
Справа № 569/7333/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 червня 2018 року м. Рівне
Рівненський міський суд Рівненської області в складі:
головуючого судді Першко О.О.,
секретар судового засідання Прокопчук Л.М.,
з участю представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Рівне справу за адміністративним позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області до Відділу примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Рівненській області про визнання протиправною та скасування постанови державного виконавця про відкриття виконавчого провадження в частині стягнення виконавчого збору,
ВСТАНОВИВ:
19 квітня 2018 року Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі - позивач), діючи через свого представника – ОСОБА_3, звернулося до Рівненського міського суду Рівненської області із адміністративним позовом до Відділу примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Рівненській області (далі - відповідач), в якому просить визнати протиправною та скасувати постанову державного виконавця про відкриття виконавчого провадження від 10 квітня 2018 року ВП № 56136901 в частині стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області виконавчого збору.
Обґрунтовуючи свої позовні вимоги, позивач посилається на те, що постанова державного виконавця в частині стягнення виконавчого збору в розмірі 14 892 грн. є незаконною та необґрунтованою, оскільки постанова Рівненського міського суду Рівненської області у справі № 569/15304/17 в межах повноважень виконана позивачем в добровільному порядку до винесення постанови про відкриття виконавчого провадження. Вважає, що наявні підстави для закінчення виконавчого провадження без стягнення виконавчого збору. Зазначає, що п.3 ч.5 ст.27 Закону України «Про виконавче провадження» вказує на те, що виконавчий збір не стягується, якщо виконання рішення здійснюється за рахунок коштів, передбачених бюджетною програмою для забезпечення виконання судових рішень. Крім того, виконавчий збір не стягується за виконавчими документами про стягнення періодичних платежів. До періодичних платежів відносяться і пенсійні виплати за виконавчими документами про стягнення періодичних платежів.
Представник відповідача у поданому суду відзиві на адміністративний позов, проти позову заперечив, вказав, що на виконанні у відділі примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Рівненській області перебуває виконавче провадження № 56136901 з виконання виконавчого листа № 569/15304/17 від 05 квітня 2018 року виданого Рівненським міським судом Рівненської області. 10 квітня 2018 року винесено постанову про відкриття виконавчого провадження. Копії постанов направлено боржнику для виконання, стягувачу для відома. Зазначає, що станом на 20 квітня 2018 року боржник має заборгованість перед стягувачем в розмірі 45 104,33 грн., тому фактичного виконання в повному обсязі рішення за виконавчим документом не відбулося, а позивачем не надано доказів виплати всіх коштів.
Представник позивача ОСОБА_1 в судовому засіданні позов підтримала, з підстав зазначених в адміністративному позові, просила позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача ОСОБА_2 у судовому засіданні заперечила проти задоволення адміністративного позову, вказувала на законність винесеної постанови про відкриття виконавчого провадження.
Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши письмові докази по справі, суд прийшов до висновку, що позов задоволенню не підлягає, оскільки позовні вимоги є необґрунтованими.
Судом встановлено, що 10 квітня 2018 року державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Рівненській області ОСОБА_2 винесено постанову про відкриття виконавчого провадження за виконавчим листом №569/15304/17 виданого 05 квітня 2018 року Рівненським міським судом Рівненської області про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_4 на підставі довідки №5/83 від 12 травня 2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої ліквідаційною комісією УМВС України в Рівненській області, з 01 січня 2016 року, відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23.12.2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» № 2262-ХII від 09.04.1992 року, постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейський Національної поліції», № 947 від 18.11.2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України № 268 від 09.03.2006 року».
Цією ж постановою державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Рівненській області ОСОБА_2 від 10 квітня 2018 року стягнуто з Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області виконавчий збір у розмірі 14 982 грн. (а.с.6).
17 квітня 2018 року Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області звернулося до відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Рівненській області із заявою про закінчення виконавчого провадження на підставі п.9 ч.1 ст. 39 Закону України "Про виконавче провадження".
Відповідно до ч.9 ст. 27 Закону України "Про виконавче провадження" виконавчий збір не стягується у разі закінчення виконавчого провадження на підставі пункту 9 частини першої статті 39 цього Закону, якщо рішення було виконано до винесення постанови про відкриття виконавчого провадження.
Пунктом 9 ч.1 ст. 39 Закону України "Про виконавче провадження" передбачено закінчення виконавчого провадження у разі фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.
З розрахунку на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою № N/A035386 за Дорученням № Д N/A035386 ОСОБА_4 проведено перерахунок пенсії, однак фактично виплачено 5 883,12 грн., що підтверджується інформацією щодо виплати пенсії за відомостями із пенсійної справи МВС 035386.
Доказів фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом позивачем суду не надано. Таким чином, рішення суду в добровільному порядку позивачем не виконано.
Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, визначає Закон України від 02.06.2016 №1404-19 «Про виконавче провадження» (далі - Закон № 1404-19).
Відповідно до ч.1 ст. 1 Закону №1404-19 виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) це - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно з ч.1 ст.18 Закону №1404-19 виконавець, ефективно, своєчасно і в повному обсязі повинен вчиняти виконавчі дії.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.26 Закону №1404-19 виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону за заявою стягувача про примусове виконання рішення.
Частинами п'ятою та шостою ст.26 Закону №1404-19 визначено, що виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов'язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей. У постанові про відкриття виконавчого провадження за рішенням, примусове виконання якого передбачає справляння виконавчого збору, державний виконавець зазначає про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі, встановленому статтею 27 цього Закону.
Державний виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню).
Так, відповідно до статті 27 Закону №1404-19 виконавчий збір - це збір, що справляється на всій території України за примусове виконання рішення органами державної виконавчої служби. Виконавчий збір стягується з боржника до Державного бюджету України.
За примусове виконання рішення немайнового характеру виконавчий збір стягується в розмірі двох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - фізичної особи і в розмірі чотирьох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - юридичної особи.
Виконавчий збір перераховується до Державного бюджету України протягом трьох робочих днів з дня надходження на відповідний рахунок органу державної виконавчої служби.
Відповідно до п.8 Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої Наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2012 № 512/5 у редакції наказу Міністерства юстиції України 29.09.2016 № 2832/5 стягнення виконавчого збору здійснюється у порядку, визначеному статтею 27 Закону. Про стягнення з боржника виконавчого збору та його розмір державний виконавець зазначає у постанові про відкриття виконавчого провадження.
З наведених вище вимог Закону України «Про виконавче провадження» слідує, що при відкритті виконавчого провадження стягнення виконавчого збору є обов'язковим.
Так, ч.5 ст.27 Закону №1404-19 встановлено, що виконавчий збір не стягується:
1) за виконавчими документами про конфіскацію майна, стягнення періодичних платежів, накладення арешту на майно для забезпечення позовних вимог, за виконавчими документами, що підлягають негайному виконанню;
2) у разі виконання рішень Європейського суду з прав людини;
3) якщо виконання рішення здійснюється за рахунок коштів, передбачених бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду в порядку, встановленому Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень";
4) за виконавчими документами про стягнення виконавчого збору, стягнення витрат виконавчого провадження, штрафів, накладених виконавцем відповідно до вимог цього Закону;
5) у разі виконання рішення приватним виконавцем.
Відповідно до ст.2 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є: державний орган; державні підприємство, установа, організація (далі - державне підприємство); юридична особа, примусова реалізація майна якої забороняється відповідно до законодавства (далі - юридична особа).
Відповідно до Порядку погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою, затвердженого постановою КМУ від 03.09.2014 року №440 виконанню підлягають рішення - виконавчі документи за рішеннями суду про стягнення коштів або рішення суду, що набрали законної сили, боржниками за якими є визначені частиною першою ст. 2 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» суб’єкти, які видані або ухвалені до 1 січня 2013 року.
Постанова Рівненського міського суду Рівненської області по справі № 569/15304/17 ухвалена у 2017 році, а тому в даному випадку положення вище вказаного Закону до спірних правовідносин не застосовується.
Також, незважаючи на те, що боржником є Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, тобто державний орган, вказаний виконавчий лист містить вимогу щодо зобов'язання вчинити певні дії, а не стягнення, тому виконання вказаного виконавчого листа здійснюється у відповідності до норм Закону України "Про виконавче провадження", а не Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень".
Стосовно твердження позивача, що виконавчий збір не стягується за виконавчими документами про стягнення періодичних платежів, суд зазначає, що виконавчий лист у справі № 569/15304/17 носить зобов'язальний характер. Вказаний виконавчий лист передбачає одноразовий характер виконання, шляхом проведення перерахунку та виплати пенсії, а не стягнення періодичних платежів.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу
Враховуючи вищевикладене, дії державного виконавця є правомірними та оскаржувана в частині стягнення виконавчого збору постанова, скасуванню не підлягає.
Таким чином суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог і відсутність підстав для їх задоволення.
Керуючись ст.ст. 9, 19, 72-77, 241-246, 255, 287, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ВИРІШИВ:
В задоволенні адміністративного позову Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області до Відділу примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Рівненській області про визнання протиправною та скасування постанови державного виконавця про відкриття виконавчого провадження в частині стягнення виконавчого збору – відмовити.
Апеляційна скарга на рішення може бути подана через Рівненський міський суд Рівненської області в Житомирський апеляційний адміністративний суд протягом 10 днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач - Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, місцезнаходження: вул. Короленка, буд.7, м. Рівне, код ЄДРПОУ 21084076.
Відповідач - Відділ примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Рівненські області, місцезнаходження: вул. Замкова, буд.29, м. Рівне, код ЄДРПОУ 34922678.
Повне судове рішення складено 07 червня 2018 року.
Суддя Рівненського
міського суду ОСОБА_5