненні злочинів доведена повністю, та суд кваліфікує її дії за:
ч. 1 ст. 190 КК України – заволодіння чужим майном шляхом обману чи зловживання довірою (шахрайством);
ч. 1 ст. 358 КК України – підроблення документів, печаток, штампів та бланків, та виконання підроблених документів, печаток, штампів, тобто підроблення іншого офіційного документа, який видається установою, і який надає права, з метою використання його підроблювачем;
ч. 4 ст. 358 КК України – використання завідомо підробленого документа.
ч. 3 ст. 358 КК України - підроблення документів, печаток, штампів та бланків, та виконання підроблених документів, печаток, штампів, тобто підроблення іншого офіційного документа, який видається установою, і який надає права, з метою використання його підроблювачем, вчинено повторно.
Як особистість ОСОБА_1 є пенсіонеркою, розлучена, має на утриманні неповнолітнього сина ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_3, не судима, за місцем проживання характеризується задовільно; у лікаря нарколога та психіатра на обліку не перебуває.
Відповідно до ч.1 ст. 66 КК України обставинами, що пом'якшує покарання ОСОБА_1, є щире каяття та активне сприяння розкриттю злочинів.
Відповідно до ст. 67 КК України обставини, що обтяжують покарання, не встановлені.
Відповідно до ст. 50 КК України покарання має на меті не тільки кару, а й виправлення засуджених, а також запобігання вчиненню нових злочинів як засудженими, так і іншими особами. Виходячи з положень ст. 65 КК України особі, яка вчинила злочин, має бути призначено покарання, необхідне й достатнє для її виправлення та попередження нових злочинів.
Призначаючи покарання ОСОБА_1, суд враховує характер і ступінь суспільної небезпеки скоєного, конкретні обставини справи, вказані дані про особу, обставини, що пом'якшують покарання, та відсутність обставин, що обтяжують покарання, суд вважає, що обвинувачена повинна нести покарання у виді позбавлення волі, та знаходить можливим перевиховання обвинуваченої без ізоляції від суспільства, оскільки його відбування у такий спосіб є необхідним і достатнім для виправлення та запобігання вчиненню нових злочинів. При цьому, суд враховує, що відповідно до ч. 3 ст. 61 КК України обмеження волі не застосовується до осіб, що досягли пенсійного віку.
Обвинувачена ОСОБА_1 звернулася до суду з заявою-клопотанням про звільнення її від відбування призначеного покарання на підставі Закону України «Про амністію у 2016 році», оскільки вона має неповнолітнього сина ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3.
Пунктом «в» ст. 1 Закону України «Про амністію у 2016 році» (набрав чинності 07.09.2017 року) передбачено звільнення від відбування покарання у виді позбавлення волі на певний строк та від інших покарань, не пов'язаних з позбавленням волі, зокрема, осіб, визнаних винними у вчиненні умисного злочину, який не є тяжким або особливо тяжким, відповідно до статті 12 КК України, які не позбавлені батьківських прав, які на день набрання чинності цим Законом мають дітей, яким не виповнилося 18 років.
Як вбачається зі свідоцтва про народження дитини та довідки Департаменту служб у справах дітей від 24.05.2018 року, обвинувачена ОСОБА_1 є матір’ю неповнолітнього сина ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_3, та вона не позбавлена батькових прав відносно неповнолітнього сина ОСОБА_4.
Вчинені обвинуваченою злочини, передбачені ч. 1 ст. 190, ч. 1 ст. 358, ч. 4 ст. 358 КК України, відповідно до ст. 12 КК є умисними злочинами невеликої тяжкості; злочин, передбачений ч. 3 ст. 358 КК – умисним злочином середньої тяжкості.
Таким чином, вчинені обвинуваченою умисні злочини не є тяжкими.
Передбачених ст. 9 Закону України «Про амністію у 2016 році», ст. 4 Закону України «Про застосування амністії в Україні» заборон для застосування амністії у справі не встановлено.
У зв’язку з цим, наявні підстави для звільнення обвинуваченої від відбування призначеного покарання на підставі п. «в» ст. 1 Закону України «Про амністію у 2016 році».
Запобіжний захід ОСОБА_1 не обирався.
Процесуальні витрати у справі стягнути.
Речові докази відсутні.
В ході судового розгляду представника потерпілого ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення адміністрації Київського району ХМР заявлено цивільний позов до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої грошової допомоги у розмірі 26900 грн. станом на 01.05.2018 року. В обґрунтування позову посилається на те, що з листопада 2014 ОСОБА_1 перебувала на обліку в ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення адміністрації Київського району ХМР та отримувала щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. 28.11.2014 року ОСОБА_1 вперше звернулась до ОСОБА_2 із заявою для призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, в якій зазначила про відсутність у власності будь-кого з членів сім'ї житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, районах проведення антитерористичної операції та населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення та відсутність у будь-кого з членів сім'ї на депозитному банківському рахунку коштів у сумі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб. ОСОБА_2 прийнято рішення від 04.12.2014 про призначення допомоги переміщеним особам на проживання на сім'ю у складі двох осіб (ОСОБА_1 та ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_3) у період з 28.11.2014 по 27.05.2015 у розмірі 1768,00 грн. в місяць. 28.05.2015 року ОСОБА_1 звернулась до ОСОБА_2 з проханням призначити грошову допомогу для покриття витрат на проживання та на оплату житлово-комунальних послуг на наступний шестимісячний строк, зазначивши про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги. Відповідно до цієї заяви рішенням від 03.06.2015 призначено допомогу переміщеним особам на проживання у період з 28.05.2015 по 27.11.2015 у розмірі 1768,00 грн. в місяць. Рішенням від 30.12.2015 призначено зазначену допомогу переміщеним особам на проживання у період з 10.12.2015 по 27.05.2016 у розмірі 1768,00 грн. в місяць. При проведенні перевірки ревізійною групою Північно - Східного офісу Держаудитслужби щодо правильності призначення та виплати щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам, виявлено, що ОСОБА_1 з 21.11.2013 має у власності житлове приміщення. Свідоме надання відповідачем недостовірної інформації вплинуло на визначення права на призначення адресної допомоги. Відповідно до п. 6 Порядку № 505 грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто з членів сім'ї має у власності житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, районах проведення антитерористичної операції та населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення, а отже, відповідач не мала права на отримання вказаної допомоги. Рішенням ОСОБА_2 від 26.08.2016 припинено здійснення виплат щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг ОСОБА_1 та отримано відповідне повідомлення Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про наявність переплати у період з 28.11.2014 по 27.05.2016 у сумі 31082 грн. 58 коп. ОСОБА_1 добровільно погодилась щомісячно перераховувати кошти в сумі 300,00 грн. до повного погашення. Обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат листом від 08.05.2018 повідомив про залишок переплати станом на 01.05.2018 у розмірі 26 900 грн.
Відповідно до ч. 2 п. 11 Порядку № 505 від 01.10.2014, суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім'ї на вимогу уповноваженого органу.
На підставі викладеного, враховуючи визнання обвинуваченого цивільного позову, та доведеність обставин заподіяння обвинуваченою шкоди, її розміру, суд вважає необхідним цивільний позов задовольнити та стягнути з відповідача на користь позивача залишок переплати станом на 01.05.2018 у розмірі 26900 грн.
Враховуючи, що позивач був звільнений від сплати судового збору у розмірі 1762 грн. на підставі п. 6 ч. 1 ст. 5 ЗУ «Про судовий збір», беручи до уваги, що цивільний позов задоволений, то з відповідача на користь держави відповідно до ст. 141 ЦПК України підлягає стягненню судовий збір у розмірі 1762 грн.
Керуючись ст.ст. 127, 128, 349, 368, 374 КПК України, суд,-
У Х В А Л И В:
ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_6 визнати винуватою за:
ч. 1 ст. 190 КК України та призначити покарання у виді у виді 50 (п’ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п’ятдесят) грн.;
ч. 1 ст. 358 КК України та призначити покарання у виді 100 (ста) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1700 (одна тисяча сімсот) грн.;
ч. 4 ст. 358 КК України та призначити покарання у виді 40 (сорока) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 680 (шістсот вісімдесят) грн.;
ч. 3 ст. 358 КК України та призначити покарання у виді 1 (одного) року позбавлення волі.
Відповідно до ч. 1 ст. 70 КК України за сукупністю вказаних злочинів, шляхом поглинання менш суворого покарання більш суворим, призначити покарання у виді 1 (одного) року позбавлення волі.
На підставі ст. 75 КК України звільнити ОСОБА_1 від відбування покарання з випробуванням строком на 1 (один) рік.
Відповідно до ч. 1 ст. 76 КК України покласти на ОСОБА_1 обов’язки:
- періодично з’являтися для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації;
- повідомляти уповноважений орган з питань пробації про зміну місця проживання, роботи або навчання.
Застосувати до ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_6 пункт «в» ст. 1 Закону України «Про амністію у 2016 році» та звільнити її від відбування покарання, призначеного цим вироком.
Позовні вимоги ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення адміністрації Київського району ХМР до ОСОБА_1 про відшкодування матеріальної шкоди задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1, на користь ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради надміру виплачену адресну допомогу у розмірі 26900 грн.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1, на користь Держави (НДЕКЦ при ГУМВС України в Харківській області, код доходів 24060300, р/р № 31419544700005, код банку 37999680, МФО 851011, ГУДКС України в Слобідському районі м. Харкова) процесуальні витрати за експерті послуги – 1977 грн. 40 коп.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1, на користь Держави (ГУК у м. Києві, Код отримувача (Код ЄДРПОУ) 37993783, Банк отримувача: Головне управління Державної казначейської служби України у м.Києві, Код банку отримувача (МФО): 820019, Рахунок отримувача: 31215256700001, Код класифікації доходів бюджету: 22030106) судовий збір у розмірі 1762 грн.
Запобіжний захід ОСОБА_1 не обирався.
Речові докази відсутні.
Вирок може бути оскаржений з підстав, передбачених статтею 394 КПК України, до апеляційного суду Харківської області через Київський районний суд м. Харкова протягом тридцяти діб з дня його проголошення. Вирок набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
Копія вироку негайно після його проголошення вручається обвинуваченому і прокурору. Учасники судового провадження мають право отримати копію вироку в суді.
Головуючий –